Instagram’dan para kazanmak, son yılların popüler konularından biridir. Instagram’ın her gün artan milyonlarca üyesi vardır. Instagram, kişisel ve ticari amaçlı tercih edilebilir. Ürün, kampanya ve hizmet tanıtımı yaparak Instagram’dan para kazanabilirsiniz. Ortaklıklar kuran influencer’lar, sosyal medya platformundan yaptıkları paylaşımlarla, kullanıcılarından yüksek miktarlarda para kazanır.

Instagram’da fotoğraf, video, hikâye ve reels’larınızı paylaşabilirsiniz. Yapılan paylaşımlar, ilgi alanı ortak kişilerin sayfayı takip etmesini sağlar. Yazımızda Instagram’dan para kazanma yöntemlerini göstereceğiz. Uygulayabileceğiniz 10 farklı yöntemi anlatacağız. Yöntemlerden sizin için en uygununu tercih edebilirsiniz. Daha çok getiri sağlamak istiyorsanız birden fazla yöntemi de bir arada kullanabilirsiniz.

Instagram’dan Para Kazanmak Mümkün Mü?

Instagram’dan para kazanmanız mümkündür. İçerik üreticileri ve influencer’lar ürettikleri içerikler sayesinde para ve takipçi kazanır. Daha fazla takipçi, daha fazla gelir anlamına gelir.

Instagram'dan para kazanmak

Instagram Ödemeler Özelliği sayesinde, platformdan ödemelerinizi nasıl alacağınızı ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kazanacağınız paranın vergisi, uygulama içi satın almalar ve geri ödemeler gibi detayları görebilirsiniz. 

Instagram pazarlama stratejinizi geliştirmeniz için birçok püf nokta vardır. 

Instagram’dan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

“Instagram’dan para kazanmak için kaç takipçi gerekir?” sorusu kullanıcılar arasında yaygındır. Takipçi sayısı, sosyal medyadan fazla para kazanmanızı sağlar. Takipçi sayısı düşük, niş belirleyen mikro influencerlar da kazanç sağlar. Farklı özellikleri kullanmak için platformun belirlediği farklı kurallar vardır. Canlı yayından rozet satmak istiyorsanız en az 10 bin takipçinizin olması gerekir. 

Instagram’dan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Tanıtım yapacaksanız, hesabınız para kazanmaya uygun olmalıdır. Bu gereklilikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Doğru bilgiler paylaşmak
 • Topluluk kurallarına uymak
 • Ürünün ve özelliğinin kullanıldığı ülkede yaşamak
 • Paylaşılan içeriklerin para kazanma ilkelerine uyması
 • İhlallerden kaçınmak
 • Ödeme koşullarına uymak
 • Gerçek etkileşim yaratmak
 • Devletlere yönelik kurallara uymak
 • Güvenilir bir varlığa sahip olmak

Instagram Para Kazanma Aktif Etme

Instagram’dan para kazanmak için öncelikle profilinizin, işletme hesabı olması gerekir. Profilin üst kısımlarında profesyonel pano vardır. Ödemelerinizi almak ve ürünleri etiketlemek için profesyonel panonun kurulumunu yapmalısınız.

Profesyonel Panoda Satış Ortaklığı Ayarı

İçerik üreticisi ve işletme hesabı açıp profesyonel panoda satış ortaklığı ayarlarını yapmanız gerekir. Aşağıdaki adımları izleyerek profesyonel panonuzu açabilirsiniz.

 1. Panodaki “Satış ortaklığı ayarla” bölümüne gidin. “Başla” butonuna basın.
 2. Karşınıza koşullar çıkacak. Koşulları okuyup kabul edin.
 3. Yaşadığınız ülkeyi ve işletme türünü seçin.
 4. Ödeme alma yönteminizi ekleyin. Ödeme alma yöntemini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
 5. “Bitti” butonuna tıklayın. 

Kurulum işleminizi gerçekleştirdiniz. Satış ortaklığı yapmak için mağazaları ve ürünleri keşfedebilirsiniz. Bu, para kazanmanızı sağlar. Etiketlediğiniz ürünler, takipçileriniz tarafından satın alındığı anda komisyonunuz hesapta görünür.

Instagram Reels’larından Para Kazanma

Instagram reels özelliği, üreticilerin farklı stillerde videolar hazırlayarak takipçilerinin beğenisine sunmasını sağlar. Kısa ve eğlenceli videolar hazırlayarak büyük bir kitleye ulaşabilirsiniz. Özellik, marka tanıtımları için faydalıdır.

Reels'dan gelir elde etme

Reels özelliği, kullanıcı sayısını kısa sürede katlamanızı sağlar. Daha fazla kişiye ulaşmanız ve tanıtımlar yapmanız mümkündür. Firmalar, markasının reklamı için reels videosu yayınlamanızı talep eder. Reels videolarında çıkan reklamlardan gelir elde edilmesi konusunda çalışmalar vardır. 

Instagram’dan Para Kazanmak İçin İpuçları

Instagram’dan para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki 10 yöntemi kullanabilirsiniz. Başarılı olmak için bazı ipuçlarına değineceğiz. 

 • Proaktif Olun: Markalarla bir iş programı oluşturmanız mümkündür. Farklı markalarla işbirliği yapmak için etkin bir strateji kullanarak daha fazla kazanırsınız.
 • Niş İşler Yapın: Herkesin yaptığı işlerle ve toplumun tamamını hedefleyen bir konuyla para kazanmanız zordur. Niş bir alan seçmeniz ve bu alanda uzmanlaşmanız çok daha kolaydır. Niş belirleyerek hedef kitlenize hitap edebilirsiniz. Marka ortaklıkları konusunda daha net davranışlar sergileyebilirsiniz. Vegan yemek tarifleri üzerinde uzmanlaşırsanız alanla ilgilenen hedef kitleye ulaşırsınız. Veganlara yönelik üretim yapan markalar, kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.
 • Etkileşim Kurmayı Unutmayın: Sizi takip edenlerle etkileşim kurmak da güçlü bir bağ oluşmasını sağlar. Kullanıcılarınızın gönderilerine yorum yapmak, paylaşımlarını beğenmek ve mesaj göndermek Instagram deneyiminize katkı sağlar. Yaptığınız paylaşımlar tek başına bir şey ifade etmez. İnsanlara samimiyetinizi göstermek her zaman faydalıdır.
 • Etiket Kullanın: Markalı paylaşımlarınızda ve gönderilerinizde konum ve hashtag etiketlerini mutlaka kullanmalısınız. Markaların etiketlenmesi sizi daha fazla insanın keşfetmesini ve yeni markaların fark etmesini sağlar.
 • Farklı Kanalları Kullanın: Farklı sosyal medya platformlarını kullanarak Instagram hesabınızı  destekleyebilirsiniz. 

Instagram’dan Para Kazanmak İçin Yollar

Instagram’dan para kazanmak için kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Yöntemlerden en popüler 10 tanesini ele aldık. 

 1. İçerik Üreticiliği
 2. Instagram Mağazası Açmak
 3. Markalarla Ortaklık Kurmak
 4. Pazarlama Yapmak
 5. Tanıtım Hesabı Oluşturmak
 6. Özel İçerikleri Hazırlamak
 7. Dropshipping
 8. Dijital Dosya Satışı
 9. Web Sitesine Trafik Yönlendirme
 10. Hesap Büyütüp Satma

1 – İçerik Üreticiliği

Instagram, içerik üreticilerinin para kazanması için milyonlarca dolar ödeme yapar. Canlı yayın rozetleri bu anlamda para kazanmanın en önemli yoludur.

Instagram’da takipçilerinizle kurduğunuz ilişki önemlidir. Takipçileriniz, sevdikleri içeriği desteklemek için canlı yayın rozetleri özelliğini kullanır. Bu rozetler, canlı yayın sırasında içerik üreticilerine verilen bir nevi ‘bahşiş’ gibidir. Rozetlerin fiyatı 0,99 ila 4,99 Amerikan Doları arasında fiyatlara sahiptir. Özelliğin çalışması için profesyonel panodan “Rozetler “öğesini etkinleştirmeniz gerekir.

içerik üreticiliği yaparak kazanç sağlama

İçerik üreticisi olarak belirli bir kilometre taşına ulaştığınızda, Instagram size bazı ödüller sağlar. Bonus olarak adlandırılan ödüller, belli sayıda canlı yayına ulaştığınızda ortaya çıkar. IGTV reklamlarına kaydolabilirsiniz. Belli sayıda reels videosuna ulaştığınızda da ödül alabilirsiniz. Bonus programları şimdilik davetiyeyle çalışsa da gerekli şartları sağlayarak beklemeye geçmek ileride avantaj sağlar.

2 – Instagram Mağazası Açmak

Instagram’dan para kazanmak istiyorsanız mağaza açabilirsiniz. “Yayınla, etiketle, sat” sloganıyla ortaya çıkan Instagram Alışveriş, çevrimiçi satış yapabilmeniz için ideal platformlardan biridir. Çevrimiçi satış yapmanız için ürün fotoğraflarını, açıklamaları ve fiyatları yükleyip kullanıcıların sizi keşfetmesini beklemelisiniz.

Instagram’da mağaza oluşturmak için şu adımları takip etmelisiniz;

 1. İşletme hesabınızı açın.
 2. Facebook sayfanızla bağlantı kurun.
 3. Ürün kataloğunuzu yükleyin
 4. Hesap incelemesini yapın.
 5. Alışveriş özelliğinizi açın.

3 – Markalarla Ortaklık Kurmak

Instagram’dan para kazanmak için en iyi yöntemlen biri de markalarla ortaklık kurarak komisyon almaktır. Komisyon almak istiyorsanız içerikler paylaşmanız gerekir. Belli bir zaman geçince influencer olabilirsiniz. Influencer’lar üç ayrı grupta ele alınır. Kişiler; nano, mikro ve makro influencer olarak 3’e ayrılır. Bunlardan herhangi biri olduğunuz zaman markalar size teklifler yapar. Komisyon ve hediyeler alma şansınız vardır. 

 • Nano Influencer: 1000 ila 10 bin takipçili alanında uzman kişilerdir.
 • Mikro Influencer: 10 bin ila 50 bin arasında takipçisi olanlardır.
 • Makro Influencer: 50 binden fazla takipçisi olan kullanıcılardır.

Instagram'dan para kazanmak

Markalarla ortaklık kurarak alacağınız miktarlar, takipçi sayınıza ve markanın ücret politikasına göre değişiklik gösterir. Influencer olmak için niş bir alanda uzman olmanız gerekir. Ortaklık kuracağınız markaları, influencer pazarlama platformlarından bulun. Markalarla doğrudan iletişime geçip onlara takipçi bilgilerinizi ve etkileşim oranlarınızı gösterin.

4 – Pazarlama Yapmak

Instagram üzerinden serbest işler yapmanız da mümkündür. Açıklama kısmının, içeriklerin ve pazarlama stratejinizin işinize uygun olması gerekir. Markalara Instagram’da pazarlama tekniklerine ilişkin danışmanlık hizmeti de verebilirsiniz. Bu tip hizmetlerinizi freelance platformlarda tanıtabilirsiniz. 

5 – Tanıtım Hesabı Oluşturmak

Instagram tanıtım hesabı oluşturarak Instagram’da para kazanabilirsiniz. Böylesi bir hesap oluşturduğunuzda, niş bir alanda farklı içerik üreticilerinin fotoğraf ve videolarını kullanabilirsiniz. Kullandığınız kaynakları da içeriklere eklemeniz gerekir.

Tanıtım hesabı oluşturarak Instagram'dan para kazanmak

Takipçi sayısınız yeterli sayılara ulaştığında, Instagram gönderilerinizde yer almak isteyen kullanıcılara ücret karşılığında yer verebilirsiniz. Tatil rotalarıyla ilgili gönderiler hazırlayarak, bu alanla ilgilenen kullanıcıların sizi takip etmesini sağlarsınız. Otellerden, kamplardan ve turistik tesislerden paylaşımlarınızda yer almak için teklifler alabilirsiniz.

6 – Özel İçerikleri Hazırlamak

Özel kurs içerikleri hazırlamak, bu alanda hizmet sunanlar için ideal para kazanma yöntemlerinden biridir. Çevrimiçi platformlarda kurs veriyorsanız hedef kitlenize ulaşmak için Instagram’ı kullanırsınız. Instagram’da yapacağınız pazarlama faaliyetleri size müşteri kazandırır. Elektronik ortamda hazırladığınız kitapları, raporları, kılavuzları ve şablonları satarak, gelir elde edebilirsiniz.

7 – Dropshipping

İnstagram’dan para kazanmak istiyorsanız, dropshipping yapabilirsiniz. İşletme kurmak istiyorsanız, stoklama gibi mali külfetlerin altına girmeniz gerekir. Dropshipping sisteminde ise stok tutmadan mağaza yönetmeniz mümkün hâle gelir.

Instagram’dan sayfa oluşturarak, dropshipping işletmenizi kurabilirsiniz. Ürünlerinizin reklamını yaparak satışlarınızı artırabilirsiniz. Dropshipping konusunda hiçbir sınırlama yoktur. Tişört, kitap, tablo ve kedi maması gibi pek çok ürünün satışını yapabilirsiniz. Üstelik stok ve gönderim derdiniz yoktur. Takipçilerinizin dikkatini çekmek için instagram yazı stili değişikliği yapabilirsiniz. Bu, markanızın tarzını belirlemenizi sağlar. 

8 – Dijital Dosya Satışı

Instagram’ı diğer sosyal medya platformlarından ayıran temel özellik, görselliğin ön plana çıkmasıdır. Fotoğraflarınızı, tasarımlarınızı, dijital baskılarınızı ve çizimlerinizi birçok farklı markaya ve kullanıcıya satmanız mümkündür. Instagram sanatsal işleriniz için ideal platformdur. Platform, daha fazla müşteri kazandırır. Ünlü bir sanatçı olmanızı sağlar.

9 – Web Sitesine Trafik Yönlendirme

Instagram hemen herkesin bildiği gibi Meta şirketine aittir. Meta’nın verilerine göre, katılımcıların yüzde 80’i Instagram’da gördükleri ürün ve hizmetlere daha fazla güvenir. Bu, alışveriş alışkanlıklarını ciddi oranlarda etkiler. Instagram’da markanız ne kadar fazla görülürse, ürün satış ihtimali de o kadar artar. Instagram’dan web sitenize trafik yönlendirmek, dolaylı olarak para kazanmanın en iyi yöntemlerinden biridir. Instagram, satışlarınızı artırarak sadık müşteri kitlesi sağlar.

10 – Hesap Büyütüp Satma

Instagram’dan para kazanmak istiyorsanız hesap büyütüp satabilirsiniz. Pazarlama yetenekleriniz sayesinde niş bir alanda hesap oluşturup organik büyütebilirsiniz. İşletme ve kullanıcılara büyüttüğünüz sayfaları satabilirsiniz. 

Instagram’da takipçi kitlesi kazanma süreci düşündüğünüzden daha zordur. Instagram’ın algoritmalarını bilen ve pazarlama teknikleri hâkim kişiler, kitlesini yaratır. Hesabınızı büyütürken farklı emojiler kullanabilirsiniz. Sayfanızın renk paleti, koyu tonlardan oluşuyorsa siyah kalp anlamı yazısına göz atabilirsiniz.

Hemen niş bir konu seçerek, içerik üretmeye başlayabilirsiniz. Hesabı hazır hâle getirip markalarla satış için iletişim kurabilirsiniz.

Sonuç

Instagram’dan para kazanmanın farklı yolları vardır. İçerik üreticiliği Instagram’dan gelir elde etmenin temelidir. Yaratıcı fotoğraf ve videolar paylaşarak takipçi kitlenizi büyüterek, canlı yayın rozetleriyle gelir sağlayabilirsiniz. Instagram Alışveriş özelliğiyle ürünlerinizi tanıtarak satışlarınızı artırın. Markalarla işbirliği yaparak komisyon almak da bir seçenektir.

Pazarlama danışmanlığı ve içerik oluşturma hizmetleri de Instagram’dan para kazanmanızı sağlar. Niş bir alan seçerek tanıtım hesabı oluşturabilir, özel içerikler hazırlayabilirsiniz. Dropshipping, web sitenize trafik çekme ve popüler Instagram hesaplarını satma gibi yöntemler de Instagram’dan gelir elde etmenin yolları arasındadır. Yöntemlerin her biri farklı becerilere ve stratejilere dayanır. Sürekli içerik üretme ve takipçi kitlenizle etkileşimde bulunma önemli bileşenlerdir.

Kaynaklar

How To Make Money on Instagram

How to Make Money on Instagram in 2023

7 Ways to Make Money on Instagram

Topluluğunuz için yaptığınız çalışmalarda ödeme alın

Sık Sorulan Sorular

Instagram neye göre para verir?

Instagram’da kaç kişi olursa para kazanılır?

Instagram para kazanma kısmı nasıl açılır?

Instagram fenomenleri para alıyor mu?