Dünya üzerinde her geçen gün işlem hacmini daha çok artıran NFT sanat eserlerinin satıldığı fiyatlar dudak uçuklatıyor. Peki bu NFT’ler nereden satın alınıyor? NFT satın almak için en iyi platform hangisi? Global olarak hizmet veren kaliteli ve güvenilir NFT platformlarını öğrenmek ister misiniz? 

Aşağıda listelediğimiz popüler platformların dikkat çekici özelliklerini ve NFT hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

En İyi NFT Pazar Yerleri – Güncel 2024 Listesi

NFT’yi nasıl satın alacağınızı merak ediyorsanız, aşağıda yatırımcılara sunulan en iyi NFT platformlarının listesi mevcuttur. Detaylı bir şekilde platformları tanımak isterseniz okumaya devam edin.

 1. Binance – Düşük Ücretli NFT Ticaret Platformu
 2. Crypto.com – En İyi NFT Pazar Yeri Platformu
 3. NFT LaunchPad (Lucky Block) – 1 Milyon Dolarlık NFT Çekilişi Sunan Platform
 4. OpenSea – En Çeşitli NFT Portfolyosuna Sahip Pazar Yeri
 5. Nifty Gateway – Niş Kullanıcılar İçin NFT Pazar Yeri
 6. GameStop – NFT Oyunlarının Tercih Ettiği Platform
 7. DraftKings – Spor Koleksiyon Ürünlerinin Yer Aldığı Platform
 8. Rarible – Lider NFT Satış Platformu
 9. SuperRare – Çeşitlilikte Opensea’ye Rakip Pazar Yeri
 10. Foundation – Premium NFT Platformu

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

İçindekiler

En İyi NFT Pazar Yeri Platformları – Detaylı İnceleme

Kullanıcıların NFT eserlerini alım satım yapabileceği birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlar üzerinden yatırım yapabilir, NFT satışı yaparak kazanç elde edebilir, aldığınız bir NFT eserini daha yüksek bir fiyata tekrar satabilirsiniz.

Ülkemizde ve dünyada kullanılan platformlar aracılığı ile hızlı transfer işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında popüler NFT platformlarını inceleyeceğiz. Platformların genel özelliklerini ve özel niteliklerini öğreneceksiniz.

1. Binance – Düşük Ücretli NFT Ticaret Platformu

En güvenilir kripto para borsaları arasında zirvede yer alan Binance platformu, tüm dünyadaki kripto para kullanıcılarına hizmet vermektedir. NFT satış işlemlerini gerçekleştirebilmek, sanatçıları ve içerik üreticilerini bir araya getirebilmek için “Binance NFT” sayfasını oluşturmuştur.

NFT satış siteleri arasında yüksek kullanıcı hacmi ve güvenli yapısı itibariyle dikkat çekmektedir. Sade, şık ve kullanışlı bir arayüzü bulunmaktadır. Her kesime hitap eden çok çeşitli NFT eserlerini içerisinde bulunduran bir markettir. Market içerisinde filtreleme seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekler yardımı ile ilgi alanınıza veya hedeflerinize uygun olan NFT’leri listeleyebilirsiniz. En iyi satışlar, koleksiyonlar ve içerik üreticilerine bakarak, potansiyeli olan NFT’leri bulabilirsiniz.

binance nft

Kendini kanıtlamış olan üreticilerin bir sonraki NFT koleksiyonlarında başarılı olabileceğini düşünüyorsanız, o kişinin veya projenin ürünlerini satın alarak da kazanç sağlamanız mümkündür. Binance NFT platformunda listelenen NFT’ler, listelenmeden önce Binance tarafından sıkı bir taramadan geçtikten sonra yayınlanır. Bu sebeple market üzerinde yayınlanan en iyi NFT projeleri yüksek standartları barındırır. Sürpriz kutular aracılığı ile kullanıcılarına eşsiz NFT eserlerini kazanma şansı vermektedir. 

Yüklenilen eserler sabit fiyat üzerinden satışa sunulabilir ya da açık artırma ile kullanıcıların teklif ettikleri tutara göre satılabilirler. Daha önceden Binance Global üyeliği oluşturduysanız, Binance NFT platformuna bu üyeliğiniz ile giriş yapabilirsiniz.

Kullanılan Ağ/Token Binance Akıllı Zincir (BSC)
İşlem Ücretleri (Gas Fee) Ödeme yaparken bir miktar işlem ücreti ödemeniz gerekir.
Koleksiyon Boyutu 100,000+
Ticaret Hacmi Ayda 40 milyon dolardan fazla

İyi Yanları:

 • Düşük işlem ücretleri
 • Yenilikçi gizemli kutu özelliği
 • Ethereum ve Binance Akıllı Zincirinde NFT’ler sunar
 • NFT alımları için Binance borsasında kripto satın alabilir

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

2. Crypto.com – En İyi NFT Pazar Yeri Platformu

NFT almak için tercih edebileceğiniz bir diğer pazar yeri platformu Crypto.com’dur. Bu popüler NFT pazarı, dünyanın en iyi kripto para borsalarından biridir ve on milyondan fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Popüler kripto ticaret hizmetlerinin yanı sıra, Crypto.com kısa süre önce kendi NFT pazarını başlattı. Bu pazar yeri 2021’de kuruldu ve sanat, ünlüler, oyun, spor, müzik NFT’leri ve tabii ki kripto gibi kategorilerden NFT’ler sunuyor.

NFT pazarının içerisinde dolaşmak oldukça kolaydır ve deneyimli yatırımcıların yanı sıra yeni başlayanlar için de basittir. Crypto.com, Snoop Dogg ve Boy George gibi birçok yüksek profilli isimle zaten işbirliği yaparak platformun NFT’lerine bir miktar hype oluşturdu. Son olarak, Crypto.com tarafından yakın zamanda yapılan açıklamaya göre platformun artık Ethereum tabanlı NFT’leri desteklediğini duyurdu.

crypto.com nft

Ayrıca Crypto.com, NFT’leri doğrudan mobil cihazınızdan alıp satmanıza izin veren NFT uygulamasını da sunar. Daha fazla bilgi edinmek için Crypto.com sitesini ziyaret edebilirsin.

Kullanılan Ağ/Token Crypto.org zinciri ve Ethereum
İşlem Ücretleri (Gas Fee) Yok
Koleksiyon Boyutu 100,000+
Ticaret Hacmi Haftada 50.000 ETH’dan fazla

İyi Yanları:

 • NFT satın alırken işlem ücreti yok
 • NFT satarken yalnızca %1,99 komisyon kesilir
 • NFT’leri kredi veya banka kartıyla satın alabilme kolaylığı
 • Ethereum tabanlı NFT’ler sunuyor olması

3. NFT LaunchPad (Lucky Block) – 1 Milyon Dolarlık NFT Çekilişi Sunan Platform

Size sadece en iyi NFT pazar yerini göstermek yerine, ilk tavsiyemiz şu anda satın alınabilecek en iyi NFT’nin Lucky Block Platinum Rollers Club koleksiyonun satıldığı  NFT LaunchPad’i tanıtacağız.

Her Lucky Block NFT, 31 Mayıs 2022 saat 20.00’de (BST) gerçekleşecek olan ilk ödül çekilişine bir giriş bileti görevi görüyor ve 1 milyon dolarlık büyük bir ödüle bu sayede katılmış oluyorsunuz. Bu yeni NFT projesi, her biri üzerinde bir numara bulunan bir kartı gösteren 10.000 BSC tabanlı NFT içerir. Özellikle, bu ödül çekilişleri ana Lucky Block kripto çekilişiyle eş zamanlı olarak yürütülür.

lucky block nft

LBLOCK tokeninin Ocak 2022’de listelendikten sonra dört haneli getiriler gösterdiği göz önüne alındığında, Lucky Block’un NFT’lerinin ikincil piyasada da önemli değer artışları görebilme ihtimali oldukça yüksek. Lucky Block NFT’leri bugün satın almak isterseniz, her NFT’nin maliyeti 3,75 BNB olan NFT LaunchPad aracılığıyla elde edebilirsiniz.

nft launchpad

Kullanılan Ağ/Token Binance Akıllı Zincir (BSC) + Polygon
İşlem Ücretleri (Gas Fee) Yok
Koleksiyon Boyutu 10,000+
Ticaret Hacmi N/A

İyi Yanları:

 • Çok çeşitli NFT kategorileri
 • Yaratıcı NFT oluşturma imkanı
 • BSC ve Polygon ağındaki NFT’leri destekler
 • Çok sayıda yüksek profilli koleksiyon
 • MetaMask cüzdanı için tam destekler

4. OpenSea – En Çeşitli NFT Portfolyosuna Sahip Pazar Yeri

Dünya üzerindeki NFT alım satım işlemlerinin gerçekleştiği en büyük platformlardan biri olarak kabul edilen OpenSea 2018 yılında kurulmuştur ve aylık olarak yüksek işlem hacmi kapasitesiyle dikkat çekmektedir. Kullanıcılara sunulan ilk NFT platformu olması sebebiyle listemizde üçüncü sırada yer almaktadır.

Platformun arayüzü oldukça sadedir. NFT eserlerin listelerine kolayca ana sayfa üzerinden ulaşılabileceği gibi arama kutucuğu ile de arama yapılabilmektedir. Ayrıca ilgilendiğiniz ürünün alternatiflerini görmeniz de mümkündür. Filtreler aracılığı ile arama yaptığınız sonuçları daraltabilirsiniz. En popüler ve trend olan NFT’ler, varsayılan arama sonuçlarının ilk sıralarında yer almaktadır.

Ethereum, Polygon ve Klaytn ağlarının altyapısı üzerine kurulmuştur. “Wyvern Protocol” adı verilen akıllı sözleşme seçeneğiyle kullanıcılarını güvence altına almaktadır ve hızlı işlem seçeneği sunmaktadır.

Kolay ve kullanışlı arayüze sahip bir platform olduğunu belirttik. Anasayfa içerisindeki herhangi bir NFT eserine tıkladığınızda, eser sahibinin koleksiyon sayfasını görebilirsiniz. İlgili koleksiyon eserlerinden kaç adet üretildiğini, kaç kişinin bu eserlere sahip olduğunu, taban fiyatını ve koleksiyon eserlerinin ne kadar hacme sahip olduğunu inceleyebilirsiniz.

opensea

Herhangi bir koleksiyon sayfasına giriş yaptığınızda sağ üst köşede bulunan “activity” butonuna tıklayarak, ilgili koleksiyonun ne zamandan beri yayınlandığını ve günlük satış sayılarını görebilirsiniz. Koleksiyonun bağlantılı olduğu internet sitesine de (eğer varsa) bu sayfanın içerisinden erişim sağlayabilirsiniz.

OpenSea platformunun avantajlarının yanında kullanıcıları rahatsız eden dezavantajı da bulunmaktadır. İşlemler arasında ödenen vergiler, Ethereum paritesinin seyrine göre yükselebilmektedir. Alım ve satım işlemlerinde ortalama %2.5 olarak ödenen bu vergiler sebebiyle bazı kullanıcılar şikayet etmektedir.

Ethereum’un fiyatının diğer kripto para birimlerine oranla daha stabil olarak seyir etmesi ve geleceğinin açık, kullanım alanlarının oldukça fazla olması sebebiyle, OpenSea platformu pazar üzerinde liderliğini korumaktadır.

Kullanılan Ağ/Token Ethereum
İşlem Ücretleri (Gas Fee) Hesap kaydı ve ödeme yaparken işlem ücreti ödemeniz gerekir.
Koleksiyon Boyutu 1,000,000+
Ticaret Hacmi Ayda 5 milyar dolardan fazla

İyi Yanları:

 • NFT çeşitliliği
 • 150’den fazla kriptoyu kabul etmesi
 • 14 farklı kripto cüzdanını desteklemesi

5. Nifty Gateway – Niş Kullanıcılar İçin NFT Pazar Yeri

Ethereum ağını kullanarak kullanıcılara hizmet veren bu platform, NFT alım satım işlemlerinizi online olarak yapmanızı olanak sağlar. Nifty Gateway platformu içerisinde yayınlanan NFT eserlere, “Nifties” ismi verilmektedir. 

Nifties’ler kimlik bilgileri doğrulanmış kullanıcılar tarafından satılmaktadır. Ayrıca popüler NFT pazar yeri platformu, çeşitli sanatçılar ve markalarla ortaklık yapmaktadır. Alım ve satım işlemlerinde %5 – %50 arasında komisyon talep edilmektedir.

nifty gateway

Market içerisinde satışa sunulan eserler ve sanatçılar ana sayfada haftalık programlar ile listelenmektedir. Çok ünlü sanatçıların eserleri bu sitede her gün satılmaya devam etmektedir.  Listelenen program saatlerini takip ederseniz, satışa sunulan ürünlere gelen teklifleri canlı olarak görebilir, ilgili eseri satın alan kişinin hemen ardından tekrar satışa koyduğuna şahit olabilirsiniz.

satıcısından 0,30$ işlem ücretiyle birlikte %5’lik bir ücret alır.

Kullanılan Ağ/Token Ethereum
İşlem Ücretleri (Gas Fee) Yalnızca NFT’leri Nifty Gateway’e aktarırken işlem ücreti alınır.
Koleksiyon Boyutu 6,000+
Ticaret Hacmi Ayda 100 milyon dolardan fazla

İyi Yönleri:

 • Gemini borsası tarafından destekleniyor
 • ABD’de kredi kartı veya banka kartı kullanarak NFT satın alabilir
 • ‘Premium’ düşüşlere odaklanır
 • Çok sayıda yüksek profilli isim çekti

6. GameStop – NFT Oyunlarının Tercih Ettiği Platform

GameStop pazarı, bu yıl piyasaya sürülecek olan en heyecan verici NFT platformlarından biridir. The Verge tarafından yazılan bir makalede, GameStop tamamen satış yapan video oyunlarından genişlemeyi ve NFT oyunları alanında bir dayanak oluşturmayı hedeflediği belirtiliyor. 

Şirket, GameStop pazarını kullanmayı tercih eden oyun geliştiricileri için büyük bir fon oluşturdu ve NFT platformu, Ethereum için bir Katman-2 protokolü olan Immutable X üzerine inşa ediliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, GameStop pazarı öncelikle dijital özellikler, silahlar, kostümler ve daha fazlası gibi oyun içi öğelere odaklanacak.

gamestop

Platformun tüm özellikleri henüz belirsiz. Bununla birlikte, çoğu rapor GameStop’un belirli ‘franchise’ hayranlarına hitap edecek tahsil edilebilir NFT’ler sunmak için dev video oyunu geliştiricileriyle ortak olmaya çalışacağını belirtiyor.

Kullanılan Ağ/Token Immutable X
İşlem Ücretleri (Gas Fee) Sabit değil.
Koleksiyon Boyutu Henüz bilinmiyor
Ticaret Hacmi Yok

İyi Yanları:

 • Layer-2 Ethereum protokolü üzerine inşa ediliyor
 • Oyun tabanlı öğelere odaklanması
 • Video oyunu geliştiricileriyle işbirliği içerisinde olması
 • Oyun geliştiricileri için bir fon oluşturması

7. DraftKings – Spor Koleksiyon Ürünlerinin Yer Aldığı Platform

DraftKings , esas olarak spor bahislerine odaklanan, ABD merkezli devasa bir bahis şirketidir. Şirket, 2021’in sonlarında kendi NFT pazarını başlattı ve birçok üst düzey sporcunun sınırlı sayıdaki varlıklarına sahip. 

DraftKings pazarında listelenen kayda değer NFT’ler arasında Tom Brady, Tony Hawk, Wayne Gretzky ve daha pek çok kişiden öğeler bulunuyor. Halihazırda bir DraftKings hesabına sahip olan kullanıcılar, standart oturum açma kimlik bilgileriyle pazaryere kolayca erişebilir. Şu anda pazar, 300’den fazla ürün sunuyor.

draftkings

Kullanıcılar DraftKings hesaplarına kredi/banka kartı, banka havalesi ve hatta PayPal yoluyla para yatırabilir. Yalnızca USD alımlarına izin verildiğini ve DraftKings şu anda kripto alımlarını desteklemediğini belirtelim.

Kullanılan Ağ/Token Polygon
İşlem Ücretleri (Gas Fee) NFT satın alırken işlem ücreti alınır.
Koleksiyon Boyutu 300+
Ticaret Hacmi Belirtilmedi.

İyi Yanları:

 • Yüksek profilli sponsorların olması
 • Her bütçeye uygun NFT’lerin olması
 • PayPal kullanarak NFT satın alınabilme kolaylığı
 • Çok sayıda sınırlı sayıda koleksiyonun yer alması

8. Rarible – Lider NFT Satış Platformu

Ethereum tabanlı bir diğer NFT platformu Rarible’dir. Türk kullanıcıların diğer platformlara oranla daha çok tercih ettikleri bu platform, kolay kullanım özellikleri ile dikkat çekmektedir. 

Platformda işlem yapmaya başlamadan önce diğer platformlarda olduğu gibi hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir. Ödül sistemi ve sabit fiyat sistemi üzerine kurulmuştur. Ayrıca platformun kendisine özel “RARI” isimli tokeni bulunmaktadır.

Kullanıcılara özgün NFT içerikleri oluşturma imkanı veren bu platform, kusursuz bir arayüze sahiptir. Teknoloji hakkında yeterince bilgisi olmayan kullanıcılar bile platformu akıcı bir şekilde kullanabilmektedir. ‘Keşfet’ isimli sekme kullanılarak diğer NFT koleksiyoncusu olan kullanıcıların eserlerine bakabilir, beğendiğiniz bir NFT olursa o eseri satın alabilirsiniz. Açık artırma ile satılan NFT eserlerine teklif gönderebilir, popüler sanatçıları takip edebilirsiniz.

rarible

Rarible içerisinde bulunan NFT koleksiyonları, blok zinciri içerisinde güvence altına alınmaktadır ve kullanıcıların kişisel sosyal medya hesaplarını bağlamak gibi güvenlik adımları bulunmaktadır. Platform kullanıcılarına haftalık olarak RARI token hediyesi vermektedir.

Üyeliğinizi tamamladıktan sonra internet sitesi ana sayfasının sol üst köşesinde bulunan “Community” isimli butona tıklayabilir, “RARI Token” sekmesine giriş yaparak dağıtılan ödülleri alabilirsiniz. Ödül sahibi olmak için ödülün dağıtıldığı hafta içerisinde platform üzerinde herhangi bir işlem yapmış olmanız gerekmektedir.

Kullanılan Ağ/Token Ethereum (Flow ve Tezos desteğiyle)
İşlem Ücretleri (Gas Fee) NFT satın alırken ortalama 0,010 ETH işlem ücreti alınır.
Koleksiyon Boyutu 400,000+
Ticaret Hacmi Haftalık 390.000 dolardan fazla 

İyi Yönleri:

 • Çoklu zincir desteği
 • Kredi veya banka kartı kullanarak NFT satın alınabilir
 • 190’dan fazla ülkede kullanıma açıktır
 • Bir dizi kripto cüzdanını destekler

9. SuperRare – Çeşitlilikte Opensea’ye Rakip Pazar Yeri

SuperRare, Ethereum blok zinciri tabanlı olup internet üzerinden alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir NFT platformudur. Kullanıcıların market üzerinde satış işlemi yapabilmek ve NFT yüklemek için onay sürecini tamamlaması gerekmektedir. Ethereum üzerinden işlem yapan platforma ait “RARE” isimli tokeni de bulunmaktadır. Güvenli, hızlı ve pratik bir taban üzerine kurulmuştur.

superrare

Sanat meraklılarını ve sanatçıları hedef kitlesi olarak belirleyen SuperRare platformu, açık artırma ve sabit fiyat ile alım satım yapma imkanı sunmaktadır. Ayrıca satın alınan her bir NFT eseri, diğer platformlar dahil olarak yeniden satışa sunulabilmektedir. Bu durumda eser sahibi gerçekleşen her satıştan belirlenen oranda kazanç elde edebilmektedir.

Kullanılan Ağ/Token Ethereum
İşlem Ücretleri (Gas Fee) NFT satın alınırken işlem ücreti kesilir
Koleksiyon Boyutu 140,000+
Ticaret Hacmi Günlük 24 milyon dolardan fazla

İyi Yönleri:

 • Güvenilir bir blok zinciri kullanması
 • Arayüzü anlaşılır olması
 • Binlerce çeşitli NFT’nin yer alması
 • Düşük işlem ücretleri

10. Foundation – Premium NFT Platformu

NFT alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz başka bir platform ise Foundation isimli internet sitesidir. Bu platformu yukarıda incelediğimiz platformlardan ayıran en önemli özellik, NFT satışı yapmak isteyen sanatçıların bu platforma davetiye ile katılabilmesidir.

Kullanıcılar platform üzerinden NFT eseri satın aldıktan sonra, davetiye kazanmaktadır. İlk satışa özel olarak 2 davetiye, daha sonraki satışlarda ise 1 davetiye kazanılmaktadır. Bu davetiyeleri kullanıcılar başka kullanıcılar ile paylaşabilmektedir. Ayrıca davetiyeleri Discord kanalındaki geliştiricilerden de almanız mümkündür.

foundation nft

İnternet sitesinin ana sayfasına konumlandırılmış olan Discord bağlantısına tıklayarak kanala giriş yapabilirsiniz. Davetiye sisteminin temel amacı, market üzerindeki sanatçılar ve alıcılar arasındaki dengeyi sağlıklı bir şekilde korumaya çalışmaktır. Diğer platformlardan farklı olarak Foundation platformu içerisinde satış işlemleri için alt limit 0.1 Ethereum olarak belirlenmiştir.

Ethereum tabanı üzerine kuruludur ve günlük işlem hacim miktarı oldukça fazladır. Sistem bir alıcının NFT eserinize ilk teklifi vermesinin ardından 24 saatlik bir süreci tetiklemektedir. Bu süre içerisinde diğer kullanıcılar da eserinize teklif verebilmekte ve 24 saat sonlandığında NFT eseri, en yüksek teklif veren kullanıcıya satılmaktadır. İçerisinde bulunan profesyonel eserlerle dikkat çekmektedir. Satış başına %10 tutarında komisyon kesilmektedir. 

Kullanılan Ağ/Token Ethereum
İşlem Ücretleri (Gas Fee) NFT satın alırken işlem ücreti kesilir
Koleksiyon Boyutu 100,000+
Ticaret Hacmi Haftada 60.000 dolardan fazla 

İyi Yönleri:

 • Niş sanat eserleri yer alır
 • İkincil satışlarda %10 telif hakkı elde etme fırsatı
 • MetaMask ve WalletConnect’i destekler
 • Kullanıcı dostu ticaret arayüzü

En İyi NFT Platformları – Karşılaştırma

En iyi kripto borsalarını ararken olduğu gibi , her NFT pazarının sunduğu özellikler ve ücret yapısı hakkında geniş bir genel bakış elde etmek çok önemlidir. Bu süreci kolaylaştırmak için aşağıdaki tablo, önceki bölümde incelenen pazar yerlerinin her biri ile ilgili kritik bilgilerin bir dökümünü sunmaktadır.

İsim Yaklaşık NFT Sayısı NFT Türleri Desteklenen Kripto Para Birimleri
Binance 100,000+ Sanat + Müzik BNB, BUSD, ETH
Crypto.com 200,000+ Sanat BTC, ETH, CRO
NFT LaunchPad 10,000+ Sanat, Müzik, Oyunlar, Fotoğrafçılık ve daha fazlası WBNB
Opensea 80m+ Sanat + Müzik 150+
Nifty Gateway N/A (sınırlı sayıda indirim) Sanat + Müzik ETH
GameStop Bilinmiyor Oyun İçi Öğeler Bilinmiyor
DraftKings 300+ Sanat Yok (yalnızca FIAT para birimi)
Rarible 300,000+ Sanat ETH, XTZ, AKIŞ
SuperRare 140,000+ Sanat ETH, RARE
Foundation 158,000+ Sanat ETH

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

NFT Pazar Yeri Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse NFT pazar yerleri (NFT marketplace), NFT’lerin satın alınabileceği, satılabileceği veya oluşturulabileceği çevrimiçi platformlardır. NFT’lerin nereden satın alınacağı veya satılacağı konusunda ilk bağlantı noktanız bu pazar yerleridir.

NFT pazar yerleri, kullanıcıların satışa sunulan öğelerin seçimine göz atabilecekleri ve alışveriş yapabilecekleri geniş çevrimiçi mağazalar olarak düşünülebilir. NFT’ler blok zincirinde barındırıldığından, NFT pazar yerlerinin büyük çoğunluğu, kullanıcıların satın alma sonrası NFT’leri depolamak için bir kripto cüzdanına sahip olmasını gerektirecektir.

nft pazar yeri

NFT pazar yerleri, listelenen varlıkları dijital para birimlerince fiyatlandırmaya özen gösterir. Ethereum da en yaygın olan kripto para birimidir. NFT’ler satın alındıktan sonra, mülkiyet satıcıdan alıcıya geçer ve bu da bir ağ işlem ücretine tabi olur.

NFT’lerin popülaritesindeki inanılmaz artış sayesinde, her biri daha geniş pazarda belirli bir ‘niş’ bulmaya çalışan yeni NFT pazar yerleri düzenli olarak açılıyor. Bu makalede en iyi NFT platformlarının çoğunu inceledik, ancak daha fazlası geliştirilmeye devam ediyor.

NFT Pazar Yerleri Nasıl Çalışır?

NFT’lerin dijital doğası gereği, bu pazar yerleri diğer varlıklardan biraz farklı çalışır. Yukarıda belirtildiği gibi, satın aldıktan sonra NFT’lerinizi saklamak için gerekli olacağından, önceden bir kripto cüzdanı kurmak çok önemlidir. 

Cüzdanınızın yanı sıra, satın almak istediğiniz NFT için geçerli olan kripto para birimine de sahip olmanız gerekir. Bazıları Solana (SOL), Tezos (XTZ), FLOW veya diğer dijital para birimlerini kullanmasına rağmen çoğu pazar yeri NFT’leri ETH yoluyla satışa çıkarır.

Bu pazar yerlerinin işleyişi açısından üç temel hizmet sunarlar:

 • NFT Satın Alma: Yatırımcılar, bir açık artırma veya sabit fiyatlı listeleme yoluyla NFT satın alabilirler. Satın alındığında, NFT’nin mülkiyeti alıcıya devredilecektir.
 • NFT’lerin Oluşturulması: Birçok NFT pazarı, kullanıcıların kendi NFT’lerini oluşturmasına izin verir. Bu, eserlerini blok zincirinde barındırılan dijital bir varlığa dönüştürmeyi içerir.
 • NFT Satışı: Son olarak, NFT pazar yerleri, satıcıların başkalarının satın alması için NFT’lerini listelemelerine izin verir. Satıldıktan sonra, satıcılar genellikle alınan miktarın bir kısmını NFT satış platformlarına ücret olarak ödemek zorunda kalacağını belirtelim.

NFT Pazar Yeri Türleri

NFT eserlerini nereden satın alınacağına karar verirken, sunulan çeşitli NFT pazar yerleri hakkında kapsamlı bir anlayış kazanmak çok önemlidir. Aşağıda, ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçebilmenizi sağlayan ana unsurlara göz atabilirsiniz.

NFT Sanat Pazarları

Adından da anlaşılacağı gibi, bu pazar yerleri yalnızca NFT sanatına odaklanır. Bu kategorideki önde gelen pazarlar, içerik oluşturucuların dijital sanat NFT’lerini oluşturmasına ve satmasına olanak tanıyan OpenSea ve Rarible’ı içerir.

nft sanat

NFT Müzik Pazar Yerleri

Forbes tarafından yakın zamanda yayınlanan bir makale, NFT’lerin, NFT’ler olarak yapılandırılabilen şarkılar, albümler, şarkı sözleri ve ses parçaları ile müziğin geleceğini şekillendirebileceğini belirtti. 

NFT müzik pazar yerleri bu alanda uzmanlaşmıştır ve koleksiyonerlerin önde gelen sanatçılar tarafından sunulan bu müzik NFT’lerini satın almalarına olanak tanır. 

Ethereum NFT Pazar Yerleri

Bu pazar yerleri, Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur ve ETH’de belirtilen dijital varlıklar sunar. Şu anda en büyük Ethereum pazarı, yakın zamanda dikkate değer bir 13,3 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen OpenSea’dir. 

Solana NFT Pazar Yerleri

Solana NFT pazar yerleri, Ethereum’a daha hızlı bir alternatif sunan Solana blok zincirinde barındırılıyor. Ayrıca, Solana yüksek düzeyde ölçeklenebilirdir ve bu da daha düşük ağ ücretleri için kapsam sağlar. Solanart ve Solsea en büyük iki pazar olmasına rağmen, şu anda Solana’da barındırılan pek çok önemli pazar yeri yok.

solana nft solanart

Algorand NFT Pazar Yerleri

Algorand, son zamanlarda birden fazla Algorand NFT pazarının ortaya çıkmasıyla NFT’lere giren başka bir blok zinciri ağıdır. Algorand saf bir hisse kanıtı (PPoS) blok zinciri olduğundan, tüm yatırım sürecinin mevcut Ethereum yapısından daha çevreci ve daha ölçeklenebilir olduğu kabul edilir. 

Tezos NFT Pazar Yerleri

Tezos, yerel kripto parası XTZ’yi kullanarak çalışan açık kaynaklı bir blok zinciridir. Rarible gibi büyük pazaryerlerinin artık Tezos tabanlı NFT’ler sunması ile Tezos NFT pazar yerleri geçen yıl daha popüler hale geldi. 

BNB NFT Pazar Yerleri

Son olarak BNB NFT pazar yerleri, Binance kripto para borsasının yerel kripto parası olan Binance Coin’in popülaritesinden yararlanır. En göze çarpan pazar yeri, kullanıcıların BNB’de belirtilen NFT’leri satın almalarını sağlayan Binance NFT Pazar yerinin kendisidir. 

NFT Pazar Yeri İşlem Ücretleri (Gas Fee)

En iyi Ethereum NFT pazarını kullanırken, işlem ücretlerinden haberdar olmanız gerekir. Basitçe söylemek gerekirse, bu ücretler belirli işlemleri tamamlamak için gereken bilgi işlem enerjisiyle ilişkilidir. Bunu NFT’lerle ilişkilendirerek, blockchain ağında bir eylem gerçekleştiğinde işlem ücretleri tahakkuk eder.

Bu ücretler, Ethereum blok zincirinin Bitcoin’e benzer bir ‘İş Kanıtı’ konsensüs algoritması kullanması nedeniyle geçerlidir. Bu, özünde güçlü bilgisayarlar olan ‘madenciler’in belirli blok zinciri işlemlerini işleyen ve onaylayanlar olacağı anlamına geliyor. Bu işlem çok fazla enerji gerektirdiğinden, piyasa katılımcıları ‘tazminat’ olarak işlem ücreti ödemek zorundadır.

ethereum

Dikkat edilmesi gereken kritik nokta, işlem ücretlerinin kesin olarak belirlenmediğidir. Ücretler ağ tıkanıklık seviyelerine bağlı olarak dalgalanır, bu nedenle birçok kişi ağı kullandığında maliyetler daha yüksek olacaktır. Ayrıca, işlemlerinizin daha hızlı tamamlanmasını istiyorsanız, işlem ücretleri de daha yüksek olabilir. Örneğin, belirli platformlar, daha az ücret ödeyebilmeniz için ‘daha yavaş’ bir oluşturma hızını seçmenize izin verir.

Bir NFT pazaryerini kullanırken, dikkat edilmesi gereken iki ana işlem ücreti türü vardır:

Tek Seferlik İşlem Ücretleri

Popüler NFT pazar yerleri (OpenSea gibi), kullanıcıların kripto cüzdanlarını başlatmak için bir kereye mahsus ücret ödemelerini ister. Bu ücret, piyasada daha önce NFT satmamış olan kullanıcılar için geçerlidir. Yine, bunun için belirlenmiş bir ücret yoktur, ancak oldukça pahalı olma eğilimindedir ve tıkanıklık seviyelerine bağlı olarak 50 ila 300 dolar arasında değişebilir.

Tekrarlayan İşlem Ücretleri

Genel NFT alım satımında yinelenen ücretler için geçerlidir. Bunlar, listelediğiniz bir NFT teklifini kabul etmeyi, bir NFT’nin sahipliğini başka birine devretmeyi, bir NFT satın almayı ve bir NFT müzayedesine verdiğiniz teklifi iptal etmeyi ve daha fazlasını içerir.

NFT Nasıl Satın Alınır?

NFT platformlarını detaylı bir şekilde açıkladığımıza göre şimdi crypto.com platformu üzerinden nasıl NFT satın alınır açıklayalım.

1. Adım: Bir NFT Pazar Yeri Hesabı Açın

Resmi Crypto.com internet sitesini açın ve kullanıcı kayıt sürecini başlatmak için “Şimdi Katıl” simgesine tıklayın. Adınız, e-posta adresiniz, ikamet yeriniz, telefon numaranız ve ticaret deneyiminiz gibi kişisel bilgilerinizi soran bir kayıt formu açılacaktır.

Not: Bu bilgileri vermenizde herhangi bir sorun yoktur. Crypto.com gibi kripto borsaları yüksek güvenlik önlemleri ile korunur.

crypto.com uyelik

2. Adım: Kimliğinizi doğrulayın

Kayıt sürecinin bir parçası olarak, crypto.com ekibine devlet tarafından verilmiş kimlik belgenizi göndermeniz gerekmekte. Yapay zeka tarafından kontrol edildiği için kısa bir süre içerisinde onaylanacaktır.

3. Adım: Satın Almak İçin NFT Belirleyin

Yatırımınız, Crypto.com hesabınıza yansıdığında, kullanıcı panosundaki “Keşfet” sekmesine basın. Pazar yeri üzerinden hangi NFT’yi satın almak istiyorsanız onu belirleyin.

crypto.com nft listesi

4. Adım: NFT’yi Satın Alın

Müzayede yoluyla satın alacaksanız, teklif verebilir ve müzayedenin bitmesini bekleyebilirsiniz. Öte yandan sabit bir fiyatı bulunuyorsa,  doğrudan Banka kartı ya da kredi kartı kullanarak NFT’yi anında satın alabilirsiniz.

crypto.com nft satin al

NFT’lerle İlgili Son Gelişmeler

NFT pazarı katlanarak büyürken, sayısız unsur düzenli olarak değişiyor ve uyum sağlıyor. Aşağıda, bilinmesi gereken bazı önemli NFT haber başlıkları ve bunların genel pazarı nasıl etkileyebileceği yer almaktadır:

 • Cem Yılmaz NFT: Türkiye’de oldukça popüler komedyen ve yapımcı olan Cem Yılmaz, birkaç ay önce NFT koleksiyonunu satışa sundu. Mevcut tüm NFT’leri satmasının yanı sıra satılan NFT’leri alan kişilere ücretsiz stand-up bileti de verdiğini açıkladı.
 • L’Oréal NFT Pazarına Giriyor: Kozmetik devi L’Oréal, sanal ürünlerle ilgili 17 farklı ticari markanın patentini aldıktan sonra meta veri deposuna girmeye hazırlanıyor. Markanın yakında sanal bir mağaza açabileceğine dair söylentiler dolaşıyor ve bu da NFT’ler için bir dönüm noktası olacak.
 • Manchester City Metaverse’de: İngiliz futbol kulübü Manchester City FC ünlü stadyumunu metaverse’de yeniden yaratmaya hazırlanıyor. Bu, seyircilerin stadyuma sanal olarak ‘katılmalarını’ sağlayacak ve tüm süreç Sony ile işbirliği yaparak kolaylaştırılacak.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Özet

Sonuç olarak bu kılavuz, bugün yatırımcılara sunulan en iyi NFT platformlarını tartışmış, özelliklerini vurgulamış ve çeşitli pazar yeri türlerini araştırmıştır. İlk kez nereden NFT satın alacağınıza karar vermek göz korkutucu görünebilir ancak bu makalede sunulan bilgileri kullanırsanız, süreci önemli ölçüde kolaylaştırabilirsiniz.

lucky block logo

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

NFT Pazar Yerleri ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

NFT pazar yeri nedir?

NFT satın almak için en iyi yer neresidir?

Sanatçılar için en iyi NFT pazarı hangisidir?

NFT’leri nereden satın alabilirim?

Hangi NFT en çok satıyor?

En iyi NFT platformları nelerdir?

NFT oluşturmak için en iyi platformlar nelerdir?