boga piyasası coinleri

Kripto para piyasasında uzun zamandır ayı piyasasının yaşanmasından dolayı artık yatırımcılar dört gözle boğa piyasası ne zaman başlayacak diye beklemekte. Devam etmekte olan ayı sezonu aslında kripto para birimlerinin daha indirimli bir şekilde alınması fırsatı vermekle birlikte gelecek boğa sezonundan önce yatırımcılara ucuz yatırım avantajı sunmaktadır. 

Business 2 Community olarak, güncel olarak kripto para piyasasında boğa sezonu başladığında en çok yükselme potansiyeline sahip olan kripto para birimlerini araştırdık ve bu projeler hakkında yazımızda detaylı bilgi vereceğiz.

Kripto Boğa Piyasası Öncesinde Yatırım Yapabileceğiniz 9 Coin

Boğa piyasası sırasında birçok farklı coin hızlı bir şekilde fiyat yükselişleri yaşar ve bu coinler yeni yatırımcılara sürekli yükselen fiyat hareketleri nedeniyle alım fırsatı vermezler. Yazımızda yer vereceğimiz boğa sezonunda potansiyeli yüksek olan projelere aşağıdaki liste ile kısaca göz atabilirsiniz.

 1. Sponge V2 – Başarısı kanıtlanmış Sponge V1 tokenin yenilenmiş versiyonudur. Oyna-Kazan (P2E) oyunu ve staking özellikleri ile dikkat çeker.
 2. Bitcoin Minetrix (BTCMTX) – Bitcoin madenciliği ile yatırımcılarına pasif gelir elde imkanı sağlayan bu coin, kripto para borsasına yabancı olan yatırımcılar için de madenciliği kolaylaştırmakta.
 3. Meme Kombat (MK) – Sosyal medyada popüler olan meme’leri birbiri ile savaştıran bu oyun platformunda yatırımcılar coinlerini stake ederek gelir elde edebilmektedirler.
 4. eTukTuk (TUK)Popüler yapay zeka devrimine, çevreci yeni bir bakış açısı getirerek kalabalık şehirlerin trafik sorununa çözümler sunar.
 5. Wall Street Memes (WSM) – Şimdiden 3 büyük kripto para borsasında listelenmeyi başarmış olan bir diğer Meme altyapılı coin.
 6. Scotty the AI (SCOTTY) – Yapay zeka teknolojisiyle geliştirilmiş, köpek temalı bir meme coin projesidir. Majör borsalarda listeleneceği ekip tarafından yol haritasında belirtiliyor.
 7. AiDoge (AI) – Yapay zeka özelliği sayesinde eğlenceli memler oluşturup paylaşım yapabilirsiniz. Topluluk desteğini ön plana alan proje, erken dönem yatırımcıları için ön satış başlatmıştır.
 8. SushiSwap (SUSHI) – Merkeziyetsiz bir kripto para borsasının yerel coinidir ve coin sahipleri bu borsada söz sahibidir.
 9. BNB – Kripto para sektöründe en çok kullanılan borsalardan biri olan Binance borsasının yerel coini ve hala piyasadaki en güçlü borsa coini.
 10. XRP – En eski kripto para birimlerinden biri olan XRP, SEC ile geçirdiği dava sürecine rağmen ayakta kalmayı başarıp arkasındaki sadık topluluk ile beraber yürümeye devam ediyor.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Boğa Piyasası Öncesinde Yatırım Yapabileceğiniz En İyi 9 Coin – Detaylı İnceleme

Yazımızın devamında boğa piyasasında iyi bir potansiyele sahip olabilecek coinleri detaylı bir şekilde sırasıyla inceleyeceğiz. 

Boğa piyasası, kripto para yatırımcılarının merakla beklediği bir sezondur. Uzun süre kripto kışı sonrasında gelmesi muhtemel boğa piyasası öncesinde yatırımcıların heyecanı yüksektir. Başarısı kanıtlanmış tokenler, bu konuda öne çıkan projeler arasındadır.

1. Sponge V2 Token – Gelecek Vadeden Başarısı Kanıtlanmış Kripto Coin

Sponge V2 token, gelecek vadeden boğa piyasası coinleri listesinde kendine yer bulur. Proje, rüştünü ispatlamış olan meme coin projesi olan Sponge V1 tokenin yenilenmiş versiyonudur. Daha iyi ve daha büyük sloganıyla hareket eder.

Sponge V1, 100x yapmayı başardı ve 100 milyon dolarlık piyasa hacmine ulaştı. Bu başarıyı daha fazla yatırımcıyla buluşturmak isteyen proje ekibi, Sponge V2 tokeni geliştirdi. Ekip, bu versiyona yepyeni bir yol haritası ve Oyna-Kazan (P2E) özelliklerine sahip bir oyun ekledi.

Sponge V2 Token – Gelecek Vadeden Başarısı Kanıtlanmış Kripto Coin

SPONGE olarak bildiğimiz Sponge V1 token, ilhamını dünyaca ünlü çizgi film karakteri Sponge Bob Square Pants’ten alır. Projenin çizgi filmle resmi bir bağlantısı olmasa da Sünger Bob Kare Pantolon, tokenin kripto para piyasasını emme gücünü temsil eder. 

Sponge tokenin yeni versiyonu olan Sponge V2, ilk projenin daha büyük ve daha iyi halidir. Sponge V2, yaratıcı ve yenilikçi Stake to Bridge yani Stake Et ve Köprü Kur özelliği ile dikkat çeker. Yatırımcılar, bu özellik ile pek çok yeni özelliğe erişim sağlar.

Tokenin ilk versiyonundaki eksikliklerden olan işlevsellik, V2 sürümünde güncellendi. Yeni versiyonda, staking ödülleri ve Oyna-Kazan (P2E) oyunu projeye dahil oldu. Bu sayede proje ekibi, yatırımcıları daha fazla teşvik etmeyi hedefler.

Stake Et ve Köprü Kur

Proje, Ethereum blok zinciri üzerinde inşa edilir. Sponge V2, ERC-20 protokolüne uyan bir kripto coindir. Stake to Brige yani Stake Et ve Köprü Kur, projenin merkezindedir. Boğa piyasası coinleri arasında yer alan Sponge V2 sahibi olmak için V1 token almak gerekir.

Yatırımcılar, Sponge V1 token satın aldıktan sonra tokenlerini belirli bir süre kilitler. Lansman öncesinde Sponge V2 elde etmenin tek yolu budur. V2 tokenlerin piyasaya sürülme tarihi, V2 tokenler tükendikten sonra gerçekleşir.

Sponge V2 projesinin avantajları yönlerinden bir diğeri arkasındaki topluluktur. Başarısını kanıtlamış bir proje olduğundan halihazırda çok sayıda destekçisi vardır. Proje ekibi, yeni oyun ve staking ödülleri ile bu topluluğu desteklemeyi hedefler.

Sponge V2 Tekonomik

Yenilenmiş versiyona dahil olan Oyna-Kazan (P2E) oyunu, Sponge tokene işlevsellik katar. Çok oyunculu hızlı bir yarış oyunu olan projede katılımcıların amacı, puan tablosunun üst sırasına ulaşmaktır. Amaç, başarılı olmak ve ödül kazanmaktır.

Başarı gösteren ve puan tablosunda üst sıralara yükselen katılımcılar, ödül olarak SPONGE token kazanır. Oyunun, yeni başlayanlar için ücretsiz ve deneyimli oyuncular için premium bir sürümü vardır. 

Sponge V2 projesinin yeni yol haritası ve detaylarını öğrenmek için resmi Twitter (X) ve Telegram kanallarını inceleyebilirsiniz. Topluluk ödülleri, yeni özellikler ve gelişmelerle ilgili bu kanallardan doğru bilgi alabilirsiniz.

Sembol $SPONGEV2
Satın Alma Yöntemleri BNB, USDT, ETH, Kart
Blok Zinciri BNB Akıllı Zinciri
Token Türü BEP-20
Toplam Token Arzı 2 milyar 

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

2. Bitcoin Minetrix ($BTCMTX) – Bulut Tabanlı Bitcoin Madenciliği Yapan En Yeni Proje

Boğa piyasası öncesinde göz atmanız gereken en yeni projelerden birisi de Bitcoin Minetrix’tir. Şu anda halen ön satışta olan Bitcoin Minetrix, yatırımcılarının Bitcoin kazarak pasif bir şekilde gelir elde etmesinde yardımcı olur.

Bitcoin’in 2024’ün ilk yarısında halving yapılacağı tahmin edilmektedir bu da madenciliği zorlaştıracaktır. İşte Bitcoin Minetrix bulut tabanlı madencilik yaparak hem yatırımcılarının hem de madencilik yapmak isteyenlerin madencilik işlemlerini kolaylaştırmakta. 

Bitcoin Minetrix Website - Boğa Piyasası

Örneğin, normal bir Bitcoin madencisinin Bitcoin kazabilmek için teknolojik araçlara sahip olması gerekmekle birlikte bu araçların elektrik harcaması ve soğutulması için de finansal olarak bir harcama yapılmakta. Ancak bulut madenciliğinde bu tarz giderler olmayıp, otomatik olarak sistem kullanıcıların yerine Bitcoin kazmakta. Yani bir nevi çevre ve yatırımcı dostu madencilik diyebiliriz.

Bitcoin Minetrix, platformun yerel tokeni olan BTCMTX’i stake eden yatırımcılarına bulut madenciliği kredisi vermektedir ve bu krediler ile de yatırımcılar Bitcoin madenciliği yapabilmektedir. 

Ön satış aşamasında 4 buçuk milyon dolar toplamayı başaran Bitcoin Minetrix Ethereum altyapısında olup, şu anda 0.0119$ fiyatından satılmaktadır. Ön satışının ilk 10 gününde 500 bin dolardan fazla para toplayarak yatırımcıların dikkatini çektiğini söyleyebiliriz. Nitekim şu anda Bitcoin Minetrix piyasadaki kripto para projelerinden benzersiz bir yapıdadır. 

Bitcoin Minetrix Nasil Calisir

4 Milyar token arzına sahip olan Bitcoin Minetrix projesi ön satış aşamasına devam ederek yatırımcıların boğa piyasası öncesinde iyi bir fırsat edinmesini sağlamakta. Ethereum altyapısında olan bu proje, ön satışının ilk 10 gününde toplamayı başardığı 500 bin dolardan fazla yatırım ile dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. itekim şu anda Bitcoin Minetrix piyasadaki kripto para projelerinden benzersiz bir yapıdadır. 

Şimdiye kadar ön satışta 4 buçuk milyon dolardan fazla bir yatırım almayı başaran BTCMTX, güncel olarak da 0.0119$ fiyatından satılmaktadır. Projeye yatırım yapmayı isteyen yatırımcıların tokeni satın alabileceği tek yer de anlık olarak projenin resmi sitesidir.

Bu çevre dostu proje hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen yatırımcılara Bitcoin Minetrix teknik dökümanını incelemesini öneririz. Ek olarak eğer proje ile ilgili güncel haberler edinmek istiyorsanız da Bitcoin Minetrix Telegram kanalına göz atabilirsiniz.

 

Sembol $BTCMTX
Satın Alma Yöntemleri ETH, USDT, Kart
Blok Zinciri Ethereum 
Token Türü ERC-20
Toplam Token Arzı 4 Milyar
Minimum Yatırım $10

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

3. Meme Kombat ($MK) – D2 Yıllık Getiri Oranına Sahip Olan Meme Tokeni

Boğa piyasası gelmeden önce incelemeniz gereken kripto birimlerinden birisi de Meme Kombat’tır. Meme coinler arasında oldukça dikkat çeken bir kripto projesi olan Meme Kombat, pek çok meme coinin aksine işlevi olan bir projedir.

Genelde meme coinlerin herhangi bir amacı veya işlevselliği olmasa da yatırımcılar tarafından kazanç getirebilme ihtimaline dayanarak yatırım yapılan meme coinlerin bu durumuna karşı çıkan Meme Kombat, sosyal medyada popüler olan “meme”leri birbiri ile savaştırarak yatırımcılarının Meme Kombat coinlerini kullanarak bu savaşlara katılıp oyun oynamasını ve kazanç elde etmesini sağlamaktadır.

Meme Kombat Website - Boğa Piyasası

Oyun platformu olmasının yanı sıra yatırımcılarının pasif olarak gelir elde etmesini sağlama amacıyla $MK tokenlerine sahip olan yatırımcıların stake etmesine imkan tanıyarak gelecek olan boğa koşusunda potansiyeli olan kripto para birimleri arasında yer almaktadır. Bu yazıyı yazdığımız an itibariyle Meme Kombat $MK tokenlerini stake eden yatırımcılarına %442 oranında bir APY yani yıllık getiri oranı sunmaktadır.

Şu anda ön satış aşamasında olan Meme Kombat, toplam token arzı olan 12 milyonun %50’sini ön satış için ayırmıştır ve bu sayede güçlü bir topluluk edinmeyi amaçlıyorlar. Geride kalan token arzının %30’unu staking ve savaş ödülleri olarak ayıran projede %10’luk dilim ise merkeziyetsiz borsada likidite havuzu oluşturmak için ayrılmış. Son olarak %10’luk kısım ise projenin yatırımcılarına topluluk ödülü olarak verilmek üzere ayırılmış durumda.

Yine diğer meme coinlerinin aksine projenin arkasında yer alan ekibi şeffaf bir şekilde gösteren Meme Kombat, yatırımcı dostu tokenomik yapısı sayesinde boğa piyasası gelmeden önce göz atılması gereken projelerden birisidir.

Meme Kombat Staking

Ön satış aşamasında 2 milyon dolardan fazla para toplamayı başaran Meme Kombat, 0.214$ fiyatından hala ön satışta satılmaya devam etmektedir. Ön satışın ilerleyen aşamalarında fiyatı artıp 0.225$ seviyesine çıkacak olan $MK tokeni almayı düşünenlerin ön satıştan projeye yatırım yapması avantajlı olacaktır. 

Ethereum altyapısını kullanan Meme Kombat, Ethereum veya USDT ile satın alınabilmektedir. Proje hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen yatırımcıların, yatırım yapmadan önce kesinlikle Meme Kombat teknik dökümanı incelemesini tavsiye ederiz. Ek olarak, projeyle alakalı güncel haberlerden haberdar olmak istiyorsanız da resmi Meme Kombat Telegram kanalına üye olabilirsiniz. 

Sembol $MK
Satın Alma Yöntemleri ETH, USDT, BNB
Blok Zinciri Ethereum 
Token Türü ERC-20
Toplam Token Arzı 120 Milyon
Minimum Yatırım $5

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

4. eTukTuk (TUK) – Yapay Zeka ile Çevreci Çözümler Sunan Kazanç Modeli

eTukTuk, günümüz en büyük sorunlarından biri olan trafik problemine yapay zeka destekli çözüm önerileri sunan proje yeşil devrimiyle de çevre dostu bir yaklaşım sergiliyor.

Gelişmekte olan ülkelerin trafik sorununu ele alırken, elektrikli araç üretimi ve şarj istasyonları projeleriyle ulaşımın sürdürebilirliği konusunda ön plana çıkmaktadır.

Son zamanlarda en iyi boğa piyasası coinlerinde yapay zeka destekli projeler yatırımcı çekmektedir. Yatırımcılar, TUK tokenleriyle daha az enerji tüketimi ve ulaşımın sürdürebilirliği gelişimine destek olabilmektedir.

eTukTuk en iyi boğa piyasası coinleri

Platform üzerinde çeşitli projelere destek verebildiğiniz gibi stake to earn ve play to earn sistemlerinden de kazanç sağlayabileceksiniz.

Ön satışta yatırımcılara erken erişim fırsatı sunan bu projeden nasıl satın alabilirsiniz? Öncelikle Metamask cüzdan kurulumu ve bakiye transferinin ardından siteye giriş yaparak cüzdan bağlıyorsunuz.

BNB ve USDT alma seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Bakiyenizin BSC ağı üzerinde olması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ardından miktarı seçip satın alabilirsiniz.

Ön satıştan aldığınız coinlerden ekstra kazanç elde etmek isterseniz staking havuzuna kilitleyebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde yol haritasında belirtildiği gibi Crazy Taxi formatına benzer yeni oyunu ile eğlenirken kazanç elde edebileceksiniz.

Ayrıca yol haritasında farklı ülkelere açılacağı belirtilirken eTukTuk araçlarının yakın zamanda kadar yollarda olacağı söyleniyor. eTukTuk (TUK) coin hakkında merak ettiğiniz diğer sorular için resmi Telegram kanalını inceleyebilirsiniz.

Sembol $TUK
Satın Alma Yöntemleri ETH, USDT, Kart
Blok Zinciri Ethereum 
Token Türü ERC-20
Toplam Token Arzı 150 Milyar

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

5. Wall Street Memes ($WSM) – Gelecek Boğa Koşusu Öncesinde İncelenmesi Gereken Popüler Coin

Boğa piyasası başlamadan önce göz atmanız gereken bir diğer popüler meme coin projesi Wall Street Memes’tir. Bu meme coni diğer meme coinlerden öne çıkaran şey ise projenin arkasında olan ekibin 2021 yılında çıkan ve oldukça kazançlı bir projeye dönüşen 10 bin parçadan oluşan Wall St Bull NFT koleksiyonunun da ekibi olmasıdır. 

Şimdiden OKX, Kucoin, Gate.io gibi merkezi kripto para borsalarında listelenmeyi başaran Wall Street Memes, yatırımcılarına WSM tokenlerini stake etmeleri halinde yıllık %40 getiri oranı sunmaktadır. Bunun yanı sıra Wall Street Memes topluluğu oldukça büyüktür, nitekim sosyal medya hesaplarında 1 milyondan fazla takipçi bulunmaktadır. 

Wall Street Memes website - Boğa Piyasası

Özellikle meme coinlerde o coinin büyük bir topluluğa sahip olması önemlidir çünkü meme coinlerinin pek çoğu işlevi olmasa da kazanç potansiyeli yüksek olduğu için kendilerine yatırımcı çekmeyi başarırlar ve Wall Street Memes de sahip olduğu topluluk bakımından popüler meme coinler Dogecoin ve PEPE’ye oldukça benzemektedir. 

Sosyal medya üzerinde komik meme’ler paylaşarak büyük bir takipçi kitlesine ulaşan Wall Street Memes sayfası, bu takipçi kitlesini oluşturdukları Wall Street Memes kripto projesine de çekmeyi başarmış durumda. Hatta bu topluluk 2021 yılında GameStop hisselerini 32 dakika içerisinde %300’den fazla artttırmayı başarmıştır, bu da projenin yerel tokeni olan $WSM’yi de gelecek boğa koşusu öncesinde göz önüne çıkarıyor. 

Wall Street Memes Staking

Ethereum ağı üzerinde bulunan $WSM tokeni yazımızın yazıldığı an itibari ile 0.023$ fiyatındadır ve toplamda 2 milyar token arzına sahiptir. Projeyi ilgi çekici bulan veya projeye yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların Wall Street Memes teknik dökümannı incelemelerini tavsiye etmekle birlikte, proje hakkında güncel bilgiler edinmek isteyenlerin de Wall Street Memes Telegram kanalına göz atabileceklerini söylemek isteriz.

Sembol $WSM
Satın Alma Yöntemleri ETH, USDT, Kart
Blok Zinciri Ethereum 
Token Türü ERC-20
Toplam Token Arzı 2 Milyar

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

6. Scotty The AI (SCOTTY) – Meme Coin’de Yeni Trend Yaratan Yapay Zeka

Scotty the AI (SCOTTY), köpek temalı en iyi boğa piyasası coinleri arasında yer alma potansiyeli olan projelerden biridir. Dogecoin ile başlayan köpek temalı meme coinler trendi, kripto piyasasında oldukça büyük ses getirmiş ve yatırımcıların yüksek kazançlar elde etmesini sağlamıştı.

Proje, yatırımcılarına erken erişime açılmıştır. Ön satışına katılarak borsa listelemelerinde büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Scotty coin, yapay zeka entegre sistemiyle çalışan bir meme coindir. Maskotu Scottish Terrier olan coin birçok özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Projenin yol haritasında iki büyük projesi bulunuyor. Bunlardan biri Scotty Swap bir diğeri ise Scotty yapay zeka chat botudur.

Scotty the AI ana sayfa

Scotty Swap üzerinde alım satım işlemlerini düşük gas ücretiyle hızlı ve güvenilir bir şekilde yapabileceksiniz. Yapay zeka chat botunda ise kripto piyasası hakkında tartışma yapıp fikir edinerek analizler yapabileceksiniz.

Scotty chat, algoritmadaki hataları tespit ederken farklı çözüm önerileriyle ön plana çıkıyor. Güvenlik açıklarını tespit etme yeteneğine sahiptir.

Tokenomik modeline baktığımızda toplam arzın yüzde 30’u ön satış için kalan yüzde 70’lik kısım ise staking, pazarlama ve geliştirme için  ayrılmış olduğunu görüyoruz. Detaylı inceleme için teknik makale linkini bırakıyoruz.

Satın alım işlemlerine gelecek olurs. Metamask cüzdanına ETH ağında USDT veya Ethereum göndermeniz gerekmektedir.

Gönderimi tamamladıktan sonra resmi siteye giriş yapıp cüzdanınızı bağlayıp satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca staking havuzlarında satın almış olduğunuz Scotty tokenleri stake ederek ekstra kazanç sağlayabilirsiniz.

Proje hakkında detaylı bilgi almak için X (Twitter) ve Telegram kanalı linkini bırakıyoruz.

Sembol $SCOTTY
Satın Alma Yöntemleri ETH, USDT, Kart
Blok Zinciri Ethereum 
Token Türü ERC-20
Toplam Token Arzı 1.734 Milyar
Minimum Yatırım 10 SCOTTY

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

7. AiDoge (AI) – En İyi Boğa Piyasası Coinleri Arasında Topluluk Odaklı Yapay Zeka Meme Coin Projesi

AiDoge coin, yapay zeka destekli bir meme coin projesidir. En iyi boğa piyasası coinleri arasında yer alan proje, içerik oluşturuculara yapay zeka botuna metin komutları göndererek görsel oluşturmanıza olanak tanıyor.

Bilindiği üzere memler kripto piyasasında oldukça popüler bir konuma sahiptir. Yatırımcılar, projelerini desteklemek için memlerden faydalanır.

Proje, güncel kripto haberlerini, analizleri algoritmasına işleyerek kaliteli ve ilgi çekici memler oluşturmanızı sağlıyor. Birçok yapay zeka modelinin olduğu şu günlerde kripto memleri için içerik oluşturması projeyi, ilgi çekici meme coinler arasına dahil ediyor.

Yükselmesi Beklenen En İyi boğa piyasası coinleri AiDoge

En iyi yapay zeka coinleri arasında yer alan coini, ön satıştan alabilmeniz için gerekli adımları sizin için açıklıyoruz.

Öncelikle her zamanki gibi merkeziyetsiz bir cüzdana sahip olmanız gerekiyor. Bu popüler kripto cüzdanı Metamask olabilir. Cüzdanınıza ETH veya USDT coin transfer etmelisiniz.

Cüzdana transferi tamamladıktan sonra resmi sitesi üzerinden AI token satın alabilirsiniz. Kazancınızı artırmak için stake ederek staking havuzlarına dahil olabilirsiniz.

Yol haritasında 2024’ün 2. çeyreğinde büyük borsalarda lansmana hazırlandıklarını belirtmektedirler. Kripto para hakkında detaylı bilgiye teknik dokümandan ulaşabilirsiniz. Detaylara göz atabilirsiniz.

Ayrıca gelişmeleri takip etmek için Telegram kanalına dahil olabilirsiniz.

Sembol $AI
Satın Alma Yöntemleri ETH, USDT
Blok Zinciri Ethereum 
Token Türü ERC-20
Toplam Token Arzı 184.721,99 Ton
Minimum Yatırım 10 AI

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

8. SushiSwap ($SUSHI) – Popüler Merkeziyetsiz Borsa’nın Yerel Tokeni

Merkeziyetsiz bir kripto para borsası olan SushiSwap’in yerel tokeni olan SUSHI, deneyimli yatırımcılar arasında popüler olan coinlerden birisidir. SUSHI’yi gelecek boğa koşusu için iyi bir potansiyel yapan şey kripto para piyasasına yeni girecek olan coinlerin ön satış aşamasından sonra SushiSwap gibi merkeziyetsiz borsalarda listelenmesidir.

Deneyimli yatırımcılar yeni çıkan kripto para projelerini araştırarak yatırım yapmaktadır ve ön satış aşamasını kaçırmış oldukları coinleri bu merkeziyetsiz borsa üzerinden uygun fiyatlı olarak satın almaktadırlar. Nitekim kripto para birimleri genellikle merkezi borsalarda listelendikleri ilk an, özellikle boğa piyasası sırasında, oldukça etkileyici fiyat artışları yaşamaktadırlar, ancak bu aynı zamanda bir o kadar da deneyimsiz yatırımcılar için risklidir.

SushiSwap Website

Yazıyı yazdığımız sırada güncel SUSHI fiyatı 1.19$ olmakla birlikte, yatırımcıların SUSHI’yi satın alma nedeni sadece yeni projelere yatırım yapmak değildir. SushiSwap borsasında likidite havuzları bulunmaktadır ve borsa bu havuzlara likidite katkısında bulunan yatırımcılarına ödüller vermektedir. 

Bunun yanı sıra yatırımcılar sahip oldukları SUSHI coinlerini yine borsada bulunan stake havuzlarına da yatırabilirler. Stake yaparak pasif bir gelir elde etme imkanına erişen yatırımcılar dilerlerse daha sonra bu kazançlarını borsanın NFT pazaryerinde NFT satın alarak da değerlendirebilirler.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

9. BNB – En Popüler Kripto Para Borsası’nın Yerel Tokeni

Boğa piyasası öncesinde pek çok yatırımcının yatırım çantasında görebileceğiniz coinlerden birisi şüphesiz ki BNB’dir. Kripto para borsalarının en çok kullanıcıya ve günlük işlem hacmine sahip olan Binance’in yerel coini olan BNB’in pek çok kullanım alanı vardır. 

Binance kullanıcıları BNB’yi Binance üzerinde yaptıkları alım-satım işlemlerinde komisyon ücreti olarak kullanabilirler ve komisyon ödeme yöntemi olarak USDT yerine BNB’yi seçtiklerinde de işlem komisyonu %25 indirimlidir.

Binance Coin BNB

Güncel olarak BNB kripto para birimleri arasında en çok hacme sahip olan 4. kripto para birimidir ve bu da onu boğa piyasasının vazgeçilmez coinlerinden biri haline getiriyor. Yazıyı yazdığımız an itibari ile BNB 232.07$ fiyatından işlem görmektedir ve 35 milyar dolardan fazla market hacmine sahiptir.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

10. XRP – Her Boğa Piyasasında Popüler Olan Coin

Kripto para birimleri arasında belki de en popüler coinlerden birisi de XRP’dir. Aynı zamanda en eski coinlerden birisi olan XRP, Ripple’ın yerel tokenidir. 2013 yılında kripto para piyasasına giren XRP, yatırımcıların Bitcoin ile birlikte en çok tercih ettiği coinlerden birisidir.

Kripto para piyasasında genellikle coinler belirli bir süre sonra ortadan kaybolur, hem eski olup hem de zirvede olan çok az coin vardır ve XRP de bunlardan birisidir. İşlem hacmi olarak en çok hacme sahip olan 5.coin olan XRP, her boğa piyasası için vazgeçilmez coin seçeneklerinden biridir.

XRP website

Ripple’ın vazgeçilmez olmasının altında yatan neden ise blokzincir teknolojisini kullanarak bankalara ve finans kurumlarına ödeme sağlayıcılığı yapmasıdır. Alternatiflerine göre oldukça ucuz olan XRP aynı zamanda ödeme işlemlerinin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesine de olanak tanır. 

2018 yılında 3.30$ fiyat değerine ulaşmayı başaran XRP, henüz bu seviyeyi geçmeyi başarabilmiş değil. 2021’de yaşanan boğa piyasası sırasında da 1.55$ değerini gören XRP, yatırımcılar tarafından boğa koşusu sırasında yükselmesi en çok beklenen coinlerden birisidir.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Kripto Para Boğa Piyasası Nedir?

Kripto para sektöründe ve finansal bütün sektörlerde boğa piyasası pazarda yaşanan fiyat yükselişini anlatmaktadır. Boğa piyasası genellikle marketteki para birimlerinin pek çok fazla yatırımcı tarafından satın alınmaya başlanması nedeniyle yaşanır ve boğa koşusu sırasında market genelinde coinlerde önemli fiyat yükselişleri görülür.

Genellikle bu boğa piyasası aylarca sürebileceği gibi yıllarca da sürebilir ancak bu piyasada bile fiyatların sadece yükseldiğini düşünmemelisiniz. Her piyasada olduğu gibi dalgalı fiyat hareketleri görülebilir ancak genel market trendi fiyat yükselişini gösterir.

Örnek vermek gerekirse en son yaşanan boğa koşusu 2020 ortalarında başlayıp 2021 senesinin sonlarına kadar devam etmiştir. COVID-19 pandemisi nedeniyle dünyada bir ekonomik çöküş yaşanmıştı ve bundan dolayı da insanlar kazanç elde edebilecekleri farklı yatırım kaynakları arıyorlardı. Pandemi etkisi ile kriptolarda başlayan boğa piyasası, sosyal medyadan etkilenen insanların kripto para yatırımları yapmalarına neden olmuştur, bu da günün sonunda yüzlerce coinin tarihlerinin en yüksek seviyelerine ulaşmalarında yardımcı olmuştur.

kripto grafigi - Boğa Piyasası

Neredeyse 1 seneden fazla süren bu boğa marketinde pek çok coin tarihinin en yüksek fiyat değerlerine ulaşmayı başarmıştır, ancak daha önce de dile getirdiğimiz gibi bu piyasa süresince her gün fiyat artışı yaşanmamıştır. Bazı günlerde tahmin edebileceğiniz üzere kripto para marketi kırmızı bir şekilde görüntülenmiştir.

Bunun yanı sıra pek çok ünlü şirket ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerini desteklemeye başlamış ve bu durum da kripto para sektörünün gitgide büyümesine olanak sağlamıştır. Nitekim 2021 yılında kripto sektörü 2.8 trilyon dolar değerini görmeyi başardı. Herkes boğa piyasasının devam edeceğine inanarak coin satın almaya devam etse de sonunda ayı piyasası başladı ve pek çok coin yarı fiyatına düştü. 

Büyük kripto para borsalarından birisi olan FTX’in iflas etmesi ile başlayan ayı piyasası kripto marketinin kan kaybetmesine neden olmuş, Bitcoin başta olmak üzere altcoinlerin hepsinde ciddi fiyat azalışı görülmüştür.

Kripto Paralarda Bir Sonraki Piyasası (Koşusu) Ne Zaman Başlayacak?

Bir sonraki boğa koşusunun ne zaman başlayacağını tahmin etmek veya kesin bir şekilde tarih vermek oldukça zor olsa da genellikle deneyimli yatırımcılar Bitcoin’in halving yani yarılanmasından sonra başlayacağını düşünmektedir. Neredeyse her 4 senede bir gerçekleşen bu olayın ne anlama geldiğini bilmeyenler için şu şekilde açıklayalım, Bitcoin 21 milyon ile sınırlı bir arza sahip ve halving ile madencilerin Bitcoin kazarak elde ettikleri ödüllerin yarılanması anlamına gelir.

Bir nevi madenciliği zorlaştıran bu süreç, madencilerin kazandıkları ödül oranını azalttığı için dolaşıma giren Bitcoin sayısı da azalmaktadır bu da Bitcoin’in fiyatının artmasına neden oluyor. Bitcoin’in fiyatında yaşanan artış Bitcoin’e olan talep ile doğru orantılı olduğu için Bitcoin’in yaşadığı her fiyat hareketinden piyasadaki diğer coinler de aynı şekilde etkilenmektedir.

Halving’in 2024 yılının yine Nisan veya Mayıs aylarında olacağı tahmin ediliyor, yarılanmanın da etkisiyle yine bu tarihlerden sonra kripto marketinde boğa koşusu başlayacağı ön görülmekte. Halving’in yanı sıra elbette piyasanın boğaya dönmesini etkileyecek farklı faktörler de var, şimdi gelin biraz da onlardan bahsedelim.

 • Dünya veya ülke ekonomisinde yaşanan belirsizlik: Genelde yatırımcılar ülkede siyasi veya ekonomik bir belirsizlik olduğunda alternatif yatırım araçlarına yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Bunun arkasındaki neden tamamen kendilerini koruma altına alma içgüdüsünden kaynaklanıyor, yatırımcıların dijital varlıklara talebi arttığında da bu da fiyata yansıyarak piyasada bir nevi boğa koşusu başlıyor. 
 • Kripto balinaları: Kripto para marketinde yaşanan fiyat hareketlerini etkileyen bir diğer faktör de balinalar yani yüksek miktarda kripto para varlığına sahip olan insanlardır. Eğer balinaların eğilimi daha çok coin satın almak yönüneyse market de aynı şekilde yükselmektedir.
 • Kripto paraların kullanım alanı: Özellikle korona pandemisinden sonra kripto para birimlerinin popülerleşmesi ile pek çok şirket kripto para birimleri ile ödeme kabul etmeye başladılar. Kripto para birimlerinin daha fazla alanda ödeme yöntemi olarak kabul görmesi talebi arttıracağından dolayı bu da piyasanın yükseleceğini gösterebilir. 

Bunun gibi pek çok faktör kripto para birimlerinin fiyatının yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle de tam olarak bir tarih tahmini yapmak oldukça zordur. 

Neden Bir Sonraki Boğa Sezonundan Önce Yatırım Yapmalısınız?

Bir sonraki boğa koşusu öncesinde kripto paralara yatırım yapmanız şu yönden önemlidir, genellikle boğa piyasalarında coinlerin fiyatları sürekli yükseldiği için ani fiyat düşüş hareketlerinde yatırımcılar daha fazla zarar görür. Ayı sezonu sırasında yani coinler daha ucuzken yatırım yapıp sabırlı olan yatırımcılar boğa piyasası geldiğinde daha fazla kazanç elde ederler. 

Bunun yanı sıra yazımızda da yer verdiğimiz Meme Kombat, TG.Casino, Wall Street Memes gibi hala ön satış aşamasında olan kripto para projelerine yatırım yapmak boğa piyasası öncesinde oldukça avantajlıdır. Ön satışta yatırım yaparak satın alınan kripto paralar daha sonra borsalarda listelenmeye başladığında ön satış fiyatından çok daha yüksek fiyatlara sahip olurlar, bu nedenle ön satıştayken yatırım yapan kişiler daha fazla kazanç elde ederler.

kripto para - Boğa Piyasası

Boğa koşusu öncesinde iyi potansiyele sahip olan kripto para birimlerini bulmak oldukça meşakkatlidir, bu nedenle herhangi bir yatırım yapmadan önce yatırımcıların proje hakkında detaylı araştırma yapması önemlidir. Nitekim her coinin boğa piyasası sırasında fiyat yükselişi yapacağı garanti değildir ve kazanç elde etmek isterken zarar edebilirsiniz.

Bu yazımızda detaylı araştırmalarımız sonucunda iyi bir potansiyele sahip olabileceğini düşündüğümüz kripto para projelerinden bahsettik, bunlardan kesinlikle göz atmanızı önerdiklerimiz şunlardır: 

 • Wall Street Memes: Meme tokenler Elon Musk gibi ünlülerin desteklemesi sayesinde işlevi olmasalar bile yatırımcı çekmeyi başarabilmektedirler. Bu proje de hali hazırda 1 milyondan fazla takipçi kitlesine sahip olduğu için bir sonraki boğa koşusunda önemli olabilir.

Yazımızda olabildiğince farklı alanlardan yeni kripto para projelerine yer vermeye çalıştık ancak herhangi bir yatırım kararı almadan önce yatırım yapmayı düşündüğünüz coinlerin kullanım yerlerini, projenin içeriğini ve hatta projenin geleceğe dair hedeflerini dikkatlice araştırmalısınız. Kripto para piyasası volatil bir yapıya sahiptir bu nedenle riskinizi göz önünde bulundurararak yatırım yapmalısınız.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Bir Sonraki Boğa Piyasasında Dikkat Çekecek Coinler Hangisi?

Bazı analistlere göre, boğa piyasasına henüz girmediğimiz belirtilyor. Bir önceki en iyi boğa piyasası coinleri arasında meme coinler, play to earn, staking platformları ön plana çıkmaktaydı.

Bir sonraki boğa piyasasında ise yeniden popüler olacak projeleri sayacak olursak; Layer 2 projeleri, meme coinler, Oracle coinler, DePIN projeleri, EVM coinleri, Bitcoin Ordinal projelerini sayabiliriz.

Bir diğer değineceğimiz coinler stake to earn projeleridir. Belirli kripto paraları belirli bir süre stake ederek yeni listelenecek coinleri airdrop olarak alma şansınız bulunuyor.

Tahmini Boğa Piyasası Ne Kadar Sürer?

Boğa sezonu dönem dönem farklılık göstermiştir. Geçmişte, genellikle Halving dönemleri boğa piyasasının başlangıcı olduğunu görebiliyoruz. Halving ise en büyük kripto para birimi Bitcoin’in madencilik ödüllerinin yarıya indirilmesi olayıdır.

Piyasada oluşan haberde sat psikolojisi Bitcoin fıyat dalgalanmalarına sebep olabilmektedir. Ortalama olarak 6 ay ve 1 sene aralığında devam ettiğini geçmiş verilere bakarak söyleyebiliriz.

Tahmini Boğa Piyasası Ne Kadar Sürer?

Bu sebeple yükseliş gelmeden altcoin sepetinizi hazırlamalı ve fırsatları kaçırmamak önemlidir. Kripto piyasasının her zaman risk barındırdığını unutmamak gerekir.

En iyi boğa piyasası coinlerini araştırmalı, kendi kararınızla ve doğru yatırım stratejisiyle bilinçli bir yatırım yapmanız önemlidir.

Özet

Bu yazımızda Business 2 Community olarak siz değerli okuyucularımız için boğa piyasası geldiğinde popüler ve değerli olabilecek ve hatta piyasada fiyat yükselişleri yaşanmadan önce haberdar olmanız gerektiğini düşündüğümüz farklı kripto para projelerinden ve bu projelerin yerel tokenlerinden bahsettik. 

Yazımızda değindiğimiz coinlerin hepsinin bir kullanım alanı, işlevi olsa da yapacağınız herhangi bir yatırımın risk barındırdığını unutmamanız gerekli. Boğa piyasası yatırımcılara kazanma şansı sunsa da bir projeye araştırmadan yatırım yapmak her zaman risklidir. 

Kripto marketi şu an hala ayı piyasasındayken siz de yazımızda yer verdiğimiz projeleri detaylı bir şekilde araştırabilir, boğa piyasası başlamadan önce yatırım yapabilirsiniz. Nitekim uzmanlar, bir sonraki boğa koşusunun 2024 yılının ortalarında başlayacağını tahmin etmekte.

Referanslar

CoinTelegraph

QNB Finansinvest

Boğa Piyasası ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Bir sonraki boğa koşusu ne zaman başlayacak?

Boğa piyasası öncesinde hangi coini satın almalıyım?

Boğa piyasasında en çok yükselecek olan coin hangisi?