ne iş yapabilirim?

Business2Community olarak ne iş yapabilirim sorusuna detaylı cevap vereceğiz. İş bulma konusu, her yıl gibi bu yılın da merak edilen konuları arasındadır. Kendi işini kurmak isteyenler, bol kârlı iş fikirleri arar. 

Genç girişimler, farklı iş fikirlerine sahiptir. Günümüzde teknolojinin de gelişmesi buna önemli katkılar sağlar. Aşağıda vereceğimiz listedeki iş fikirleri, çok fazla sermaye ve zorluk istemeden yapılır. En iyi iş fikirleri, basit bir web sitesinden çıkabilir.

Çok ucuza yaptırabileceğiniz bir web sitesi, iyi bir fikirle buluştuğunda ortaya yüksek potansiyel çıkarır. Yüksek sermayeyle başlayabileceğiniz iş fikirleri olduğu gibi, hiçbir sermaye koymadan da birçok farklı iş yapabilirsiniz. Aşağıdaki birbirinden iyi 25 iş fikrinden birini seçerek istediğiniz geliri elde edebilirsiniz.

2024 Yılında Ne İş Yapabilirim?

Ne iş yapabilirim sorusuna dair yanıtlarınızı vermeden önce birkaç noktaya değinmekte fayda var. Bu listeye bir kariyer değişikliği için bakıyor olabilirsiniz. Hâli hazırda yaptığınız işten memnun olmayabilirsiniz. Yeni iş imkânlarını araştırıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yılın ve muhtemelen önümüzdeki yılların popüler mesleklerini sizin için sıraladık. 

Kariyer Değişikliği Nasıl Yapılır?

Kariyer değişikliği yapmak istiyorsanız maddeleri sırasıyla okuyabilirsiniz. Öncelikle basit adımlarla başlamalısınız. 

 • İlk olarak neleri sevdiğinizi, hangi işi yaparsanız mutlu olacağınızı, bugüne kadar nelerden hoşlandığınızı listeleyin.
 • Bu liste içerisindeki tüm meslekleri dikkatli biçimde araştırın. Zorlukları nelerdir? İş imkânları nasıl? Tecrübe kazandığınızda geliriniz nasıl olur? Bu mesleğin geleceği nedir gibi sorulara net cevaplar verin.
 • Niyet mektubu hazırlayın. Eğer kariyer değişikliği planlıyorsanız ve işverenleri ikna etme zorunluluğunuz varsa, iyi bir niyet mektubu hazırlamalısınız. Bu mektupta neden kariyer değişikliği yaptığınızı, yeteneklerinizi, potansiyelinizi vurgulayın. Kendinizi kısa bir şekilde tanıtın. Kendi işinizi yapacaksanız, niyet mektubuna ihtiyacınız yoktur. İyi bir CV hazırlamak her zaman faydalı olur.
 • Hızlı bir şekilde portfolyo oluşturun. Müşteri ve işverenleri, işi hakkıyla yaptığınıza ikna edebilirsiniz. 
 • Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, sektördeki zorlukları iyi araştırın. Mümkünse kendinize donanımlı bir ekip kurmaya çalışın. İşle ilgili olarak tecrübeli kişilerden bolca fikir alın.

ne iş yapabilirim diyenlere iş fikri

Başta çok zaman ayırıp sonra düzenli gelir kazanmanızı sağlayan pek çok iş, zamanla pasif gelir kaynakları arasına girebilir. Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kendi İşimi Nasıl Kurarım?

“Kendi işimi kurmak istiyorum ne iş yapabilirim” sorusu, internet dünyasının en çok arananları arasında yer alır. İşinizi kurmak ve freelancer olmak istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz.

 • Hangi sektörde iş yapmak istediğinize karar verin. Markanızı oluşturmadan, yasal zorunlulukları öğrenin.
 • Bir işletme açmakla marka yaratmak aynı şey değildir. Marka yaratmak daha zor olmakla birlikte çok daha avantajlı ve kâr marjı açısından potansiyellidir. 
 • Markanızı yaratmadan, hedef kitlenizi belirleyin. İnsanların beklentilerini ve taleplerini iyi anlayın. Bir ihtiyaca cevap vermek zorunda olduğunuzu unutmayın.
 • Planlamanızı iyi yapın. Gereksiz masraflardan kaçınmaya çalışmalısınız. Adımlarınızı eylem planına göre atın ve sürprizlere hazırlıklı olun.
 • Finansal planlamanızı yapın. Sermayenizi gerçekçi bir şekilde belirlemelisiniz. 
 • İş dünyasına adım atacaksanız, bir web sitesi ve sosyal medya hesapları artık bir zorunluluk gibidir. Profesyonel yardım almak iyi olur. Dijital dünyada öne çıkmak için SEO stratejilerine de göz atmayı unutmayın. Bunun için SEO araçları listemize göz atılabilirsiniz.

ne iş yapabilirim

2024 Yılı Popüler Meslekleri Arasından Ne İş Yapabilirim?

Aşağıda yer alan listede, ne iş yapabilirim sorusunun yanıtını vereceğiniz. Tam zamanlı çalışarak açabileceğiniz işletmelere göz atacağız. Yeni kariyer planlarına ve yapabileceğiniz işlere de değineceğiz.

1 – Blog Yazarlığı

Blog yazarlığı ‘ne iş yapabilirim’ sorusuna yıllardır verilen popüler cevaplardan biridir. Bunun temel nedeni ise blog yazarlığına olan rağbetin zaman içinde azalmadan devam etmesidir. Herhangi bir alanda uzmanlığınız varsa blog sitesi açmanız ve yazmaya başlamanız yeterli olur.

Satış ortaklıkları kurabilir, reklam almaya başlayabilirsiniz. Blog yazarlığında en önemli nokta, disiplinli bir şekilde ilgi çekici yazılar yazmaya devam etmektir. Sitemizde yer alan blog yazarak para kazanma rehberine bakarak para kazanma yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

2 – ChatGPT ile Makale Yazmak

GhatGPT, son zamanların popüler yapay zekâ teknolojilerinden biridir. Platform sayesinde onlarca makaleyi kısa zamanda yazabilir, bu makaleleri web sitenizde yayınlayarak reklam geliri kazanabilirsiniz.

3 – Bitcoin Madenciliği 

Bir dönem daha fazla popüler olan Bitcoin, dünya piyasasında hâlâ ciddi bir hacme sahiptir. Kripto para madenciliği de önemli bir gelir kapısı olmaya devam eder. Sitemizdeki Bitcoin madenciliği makalemizdeki bu işe dair tüm detayları inceleyebilirsiniz. 

bitcoin madenciliği - ne iş yapabilirim

4 – Influencer Olarak Ne İş Yapabilirim?

“2024 yılında ne iş yapabilirim” sorusuna verilen popüler yanıtlardan biri de Influencer olmak. Keyifli mesleklerden biridir. Influencer olana kadar çokça emek vermeniz gerekir. Öncelikle hangi platformu kullanmak istediğinize karar vermelisiniz.

Uzmanlık ve ilgi alanlarınıza dair her gün paylaşımlar yapmalısınız. Hedef kitleyi iyi anlamalı ve devamlı olarak takipçi kazanmalısınız. Kendinizi geliştirdikçe uzmanlık alanınızla ilgili markalar sizinle reklam görüşmesi yapmak isteyecek. İlginizi çekeceğini düşündüğümüz internetten para kazanma yöntemlerine de göz atabilirsiniz.

5 – Web Tasarımı

Estetik bir bakış açısına ve yaratıcılığa sahipseniz web tasarımına yönelebilrisiniz. Web tasarımının her geçen gün daha fazla önem kazanması, bu mesleği de öne çıkarır. Farklı tasarımlar yaparak kendi işinizi yapabilir ve ajanslarda freelancer olarak iş bulabilirsiniz. Kendi sitelerinizi kurarak da gelir kazanabilirsiniz.

6 – E-Ticaret Sektöründe Ne İş Yapabilirim?

Ticarete ilgisi ve yeteneği olanlar için ‘ne iş yapabilirim’ sorusunun en iyi yanıtlarından biri de e-ticarettir. E-ticaret sayesinde Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir noktasında ürün satışı yapabilirsiniz. İnsanların ihtiyaçları olan bir ürün belirlemeli ve gerekli altyapıyı kurmalısınız.

İyi bir e-ticaret sitesi kurarak reklam yapmaya başladığınızda müşteriler de yavaş yavaş gelmeye başlar. Pazarlama stratejinize bağlı olarak, ürünlerinizin her geçen gün daha fazla satar. Siz de e-ticaret nedir diye düşünüyorsanız sitemizdeki yazıyı inceleyerek detayları en iyi şekilde öğrenebilirsiniz.

influencer olmak - ne iş yapabilirim?

7 – SEO Danışmanlığı

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Danışmanlar, web sitelerine dair anahtar kelime sıralama stratejisi geliştirir ve potansiyel müşterilere daha hızlı ulaşılmasını hedefler. Siz de SEO danışmanlığı için ilk adımları atabilirsiniz. 

8 – Affiliate Marketing İle Ne İş Yapabilirim?

Affliate marketing (Türkçeleştirecek olarak satış ortaklığı) biraz influencer olmakla alakalı bir iştir. Sizi takip eden dijital bir kitleniz varsa satış ortaklığı oldukça karlı bir iş olur.

Satış ortaklığı, firmaların ürünlerini kendi içeriklerinizle pazarlamanızdır. Bu yöntemde, sizin üzerinden yapılan her satıştan komisyon kazanırsınız. Ürünle ve müşteriyle doğrudan ilişkiniz olmadan, kolayca yüksek miktarlarda gelirler elde edebilirsiniz.

9 – Veri Analisti Olarak Ne İş Yapabilirim?

Artık veri çağında yaşıyoruz. Bu meslek; verileri ortaya koymak, negatif ve pozitif yanları incelemek, potansiyeli ortaya çıkarmakla ilgilidir. Matematik, bilgisayar mühendisliği, istatistik gibi alanlardaki lisans derecesi, bu mesleği icra edebilmek için oldukça faydalıdır.

Analitik düşünce biçimine sahipseniz, kendinizi geliştirerek bu meslekte ilerleyebilirsiniz. Bu meslekte maaş oranlarının çok yüksek olduğunu da belirtmek gerekir.

10 – Sosyal Medya Yöneticisi

Birçok marka ve işletme, sosyal medyadan reklam yaparak potansiyel müşterilerine ulaşır. Sosyal medya yöneticisi; markaların sosyal medya stratejisini belirler, gönderiler planlar ve görsel içerikler hazırlar.

Gerektiğinde takipçilerle etkileşime geçme sorumluluklarını üstlenir. Siz de Instagram’dan para kazanmak isterseniz sosyal medya platformlarının inceliklerini öğrenebilirsiniz. 

Sosyal medya - ne iş yapabilirim

11 – Proje Yöneticisi Olmak

Bir proje yöneticisi, basitçe ortaya konan projelerin hedeflerini, eylemlerini, planlanmasını, yürütmesini üstlenen kişidir. Müşteriler için yazılım çözümleri üreten bir ekibi yönetebilirsiniz.

Fikir aşamasından son kullanıcıya kadar süreci denetleyebilirsiniz. Bu iş için ilgili konuda tecrübeli olmanız gerekir. Liderlik vasıflarının önemli olduğu bir iştir. Sektöre bağlı olarak diplomanızın olması da işe yarar.

12 – UX Tasarımcısı

UX, kullanıcı deneyimi anlamına gelir. UX tasarımcısı, potansiyel müşterilerine ulaşmak ve alışveriş alışkanlıkları değiştirmek açısından önemlidir. Ne iş yapabilirim diye düşünüyorsanız bu mesleğe göz atabilirsiniz. UX tasarımcısı, kullanıcının yolculuğuyla ilgili her şeyi içerebilir.

Mobil uygulamalar, web site tasarımı ve benzeri birçok modeli bu tasarımcılar belirler. Bu tip bir pozisyonda işe başlamanız için pazar araştırması, web tasarımı ve UX stratejilerine hâkim olmanız gerekir. 

13- Teknik Yazar Olarak Ne İş Yapabilirim?

Teknik yazarlık, metin yazarlığına göre oldukça karmaşık bilgiler gerektirir. Teknik bir inceleme yapmak istiyorsanız, konu hakkında ciddi bilgi sahibi olmanız gerekir. Bilgi kılavuzu, montaj kılavuzu, sık sorulan sorular gibi müşteri için destekleyici belgeleri, teknik yazarlar hazırlar.

Sektöre bağlı olarak bir diplomanızın olması bu anlamda olmazsa olmazdır. Finans, mühendislik, teknoloji, sağlık gibi bölümlerden mezun olduysanız, bölümünüzle ilgili firmalarda teknik yazarlık yapabilirsiniz. Karmaşık konuları, basit bir şekilde müşteriye anlatmak, oldukça değerli işlerden biridir.

14 – Dropshipping

Stoksuz ürün satışı yani dropshipping nedir ve 2024 yılında ne iş yapabilirim sorusu yaygındır. Fiziksel ürünleri yönetmek zorunda kalmadan, çevrimiçi mağazanızla potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Tedarikçilerle müşteri arasında köprü olabilirsiniz. Maliyeti düşük olan bu iş sayesinde kazanç elde edebilirsiniz.

ne iş yapabilirim - dropshipping

15 – Podcast Yayıncılığı

Küçük bir bütçeyle hayata geçirebileceğiniz proje, makale konusunun en iyi yanıtlarındandır. Uzmanlık ve ilgi alanınıza dair konuşmalarınızı kaydedebilir ve bunları kolayca yayınlayabilirsiniz. Bu yayınlardan ciddi gelirler elde etmek mümkündür. 

İşle ilgili detaylı bilgi almak isterseniz podcast nedir yazısını inceleyerek hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

16 – YouTube Kanalı Açmak

YouTuber’lar görüntülenme ve abone sayısına göre yüksek gelir kazanabilir. YouTube’da kanal açarak ilgi çekici videolar yayınlamanız gerekir. Kaliteli içerik, daha fazla insanı çeker. Zaman içinde kanalınız oturur ve kazancınız artar.

Kanal açmak istiyorsanız platformun analizlerinden haberdar olmanız gerekir. Yaratacağınız içeriklerin daha fazla kişiye ulaşması için Youtube istatistik yazısına bakabilirsiniz.

17 – Toptancılık

Eğer e-ticarete herhangi bir şekilde ilgi duyduysanız, B2B sistemini de mutlaka duymuşsunuzdur. Toptancılık, bir ürünü işletmelere göndermenin yanı sıra ithalat ve ihracat alanında da başarılı olmanızı şart koşar. Kısa zamanda bol kazanç elde edebilirsiniz.

Ürünlerinizi doğru belirlemeli, maliyet hesaplarını doğru yapmalı ve en çok satışı hangi işletmelerle yapacaksanız onlarla anlaşmalısınız. E-ticaret uzmanlarıyla da görüşebilir, aktif bir şekilde ürünlerinizi dört koldan potansiyel müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

e ticaretle para kazanmak

18 – Grafik Tasarımcılık Sektöründe Ne İş Yapabilirim?

Ne iş yapabilirim sorusunun yıllardır değişmeyen cevaplarından biri de grafik tasarımcılığıdır. Sosyal medya platformları kullanan markalar, tanıtım ve reklam materyallerine ihtiyaç duyar.

Estetik bakış açısına sahipseniz ve sanatsal yönünüze güveniyorsanız hemen grafik tasarım programları öğrenmeye başlayabilirsiniz. Dijital dünyada ihtiyaç duyulan tasarımlar yaratabilirsiniz. El ilanlarından kartvizite kadar onlarca görsel tasarlayabilirsiniz.

19 – Ne İş Yapabilirim Diyenlere Bakım Hizmetleri

Masraf yapmadan da farklı işler yapabilirsiniz. Bunlardan ilki ise yaşlı insanlar için evde bakım hizmetleridir. Yaşlı ve hasta olan kişilerin yardıma ihtiyaçları vardır. Bu tip hizmetleri sağlayan firmaların sayısı her geçen gün artar. Bakım firma açarak, insanlara bu hizmeti sağlayabilirsiniz. 

20 – Evcil Hayvan Bakımı

İş yaşamı yoğun olan, tatile gittiğinde evcil hayvanını evde bırakmak zorunda kalan binlerce kişi vardır. Hayvanlara evde bakım hizmetleri sunabilirsiniz. Bol kazançlı iş fikirleri arasında bulunan meslek, görece kolaydır. 

21 – Vegan Restoran Açmak

Veganlığa olan ilgi her geçen gün daha fazla artar. Vegan bir restoran ve vegan ürünleri satan bir işletme açmayı düşünebilirsiniz. Dükkan, sağlıklı beslenmek isteyenleri de kendine çeker.

restoran açmak

22 – Emlakçılık Yapmak

Eskimeyen bir meslek desek yeridir. Birçok insan, aradığı evi bulmakta zorlanır. İnternet ilanlarının çıkmasıyla emlakçılık daha kolay bir hâl aldı. Kursa gidip belge alarak küçük bir ofis açabilirsiniz. İkna kabiliyetiniz güçlüyse kısa zamanda yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

23 – Özel Ders Vermek 

Ne iş yapabilirim sorusunu soran birçok kişi için popüler yanıtlardan bir diğeri de özel ders vermektir. Öğrenciler için de ideal bir ek gelir kapısıdır. Herhangi bir alanda özel ders vermeniz mümkündür. Bu işi sıfır bütçeyle yapabilirsiniz. Yetkin olduğunuz bir alanda ilan açabilirsiniz.

Türkiye’de yaşarken dolarla para kazanmak isterseniz makalemizi mutlaka incelemenizi öneririz.

24 – Organizasyon Şirketi İle Ne İş Yapabilirim?

Organizasyon şirketleri, çokça aranan meslek gruplarından biridir. Düğün, nişan ve doğum günü gibi birçok etkinliğin organizasyonunu yapabilirsiniz. Zaman içerisinde portfoyünüz güçlendikçe geliriniz de artar.

25 – Organik Ürünler Üretmek

Gıda ürünlerinde kimyasal katkı maddesi, koruyucu gibi maddelerin kullanılması, birçok insanı organik ürünlere yöneltir. Organik sebze ve meyve üreterek, ürünlerinizi yüksek fiyatlardan satabilirsiniz.

organik ürün üretmek - ne iş yapabilirim

26 – Fotoğrafçılık

Düğün fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı ve doğum fotoğrafçılığı… Liste saymakla bitmez. Kursa giderek mesleği öğrenebilirsiniz. Fotoğraf makinesiyle harika paralar kazanabilirsiniz. Fotoğrafçılık, eğlenceli ve geliri yüksek mesleklerden biridir.

Sonuç

Farklı sermaye düzeylerine ve ilgi alanlarına uygun pek çok iş fikri vardır. İş değişikliği yapmayı düşünüyorsanız kariyer değişikliği yapma sürecinde yukarıdaki işlere göz atabilirsiniz. İşini kurmak isteyenler, sektör seçimi ve planlama aşamalarında farklı meslekler seçebilir.

Yazıdaki 2024 yılının popüler mesleklerini öğrenin. Mesleklerle ilgili iş fikirlerini detaylı şekilde inceleyin. Blog yazarlığı, yapay zekâ tabanlı makale yazma, kripto para madenciliği, influencerlik, web tasarımı, e-ticaret ve SEO danışmanlığı seçenekleri hakkında sahibi olun.

Makale, iş arayışında olanlara ve kendi işini kurmayı düşünenlere ilham veren bir kaynaktır.

Kaynak

gkne.hu

indeed.com

Sık Sorulan Sorular

Az sermayeyle yapılabileceğim işler nelerdir?

Sermayeli işler nelerdir?

Evde yapabileceğim işler hangileri?

Sermayesiz işler nelerdir?