Bu makalede sizlere Bitcoin’e güvenilir bir borsa aracılığıyla nasıl 10 dakikadan daha kısa sürede yatırım yapabileceğinizi açıklayacağız. Ayrıca, Bitcoin yatırımı yaparken sahip olduğunuz riskleri de net bir şekilde açıklayacağız.

Gelin Bitcoin yatırımı nasıl yapılır bunu kısaca adım adım açıklayalım.

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır? – 2024 Rehberi

Günümüzde denetime tabi olan ve 20 milyondan fazla yatırımcıyı ağırlayan borsa OKX üzerinden nasıl BTC satın alabileceğinizi açıklayalım.

✅ 1. Adım: Hesap Açın: OKX borsasına giriş yapıp bir hesap açın. Hesap açarken isim/soyisim, doğum tarihi ve mail adresi gibi bilgileri girmeniz gerekir.

💳 2. Adım: KYC Tanımlama ve Para Yatırma: Başarılı bir şekilde kayıt olduktan sonra KYC doğrulamasını yapmanız gerekir. KYC doğrulamasını başarılı bir şekilde yaptıktan sonra ne kadar yatırım yapmak istiyorsanız o kadar miktarı borsaya transfer edin.

🔎 3. Adım: Bitcoin Arama: OKX, başta Bitcoin olmak üzere binlerce başka finansal araca ev sahipliği yapar. Bu nedenle, Bitcoin’e yatırım yapmanın en kolay yolu, arama çubuğuna ‘BTC’ yazıp ‘Ticaret’ seçeneğine tıklamaktır.

🛒 4. Adım: Bitcoin’e Yatırım Yapın: Son olarak alım emri verin ve cüzdanınızı kontrol edin. Bitcoinleriniz cüzdanınıza aktarılacaktır.

Gördüğünüz gibi kolay birkaç adımda Bitcoin yatırımı yapabilirsiniz. Gelin başta OKX borsası olmak üzere BTC satın alabileceğiniz alternatif borsalar hakkında da detaylı bilgi verelim.

Bitcoin’e Nerede Yatırım Yapılır?

Bitcoin yatırımı nereden yapılır bunu yüzeysel olarak açıkladığımıza göre şimdi yatırım için tercih edebileceğiniz borsalar hakkında detaylı bilgi verelim.

Yukarıdaki hızlı kılavuzda görebileceğiniz gibi BTC satın almak için tercih edebileceğiniz en güvenilir borsa OKX’dir. Peki neden, gelin bunu açıklayalım.

1. OKX – Bitcoin Yatırımı Yapabileceğiniz En İyi Borsa

OKX

Kısa ya da uzun vadede kripto para yatırımı yapmanın en iyi yollarından biri olan OKX borsasını sizlere detaylı bir şekilde tanıtalım. OKX, Türkiye’deki yatırımcıların en çok tercih ettiği kripto borsalarından biridir. Yatırımcıların bu önde gelen borsayı tercih etmesindeki ana neden güvenliğin oldukça sıkı olmasıdır. Örneğin, çoğu borsada olmayan Google Authenticator, Anti-phishing kodu ve 2FA koruma sistemine OKX sahiptir.

Bu sistemler elbette sadece yeterli değildir. Hesabınızın korunmasına yardımcı olmak için güçlü bir parola kullanmanız ve şifrenizin sizden başka kimsenin bilmemesi önemlidir. Kripto para birimi işlemleri geri alınamaz, bu nedenle hesabınız ihlal edilirse kaybolan kripto paralarınızı kurtarmanız imkansızdır.

Güvenlik önlemlerine ek olarak, OKX herhangi bir saldırıdan etkilenmemek ve kayıpları önlemeye yardımcı olmak için müşteri mevduatlarını çevrimdışı olarak soğuk depoda saklar. Büyük ya da küçük fark etmeksizin ne tür bir yatırımcı olursanız olun OKX sizin için ideal çözümleri sunar. 

okx website

OKX en iyi kripto alım platformu olmasının bir diğer nedeni düşük işlem ücretleridir. Her Bitcoin satın alım/satım başına sadece %0,4 komisyon kesilir.

Kripto varlıklar, oldukça değişken, düzenlenmemiş yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

2. Coinbase – Kripto Çeşitliliği Yüksek Önde Gelen Borsa

coinbase

Bitcoin’e hangi platform üzerinden yatırım yapacağınızı düşünürken göz önünde bulundurulması gereken bir sonraki borsa Coinbase‘dir. Bu NASDAQ listesinde yer alan kripto borsası, şu anda Türkiye’de milyonlarca yatırımcı tarafından kullanılır. Platform, Bitcoin’e ve düzinelerce başka kripto para birimine yatırım yapmak için güvenli ve uygun bir yol sunar. Bu nedenle, yeni başlayanlar için idealdir.

Bununla birlikte, Bitcoin yatırımınız için nasıl ödeme yapmayı planladığınızdan bağımsız olarak Coinbase, listemizde yer alan en pahalı komisyon ücretlerine sahip borsadır. Örneğin, kredi kartı ya da banka kartı aracılığıyla para yatırmaya kalkarsanız %3,99 oranında bir komisyon vermeniz gerekir.

coinbase

Bunu hesaba katarak, küçük yatırımcıların Coinbase yerine OKX borsasını kullanmaları daha iyi olabilir. Coinbase’nin komisyon oranları yüksek olmasına rağmen günümüzde hala tercih edilmesindeki ana neden güvenliğinin oldukça güçlü olmasıdır. Sayısız güvenlik önleminin yanı sıra, müşteri fonlarının %98’i soğuk depoda çevrimdışı olarak tutulması ve tüm hesap kullanıcılarının iki faktörlü kimlik doğrulaması kurması gerekmesi oldukça iyi bir özellik. Ayrıca, para çekme taleplerine 48 saatlik bir zaman kilidi koyabilirsiniz; bu, hesabınızın tehlikeye girmesi durumunda harekete geçmek için yeterli zamanınızın olmasını sağlar.  

Kripto varlıklar, oldukça değişken, düzenlenmemiş yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

3. Binance – Arayüzü Sade Köklü Kripto Borsası

binance

Binance, yatırımcıların Bitcoin başta olmak üzere 600’den fazla kripto para birimine yatırım yapmalarına izin veren kripto borsasıdır. Eğer sadece Bitcoin yatırımı yapmak istemiyorsanız Binance, listemizdeki en iyi tercihtir. Bitcoin’e ek olarak platformda mevcut olan en popüler kripto para birimlerinden Ethereum, Litecoin, Dogecoin, Solana ve Cardano’ya yatırım yapabilirsiniz.

Binance’nin Türk yatırımcılara özel bir sitesi ve uygulaması da bulunuyor. Binance TR üzerinden “Türk Lirası” kullanarak Chainlink ve VeChain gibi bir dizi DeFi (Merkezi Olmayan Finans) kripto para birimini satın alabilirsiniz. Bitcoin yatırımı yaparken ödeyeceğiniz komisyon ücreti, seçtiğiniz ödeme yöntemine bağlı olacaktır. Örneğin, banka kartı veya kredi kartı kullanmayı tercih ederseniz, bu size işlem ücretlerinde %0,5 komisyona ek olarak %4,5 geri getirecektir. Alternatif olarak, ACH ve yerel banka havalesi para yatırma işlemleri ücretsizdir yani ödeyeceğiniz yalnızca %0,5 komisyondur.

binance

Kripto para birimleri arasında (örneğin, BTC’den ETH’ye veya SHIB’den DOGE’ye) işlem yapmak için ise ödemeniz gereken komisyon işlem başına yalnızca %0,1’dir. Ayrıca, büyük miktarlarda işlem yaparsanız, bu komisyon oranının daha da düşeceğini belirtelim. Binance’de hesap oluşturmak için bir kimlik yüklemeniz gerekecek. Kimlik yükledikten sonra yatırımınızı borsaya aktarıp kolayca Bitcoin satın alabilirsiniz.

Kripto varlıklar, oldukça değişken, düzenlenmemiş yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

4. Webull – 1 Dolar ile Kripto Para Yatırımına Başlayın

webull logo

Webull, fazla yatırım yapacak bütçesi olmayan küçük çaplı yatırımcıların tercih etmesi gereken bir platformdur. Kullanıcı dostu bu platform, minimum depozitoyu karşılamadan bir hesap açmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda Bitcoin’e sadece 1 dolardan yatırım yapma şansı verir.

Bu nedenle, daha yüksek meblağları riske atmadan önce Bitcoin piyasasını test etmek isteyen yatırımcıların ilk durağı Webull’dur. Bu platform üzerinden Bitcoin haricinde Shiba Inu, Dogecoin, Litecoin, Ethereum ve Chainlink’e kadar tüm kripto para birimlerine sadece 1$ ile yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca Webull, platformunda hisse senetleri ve ETF’ler gibi diğer varlık sınıflarını destekler.  

webull

Webull, genellikle sıradan yatırımcılar tarafından kullanılsa da deneyimli yatırımcılara hitap edecek bir dizi gelişmiş araç ve özellikler sunar. Buna en az 12 grafik aracı ve 50’den fazla teknik gösterge dahildir. Ücretler açısından, kripto para birimine ve desteklenen diğer herhangi bir finansal araca %0 komisyonla yatırım yapabilirsiniz. ACH işlemlerinde depozito ücreti uygulanmaz, ancak banka havalelerinde 8 dolar komisyon kesilir.

Kripto varlıklar, oldukça değişken, düzenlenmemiş yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

5. Kraken – Gelişmiş Arayüzü ile Bitcoin Yatırımı Yapın

Kraken

Gelişmiş araçlar arayan, deneyimli bir yatırımcıysanız Kraken, sahip olduğunuz beceriyi kullanabileceğiniz en iyi borsa olabilir. Listemizin son sırasında yer alan bu kripto borsası, 2011 yılında başlatıldı ve bu da onu alanında en köklü borsalardan biri yapıyor. Kraken borsasına para yatırmanın en kolay yolu banka transferleridir. Banka transferi haricinde farklı bir borsada kripto para biriminiz varsa kendi cüzdanınıza doğrudan transfer edebilirsiniz.

kraken

Güncel olarak banka transferlerinde ödeyeceğiniz komisyon tutarı %1,5’dir. Kraken platformunun kendisiyle ilgili olarak, gelişmiş arayüz ve grafik araçları paketleri bulunur. Ek olarak yatırımcılar, teknik göstergelere erişmenin yanı sıra trend çizgileri çizme yeteneğine de sahiptir. Alım satım ücretleri açısından Kraken, piyasa yapıcılardan ve alıcılardan sırasıyla %0,16 ve %0,26 ücret aldığını belirtelim.

Bitcoin’e Yatırım Yapmalı Mıyım?

Yatırım hedeflerinize uygun bir borsaya karar verdikten sonra Bitcoin yatırımı mantıklı mı bu soruya yanıt bulmanız gerekecek.

Sizler için detaylı bir araştırma yaptık ve Bitcoin yatırımının neden mantıklı olacağını maddeler halinde açıkladık. Bu 5 maddeyi gelin birlikte inceleyelim.

Bitcoin Hala Gelişmekte Olan Bir Varlık Sınıfı

Birçok piyasa yorumcusu, 2022’deki Bitcoin’in 1980’lerin Apple veya Microsoft’u olduğunu savunuyor. Başka bir deyişle, Bitcoin’in 2009 gibi yakın bir tarihte piyasaya sürüldüğünü düşündüğünüzde, kripto para birimleri ve blok zincir teknolojisi kavramı henüz oldukça ‘tazedir’.

Ve bu nedenle, bugün Bitcoin’e yatırım yaparak, henüz tam potansiyeline ulaşmamış, gelişmekte olan bir varlık sınıfına erkenden yatırım yapma fırsatına sahipsiniz. 

Potansiyelinin Yüksek Olması

Bitcoin Ocak 2009’da piyasaya sürülmesinden 2 yıl sonra 1$ seviyesini kırmayı başardı. Bu seviyeyi kırdıktan sonra 1000 katına yani 1,000 dolar seviyesine ulaşması iki yıl daha sürdü.

2021’in sonlarına doğru hızla ilerleyen Bitcoin, yaklaşık 69,000 dolarlık tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. Bunu 2011’deki Bitcoin fiyatıyla karşılaştırdığımızda, bu, yüzde 6,8 milyonun üzerinde 10 yıllık getiri anlamına geliyor.

Başka bir deyişle, 2011’de Bitcoin’e 1000 dolar yatırım yapmış olsaydınız adet başına 69.000 dolara kazanca yani toplam 68 milyon dolardan fazla para kazanmış olurdunuz. Bu, Bitcoin’in bu kadar kısa bir sürede ne kadar iyi performans gösterdiğini kanıtlıyor.

Bitcoin vs Borsalar

Bitcoin gibi alternatif bir varlık sınıfının satın almaya değer olup olmadığını değerlendirmenin en iyi yollarından biri, performansını daha geniş borsalarla karşılaştırmaktır. Bu amaçla, harika bir kıyaslama S&P 500 endeksidir.

Son beş yılda, S&P 500 yaklaşık %94 oranında büyümüştür. Bununla birlikte aynı dönemde, Bitcoin %3,500’ün üzerinde büyüdü bu da S&P 500’ün büyümesini gölgede bırakıyor.

En önemlisi, yatırım portföyünüzün iyi çeşitlendirilmiş kalması gerektiğini not etmek önemlidir. Bu nedenle, sadece Bitcoin yatırımı yapmak yerine hisse senetlerine ya da döviz yatırımınızın da olması önemlidir. 

Dijital Altın

BTC, 2022’de yatırım yapılabilecek en iyi kripto kripto para birimidir. Bitcoin, özellikle iki varlık sınıfının bir takım benzer özellikler taşıması nedeniyle genellikle altının dijital versiyonu olarak anılır. Örneğin, sınırlı miktarda altın vardır, yani Dünya’nın tüm arzı bir kez çıkarıldığında, dolaşıma başka hiçbir altın giremez.

 • Benzer şekilde Bitcoin’in de arzı sınırlıdır, çünkü yalnızca 21 milyon coin oluşturulmuştur. Ayrıca, altın gibi, dolaşımdaki arz düzenli aralıklarla artar.
 • Bitcoin söz konusu olduğunda, bu her 10 dakikada bir gerçekleşir, ancak her dört yılda bir blok başına oluşturulan miktar yarıya iner.

Hem Bitcoin hem de altının paylaştığı bir diğer özellik, her iki varlık sınıfının da daha geniş finansal piyasalara karşı bir koruma olarak görülmesidir. Daha spesifik olarak, enflasyon seviyeleri yükseldiğinde ve borsalar düştüğünde, Bitcoin ve altın olası risklerden korunma fırsatı sunuyor.

Faiz

Aqru gibi bazı platformlar artık Bitcoin’de faiz kazanmanıza izin veriyor. Bu, Aqru’nun esnek hesap koşullarıyla %7 gibi yüksek faiz oranı sunması ile yapacağınız yatırımlara ek olarak pasif bir şekilde gelir elde edebileceğiniz anlamına gelir.

Yatırımı Kolay ve Yüksek Likit Oranı

İlk kez Bitcoin yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar genellikle dijital para birimini satın alma sürecinin karmaşık olduğundan endişe duyuyor. Ayrıca, para çekme konusunda engellerin olduğuna dair bir yanılgı da var. Ancak, bu doğru değil.  

Her şeyden önce, herkes banka/kredi kartı veya banka havalesi ile evinin rahatlığında birkaç dakika içinde Bitcoin’e yatırım yapabilir. Bu, SEC tarafından düzenlenen bir kripto para birimi komisyoncusu aracılığıyla güvenli ve rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

İkincisi, Bitcoin asla uyumayan multi-trilyon dolarlık bir kripto para birimi ticaret endüstrisinde faaliyet gösteriyor. Bu nedenle, günde 24 saat, haftada 7 gün seçtiğiniz kripto borsası aracılığıyla Bitcoin yatırımınızı ABD dolarına kolayca geri çekebilirsiniz.

Şimdi, Bitcoin yatırımı nasıl olur bunu detaylı bir şekilde açıklayalım.

Bitcoin’e Yatırım Yapmanın En İyi Yolu Nedir?

2022’de Bitcoin’e yatırım yapmanın esasen iki yolu var. Bitcoin’i çevrimiçi bir borsa veya komisyoncu aracılığıyla satın alabilir veya dijital para birimine doğrudan maruz kalan hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz.

Bitcoin satın alma işleminin sandığınızdan çok daha kolay olduğunu ilerleyen kısımlarda açıklayacağız.

Bitcoin Satın Almak

Bitcoin’e yatırım yapmanın en kolay yolunun çevrimiçi bir borsa üzerinden bir hesap açıp doğrudan satın almak olduğunu söylememize gerek yok.

Bunu yaparken, nakit çekmeye hazır olana kadar dijital varlıklarınızın tam mülkiyetini elinizde tutacaksınız. Ve kârınız veya zararınız, Bitcoin’in piyasa fiyatı ile doğrudan ilişkili olacaktır.

Yani, Bitcoin’e 500$ yatırırsanız ve daha sonra değeri %25 artarsa ​​125$ kar elde edersiniz.

Bitcoin Hisselerine Yatırım Yapmak

Diğer seçenek, Bitcoin piyasasıyla ilişkili bazı hisse senetlerini satın almaktır. Bitcoin hisse senetlerine nasıl yatırım yapacağınızı merak ediyorsanız, en iyi seçenek Coinbase’e bakmaktır.

Daha önce belirttiğimiz gibi Coinbase, NASDAQ’da halka açık olarak listelenen ABD merkezli büyük bir kripto para birimi borsasıdır. Bitcoin hisselerine yatırım yapmanın mantığı, Bitcoin’in değeri ve daha geniş kripto para piyasaları yükseliş eğilimindeyken, bunun Coinbase hisse senetleri üzerinde olumlu bir etkisi olmasıdır.

Bununla birlikte, korelasyon asla benzer olmayacaktır. Ne de olsa, hisse senedi satın alırken hesaba katmanız gereken başka birçok değişken var; örneğin şirketin bilançosu, üç aylık kazançları, borç seviyeleri ve daha fazlası.

Doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmak en kolay ve mantıklı çözümdür. Yukarıda yer alan kripto borsalarından bir tanesini seçip kolayca yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Bitcoin Yatırımı vs Bitcoin Alım-Satımı

Bitcoin’e nasıl yatırım yapacağınızı öğrenirken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer şey, benimsediğiniz stratejisidir.

Örneğin, deneyimli yatırımcılar piyasayı her zaman inceleyerek alım ya da satım için uygun bir zamanı bekler.  Bu tarz yatırımcılar, piyasalar aşırı güçlü olduğunda Bitcoin’e yatırım yapabileceği ve yükseliş eğiliminin tersine dönmeye başladığını hissedince satacağı anlamına gelir. Ardından, bir kez daha yeni bir pozisyona girmeden önce piyasaların düzelmesini bekleyebilirler.

Öte yandan, yeni başlayanlar daha uzun vadeli bir yatırım stratejisine daha uygun olacaktır. Bu strateji kısmen daha az risklidir çünkü her gün satın aldığınız kripto para birimini kontrol etmeniz gerekmez. Yatırımcılar arasında popüler olan “HODL” etme işlemini yapmanız yeterlidir.

Not: ‘HODL’ terimi, ‘bekleme’ anlamına gelir. Kripto jargonunda bu, yatırımınızı uzun vadede tutmak ve piyasalar kısa vadeli fiyat artışları yaşarken satmamak anlamına gelir.

Bitcoin’e Ne Kadar Yatırım Yapılır?

Hangi varlık sınıfına yatırım yaptığınızdan bağımsız olarak, yatırım için ayırdığınız bütçeyi net olarak bilmek önemlidir. Yatırımınızdaki risk toleransınıza bağlı olarak, Bitcoin’e yatırım yaparken gerçekçi olarak ne kadar para kaybetmeyi göze alabileceğinizi düşünmenizi istiyoruz.

Örneğin, Bitcoin oldukça likit bir varlık olmasına rağmen aynı zamanda oldukça değişken ve spekülatiftir. 1 gün içerisinde yatırımınız %90 eriyebilir.

Riske alacağınız miktarda yatırım yapmanızı öneriyoruz. Unutulmaması gereken bir diğer nokta, Bitcoin’e yatırım yaparken sadece bir kripto para birimine yatırım yapmaktan kaçınmanız gerektiğidir. Eğer kripto para dışında bir yatırım yapmak istemiyorsanız Bitcoin haricinde en az 4 farklı kripto para birimine daha yatırım yaparak bütçenizi bölmek, aldığınız risk oranını azaltacaktır.

Bu, Bitcoin ile ilgili riskleri dengelemeye yardımcı olacak ve tek bir varlığa aşırı maruz kalmamanızı sağlayacaktır.

Yatırım için Bitcoin Cüzdanı Seçmek

Kripto sektörüne giriş yapmak isteyen yatırımcıları Bitcoin’e yatırım yapmaktan alıkoyan bir başka yön de kripto para birimini güvende tutmakla ilgili adımlardır. Bunun nedeni, Bitcoin’in diğer tüm kripto para birimleri gibi, bir “cüzdanda” saklanmasıdır.

 • Bitcoin cüzdanları genellikle bir mobil uygulama biçiminde gelir, ancak masaüstü yazılımı, donanım cihazları ve çevrimiçi depolama seçenekleri de mevcuttur.
 • Bitcoinlerinizi saklarken kullanmayı seçtiğiniz cüzdan türü ne olursa olsun, bir dizi güvenlik prosedürünü benimsemeniz çok önemlidir.
 • Bu, özel anahtarlarınızı asla vermemeyi, iki faktörlü kimlik doğrulamayı (cüzdan tarafından sunuluyorsa) ayarlamayı ve saygın ve güvenilir sağlayıcılara bağlı kalmayı içerir.
 • Sonuçta, en kötüsü olursa ve cüzdanınız tehlikeye girerse, Bitcoin fonlarınızın çalınma ihtimali her zaman vardır.

Eğer kripto para birimleriniz çalınırsa yapabileceğiniz hiçbir şey olmayacak. Bu nedenle, listemizde yer alan yüksek güvenlik önlemlerine sahip kripto borsalarından birini seçtiğinizden emin olun.

Bitcoin Yatırım Stratejileri

Tecrübeli yatırımcılar, önceden tanımlanmış bir stratejiye sahip olmadan asla Bitcoin’e yatırım yapmazlar.  Göz önünde bulundurmanız gereken birçok Bitcoin yatırım stratejisi türü vardır ancak seçtiğiniz strateji genellikle finansal hedeflerinize ve ne kadar risk almak istediğinize bağlıdır.

Bunu akılda tutarak, Bitcoin’e nasıl yatırım yapacağınızı öğrenirken aşağıda tartışılan stratejilerden bazılarını göz önünde bulundurun.

Kademeli Yatırım

Bitcoin’in zaman zaman son derece değişken bir varlık sınıfı olabileceğinden daha önce bahsetmiştik. Acemi bir yatırımcı olarak, bu korkutucu olabilir.

 • Örneğin, 2021’in ortalarında, Bitcoin sadece birkaç ay içinde 61,000 dolardan 31,000 dolara düştü.
 • Bununla birlikte sadece birkaç ay sonra, Bitcoin neredeyse 69.000$ ile tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Alacağınız risk miktarını minimuma indirmek için toplu bir şekilde yatırım yapmak yerine kademeli yatırım yapmayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, Bitcoin’in performansından bağımsız olarak her ay 100$ yatırım yapmayı seçebilirsiniz.

Bunu yaparken, her ay bir ay önceki yatırımınızın getirdiği kâr/zarar durumunu kontrol edin. Eğer her ay az da olsa kâr sağlıyorsanız doğru yolda olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Not: Yatırım stratejiniz ne olursa olsun stop kullandığınızdan emin olun.

Güvenilir Bir Borsa Üzerinden Yatırım Yapın

Stratejiniz ne kadar iyi olursa olsun eğer kullanmış olduğunuz borsa güvenilir değilse büyük risk altında olduğunuzu belirtelim. OKX ve Binance başta olmak üzere makalemizin başında açıkladığımız borsalar köklü, güvenilir platformlardır.

Güvenilir olması dışında komisyon oranları da oldukça uygun olan bu borsalar, yeni ya da köklü fark etmeksizin her yatırımcı için idealdir.

Gerçekçi Bir Yatırım Hedefine Sahip Olun

Bitcoin’e yatırım yaparken kullanmayı düşünmeniz gereken bir diğer strateji, yerinde net hedeflere sahip olmaktır.

 • Örneğin Bitcoin yatırımınızdan %75 kazanç elde etmek istediğinizi varsayalım.
 • Bitcoin fiyatı 40,000$ olduğunda yatırım yaparsanız, bu, dijital para biriminin adet başına 70,000$ değerini aşması gerektiği anlamına gelir.

70,000$’a ulaşmasını her dakika kontrol etmek yerine piyasaya satım emri vermek en mantıklı yoldur. Bilgisi olmayanlar için, OKX ve Binance gibi platformlarda bulunan kar al emirleri, yatırımınızı satmak istediğiniz kesin fiyatı belirlemenize olanak tanır.

Bu fiyat piyasalar tarafından tetiklendiğinde (örneğin, 70.000$), seçtiğiniz borsa pozisyonunuzu otomatik olarak kapatacaktır.

Kâr almanın yanı sıra, Bitcoin’e yatırım yaparken zararı durdur emrini de dikkate almaya değer. Bu, kar al ile aynı şekilde çalışır, ancak tersine çalışır.

Örneğin, Bitcoin yatırımınızdan kaybetmeye hazır olduğunuz miktarın en fazla %20 olduğuna karar verdiniz.

Yatırım sırasında Bitcoin fiyatı 40.000$ ise, stop-loss’unuzu 32.000$ olarak ayarlamanız gerekir.

Belirtilen fiyat tetiklenirse, borsa pozisyonunuzu otomatik olarak kapatacaktır.

Sonuç olarak hem kar al hem de zararı durdur, bu, siparişlerinizden biri tetiklendiğinde seçtiğiniz komisyoncu ticaretinizi kapatacağından, Bitcoin fiyatını sürekli kontrol etmenize gerek olmadığı anlamına gelir.  

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır ve Para Kazanılır? – Örnek

Bitcoin yatırımından nasıl para kazanılacağını merak ediyorsanız, ​​kılavuzumuzun bu bölümünde süreci bazı basit örneklerle anlatacağız.

Küçük Miktarlarda Yatırım

Bahsedilmesi gereken ilk şey, tek bir Bitcoin satın almak için binlerce dolar yatırım yapmak istemiyorsanız, bir coinin kesirli bir kısmını satın alacağınızdır.

İyi haber şu ki, yatırımınızın getirisi tam bir Bitcoin satın almakla aynı şekilde gerçekleşecek.

Örneğin:

 • BTC’nin fiyatı 45,000$ iken Bitcoin’e yatırım yapmak istediğinizi varsayalım.
 • Toplam 450$ yatırım yapmaya karar verdiniz.
 • Bu, tek bir Bitcoin’in %1’ini veya 0,01 birim satın aldığınız anlamına gelir.
 • Birkaç ay sonra, Bitcoin’in 53.500$ veya %30 daha yüksek fiyatlandırıldığını düşünelim.
 • 450$’lık yatırım miktarınızın 585$ değerine ulaşacağı anlamına gelir.

Detaylı bir örnek ile açıkladığımız gibi kaç adet BTC’ye sahip olduğunuzun bir önemi yok. Kar oranınız diğer herkes gibi sizin de aynıdır. Bu sebeple bütçenize uygun bir miktarda BTC satın alabilirsiniz.

Uzun Vadeli Al ve Tut Stratejisi

Bitcoin’e yatırım yaparak nasıl para kazanılacağına dair bu örnekte, piyasaya beş yıl önce girseydiniz ne gibi getiriler elde edeceğinize bakacağız.

 • Bu kılavuzu yazmadan önceki beş yıl içinde, Bitcoin 1 coin başına 1.000 doların biraz üzerinde fiyatlandırılmıştı.
 • Bu giriş fiyatına toplam 5.000$ yatırım yapmaya karar verdiğinizi düşünelim.
 • Yazı yazarken, Bitcoin 42.000$ seviyesinde işlem görüyor
 • Bu, %4,000’in üzerinde 5 yıllık getiri anlamına gelir.

Yukarıdaki örnekte, beş yıl önce 5.000$ yatırım yaptınız ve şimdi %4.000 getiri elde ettiniz. Özet olarak eğer parayı şimdi çekecek olsaydınız, 200,000 dolardan fazla kazancınız olacaktı. En iyi uzun vadeli kripto yatırımları hakkında daha fazla ayrıntı için tam kılavuzumuzu okuduğunuzdan emin olun.  

Kısa Vade Stratejisi

Şimdi kısa vadeli bir Bitcoin ticaretinin nasıl sonuçlanabileceğine dair gerçek dünyadan bir örneğe bakalım.

 • BTC fiyatının 30.000 doların biraz üzerinde olduğu 2021 yılının temmuz ayının ortalarında Bitcoin’e 2.000 dolar yatırım yaptığınızı varsayalım.
 • Sadece üç ay sonra, Bitcoin coin başına 64,000$ fiyatına ulaştı.
 • Bu yaklaşık %110’luk bir büyümeyi temsil ediyor.
 • Bu yükselişten sonra yatırımınızı nakite çevirmeye karar verdiğinizi varsayalım.

Yukarıdaki verilere göre, sadece üç aylık bir süre içinde, 2,000 dolarlık bir Bitcoin yatırımında %110 kar elde ettiniz. Yani, elde ettiğiniz kazanç 4,200$ olurdu.

Bitcoin’e Yatırım Yapmak İçin En Doğru Zaman Nedir?

Sağlam bir teknik analiz ve üst düzey araştırma yeteneğine sahip deneyimli bir yatırımcı değilseniz, yatırım yapmak için doğru bir fiyat aralığını beklemenin bir anlamı yoktur

Aksine, Bitcoin’e doğru zamanda yatırım yapmaya çalışmak yerine kademeli satın alma stratejisini kullanmak çok daha etkili olacaktır.

Örneğin 100$ BTC yatırımı yapma kararı aldınız ve fiyatı 18,000$’a geldiği zaman satın alma emri verdiniz. Bu emrin yanlış olduğunu belirtelim. 100$’ı tek bir fiyattan alım emri vermek yerine 18,000$’dan 50$, 17,500$’dan 25$ ve 17,000$’dan 25$ olacak şekilde yatırım yapmak alacağınız riski azaltırken, kar oranınızı da arttırmanıza yarar.

Bu nedenle, her yatırımın ortalaması alınacağından, piyasayı doğru zamanlayıp planlamadığınız konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır? – Adım Adım

Rehberimizin bu bölümünde en güvenilir kripto borsası üzerinden Bitcoin yatırımı nasıl yapılır onu açıklayacağız.

Kısaca, doğrulanmış bir hesap açmayı, para yatırmayı ve 10 dakikadan kısa bir sürede yatırım emri nasıl verilir onu öğreneceksiniz.

1. Adım: Bir Hesap Açın

İlk adım, OKX web sitesini ziyaret etmek ve “ÜYE OL” butonuna tıklamaktır. Ardından ekranınızda bir kayıt formu belirecektir.

okx uyelik

Bu kayıt formunda, adınızı ve soyadınızı, e-posta adresinizi, cep telefonu numaranızı, milletinizi ve şifrenizi girmeniz gerekecektir.

Son olarak, kayıt işleminizin tamamlanması için OKX sizin mail adresinize göndereceği onay kodunu girerek cep telefonu numaranızı doğrulamanız gerekecektir. 

2. Adım: Kimlik Doğrulama

Oldukça kısa bir sürede kimliğinizin doğrulanacağı bu aşamayı tamamlamanız gerekir. Borsa, yatırımcısını tanımak için KYC doğrulamasını zorunlu tutar.

Doğrulamada kullanmak için ehliyetinizin, pasaportunuzun veya kimliğinizin bir kopyasını yükleyebilirsiniz. İkamet durumunuzu kanıtlamak için yakın zamanda düzenlenmiş bir banka ekstresi veya elektrik/su faturası yüklemeniz gerekir.

3. Adım: Para Yatırın

Artık para yatırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Seçtiğiniz ödeme yöntemi ile para yatırma işlemine başlayabilirsiniz.

Para yatırma talebi verdikten sonra genellikle 1 saat içerisinde bakiyeniz cüzdanınıza aktarılır.

4. Adım: Bitcoin’i arayın

Yatırdığınız para cüzdanınıza geçtiyse arama yerine “BTC” yazıp ilgili kripto para birimini bulduğunuzdan emin olun.

5. Adım: Bitcoin’e Yatırım Yapın

Artık BTC satın alım emrini verebilirsiniz. İsterseniz doğrudan piyasa fiyatından satın alabilir isterseniz de kendi fiyat aralığınızı belirtebilir ve bekleyebilirsiniz.

6. Adım: Bitcoin Nasıl Satılır?

OKX borsasındaki portföyünüze giderek Bitcoin yatırımınızı takip edebilirsiniz. Herhangi bir zamanda, Bitcoin yatırımınızı satmayı seçebilirsiniz. 

Alım emri nasıl verdiyseniz aynı şekilde satış emrini verebilirsiniz. Bu sefer tek yapmanız gereken alım emri yerine satış emri vermektir.

Özet

Bu makalede, Bitcoin’e yatırım yapmadan önce piyasaları araştırmanın ve içerdiği riskleri göz önünde bulundurmanın önemini açıkladık.

Ayrıca dikkate alınması gereken en iyi kripto borsalarını ve hangi stratejileri benimsemeye değer olduğunu da inceledik.  Şu anda Bitcoin’e yatırım yapmak istiyorsanız OKX platformunu kullanmanızı öneririz.

Kripto varlıklar, oldukça değişken, düzenlenmemiş yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

Bitcoin Yatırımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bitcoin 2022’de iyi bir yatırım mı?

1$ ile Bitcoin’e yatırım yapabilir miyim?

Bitcoin’e nasıl yatırım yaparım?

Bitcoin’e yatırım yapmak için minimum miktar nedir?

Bitcoin’e ne kadar yatırım yapmalıyım?

Bitcoin’e yatırım yapmak için en iyi site hangisidir?

2022’de Bitcoin’e 100 dolar yatırırsam, 2023’te ne kadar eder?

Bitcoin’e yatırım yapmanın en iyi yolu nedir?

Bitcoin’e yatırım yapmak için çok mu geç?

Bitcoin’e mi yoksa Ethereum’a mı yatırım yapmalıyım?

Bitcoin’e yatırım yapmalı mısınız?