Kripto para satın alma işlemleri karmaşık olabilir. Dijital para birimlerine hızlı ve düşük işlem ücretleriyle kolayca yatırım yapabilirsiniz. Nasıl mı? Sizler için 2024 yılında 4 adımda kripto para alabileceğiniz bir yazı hazırladık. Yapmanız gereken güvenilir bir kripto borsasında hesap açmak, para yatırmak ve istediğiniz dijital parayı almak.

Kripto para borsalarını inceledik. Adım adım kripto para satın alma sürecini sizler için hazırladık. 4 adımda hızlı ve basitçe kripto para alabilirsiniz. Bu kolaylığı kullanarak sizde yatırım fırsatlarını keşfedin.

4 Adımla Kripto Para Satın Alma

Kripto para satın alma, günümüzde oldukça kolay bir işlemdir. Gelecek vadeden kripto paralardan satın alarak, dijital dünyada yatırım fırsatını yakalayabilirsiniz. Bunu 4 adımda kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 • ✅ 1. Adım: Yüksek Potansiyelli Kripto Ön Satışlarını Bulun: Yüksek potansiyele sahip bir kripto borsası bulmalısınız. Ön satış yapan borsalar oldukça avantajlıdır. Kullanıcı dostu bir arayüzü ve düşük komisyon ücretleri vardır.
 • 🔎2. Adım: En İyi Projeleri Araştırın: Kripto para piyasasını iyi bir şekilde araştırın. Bitcoin Minetrix gibi projeler oldukça yüksek potansiyele sahiptir.
 • 💳 3. Adım: Kripto Cüzdanını İndirin: Kripto Cüzdanı indirerek, seçtiğiniz platforma bağlanın ve cüzdanınıza para transfer edin.
 • 🛒 4. Adım: Kripto Satın Alın: Belirlediğiniz kripto paradan kaç adet almak istediğinizi girip “Satın Al” butonuna tıklayın.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Kripto Para Satın Alma Platformları Nelerdir

Komisyoncular ve platformlar üzerinden kripto para satın alma işlemi yapabilirsiniz. Kripto para birimini satın alırken dikkat etmeniz gereken temel özellikler vardır:

 • Seçtiğiniz platformun komisyon (fee) ücretleri
 • Kabul edilen ödeme yöntemleri
 • İzin verilen minimum yatırım bakiyesi
 • Güçlü bir düzenleyici çerçeve sunması

Güvenli ve uygun maliyetli bir şekilde kripto para satın alma platformlarını sizler için hazırladık.

1. Bitcoin Minetrix – Devrim Niteliğinde Bulut Madenciliği Yapmanızı Sağlayan Kripto Para Satın Alma Platformu

Bitcoin Minetrix, kripto para satın alma platformları arasında ön sıralarda yer alır. Yerel kripto para birimi $BTCMTX, devrim niteliğinde bir teknolojiyle birlikte ortaya çıktı. Kripto para birimi, kullanıcıların giriş engelini azaltmak için bulut madenciliğini tokenleştirdi.

Kripto para madenciliği, donanımların kurulumu ve gerekli ekipmanlar sebebiyle yüksek maliyetlere sahiptir. Bulut madenciliği, kullanıcılara şirketlerden kiralama yoluyla madencilik gücüne erişim olanağı sağlar. Bitcoin Minetrix, bu sürecin daha şeffaf bir hale gelmesi için blok zincire kaydedilen token’laştırılmış bulut madenciliği kredileri sunar. 

Bitcoin Minetrix – Devrim Niteliğinde Bulut Madenciliği Yapmanızı Sağlayan Kripto Para Satın Alma Platformu

Kredilerden kazanmak için $BTCMTX token’ı satın alabilir ve varlıklarınızı Ethereum destekli bir akıllı sözleşmeye yatırabilirsiniz.

Staking token sahipleri ekosistem içerisinde $BTCMTX token’larını stake edebilir. Bu, yüksek potansiyelli kazanç şansı verir. Şüpheli faaliyetlerde bulunan bulut madenciliği şirketlerine karşı etkili bir çözüm sunar.

Bitcoin Minetrix, totalda 4 milyar token arzı yaptı. Bunların %70’i ise ön satış için ayrıldı. Ön satışın başlamasıyla birkaç haftada 800 bin dolardan fazla para toplandı. Satış öncesindeki hard cap hedefi ise 32 milyon dolar olarak belirlendi. Kripto para satın almak istiyorsanız, tokeni daha fazla incelemelisiniz.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

2. Binance – Türkiye’deki En Popüler Kripto Para Satın Alma Platformu

Binance

Binance, 100 milyondan fazla müşteriden oluşan küresel bir kullanıcı tabanıyla Coinbase’den daha büyüktür. Platform, günlük işlem hacmi açısından da en büyük borsadır. Bu nedenle Binance, yüksek düzeyde likidite ve geniş bir kripto piyasası arayan yatırımcılar arasında popülerdir.

Türkiye’de yaşayanlar, Binance’in özel bir Türkçe sürümüne erişimi olacaktır. Bu, 50’den fazla para birimine erişmenizi sağlar. Bunların hepsini bir banka kartı ve kredi kartı ile kripto satın alma işlemi ile alabilirsiniz. Binance, Visa ve MasterCard kullanmak için %4,5’lik bir satın alma komisyonuna ek olarak %4,5 ücret almaktadır. Bu, Polkadot’u %0,5’lik küçük bir komisyonla satın alabileceğiniz anlamına gelir.

Binance kripto para satın alma

Bununla birlikte, ACH ve yerel banka havalesi ile para yatırabiliyorsanız, sizden herhangi bir ücret alınmayacaktır. Ticaret komisyonları söz konusu olduğunda Binance çok rekabetçidir. Binance, tecrübeli bir yatırımcılar için de gelişmiş ticaret araçları ve OTC hizmetleri sunar.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

3. Crypto.com – 2024’de En İyi Kripto Para Satın Alma Platformu

Crypto.com

Crypto.com’un ana şirketi Forix DAX Asia Pte Ltd’dir. Haziran 2016’da lansmanı yapıldı. Popüler ve güvenilir bir kripto alım satım platformudur. Platform, 3.000 çalışan ve 10 milyondan fazla kullanıcıdan oluşur. Şirketi; Gary Or, Bobby Bao, Rafael Melo ve Kris Marszalek kurdu.

Müşterilerin farklı kripto para birimleri Crypto.com ile alıp satar. Kullanıcılar, kripto para satın alma işlemlerini düşük fiyatlarla gerçekleştirir. İşlem hacmi büyük ve bilinirliği her geçen gün artmaktadır. Merkeziyetsiz yapısı ve aracısız işlemler tercih nedenlerindendir.

Crypto.com Kripto para satın alma

Ek olarak Crypto.com, merkezi olmayan bir borsa, bağımsız bir kripto cüzdanı ve hatta bir NFT pazarı gibi çeşitli önemli özellikler sunar. Crypto.com’daki kullanıcılar, kripto paralarını stake etme ve Crypto.com cüzdanında saklama seçeneğine sahiptir.

Neden Crypto.com’u tercih etmelisiniz?

Crypto.com’un çok çeşitli özelliklere sahip olması, onu yatırımcılar için heyecan verici bir platform haline getiriyor. Crypto.com 250’den fazla kripto para birimini desteklerken Coinbase’de 100’den fazla kripto para birimi vardır.

Listemizin ikinci sırasında yer alan Coinbase de dahil olmak üzere başta TRY, USD, EUR, GBP para birimlerini ve birçok büyük fiat para birimlerini destekler.

4. Coinbase – Yeni Başlayanlar İçin En iyi Kripto Para Satın Alma Platformu

Coinbase

2012 yılında piyasaya sürülen Coinbase, ABD merkezli büyük bir kripto para borsasıdır. Milyonlarca müşterinin kripto para birimi satın almak ve satmak için Coinbase’i kullanması ile platform yeni başlayanlar için tercih edilen borsadır. Bunun nedeni Coinbase’in arayüzünün basit, anlaşılır olması ve küçük yatırımları desteklemesidir.

Öte yandan Coinbase, banka/kredi kartı ödemeleri söz konusu olduğunda oldukça pahalıdır. Yani, Visa ve MasterCard’ınızı kullanarak anında kripto para satın almak için Coinbase sizden yaklaşık %4 ücret alacaktır. Bu platformdaki standart komisyonlara göre %1,49 oranında daha pahalıdır.

Coinbase kripto para satın alma

Fakat asıl bu problem değildir. Kripto paralarınızı farklı bir kripto borsası üzerinden kolayca Coinbase borsasına transfer edebilir ve güvenli bir şekilde Coinbase üzerinde tutabilirsiniz. Coinbase, aralarından seçim yapabileceğiniz nispeten geniş bir kripto para birimi yelpazesi sunar. Son olarak Coinbase’in düzenlemeye tabi olmasını ve müşterilerin dijital fonlarının %98’ini soğuk depoda tutmasını da oldukça beğeniyoruz.

5. Capital.com – Komisyon Ödemeden Kripto Para Satın Alma

capital.com

2016 yılında İngiltere’de kurulan Capital.com’un düşük maliyetleri, çok çeşitli enstrümanları ve kullanıcı dostu ticaret platformu, Capital.com’u kısa süre içerisinde en popüler kripto para borsalarından biri haline getirdi.

Capital.com sitesi, yeni yatırımcılara özel tasarlanmış, anlaşılması kolay bir arayüze sahip olduğunu da belirtelim.

capital.com kripto para satın alma

Yüzlerce kripto para birimini desteklemesi, çeşitlilik bakımından oldukça önemlidir. Capital.com’un en iyi kripto borsalarından biri olarak görmemizin ana sebebini gelin açıklayalım. Herhangi bir para transferi yaparken ve kripto para birimi alıp satarken herhangi bir komisyon ücreti ödemezsiniz. Capital.com, sizin yerinize tüm komisyon ücretlerini karşılar. Küçük ve köklü yatırımcı fark etmeksizin her tür yatırımcıyı cezbeder.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

6. BtcTurk – Türkiye Kripto Para Satın Alma Borsası

BtcTurk, Türkiye’nin ilk Türk lirası ile Bitcoin alımının yapıldığı en popüler Türk kripto para borsalarından birisidir. 2013 yılında kurulan şirket, 2024 yılında da büyük ilgi görüyor. Bunun en büyük sebebi arayüzün doğrudan Türkçe olması ve Türklerin anlayabileceği şekilde tasarlanmış olmasından kaynaklanıyor.

BtcTurk borsası üzerinden yapacağınız 0-5,000,000 arası her alım emirlerinde %0,09 komisyon kesilir. Fakat bu ücrete KDV dahil değildir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz yaklaşık %18 KDV ücreti de dahil edilecektir. Kripto borsaların komisyon oranlarına baktığımız zaman KDV ücretini saymazsak aşağı yukarı benzer bir ücret kestiklerini söyleyebiliriz.

BtcTurk Kripto para satın alma

BtcTurk büyük kripto borsalarına göre (Binance ve Coinbase) nispeten daha az kripto hacmine sahiptir. Eğer sadece bilinen ve güvenli kripto para birimlerine yatırım yapmak isterseniz BtcTurk sizin için doğru bir tercih olabilir.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

7. Gemini – Tecrübeli Yatırımcılar İçin Kripto Para Satın Alma Borsası

Gemini

Gemini, büyük ölçekli bir yatırımcıysanız, kripto para birimi satın almak için en güvenli platformlardan birisidir. Platformu, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı yetkilendirip, denetler.

Gemini, güvenli bir şekilde kripto para birimi satın almak için çok güvenli bir ortam sunsa da, platform işlem başına %1,49 gibi oldukça yüksek bir komisyon alır. Bununla birlikte, desteklenen pazarlar söz konusu olduğunda, Gemini’de 70’in üzerinde kripto para birimine erişebilirsiniz. Bu kripto paralar içerisinde büyük hacimli olanlar, ERC-20’ler ve DeFi kripto paraları içerir.

Gemini Kripto para satın alma

Gemini’de en çok oy alan özelliklerinden biri de kripto faiz teklifi. Özetle, kullanılmayan dijital paralarınızı Gemini borsasına yatırarak, ilgili varlığa bağlı olarak size bir faiz oranı ödenecektir. Örnek verecek olursak, “Gemini Dollar”da %8.05 ve Bitcoin Cash’de %4.03 APY kazanabilirsiniz.

Desteklenen pazarlar söz konusu olduğunda, Gemini’de 70’in üzerinde kripto para birimine erişebileceksiniz. Bu kripto paralar içerisinde büyük hacimli olanlar, ERC-20’ler ve DeFi kripto paraları da içerir.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Kripto Para Almalı mıyım?

İlk kez kripto para birimini nasıl satın alacağınızı öğrenmek için yüksek ihtimal arama motorlarına kripto para al ve kripto para nasıl alınır şeklinde arama yaptınız. Kripto pazarının değişken olduğunu yatırımınızın üzerinden maksimum 1 hafta geçince anlayacaksınız.

Örnek verecek olursak, kılavuzu yazmadan önceki 12 ay boyunca, Bitcoin sırasıyla 29.000$ ve 69.000$’lık 52 haftalık en düşük ve en yüksek seviyeler yaşadı. Bu, %80’in üzerinde bir oynaklık yayılması anlamına gelir. Bunu göz önünde bulundurarak Bitcoin satın almadan önce bol bol araştırma yapmanız önemlidir.

Bitcoin ilk çıktığı zamanlarda adet başına sadece 1 dolardan satın alınabileceğini belirtmek önemlidir. Bu, kripto para biriminin o zamandan beri yüzde 7 milyonun üzerinde büyüdüğü anlamına gelir.

Kripto Para Satın Alma Avantajları Nelerdir?

Kripto para birimini nasıl satın alacağınızı öğrenirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey, bu değişken ve spekülatif varlık sınıfının finansal hedefleriniz için doğru olup olmadığıdır.  Hâlâ kararsızsanız, aşağıda 2024‘de kripto para birimi satın almanın temel faydalarından bazılarına göz atalım.

Yüksek Fiyat Artışları

Tüm dijital varlıklar iyi performans göstermez. Son yıllarda elde edilen büyük getiriler sebebiyle insanların ezici çoğunluğunun kripto para birimi satın almak isteyeceğini söylemeye gerek yok.

Örnek verecek olursak:

  BNB 2017’de piyasaya sürüldüğünde, yalnızca 0,011 dolarlık bir fiyatı vardı.

 • 2022’ye gelindiğinde ve BNB 530$’a ulaştı.
 • Bu, beş yıldan biraz fazla bir süre içinde erken BNB yatırımcılarının %480.000’in üzerinde getiri elde ettiği anlamına geliyor.
 • İlk piyasaya sürüldüğünde BNB’ye sadece 1.000$ yatırmış olsaydınız, portföyünüz şimdi 4,8 milyon doların üzerinde bir değere sahip olacaktı.

BNB Grafigi

Farklı bir örnek:

 • Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, 2015 yılında ilk piyasaya sürüldüğünde yaklaşık 0,75 dolardan işlem görüyordu.
 • 2021’in sonuna doğru, Ethereum 4.900 doların hemen altındaki yüksek seviyelere ulaştı.
 • Bu, altı yıldan biraz fazla bir süre içinde Ethereum’un değerinin %653,000’den fazla büyüdüğü anlamına geliyor.
 • 2015 yılında 1000$’lık bir başlangıç ​​yatırımı, o zamandan beri 6.5 milyon doların üzerine çıkacaktı.

Yukarıdaki örnekler pek çok örnekten sadece ikisi olsa da buradaki kilit nokta, portföyünüz için kripto para birimi satın alırken büyük getiriler elde etme şansınızın olmasıdır.

Çeşitlilik

Kripto para birimi satın almanın yararlarından biri de, çeşitlendirmenin gerçekten kolay olmasıdır. Bu, iki temel sebepten kaynaklanır.

İlk olarak 17.000’den fazla ticareti yapılabilir dijital varlık arasından seçim yapabilirsiniz. Bir ve iki kripto para birimine aşırı maruz kalma riskini azaltmak için büyük bir token sepetine yatırım yapabilirsiniz.

Kripto Grafigi

İkincisi, tüm kripto para birimleri, küçük birimlere bölünebilir. Birkaç bin dolar vererek Ethereum satın almanıza gerek yoktur. İstediğiniz miktarda yatırım yapabilirsiniz. 

Çeşitlendirme stratejisi, küçük yatırımları destekleyen düşük maliyetli bir kripto para birimi komisyoncusu kullandığınızda etkili olur.

Sınırlı Tedarik

Hepsi olmasa da bazı kripto para birimleri, değişmez matematiksel kodla belirlenen sınırlı bir arza sahiptir. Toplam Bitcoin arzı asla 21 milyon tokeni geçmeyecek ki bunun 2140 yılına kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

 • Kripto para birimlerini merkez bankalarının ve hükümetlerin manipüle etmemesini sağlar. (dolaşımdaki tüm fiat para birimlerinde olduğu gibi)
 • ABD Federal Rezervi, COVID-19 ortaya çıkmasından bu yana trilyonlarca dolar bastı. Bu, değerinin daha düşmesine sebep oldu.

Sınırlı arzı olan bir kripto para birimine yatırım yapmanın yararlarından biri de, sınırlı varlıkların zaman içinde iyi performans göstermesidir. Altın burada en iyi örnektir, sınırlı özellikleri talebin her zaman arzı geçmesini sağlar.

Bir şeyin nadir olması, onun değerini ölçer. Yatırım için henüz aklınızda bir kripto para birimi yoksa sınırlı arzı olan kripto para birimlerini araştırarak çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Transfer Kolaylığı

Türkiye’den yurtdışına para transfer ettiyseniz sürecin yavaş ve pahalı olduğunu yüksek ihtimalle bilirsiniz. Kripto paralar bu işi oldukça kolaylaştırmış durumda. Hangi kripto borsasını kullanıyorsanız tek yapmanız gereken yurtdışında yer alan hesabınızın transfer detaylarını öğrenmek.

Örnek verecek olursak; bir miktar BTC’niz var ve yurtdışına transfer etmek istiyorsunuz. Transfer etmek için yapmanız gereken tek şey, transfer yapılacak hesabın ağ detaylarını öğrenmek. Ağ detaylarını öğrendiğinizde yaklaşık 5 dakika içerisinde oldukça düşük işlem ücreti karşılığında transferiniz gerçekleşmiş olur.

Not: Doğru ağ üzerinden transfer yaptığınıza emin olun. Emin olmazsanız kripto paralarınız hiçliğe gidebilir. Borsa bu durumu meelesef düzeltemez.

Kripto Para Satın Alma Zamanları

Kripto para biriminin değişken bir varlık sınıfı olduğunu düşündüğünüzde, alıp satacağınız zaman konusunda kararsız olabilirsiniz.

Sektör, değişken ve tahmin edilemez olduğundan, kripto para piyasalarına doğru zamanda yatırım yapmak kolay bir iş değil. Kripto para piyasasına mümkün olan en uygun zamanda girdiğinizden emin olmak için uygulayabileceğiniz birkaç kanıtlanmış strateji var.

Dipten satın alma

Kripto para piyasasında alım yapmadan göz önünde bulundurmanız gereken ilk strateji, ‘dipten’ satın alma eylemidir. Bu, geleneksel hisse senedi ticareti endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir stratejidir ve basitçe, bir piyasa düşüşünden geçtiğinde kripto para birimi satın alacağınız anlamına gelir.

 • Bitcoin yaklaşık 46.000$ olarak fiyatlandırıldı. 
 • Üç haftadan biraz daha uzun geçince, Bitcoin 33.000$ seviyesine yükseldi.
 • Eğer yılın başında satın almış olsaydınız yatırımınız %25 oranında büyüyecekti.

Deneyimsiz yatırımcılar, kripto para fiyatları düştüğünde korku ve panik olur. deneyimli yatırımcılar bunu daha fazla kripto para satın alarak ancak indirimli fiyattan varlıklarını artırmak için bir fırsat olarak göreceklerdir.

BTC Grafigi

2024 Yılı Satın Alınabilecek En İyi Kripto Para Birimleri

Artık yatırım stratejilerini ve piyasa zamanlamasını ele aldığımıza göre, artık bu yıl hangi kripto para biriminin satın alınacağı hakkında konuşabiliriz. Tekrar hatırlatmakta fayda var. Seçim yapabileceğiniz binlerce kripto para birimi var. Bağımsız araştırma yapmanız oldukça önemlidir. 

Kendi öznel analizimize göre satın almak isteyeceğiniz en iyi kripto para birimlerini sizlere aktaracağız.

1. Tamadoge (TAMA) – Oyna Kazan Temalı Kripto Para Birimi

Tamadoge, günümüzde satın alınabilecek potansiyeli en yüksek altcoindir. Oyna-kazan yapıda olan TAMA, oyunculara metaverse evreninde eşsiz bir deneyim sunar. Ön satışta olan TAMA’ya, kripto yatırımcıları büyük destek gösterdiğinden ön satışa sunulan toplam arzın %85’i kısa sürede satıldı.

Tamadoge’yi kripto para birimlerinden ayıran en temel özellik deflasyonist yapıda olmasıdır. Bu yapıda olması, Tamadoge’nin değerinin gelecek yıllarda artacağını ispatlıyor. Bilmeyenler için bir proje deflasyonist yapıda olursa o kripto projesinin hiçbir zaman ‘kripto basmayacağı’ anlamına geliyor.

Tamadoge (TAMA) - Oyna Kazan Temalı Kripto Para Birimi

Arzın her zaman düşeceği ve yazılım ekibinin çalışma azmi göz önüne alındığında bu projeye yatırım yapmanın oldukça mantıklı bir karar olacağını düşünüyoruz.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

2. Bitcoin (BTC) – En popüler Kripto Para Birimi

Bitcoin

CoinMarketCap’te listelenen 17.000’den fazla dijital para birimi arasında yatırımların %40’ından fazlası Bitcoin’de tutulmaktadır. Bu, Bitcoin’in en popüler kripto para birimi olduğunu açıkça vurgular.

Bitcoin, piyasa değeri ve kitlesel farkındalık açısından fiili kripto para birimidir. Bu noktalar dikkate alındığında, Bitcoin, yeni başlayanlar için satın alınabilecek en iyi kripto para birimidir.

Bitcoin (BTC) - En popüler Kripto Para Birimi

On binlerce dolar karşılığında işlem görse de, Bitcoin’e cüzi miktarlarda yatırım yapabilirsiniz. Crypto.com üzerinden minimum 10$ karşılığında yatırım yapabilirsiniz.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

3. Binance Coin (BNB) – En Hızlı Yükselen Kripto Para Birimleri

Binance Coin

Sevdiğimiz bir sonraki kripto para birimi, uzun vadeli büyüme için göz önünde bulundurulması gereken ve en hızlı yükselen kripto paralar arasında yer alan BNB’dir. Binance Coin’i, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance oluşturdu

Token 2017’de ilk kez piyasaya sürüldüğünde, birincil amacı Binance borsası kullanıcılarının ticaret komisyonlarını azaltmalarına izin vermekti. O zamandan beri BNB tamamen yeni bir seviyeye yükseldi.

Binance Coin (BNB) - En Hızlı Yükselen Kripto Para Birimleri

Dijital token artık Binance Akıllı Zincirinin ana para birimidir. Bu merkezi olmayan blok zinciri ağı, on binlerce kripto para birimine ev sahipliği yapıyor ve çoğu işlem ücreti BNB kullanılarak ödeniyor.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

4. Decentraland (MANA) – Metaverse Yatırımcıları İçin En İyisi

Mana

Yatırım portföyünüz için satın almayı düşünmeniz gereken kripto para birimlerinden biri de, merkezi olmayan 3D oyun dünyası aracılığıyla küresel bir Metaverse evreni yaratmaya odaklanan ve en iyi metaverse coinleri arasında yer alan Decentraland’dır. Decentraland sanal dünyasındaki oyuncular; karakterler, giyilebilir cihazlar ve gayrimenkul inşa edebilir.

Dijital ürünler, kullanıcılarla Decentraland projesini destekleyen yerel dijital para birimi MANA ile satılabilir. Oyun son derece kazançlıdır. 2021’in sonlarında MANA’da anlaşmaya varılan sanal bir arsa, 2 milyon doların üzerinde satıldı.

Decentraland (MANA) - Metaverse Yatırımcıları İçin En İyisi

Performans açısından MANA, 2017’de sadece 0,025 olarak fiyatlandırıldı. Bu kripto para birimi 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığında, MANA 5,20 ABD dolarını aştı. Bu, üç yıldan biraz fazla süren ticarette Decentraland ve MANA tokeninin %20.000’den fazla büyüdüğü anlamına geliyor.

3 adet kripto para birimini de açıkladığımıza göre Kripto Para Satın Al yazımızın sonuna geldik. Son hatırlatma olarak şunu söyleyebiliriz ki yatırım yapmadan mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı ve yükselmesi beklenen kripto paraları takibe almanızı tavsiye ederiz.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Kripto Para Yatırım Rehberleri

En iyi borsalar ve NFT’lere nasıl yatırım yapılacağını merak ediyorsanız aşağıdaki klavuz işinize yarayacaktır.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Kripto Para Satın Alma Riskleri

Konuyla alakalı her şeyi incelediğimize göre dikkate alınması gereken bazı temel riskleri tartışabiliriz. Kripto para birimi satın almanın en acil riskleri aşağıda özetlenmiştir. 

Oynaklık 

Kılavuz boyunca kripto para birimlerinin son derece değişken olduğundan birkaç kez bahsettik. Bu, yatırımınızın değerinin çok küçük bir zaman diliminde büyük oranda artabileceği ve düşebileceği anlamına gelir. 

Dogecoin’i 2021’in başında satın alsaydınız ve sadece yedi ay bitince satsaydınız, yatırımınızın değeri %10,000’den fazla artacaktı. 

Öte yandan, Temmuz 2021’de Dogecoin satın almış olsaydınız ve 2022’nin başına kadar bekleseydiniz  %75’in üzerinde bir kayıpla karşı karşıya olurdunuz. 

Portföyünüz için kripto para birimi satın almadan, hızlı fiyat dalgalanmalarına hazırlıklı olmalısınız.  

Aşırı Doymuş Pazar 

Kripto para birimini nasıl satın alacağınızı öğrenirken göz önünde bulundurmanız gereken bir sonraki risk, bu pazarın artık aşırı doymuş olmasıdır. CoinMarketCap’te 17.000’den fazla kripto para birimi listelenir.

Bu, ilk 100 projenin dışında kripto para piyasasının aşırı derecede parçalanmış olduğu anlamına geliyor. Basit bir ifadeyle, bu, piyasalara dahil olan toplam kripto para miktarının artık çok sayıda tokene tahsis edildiği anlamına geliyor.

Rekabet miktarını düşündüğünüzde, seçtiğiniz kripto para birimi bir etki yaratmakta zorlanabilir. 

Hack’ler ve Güvenlik 

Dikkate alınması gereken büyük risklerden biri de, son birkaç yılda kripto para borsalarından milyarlarca dolar değerinde dijital varlığın çalınmış olmasıdır. Platformlardan birinde paranız varsa, tokenleriniz çalınmış ve gidecek hiçbir yeriniz yokmuş olabilir.

Lisanssız platformlardan uzak durmanız ve az sayıda düzenlemeye tabi bir borsa ve komisyoncudan kripto para birimi satın almanız çok önemlidir. Kripto para tokenlerinizi özel bir cüzdanda saklamak istiyorsanız, daha fazla risk söz konusudur. 

Özel anahtarınızı kaybederseniz ve cüzdanınızı bir kurtarma parolası ile yedeklemezseniz, paranız sonsuza kadar kaybolacaktır. Kripto para cüzdanınız saldırıya uğrarsa, para kaybı yaşarsınız.

Kripto Para Satın Alma Yolları

Dijital varlık yatırımlarını öğrenirken göz önünde bulundurulması gereken bir sonraki şey, kripto para birimi satın almanın birçok yolu olmasıdır.

Bu başlık altında, kripto para satın alımınızı finanse etmek için kullanacağınız belirli ödeme yöntemlerine değineceğiz. 2024‘de kripto para birimi satın almanın en iyi yolları aşağıda belirtilmiştir. 

Siz de yükselmesi gereken en iyi kripto paralar nelerdir yazımızdaki kazanç fırsatlarına bakabilirsiniz.

PayPal ile Kripto Para Satın Alın

PayPal ile çok sayıda çevrimiçi borsa ve komisyoncudan kripto para satın alabilirsiniz. Çoğu durumda Paypal, kullanıcılara bir ters ibraz talebi gerçekleştirme olanağı sunduğundan, bir komisyon ödersiniz. 

Bu, borsalar ve brokerler için büyük bir risktir. Dolar haricinde alternatif bir para birimi kullanıyorsanız  sadece %0,5’lik bir FX ücreti ödersiniz.  

Not: Ülkemizde PayPal kullanım dışı. VPN ile PayPal hesabı açmanız ise mümkün. 

Kredi Kartı ve Banka Kartı ile Kripto Para Satın Alın

Çevrimiçi kripto para satın almanın en iyi yolu, banka ve kredi kartı kullanmaktır. Kartla alım yapıyorsanız satın alma işleminiz anında tamamlanır. Crypto.com bir banka kartıyla kripto satın alırsanız, anında para yatırma işleminden faydalanmazsınız. 

Neteller ve Skrill ile Kripto Para Satın Alın

Çevrimiçi kripto para satın almanın yollarından biri de Neteller ve Skrill gibi bir e-cüzdan kullanmaktır. Bu popüler e-cüzdanların her ikisini de crypto.com’da sadece %0,5’lik bir ücret karşılığında kullanabilirsiniz. Hesabınıza doğrudan TL yerine USD olarak para yatırıyorsanız, bu ücretten feragat edilir. 

Banka Havalesi ile Kripto Para Satın Alın

Pek çok borsa ve aracı kurum, banka havalesiyle kripto para satın almanıza izin verir.

Banka havalelerini de çoğu borsa destekler. Bazı platformlar küçük bir ücret talep eder. Binance borsasına doğrudan EFT yaparak yatırım yapabilirsiniz.

kripto para satın alma

Güvenli Bir Şekilde Kripto Para Nasıl Satın Alınır?

Bu kılavuzun en önemli kısmı, kripto para birimi satın almanın güvenlik yönüdür. Düzenlenmemiş platformlardan uzak durmak kadar tokenlerinizi saklamayı bilmeniz de önemlidir.

Bunu akılda tutarak, kripto para birimini güvenli bir şekilde nasıl satın alacağınızın temellerini aşağıda açıklıyoruz. 

Düzenlenmiş Brokerler

Birinci seviye lisanslama kuruluşunun düzenlediği bir komisyoncudan kripto para birimi satın aldığınızda, güvenilir bir sağlayıcı kullandığınızdan emin olmalısınız. 

Binance, hacim ve kayıtlı kullanıcılar için en büyük kripto para borsasıdır.

Eşler Arası (P2P) Ticaretten Kaçının

Eşler arası (peer-to-peer) bir temelde kripto para birimi satın almak için cazip olabilirsiniz. Bu, seçtiğiniz dijital para birimlerini merkezi bir borsa yerine doğrudan satıcıdan satın alacağınız anlamına gelir. 

Eşler arası kripto para ticareti, alıcılar için son derece risklidir. Tokenleri almadan satın alma işleminiz için ödeme yapmanız gerekir. Eşler arası bir web sitesinden asla kripto para birimi satın almamalısınız. 

İşlemleri Kontrol Et

Güvenli bir şekilde kripto para birimi satın almayı öğrenirken göz önünde bulundurulması gereken şeylerden biri de, ödediğiniz ücretler konusunda kesin bir anlayışa sahip olduğunuzdan emin olmaktır. 

 • Dünyanın dört bir yanına dağılmış binlerce Bitcoin ATM’si var. 
 • ATM’ler, soğuk-sert nakit karşılığında Bitcoin satın almak isteyen Ortalama Joe’yu hedef alır. 
 • Alıcılar, Bitcoin ATM’lerinin çok yüksek ücretler talep ettiğinin farkında değiller. Ücret, ortalama %10-20’dir. 
 • Ücret, yüzde cinsinden gösterilmez. 
 • Yatırım yapmak istediğiniz nakit miktar için istediğiniz BTC tokeni size gösterilir. 

Kripto para fiyatları hakkında bilgisi olmayanlar için bunu anlamak zordur. SEC’in düzenlediği borsalardan kripto para birimi satın alırsanız, platformun ücretlerinde şeffaf olduğundan emin olabilirsiniz. 

Kripto Para Cüzdanları

Güvenlik merkeziyetsiz kripto sistemi için önemlidir. Kripto para satın alma ve onların güvenliğini sağlamak için iki seçeneğiniz var. Birçok yatırımcı tokenlerini özel bir cüzdana yüklerler. Sizde yatırımınızın güvenliğini sağlamak için kripto para cüzdanlarını kullanın. Cüzdanlarınızda çift yönlü doğrulama kullanmanız güvenliğinizi arttırır. 

Komisyoncu da kullanabilirsiniz. Komisyonlar kripto para biriminizi güvende tutmak için kurumsal düzeyde güvenlik aracına sahiptir. Yatırımlarını güvenle yapabilirsiniz. Komisyonculara yazımızın başındaki listeden ulaşabilirsiniz.

Özet 

4 adımda nasıl kripto para satın alma işlemi gerçekleştirebileceğinizi gösterdik. Hesap açın. Bakiye aktarın. Kripto para seçin. Yatırım yapmak istediğiniz kriptoyu alın. Tüm bu işlemleri gerçekleştirebileceğiniz platformlara değindik.

Portföyünüze eklemeye karar verdiğiniz kripto para birimini iyi belirleyin. Yatırımlarınızı çeşitlendirin. Hesap açmayı planladığınız borsayı ve brokeri (komisyoncuyu) belirleyip kazancınızı arttırın.. 

Coinbase, 60’tan fazla dijital varlığa yatırım yapmanıza olanak tanıyan güvenli ve düzenlenmiş bir platformdur.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Sık Sorulan Sorular

Kripto para birimini nasıl satın alırım?

Kripto para birimi satın almak için en iyi site hangisidir?

Kripto para birimi satın almak iyi bir yatırım mı?

Satın almak için en iyi kripto para birimi nedir?

Satın almak için en ucuz kripto para birimi hangisidir?

Satın almak için en iyi kripto para birimi hisseleri hangileridir?

Ücretsiz olarak kripto para birimini nereden satın alabilirim?

Kripto para birimi satın almak için en iyi uygulama nedir?