Bitcoin fiyat tahmini

İnişleri ve çıkışları ile hiç şüphesiz Bitcoin’e yatırım yapmak son derece heyecan vericidir. Bitcoin, piyasaya çıktığı ilk günden itibaren devrim niteliğindeki blok zincir teknolojisi ile finans piyasalarını adeta kasıp kavurdu. Yatırımcıların birçoğu bu iniş çıkışlı sürece uyum sağlayabilmek için Bitcoin fiyat tahmini yapmaya çalışıyor.

Bazen ani fiyat düşüşleri bazen de ani fiyat artışları BTC’nin son 10 yılını açıklamak için yeterli olacaktır. Bundan dolayı da, ister küçük isterseniz de büyük yatırımcı olun, BTC’nin geleceği hakkında fikir sahibi olmak önemlidir.

Business2Community olarak, BTC’nin önümüzdeki yıllarda nasıl hareketler yapabileceği konusunda araştırmalar yaptık. Analistlerin yorumlarına, teknik analizlere ve tabii ki trendin yönüne göre gelin hep birlikte BTC’nin fiyat tahminini konuşalım.

Bitcoin Fiyat Tahmini 2024

Gelin özet halinde önümüzdeki yılların Bitcoin fiyat tahminlerine kısaca göz gezdirelim.

 • 2024 BTC Fiyat Tahmini – BTC geleceği hakkında konuşmaya başlamak istiyorsak, öncelikle 2024 yılının son derece kritik olduğunu anlamamız gerekiyor. Lightning network genişlemeye devam ederse ve olumsuz haberler piyasayı etkisi altına almazsa 35.000 dolar ile 50.000 dolar arasında bir fiyatlandırma görebiliriz. Binance’ın Bitcoin Lightning Network entegrasyonunu tamamlaması ile birlikte bu sürecin yavaş yavaş başladığını da söyleyebiliriz.
 • 2025 BTC Fiyat Tahmini – Her ne kadar BTC’den teknoloji açısından daha gelişmiş altcoinler bulunuyor olsa da zirve hala tek kişilik. Kripto sektörünün ilklerinden olması nedeniyle BTC yükseliş trendini korumaya devam edecektir. Her şey beklenildiği gibi giderse kripto yatırımcılarının beklentisi olan 60.000 dolara ulaşmak 2025 yılında mümkün olabilir.
 • 2026 BTC Fiyat Tahmini – Bitcoin’de her şey her zaman olumlu yönde ilerlemeyecektir. Dürüst olmak gerekirse yükselişler kadar inişlerde sektörün bir parçasıdır. 2026 yılında tüm olumsuzluklara rağmen fiyatın yine stabil bir şekilde 40.000 dolar ile 70.000 dolar seviyelerinde gezineceğini düşünüyoruz.
 • 2027 BTC Fiyat Tahmini – BTC tahmin için 2027 yılına baktığımızda bizi yine bir durgunluk dönemi bekleyebilir. Geçmişe bakarsak, 2018 yılından 2020 yılına kadar yaşanmış böyle bir durgunluk süreci yaşamıştık. Genel olarak bir Bitcoin fiyat tahmini yapmamız gerekirse, süreç 55.000 dolar ile 60.000 dolar arasında inişli çıkışlı olacaktır.
 • 2028 BTC Fiyat Tahmini – 2028 yılı Bitcoin’in tekrardan hareketlenmeye ve çoğu yatırımcının hayalini gerçekleştirmeye başlayacağı dönem olabilir. Özellikle fiyatın 80.000 doları zorlayacağını düşünüyoruz.
 • 2029 BTC Fiyat Tahmini – SEC tarafından yaşanan hukuki gelişmeler, BTC arzının tükenmeye başlaması ve diğer haberler ile birlikte 2029 yılında BTC 90.000 dolara ulaşmayı başarabilir.
 • 2030 BTC Fiyat Tahmini – Kripto paraların hayatın her anında benimsenmeye başlaması ile birlikte BTC’nin fiyatı tarihinin zirvesine ulaşabilir. Özellikle çoğu satıcının BTC kabul etmesiyle birlikte yatırımcıların hayali olan 100.000 dolar hedefinin çokta uzak olmadığını söyleyebiliriz. Yine de, 2030 yılına kadar Bitcoin tutmanın oldukça uzun vadeli bir yatırım olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Başlamadan önce mevcut fiyat bilgilerini incelemek isterseniz CoinMarketCap verilerine göre hazırlanan aşağıdaki tabloda Bitcoin’in güncel fiyatını görebilirsiniz.

✏️ Coin adıBitcoin
💱 SembolBTC
💲 Fiyat (USD)$64.306,33
📈 Fiyat değişimi (1 saat)0.32%
📉 Fiyat değişimi (24 saat)0.85%
💵 Piyasa değeri$1.268.611.658.709
🏆 Sıralama1
🚀 24 saatlik hacim$26.540.815.729
💸 Dolaşımdaki arz19.727.634
💰 Toplam arz19.727.634

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Bitcoin Fiyat Geçmişi

Sektörün belki de en önemli ismi olan Satoshi Nakamoto, 2008 yılında Bitcoin’in nasıl bir teknik çalışmaya sahip olduğunu anlatırken hiç kimse işlerin buraya varacağını düşünmüyordu. Bitcoin, ilk kripto para birimi olarak sektörün önünü açmış bir devrim niteliğindedir. Henüz herhangi bir alt coin piyasada yokken, Bitcoin piyasa değeri açısından öncü durumdaydı.

ETH ve LTC gibi diğer kripto projelerinin önünü açması ile birlikte sektörde hızla gelişmeye başladı. Tabii ki kripto para sayısı da her geçen gün aynı hızla artış gösteriyor. Ancak piyasada gelişmişlik açısından daha iyi kriptolar olmasına rağmen yatırımcılar BTC’den vazgeçmiyor.

Erken yatırımcıların “0,0008” gibi inanılmaz düşük bir fiyattan satın aldığı BTC, zamanla yavaş da olsa yükselmeye başlamıştır. Dürüst olmak gerekirse 2010 yılında henüz çoğu kripto yatırımcısının Bitcoin’den haberi bile yoktu. Olsa da zaten nasıl satın alacağını bilemezlerdi. Şimdilerde neredeyse tek bir tıkla bile kripto para satın almak mümkün.

Mt. Gox Olayı

Tekrar geçmişe dönersek BTC’nin 2010 yılındaki 0,0008’lik fiyatının çok uzun sürmediğini söyleyebiliriz. 2013 yılında $250’a ulaşması ile birlikte yeni nesil yatırımcıların da ilgisini çekmeye başladı. 2014 yılına geldiğimizde ise piyasadaki BTC’lerin %70’ine sahip olan MT. Gox borsası büyük bir dolandırıcılık skandalı ile sarsıldı. 

Toplamda 850.000 Bitcoin kayıptı ve nerede olduğu bilinmiyordu. Yaşanan bu olay gelişmekte olan kripto para sektörüne adeta bomba gibi düştü. O dönem BTC’nin fiyatı neredeyse 1.000 dolar olmak üzereydi. Bu olaydan sonra BTC’nin fiyatı yıl içerisinde 300 dolara kadar geriledi. Ve tam 3 yıl sürecek olan yorucu bir ayı sezonunu başlatmış oldu.

Bitcoin fiyat grafigi

2017 – Yeni Bir Boğa Sezonu

MT.Gox olayı her ne kadar yıkıcı bir süreç olsa da, kripto para sektörünün toparlanması çokta uzun sürmedi. Tarihler 2017’i gösterirken Bİtcoin tekrardan sahneye çıktı ve yeni bir süreci başlattı.

Özellikle 2017’nin Bitcoin fiyatı için neden önemli bir tarih olduğunu anlamak istiyorsak  19.000 dolara ulaşmadaki sürece göz atmamız gerekiyor. Toplamda %2.300 gibi harika bir yükselişle boğa piyasasının oluşmasını sağladı. Bitcoin için yükseliş trendi o kadar güçlüydü ki 19.000 dolara ulaştıktan tam 1 yıl sonra 68.934 dolara fırladı. Tabii ki arada 64.000’den 28.000 dolara kadar oluşan dramatik düşüşler de yaşanmadı değil.

Bitcoin, 2021 Kasım ayındaki zirvesinden sonra 2022’ye uzanan ciddi bir düşüş süreci yaşadı. Bu düşüş o kadar sert yaşandı ki, BTC tam olarak 53.521 dolar değer kaybederek 15.479 dolara geriledi. Yavaş yavaş günümüze yani 2024’e yaklaştığımızda ise uzun süren durgunluk dönemi bitmek üzereydi. 2023 yılının BTC için toparlanma dönemi desek pek de abartmış olmayız. Önce ilk fırsatta 25.000 dolara sonrasında ise 30.000 doların üstüne çıkarak yatırımcısını tekrardan sevindirdi.

Bitcoin’in En Yüksek Fiyatı

Tarihler Kasım 2021’i gösterdiğinde Bitcoin zamanının en yüksek seviyesi olan 68 bin 990 dolara ulaştı. Bu yükseliş o kadar sert yaşanmıştı ki fiyat tam olarak 40 bin dolardan o seviyelere tırmandı. Tabii bu yükseliş süreci maalesef aynı hızla devam etmedi. Aksine ciddi bir düşüş ile yatırımcısının güven kaybetmesine neden oldu. O sıralarda yatırımcı olan birçok kişi BTC ne olur sorusunu sıklıkla sormaya başladı. Muhtemelen 2021 yılında Bitcoin fiyat tahmini yapan hiç kimse böyle bir hareketlilik beklemiyordu.

Bitcoin’in En Düşük Fiyatı

Bitcoin’in tarihine bakarsanız 10.000 BTC’lik pizza siparişleri gibi ikonik olaylar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sayede Bitcoin’in fiyatının ne kadar düşük olduğunu da anlayabilirsiniz. 2010 yılının Temmuz ayında ilk defa listelenen 1 BTC tam olarak 0.09 dolara denk gelmekteydi.

Bitcoin Yükselir mi?

BTC’nin en yüksek ve en düşük fiyatlarına gören herkes gelecekte Bitcoin kaç para olur sorusunun cevabını merak etmektedir. Buna cevap verebilmek için BTC’nin geçmiş fiyatlandırmasından ilham almamız gerekebilir. Çünkü düşüşler kadar yükselişler de kripto para piyasasının vazgeçilmezdir. 2023 yılındaki yavaş ama istikrarlı yükseliş Bitcoin’in 2017’de ki 19.000 dolarlık macerasına benzetilebilir.

bitcoin yorum

2024’deki Bitcoin halving işlemi, ETF onayları ve BTC’nin kullanım alanlarının artması ile birlikte beklenen boğa sezonunun tekrardan başlaması pekte imkansız sayılmaz. Uzun vadeli yatırımcıların birçoğu, önümüzdeki yıllarda BTC’nin ilk başlarda 50.000 dolara sonrasında ise 80.000 dolara ulaşabileceğini söylüyor.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Uzun Vadeli Bitcoin Fiyat Tahminleri

Makalemizin ilk başında sizlere kısaca Bitcoin fiyat tahminleri için fikirlerimizden bahsetmiştik. Her ne kadar BTC’ye dair uzman tahminlerini yansıtıyor olsak da bu tahminler bir kesinlik içermemektedir. Üstelik yıllar sonrasına dair tahminlerin yatırım tavsiyesi olmadığını da hatırlatmak isteriz. Şimdi gelin tahminleri daha detaylı hale getirerek gelecekte bizleri nelerin beklediğine yakından göz atalım.

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmini 2024

Bitcoin blok zinciri, diğer kripto para birimleri ile kıyaslandığında hem hantal hem de son derece pahalı çalışmaktaydı. Ancak, Lightning Network’ün büyümesi ve gelişmesi ile birlikte ödeme süreci daha hızlı ve daha cazip hale geldi. Bu büyümenin 2024 yılında devam etmesi ile birlikte sürecin fiyata yansıyacağını tahmin etmek çok da zor değil.

Sürekli haberlerde karşımıza çıkan El Salvador, BTC ödemelerini daha stabil hale getirmek için vatandaşlarına Lightning Network uyumlu kripto para cüzdanı tasarlamaya başladı. El Salvador’da yaşanan örneğin tüm dünyada bir uyum süreci başlatması fiyatın 50.000 dolara ulaşmasına sebep olabilir.

Ayrıca, 2024 Nisan ayında BTC için halving olayı yaşanacak. Bilmeyenler için Halving, yani yarılanma işlemi, her 4 yılda bir gerçekleşir ve madencilerin işlemleri doğrulamak için %50 daha az Bitcoin elde etmesi anlamına gelir. Doğal olarak bu süreçten sonra arz sınırlanacak ve yeni Bitcoin’lerin elde edilmesi yavaşlatılmış olacak. Hal böyle olunca da talep artışı yaşandığı takdirde BTC fiyatı tırmanışa geçecektir.

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmini 2025

Kripto paralar tamamen regüle edilmediği sürece çoğu kişi fiyat açısından ciddi artışlar yaşanmayacağını düşünüyor. Bundan dolayı da, SEC’in önümüzdeki yıllarda spot ETF için onay vermesi fiyatların $60.000’a ulaşmasını sağlayabilir. Bu arada, ETF “Borsa Yatırım Fonu” anlamına gelmektedir.

Ancak, tam olarak bu noktada SEC’in hali hazırda zaten bazı ETF başvurularını reddettiğini bilmek önemlidir. 2023 yılının son aylarında bazı şirketlerin ETF başvuruları yine SEC tarafından incelenecek ve karara bağlanacak. Yine de, piyasa sürecin olumsuz yönde ilerleyeceğini düşünüyor.

Bitcoin Fiyat grafigi

2025 yılı için fiyatta yükseliş beklentisi olsa da bazı uzmanlar düşüşünde olabileceğini söylüyor. Düşüşün nedeni olarak da kurumsal yatırımcının Bitcoin’i benimsemesi olduğunu ifade ediyorlar.

Her iki senaryo içinden olumlu olan gerçekleşirse BTC yatırımcısını sevindirecek ve piyasa değeri açısından tekrardan zirveyi zorlamaya başlayacaktır. BTC dışında kazandıran altcoinlere göz atmak isterseniz yükselmesi beklenen en iyi kripto paralar yazısını okuyabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmini 2026 – 2029

Bitcoin’in fiyatının yükselmesi için aslına bakarsanız belli başlı kriterler bulunuyor. İlk olarak Bitcoin ATM’lerini örnek gösterebiliriz. Şu anda tüm dünyada 30.000’den fazla Bitcoin ATM’si bulunuyor. Bu da insanların ellerindeki BTC’yi daha rahat harcamalarına olanak tanıyor. 

Kısacası, Bitcoin’in satıcılar açısından benimsenmesi ve kolay ulaşılabilir olması 2026 ile 2029 yılları arasındaki yükselişi belirleyecek. Örneğin, dışarıda dolaşırken herhangi bir satıcıda Bitcoin’in ile alışveriş yapma kolaylığına sahip olabilmeyi hiç düşündünüz mü?

Tabii ki kurumsal ve perakende alanlarındaki kullanım şeklinin genişlemesini de unutmamak gerekiyor. Bitcoin’e ulaşmak ve harcamak toplumun her kesimi için ne kadar kolay olursa, fiyat da o kadar hızla yükselecektir. BTC için uyum süreci 2026 yılından itibaren beklenildiği gibi giderse 2029 yılında fiyat 80.000 dolar ile 90.000 dolar arasında dolaşabilir.

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmini 2030

Şimdi en uzun vadeli Bitcoin tahmini için geleceğe detaylı bir bakış atacağız. Öncelikle incelememizin ilk başından bu yana BTC’nin küresel çapta bir desteğe sahip olmadığından bahsediyoruz. Kripto piyasası açısından tam destek alsa da, geleneksel finans pazarlarından beklenen destek maalesef alınamıyor. 2030 yılına kadarki süreçte de muhtemelen BTC’nin fiyatı spekülasyonlara göre şekillenecek.

Uç noktalarda bulunan bazı analistler uzun vadeli Bitcoin fiyat tahmini yaparken, 1 milyon dolar gibi inanılmaz rakamlar ön görüyorlar. Tabii bu fiyatlandırma ne kadar gerçekçi bunu söylemek gerçekten zor. Ancak ideal bir bakış açısı ile birlikte Bitcoin’in 100.000 dolar ile 150.000 dolar  arasında bir fiyata ulaşabilmesi mümkün.

Gelecekte Bitcoin’in Ortalama En Yüksek ve En Düşük Seviyeleri

Bir üst başlıkta sizlere Bitcoin fiyat tahmini için muhtemel senaryolardan bahsettik. Tüm bu senaryolar olumlu bir bakış açısından ve hali hazırda içinde bulunduğumuz ayı sezonundan kaynaklıydı. Önümüzdeki yıllar yeni bir boğa sezonunu tetikleyebileceğinden dolayı yatırımcılar için ileriye dönük bir tablo hazırladık. 

Tabloda iyi ve kötü senaryoların bulunduğu BTC için en yüksek ve en düşük seviyeleri görebilirsiniz. Özellikle 2030 yılına kadar Bitcoin kaç para olur merak ediyorsanız tablomuza kesinlikle göz atmalısınız.

Yıl En Yüksek En Düşük
2024 $50.000 $35.000
2025 $60.000 $40.000
2026 $70.000 $40.000
2027 $70.000 $55.000
2028 $80.000 $60.000
2029 $90.000 $60.000
2030 $100.000 – $150.000 $70.000

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Uzmanlardan BTC Yorumları

Küçük yatırımcılar için fiyat yükselişindeki dramatik düşüş ve yükselişler son derece etkileyici olabiliyor. Bundan dolayı da, orta ve küçük yatırımcıların bir çoğu uzmanlardan, analistler veya kurumsal şirketlerden yatırım yardımı alabiliyorlar. Biz de tam olarak bundan dolayı gelecekteki Bitcoin fiyat tahmini için uzman yorumlarını bir araya getirmek istedik.

 • Cathie Wood Ark Invest CEO’su: Catherine Duddy Wood, Amerikalı ünlü bir yatırımcı ve yatırım şirketi kurucusudur. ABD’nin en büyük yatırım şirketlerinden olan Capital Group’ta ekonomistlik yapan Wood, birçok fonun yöneticiliğini de yapmaktadır. Wood’un 2030 BTC yorumuna göre, 1 milyon dolarlık fiyat yükselişi pek de imkansız değil. Ark Invest CEO’su BTC’deki fiyat artışının sebebi olarak faiz oranlarının artması ve Bitcoin’in zamanla daha da popüler hale gelmesi olduğunu söylemektedir.
 • Tim Draper: 2023 yılında Bitcoin fiyat tahmini yaparak 250.000 Dolara ulaşacağını söyleyen Tim Draper, fikirlerinde ciddi biçimde yanıldı. Şimdilerde Bitcoin yorumunu revize ederek 2025 yılına kadar fiyatın ciddi anlamda yükselebileceğini söylüyor.
 • Standard Chartered Bankası: Birleşik Krallık’ın merkezi bankalarından biri olan SC, 2024 yılına kadar BTC fiyatının 120 bin dolara ulaşacağını ön görüyor. Üstelik 2023 yılının sonlarına doğru Bitcoin fiyatının 50 bin dolara yükseleceği konusunda yorumları bulunuyor.
 • Adam Back: Blok zincir teknolojisi geliştiren Blockstream şirketinin CEO’su Adam Back, Bitcoin’in 2024 yılındaki halving’e kadar fiyatının 100 bin dolara yükseleceğini düşünüyor.

2024’te Bitcoin Almaya Değer mi?

Herhangi bir Bitcoin grafiğini açıp geçmişe bakarsanız inişler ve görkemli çıkışların olduğunu görebilirsiniz. Sektörde yatırım yapmak için çok sayıda kripto para birimi olsa da hala en güveniliri BTC olarak biliniyor.

Ayrıca, BTC’nin altında yatan felsefeyi sanırım hepimiz biliyoruzdur. Bitcoin’in, fiat, yani geleneksel para birimlerinin yerini alacak dijital para birimi olarak görülüyor olması da onun üzerindeki yatırım algısını güçlendiriyor.

Kripto para piyasası içerisinde uzun yıllar yatırım yapan birçok kişi 2030 yılına kadar Bitcoin’in 100.000 dolara ulaşacağı konusunda neredeyse hem fikir. Bununla birlikte, yatırım yapmak isteyenlerin kendilerine sabırlı olup olamayacağını sormaları gerekir. Çünkü BTC’nin fiyat geçmişi 54 bin dolarlık inanılmaz düşüşler barındırmaktadır.

Bu tarz düşüşler yaşandığında piyasa psikolojisine yenik düşmezseniz büyük ölçüde kar elde edebilmeniz mümkündür. Ayrıca Bitcoin’i nasıl satın alacağınızı merak ediyorsanız Bitcoin Satın Al sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Bitcoin’in Fiyat Yükseliş ve Düşüşleri Neye Bağlıdır?

BTC geleceği hakkında araştırmalar yaptığımız makalemizde şimdi sırada yükseliş ve düşüşün nedenlerini konuşacağız. Bildiğiniz gibi kripto para sektörü son derece spekülatif hareketlerin bulunduğu bir finans piyasasıdır.

Ek olarak, bazı diğer dış etkenler de fiyat üzerinde ciddi baskı oluşturabilmektedir. Şimdi gelin tek tek bu nedenlere yakından bakalım.

1. Medyadaki Haberler

Başta geleneksel medya olmak üzere sosyal medyada da iki farklı uç nokta bulunuyor. Bunlardan ilki, sosyal medyanın gücüyle birlikte milyonlarca yeni insana kripto paraların ve Bitcoin’in tanıtılmasıdır. Örneğin Reddit’te “Bitcoin” alt başlığında 5.9 milyon üye bulunuyor.

Madalyonun diğer ucunda ise sosyal medyanın ve geleneksel medyanın olumsuz yönü bulunuyor. Kripto para sektöründe özellikle merkeziyetsiz projelerin yaygınlaşması ile birlikte dolandırıcılık vakalarında da ciddi bir artış yaşanıyor. 

Dolandırıcılık skandalları milyon dolarlık seviyelere ulaştığında ise geleneksel medya adeta kripto para sektörünü topa tutuyor. Bu durum, hem yeni hem de kurumsal yatırımcıyı Bitcoin’e yatırım yapmaktan uzaklaştırıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hakkında soruşturma başlattığı FTX olayı da bunlardan biri diyebiliriz.

2. Kripto Para Piyasasındaki Hukuki Gelişmeler

Bitcoin’in nihai hedefine yani daha yüksek fiyatlara ulaşması arzu ediliyorsa düzenlenmesinin neredeyse zaruri hale geldiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda muhtemelen başta SEC olmak üzere düzenlemeler yapılacak. Özellikle G20 liderlerinin bu konuyu tartışması da düzenlenmenin ne kadar yakın olduğunu bize gösteriyor.

Kripto Para Bitcoin Ne Zaman Yükselir?

Bitcoin ve kripto para piyasaları için beklenen düzenlemeler yapılırsa muhtemelen sahneye başta kurumsal yatırımcılar olmak üzere birçok yeni oyuncu çıkacaktır. Bu da haliyle BTC’ye olan talebin artması anlamına gelmektedir. Talep artışı yaşandığı zaman, uzun süredir beklenen BTC boğası da inanılmaz bir hızla başlayacaktır.

3. Kurumsal Yatırımlar

Kripto para piyasasının hukuksal açıdan düzenlemesi ile birlikte az önce bahsettiğimiz kurumsal yatırımcılar ve şirket piyasaya giriş yapacaktır. Başta Bitcoin olmak üzere sektörde sağlam bir şekilde bulunan tüm altcoinlerde aynı hızla ivme kazanacaktır.

Güven duygusunun piyasada hakim olması yüz binlerce hatta milyonlarca yeni yatırımcı anlamına gelmektedir.

4. Kullanım Kolaylığı ve Geçerlilik

Gelecekte Bitcoin kaç para olur sorusuna net bir cevap vermek istiyorsak kullanım alanlarını iyi bir şekilde anlamamız gerekiyor. Çünkü, Bitcoin günlük hayatta aktif ve stabil bir şekilde kullanılmadığı sürece tam potansiyeline maalesef ulaşamayacak. Makalemizin orta kısımlarında Bitcoin ATM’lerinin 2023 yılı ile birlikte 30.000’i aştığından bahsetmiştik.

Aynı zamanda, başta yerel satıcılar olmak üzere çoğu büyük online firma kripto para kullanmaya geçiş yapıyor. Bu süreç ne kadar hızlanırsa ve Bitcoin’in geçerliliği küresel çapta ne kadar hızlı büyürse fiyat da paralel şekilde yükselecektir.

5. Arz ve Talep

Bildiğiniz gibi, her 4 yılda bir Bitcoin’de halving işlemi gerçekleştiriliyor. Halving sonrasında ise madenciler artık %50 daha az Bitcoin kazanacaklar. Bu da haliyle piyasada dolaşan Bitcoin’in daha sınırlanması anlamına gelecek.

Önümüzdeki yıllarda arz ne kadar azalırsa, artan talep karşısında fiyat da yükselişe geçecektir. Hali hazırda Bitcoin’in 21 milyon ile sınırlandırıldığını düşünürsek gelecekte fiyat artışı neredeyse kaçınılmazdır.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Bitcoin ETF Nedir ve Fiyatı Nasıl Etkiler?

ETF, Türkçe anlamıyla “Borsa Yatırım Fonu”, bazı sektörlere ve varlıklara odaklanmış menkul kıymetlere denmektedir. Bitcoin ETF’de Bitcoin’in öncelikli olduğu yatırım araçları anlamına geldiğini söyleyebiliriz. 

Kripto paralar Binance ve Coinbase gibi borsalarda işlem görmektedir. Ancak Bitcoin ETF’leri ile birlikte artık geleneksel borsalarda da yatırım fonu olarak işlem görebilecek. Tabii ki tüm bunların öncesinde SEC tarafından sürecin onaylanması ve denetlenmesi gerekiyor.

İşte tam da bu noktada Bitcoin ETF’lerinin fiyatı nasıl etkileyeceği ile karşılaşıyoruz. Örneğin Ark Invest ve 21Shares yatırım şirketleri Spot Bitcoin ETF’si için SEC’e zaten başvurularını yaptılar. Ve sonucun 10 Ocak 2024’ten önce açıklanması gerekiyor.  Bu arada, SEC başkanı Gary Gensler’in yaptığı açıklamaya göre, SEC’in elinde değerlendirilmeyi bekleyen 8 ila 10 arasında spot Bitcoin başvurusu bulunuyor.

Eğer buradan olumlu bir sonuç çıkarsa, Bitcoin’in fiyatında ciddi bir yükseliş görebilmek oldukça yüksek bir olasılık. İncelememiz boyunca bahsettiğimiz 2024 yılındaki ani yükselişin başlangıç noktası, SEC’in olumlu yanıt vermesi ve Spot Bitcoin ETF’lerinin başlamasıyla mümkün olabilir.

Bitcoin ETF Türleri

Bitcoin ETF, türler açısından tam olarak 2’ye ayrılmaktadır. Şimdi gelin bu iki türe yakından bakalım.

 • Spot Bitcoin ETF: Spot Bitcoin ETF, genellikle gerçek BTC ile teminatlandırılmış kripto para borsaları veya cüzdanlar aracılığı ile yatırımcıların Bitcoin sahibi olmasını sağlar. Özellikle büyük yatırım şirketleri ve kripto para saklama hizmeti sunan firmalar tarafından kullanılmaktadır. Şimdilik Amerika’da onay için SEC’e başvuruluyor olsa da, Kanada ve Almanya gibi ülkelerde de yatırım için kullanılmaya başlanmıştır.
 • Vadeli İşlem ETF: Bitcoin vadeli işlemleri BTC ile teminatlandırılmayan ve sadece piyasadaki fiyata göre işlem gören bir türdür. Ek olarak, BTC veya diğer alt coinlere yatırımcı açısından erişim sunmadığından dolayı sektör açısından pek fazla önemsenmez. Yine de, başta ABD olmak üzere birçok ülkeden yatırım şirketleri Bitcoin vadeli işlem ETF’leri için hizmet vermektedir.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Sonuç

Makalemizde Bitcoin fiyat tahmini üzerine analistlerin ve uzmanların yorumlarını kendi fikirlerimizle harmanlayarak sizlere sunduk. 

Özellikle SEC tarafından beklenen Spot Bitcoin ETF onayı, yatırım şirketlerine verilirse uzun süredir beklediğimiz boğa sezonu başlayabilir.

Ek olarak, tabii ki bu hukuksal gelişmeler ile birlikte 2025’den başlayarak 2030’a uzanan süreçte Bitcoin’in yaygınlaşması da gerekiyor. Günlük alanda Bitcoin’in kullanımı artış gösterir ve Lightning Network yaygınlaşırsa, 100 bin dolarlık zamanların en yüksek seviyesine ulaşabilir. Umuyoruz ki makalemiz gelecekteki BTC’nin fiyatını anlayabilmeniz için sizlere yardımcı olmuştur.

Bitcoin Fiyat Tahmini ile ilgili Sık Sorulan Sorular

2024 Bitcoin ne kadar olur?

2024 Bitcoin Halving ne zaman?

Bitcoin’in geleceği ne olur?

BTC bitiyor mu?

Bitcoin ilk çıktığında kaç paraydı?