2021’in başlarında piyasaya giren bir yatırımcı için Ethereum’un fiyatı %400’den fazla arttığını söyleyerek başlayalım. 511 milyar doların üzerinde bir piyasa değerlemesine ulaşarak pek çok hakim kripto paradan daha başarılı bir yükseliş eğilimi sürdürdü. Bugün Ether’in piyasa değeri Binance Coin veya USDT’yi (Tether) geride bırakarak en iyi kripto para birimleri arasında 2. sırada yer alıyor.

Nisan 2021’de Ethereum alan yatırımcılar bile, %60’ın üzerinde keskin bir fiyat toparlanmasından sonra 1,5 katına kadar kazanç elde etti.

Bu kılavuzda, Ethereum (ETH) fiyatı için tahminleri gözden geçireceğiz ve popüler hizmet odaklı kripto para biriminin ne kadar yükseğe çıkabileceğini tahmin etmeye çalışacağız.

✏️ Coin adıEthereum
💱 SembolETH
💲 Fiyat (USD)$3.534,01
📈 Fiyat değişimi (1 saat)0.69%
📉 Fiyat değişimi (24 saat)0.39%
💵 Piyasa değeri$424.888.416.125
🏆 Sıralama2
🚀 24 saatlik hacim$14.506.461.600
💸 Dolaşımdaki arz120.228.315
💰 Toplam arz120.228.315

Güncel Ethereum Fiyatı  

Bu yazının yazıldığı sırada, ETH fiyat grafiği 7 milyar 24 saatlik işlem hacmi ile 1,317 dolar civarında seyrediyor. Ethereum şu anda 161 milyar dolar civarında piyasa değerine sahip ve piyasada güncel olarak 120 milyon kadar ETH bulunmakta.

Ethereum’un en güncel fiyatı için Coinmarketcap veya Coingecko gibi sitelerdeki ETH canlı fiyat grafiğini sizler de inceleyebilirsiniz.

ETH, yukarıda da belirttiğimiz gibi şu anda piyasa değeri açısından Binance Coin (BNB) ve USDT’yi geçerek 2. sırada yer alıyor. Coin, 2021’in başından itibaren yukarı yönlü rallisini sürdürdü ancak şu anda ekonomideki değişimler ve ABD’deki faiz artırım kararından sonra keskin bir düşüş yaşadı. 

Orta, kısa vadede bazı yatırımcılar fiyat hareketinin aşağı yönlü oluşundan dolayı ellerindeki Ethereum varlıkları (ETH) satmaya karar verdi. Öte yandan, uzun vadeli süreçte iyi bir yükseliş olacağı düşüncesindeki diğer yatırımcılar, dipten satın almak ve ETH’yi en yüksek seviyelerin tekrar test edilmesi ve daha fazla fiyat keşfi için tutmak isteyeceklerdir.

2024‘de Ethereum’u Nereden Satın Alabilirim?

OKX, Ethereum satın almak isteyenler için en çok tavsiye ettiğimiz platformdur. 350’den fazla kripto para desteğiyle, başta Türkiye olmak üzere dünya çapında oldukça popüler. Ethereum’u ilk kez satın almak istiyorsanız, OKX başlamak için ideal bir platformdur.

OKX, kullanıcı deneyimini vurgulayarak mevcut ticaret platformlarından kendini ayırmıştır. OKX, karmaşık ve kafa karıştırıcı finansal spekülasyon dünyasını, bireylerin kolayca öğrenebilecekleri bir platforma dönüştürdü diyebiliriz. Çevrimiçi borsa, çok çeşitli finansal seçenekler sunduğunu da belirtelim. 

Ethereum da dahil olmak üzere pek çok kripto paraya ev sahipliği yapmaktadır. Bu kripto para birimleri fiat (merkezi) para birimleriyle alım satım için kullanılabilirler. OKX, birçok ülkede lisansa sahip kripto para birimi borsası ve NFT pazar yerine de sahiptir.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Yıllar içinde Ethereum (ETH) Fiyatı

Ethereum, Vitalik Buterin tarafından 2013 yılında ortaya atıldı ve projeyi 2014 yılında ön satışa çıkardı. O zamandan beri popülaritesi her geçen gün arttı ve şu anda piyasa değeri açısından Bitcoin’den sonra en değerli ikinci kripto para birimi konumunda. Ethereum’un fiyatlandırması 2,80 dolardan işlem görmeye başladı, ancak hızla 1 dolardan daha düşük bir işlem aralığına düştü.

2015 yılında tüm kripto para birimleri uzun bir ayı piyasasıyla karşı karşıya kalmıştı ve ETH de bu durumdan etkilendi. Piyasalar 2016’da hızlanmaya başladı ve Ethereum’un fiyatı 13 doları geçene kadar kademeli olarak büyüdü. Bu dönemde Ethereum 8 ile 14 dolar arasında dalgalanarak ilerledi ve ardından platformun bazı eksiklikleri değer kaybına neden oldu.

DAO’nun Yükselişi ve Ani Düşüş

2016 Yılında  Decentralised Autonomous Organisation (DAO) kuruldu. Türkçeleştirirsek Merkeziyetsiz Özerk Organizasyon diyebiliriz. Bu, Ethereum ağının üzerine inşa edilmiş bir akıllı sözleşme sistemiydi. DAO, Ethereum topluluğunun önde gelen üyelerinin yardımıyla 150 milyon dolar satış gerçekleştirdi. Ancak bir hackerin, teknik boşluktan yararlanıp 50 milyon dolar çalması DAO’yu fena halde sarstı.

Hack, Ethereum topluluğunda konuyla nasıl başa çıkılacağı konusunda bir paniğe yol açtı. Sonuç olarak hard-fork ile ETH sahipleri, sahip oldukları miktar kadar ETH mining edebildi ve kayıp fon kurtarma çalışmaları yapıldı.

Hard-fork üzerinde tam bir fikir birliği olmadığı için, orijinal zincir üzerinde taşınan Ethereum Classic oluşturuldu. Hard-fork hala tartışmalı bir konudur ve Ethereum’un ETH haricinde bir başka coin’e ihtiyacı olmadığı sorgulanmaktadır.

DAO sızıntısı Ethereum’un fiyatında önemli bir düşüşe neden oldu. 20 dolarlık bir zirvenin ardından kripto para birimi önce 12 dolara ve sonra 6,30 dolar civarında düşük bir seviyeye ulaştı. Buna rağmen, 2016 sona erip 2017 geldiğinde, işler değişmek üzereydi.

ethereum fiyat grafigi

Ethereum Beacon Zinciri

Ethereum 2.0, Aralık 2020’de yayına girdi ve Ethereum 2.0’ın staking (bir süreliğine coinleri kilitleme) ve sharding (yük azaltmak için yatay bölümleme) ağını düzenlemek için kullanılacak Beacon Zinciri oluşturuldu.  Bu araç gelecekte değiştirilmek ve geliştirilmek üzere tasarlandı ancak eski sürüme kıyasla Ethereum 2.0’a giden yolda uygulanan en önemli hamlelerden birisidir.

Zincir ayrıca sistemi Sharding’e hazır hale getirmek için kullanıldı. Bu, platformun depolama kapasitesini artırarak ölçeklenebilirliği kolaylaştırmak için Ethereum’un dijital mimarisini daha küçük parçalara bölebilmeye olanak tanıdı.

Bu, kullanıcıların sistemin devasa ve gelişmekte olan verilerinin bir kısmını depolamasına fırsat vererek onu daha esnek ve ölçeklenebilir hale getirdi ve sonuçta mucidi Vitalik Buterin’in her zaman öngördüğü “Küresel bilgisayar” haline gelmesine izin verdi. 1 Aralık 2020’de Ethereum, yıl sonunda en düşük 601 dolar ve en yüksek 739 dolar ile başarılı bir dönem geçirdi.

2021 NFT Patlaması

Beeple’s Art satışı şüphesiz NFT dünyasının tanınmasında büyük rol oynadı. Ethereum blockchain’de NFT’ler (Değiştirilemez Tokenler) oluşturuldu ve sanat eserlerinin satışını temsil etmek için dijital tokenler kullanıldı. Christty “Everydays” kolajını içeren Beeple satışını organize etti ve bu NFT 69 milyon dolara açık artırmaya çıkarıldı.

Mart 2021’de Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey NFT trendini takip etti ve Twitter ağındaki ilk tweet’i hayırseverlik için açık artırmaya çıkardı. Bu satıştan 2,9 milyon dolar gelir elde etti. Açık artırma, Valuables platformu üzerinde gerçekleştirildiğini açıklayalım.

İlkbaharda, kripto para fiyatları düştüğünde, Ethereum bu düşüşten %60 değer kaybederek etkilendi. Mayıs ayında ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,362 dolara ulaştıktan sonra Temmuz ayında 1,700 dolara geriledi.

Çin hükümeti kripto para madenciliğini ve ticaretini yasaklama yönünde adımlar atınca, olumsuz etki piyasaya yansıdı. Ancak ETH’nin fiyatı 2021’de, Bitcoin’in (BTC) fiyatına kıyasla iyi bir şekilde yükseldi. Bunun önemli bir kaç nedeni var. Örneğin, dijital bir sanat eseri 38.000 ETH’den (69.3 milyon USD) daha fazla bir miktarla şimdiye kadarki en pahalı NFT varlık olarak satıldı.

ABD’nin en büyük kripto borsası olan Coinbase’in halka arzı nedeniyle değer kazanan Bitcoin’in aksine Ethereum, yatırımcıların dikkatini daha çok sunduğu yeni teknolojilerle çekti. İlk olarak, ”Berlin Güncellemesi” Nisan 2021’de Ethereum ağında yayınlandı ve ETH üretimi için daha düşük enerji harcamaları ve daha ucuz işlem ücretlerinin önünü açtı. İkincisi, Mayıs 2021’de akıllı sözleşme teknolojisi olan Uniswap V3’ün piyasaya sürülmesi oldu.

Ekim 2021’de Ethereum, bir güncelleme ardından neredeyse 4,400 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Önemli bir güncelleme olan Altair, Ekim ayında yayına girerek fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı.

nft

Altair, Ethereum Beacon Zincirinin Aralık 2020’deki ilk çıkışından sonraki ilk güncellemesidir. Beacon Zinciri, Ethereum ekosistemindeki POS (Stake Doğrulama)’un ilk uygulaması olduğu için önemlidir.

Şu anda Ethereum’da hem POS hem de PoW (Çalışma Doğrulama) Zinciri aynı anda çalışıyor. Her iki zincirin de doğrulayıcıları vardır, ancak kullanıcı işlemlerini işleyen tek zincir PoW zinciridir. Bununla birlikte, 2022’de Ethereum blok zinciri, Beacon Zinciri ile tamamen birleşeceği ve onu Pow’dan PoS mimarisine dönüştüreceği biliniyor.

Tüm adımların doğru gittiğini varsayarsak, yeni Ethereum 2.0, Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hükümdarlığını sona erdirmek için bu süreçte iyi bir fırsat yakalayacak gibi duruyor. Ethereum 2.0, ETH’nin saniyede ortalama 30 ila 100.000 işlem arasında bölünmesini sağlayan sharding yöntemini kullanır.

Bu, Ethereum’un potansiyelini önemli ölçüde geliştirerek 2024 ve sonrasında izlenmesi oldukça ilginç bir para haline getiriyor. Çok daha kolay ölçeklenebilirliğe sahip güvenilir bir sistem, eski nesil rakiplerinden çok daha kapsamlı bir özellik seti ve dolayısıyla yatırımcıların yatırım yapması için mükemmel bir alternatif.

Ethereum (ETH) Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Arz ve Talep

Ethereum’un arz ve talebi piyasadaki fiyatını etkiler. Bu piyasalar, geleneksel borsalar gibi alış ve satış emirleri içeren emir defterlerine sahiptir. ETH’ye olan talebin artması fiyatın yükselmesine neden olurken, satış emri arzındaki artış fiyatın düşmesine neden olacaktır.

Medyada Ethereum

Ethereum, 2021’in ortalarında, NFT’lere olan talebin artmasıyla sonuçlanan %400’ün üzerindeki muazzam büyümeyle tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Birçok büyük yayın organı Ethereum’u ön plana çıkaran yayınlar yaptı ve bu durum ETH’ye olan ilgiyi oldukça hızlı bir şekilde yukarı taşıdı.

Forbes, 2021’in ortalarında NFT’lerin yükselişinden sonra Eterin nasıl ün kazandığını belirtti. Kriptonun sadece 2021’de nasıl %530 büyüdüğünden bahsetti ve önümüzdeki yıllarda yükselişin devam edeceğini öngördü. Öte yandan Ethereum, birçok Dapps (Merkeziyetsiz Uygulamalar) ve DAO’nun ekosistemden uzaklaşmasına neden olan “gas” ücretlerindeki (Coin üretiminde harcanan enerjiye karşılık alınan ücret) artış ve ağ tıkanıklığı nedeniyle sorgulandı.  

Ayrıca CNBC, ETH’yi manşetlerde sergiledi ve kriptonun 2021’in ortalarında nasıl büyüdüğünü açıkladı. Ayrıca, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının nedenlerinden de bahsettiler. Mark Cuban (Amerikalı Girişimci) bile, neden Bitcoin’e kıyasla Ethereum’u tercih ettiğini belirtti. Pek çok görüş yakın gelecekte ETH’nin BTC’yi geçebileceğini öngörüyor.

Hacim

Hacim, kripto para birimi fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. İşlem hacmindeki artış, daha istikrarlı kripto para birimi değerleriyle sonuçlanır ve çarpık fiyatlandırma olasılığını ortadan kaldırır. Düşük kripto işlem hacmi fiyatların düşeceğini ya da sabit kalacağını gösterir.

Sosyal Medya

Sosyal medya hiçbir zaman ETH fiyatları için itici güç olmamıştır. Her ne kadar Ethereum piyasa FUD’larına (İngilizce Fear, Uncertainty ve Doubt kelimlerinin baş harfi) ve diğer olaylara tepki gösterse de, herhangi bir tweet veya Reddit haberinden dolayı fiyat artışları görmedi. İşin özünde ETH güvenilir kripto para birimlerinden biri olarak kabul edilir. Ayrıca, ETH kripto fiyatının büyümesine eşit derecede katkıda bulunan sadık bir geliştirici, kullanıcı ve yatırımcı topluluğuna sahiptir. 

Ethereum Madenciliği 

Ethereum fiyatının bir diğer belirleyicisi de madencilik kabiliyetidir. Madencilik ya da mining, yeni kripto para birimi tokenlerinin oluşturulması sürecidir. Kripto para madenciliği, blok zincirindeki bir sonraki bloğu doğrulamak için bir bilgisayarın kullanılmasını gerektirir. Merkezi olmayan madenciler ağı, tüm mining çalışmasını sağlayan ana fonksiyondur. Bunun karşılığında protokol, ticareti sürdürenler tarafından sağlanan ücretle madencilere ek kripto para üretir.

Katılımcılar, Ethereum çıkarmak için üst düzey donanıma ve güce önemli miktarda para yatırıyor. Ethereum tarafından kullanılan iş kanıtı (PoW) sisteminde, kripto para biriminin madenciliği için rekabet ne kadar büyük olursa, çıkarması da o kadar zorlaşır. Bunun nedeni, madencilerin bir bloğu doğrulama aşamasında zor bir matematik problemini çözmek için birbirleriyle etkili bir şekilde rekabet etmeleridir. Hızlı çözümleme için daha güçlü ekipmanlar gerekmesinin sonucu olarak, madencilik maliyeti de büyüyor.

Madencilik giderleri arttıkça, kripto para birimi fiyatları da elbette artacaktır. Madencilikten elde edilen para, harcamalarını karşılamak için yeterli olmadığında ise madenciler ETH çıkarmaktan uzaklaşır. Madencilerin blok zincirinin işlevini devam ettirmesindeki kritik önemi, blok zincirine talep olduğu sürece fiyatı da artıracaktır.

Bununla birlikte, Ethereum’un gelecekte bir iş kanıtı (PoW) mekanizmasından hisse kanıtı (PoS) mekanizmasına geçmesi ve potansiyel olarak ETH coinleri için madencilik sürecini ortadan kaldırması bekleniyor.

ETH’nin fiyatı ne sıklıkla değişir?

Ethereum bir yardımcı program coinidir ve bu kripto para birimine daha fazla insan akın ettikçe değeri artmıştır. Kriptonun fiyatı sadece 2021’de neredeyse %400 oranında arttı ve projeye 511 milyar dolardan fazla değere ulaştı. Ethereum yüksek gas ücretleri ve ağ tıkanıklığı nedeniyle eleştirilmesine rağmen, piyasada hakimiyetini korumayı başardı.

Peki, ETH fiyatı ne sıklıkla değişiyor? Haziran 2021’den itibaren Ethereum’un değeri 4868 dolara kadar yükseldi. ETH fiyatlarındaki artışın nedeni blockchain ağına olan talebin artmasıdır. Gittikçe daha fazla kripto girişimi ortaya çıktıkça, Ethereum’a olan talep de artıyor. Yükselişin bir başka nedeni de 2021’de NFT’nin popülerleşmesidir. Örneğin, en popüler NFT pazarlarından birisi olan OpenSea, satışlar açısından muazzam rakamlar gördü ve bu da Ethereum fiyatlarında bir sıçramaya yol açtı.

ethereum

Dolayısıyla, Ethereum kripto fiyatının NFT trendinin yükselişine ve pazar hakimiyetine bağlı olarak değiştiği söylenebilir. Bununla birlikte, her birey Ethereum satın alma işleminden dan önce gereken araştırmayı yapmalıdır. Ethereum, piyasadaki FUD, olumsuz haberler gibi birçok nedenden dolayı zaman zaman dalgalanabilir.

Sonuç olarak, yeni başlayan yatırımcılar bu değişken pazara nasıl girip çıkacaklarını anlamakta zorlanabilirler ancak endüstri analiz platformları pazara girmek için doğru fırsatı bulmanıza yardımcı olabilir.

Ethereum’a Yatırım Yapmak

Ethereum, hacim açısından en büyük ikinci kripto para birimidir ancak acemi yatırımcılar için altyapısını Bitcoin’den çok daha zorlu bir öğrenme süreciniz olacak. Bununla birlikte, Ethereum merkezi olmayan finans için nakil görevi görür. Birincisi para olarak ikincisi, bir yatırım aracı olarak kullanılabilir.

“Dijital altın” olarak değer üreten Bitcoin’in aksine Ethereum blockchain tabanlı bir yazılım platformudur. Kullanıcılar Ethereum’un kendi özel tokeni Eter ile platformu satın almak ve varlık biriktirmek amaçlarıyla kullanabilir. Geliştiriciler sık sık Ethereum’u kullanırken, bazı bireyler zaman içinde platformu desteklemek için kripto para satın alma işlemi yaparlar.

2024‘de Ethereum’u Satın Almaya Değer mi?

Ethereum sürekli bir yükseliş trendinde oldu ve gelecek  için de olumlu sinyaller veriyor. Öncelikle, NFT ve DeFi alanında diğer kripto paralara göre daha fazla pazar hakimiyetine sahiptir. Ayrıca, ekosistem içindeki mevcut tüm sorunları çözebilecek olan ETH 2.0’a yükseltilecek.

Kripto para birimleri sürekli sert dalgalanmalar nedeniyle geleneksel finansal varlıklardan daha riskli yatırımlardır. ETH’nin portföyünüz için iyi bir yatırım olup olmadığı sizin risk alma durumunuza ve varlığınıza göre değişiklik gösterir. Önceki başarının gelecekteki sonuçları her zaman garanti etmediğini aklınızda bulundurmalısınız.

Genelde olduğu gibi araştırmanızı yapmalı ve paranızı yatırmadan önce kabul edebileceğiniz risk derecesini seçmelisiniz.

Ethereum’a Kimler Yatırım Yapmalı?

Ethereum, şimdiye kadar yaratılmış en iyi blok zincirlerden biri olduğunu kanıtladı. Kripto, blockchain alanındaki farklı sorunlara yardımcı programlar ve çözümlerle doludur. Dahası, elde ettiği başarılar onu cazip bir yatırım tercihi haline getirir.

Peki Ethereum’a Kim Yatırım Yapmalı? Ethereum’un kuruluşunu, bugününü ve geleceğini anlayan herkes yatırım yapabilir. Ethereum karlı bir yatırım için en iyi araçlardan birisidir. Ağ, ETH 2.0 sürümünü Ağustos ayında piyasaya sürmeye hazırlanırken, ETH fiyatlarında muazzam bir yükseliş eğilimi görebiliriz. 

Şimdiden fiyatlar böylesine düşükken yerinizi almak mantıklı bir karar olabilir. Temel nokta bu muazzam yapıyı tam olarak kavramanızla alakalı.

Ethereum’a Yatırım Yapmaya Nasıl Başlanır?

Ethereum’u bir kaç hızlı adımla hemen satın alabilirsiniz. Şu anda ETH’ye nasıl yatırım yapacağınızı öğrenmeye hazırsanız, adım adım size OKX ile süreci nasıl tamamlayacağınızı anlatacağız.

OKX, ETH’yi küçük miktarlarda ve son derece rekabetçi ücretlerle satın almanızı sağlar.

 • Bir OKX Hesabı AçınKaydolmak için OKX web sitesini ziyaret edin. Tüm süreç birkaç dakikanızı alacaktır. Adınız, ev adresiniz gibi kendinizle ilgili bazı temel bilgileri girmeniz gerekecektir. Ayrıca e-posta adresinizi ve cep telefonu numaranızı da belirtmeniz gerekir.
 • Kimlik Kartı Tanıtma – OKX kimliğinizi doğrulamanızı isteyecektir. Kimliğinizin bir kopyasını yükleyerek bunu anında yapabilirsiniz.
 • Para Yatırma – Yeni oluşturduğunuz OKX hesabınıza satın alım yapacağınız miktarda veya üzeri herhangi bir tutar yatırabilirsiniz. OKX size bu noktada banka havalesi yapabilme imkanı tanımaktadır.
 • Ethereum’u Arayın – Şimdi, arama çubuğuna ‘ETH’ yazın ve seçin.
 • Ethereum Satın Alın  – Artık OKX’in ne kadar yatırım yapmak istediğinizi bilmesi için doldurmanızı gerektiren bir emir kutusu göreceksiniz. İstediğiniz miktarı girin. Onaylamak için ‘Satın Al’ butonuna tıklayın.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Ethereum’a Tutarlı Bir Şekilde Yatırım Yapmak

Ethereum’a yatırım yapmak risklerle birlikte gelir. ETH, sürekli bir yükseliş eğilimine sahiptir. Bununla birlikte, kripto piyasalarının nasıl çalıştığını, piyasanın temellerini ve tekniklerini bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Mantıklı tercihler için yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

 • Portföyünüzün yalnızca küçük bir yüzdesini kripto para birimlerine ayırın.
 • Yatırım için herhangi bir kripto seçmeden önce araştırma yapın.
 • Kripto satın almak için en iyi platformu seçin.
 • Kripto varlıklarınızı donanımsal/soğuk cüzdanda saklayın.
 • VPN kullanarak kripto para biriminizi güvence altına alın.

Ayrıca, uzmanlardan tavsiye almanız da faydalı olacaktır. Sermayenizi korumak için para yönetimi ve risk yönetimi stratejilerini takip etmek oldukça önemlidir. Benzer şekilde, InsideBitcoins gibi gelişmiş platformların yardımıyla araştırma yapabilirsiniz.

OKX - En İyi Kripto Platformu

Puanımız

OKX logo
 • 350+ Kripto Para Desteği
 • Uygun İşlem Ücretleri (%0.1)
 • Türk Lirası ve Türkçe Dil Desteği
 • Kripto Staking Desteği
 • Yerleşik mobil cüzdan
 • CEX & DEX
OKX logo
Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Ethereum’dan Vergi Alınıyor mu?

Türkiye’de henüz kripto varlıkların vergilendirilmesine dair resmi bir karar yok ancak bu yöndeki çalışmalar konusunda söylentiler çeşitli sosyal medya ve basın kuruluşlarında yer almakta. 

Ethereum ve Diğer Kriptolar

Ethereum, şimdiye kadar var olan en iyi blockchain ağlarından biridir ve kripto evrenindeki en iyi projelerin çoğuna ev sahipliği yapıyor. Ethereum 2013 yılında Vitalik Buterin tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana platform, şimdiye kadar yaratılmış en iyi blockchain ağı olarak kripto pazarına hükmediyor. Bununla birlikte, Ethereum’un bir dezavantajı, hala PoW mekanizmasını kullanmasıdır.

Bu mekanizma ekosistem içinde gas ücretlerinde artışa yol açmaktadır. Bu nedenle ekosistem içindeki herhangi bir işlem, kullanıcılar için çok pahalıya mal oluyor. Bu nedenle, yatırımcılar bu konuda daha avantajlı diğer blockchain ağlarına yönelmek isteyebiliyorlar.

Öte yandan ETH hala pazar hakimiyetini koruyor ve diğer kripto para birimleri için de çıtayı belirleyen bir konumda. Diğer kriptolara ve Ethereum’dan nasıl farklı olduklarına bakalım:

Ethereum vs Shiba Inu

Dogecoin gibi, Shiba Inu da bir mizah tokeni olarak Ethereum ağına dayanan açık kaynaklı, eşler arası (P2P) bir kripto para birimidir. Ağustos 2020’de piyasaya sürülmüştür ve ismi Japon köpek ırkı Shiba Inu’ya dayanmaktadır. Ryoshi adlı anonim bir kişi tarafından kurulan token aslında Dogecoin’in birebir kopyasıdır. Dahası, bir ‘Dogecoin Katili’ olarak kabul edilir ve kripto para 2021’de tek başına %1000000 kazanç sağlamıştır.

Ethereum vs Bitcoin

Bitcoin, ilk olarak Ocak 2009’da tanıtılan merkezi olmayan dijital paradır. Takma adı Satoshi Nakamoto olan birisi tarafından sunulan ilkelere dayanmaktadır. 

Standart çevrimiçi ödeme kanallarından daha düşük işlem maliyetleri vaat ediyor ve devletler tarafından yönetilen para birimlerinin aksine, merkezi olmayan bir otorite tarafından birbirinden bağımsız şekilde kontrol edilmektedir. Dogecoin gibi dijital varlıklar için Bitcoin hala altın standarttır.

ethereum vs bitcoin

Günlük Ethereum Ticareti ve Uzun Vadeli Ethereum Yatırımları

Hedeflerinize göre, uzun vadeli kripto yatırımı olarak veya günlük işlem için Ethereum’u seçebilirsiniz. ETH uzun vadeli büyüme için iyi bir yatırım olarak görülmekte. Bu, coinin süreç boyunca potansiyel dalgalanmalarını göz ardı edip uzun vadede büyük getiri arayan yatırımcılara çekici gelmesini sağlar. 

Bununla birlikte, yatırımcılar Ethereum’a rakip tokenlerin pazar hakimiyetini ele geçirme yolunda olduklarını akılda tutmalıdır. Örneğin Solana, diğer ağlara kıyasla hızlı, ucuz ve ölçeklenebilir olduğu için gerçek bir Ethereum katili olarak lanse ediliyor.

Aynı zamanda, Ethereum’un dalgalı yapısı onu kısa vadeli bir ticaret hedefi haline de getiriyor. ETH, geçmişten bugüne büyük fiyat dalgalanmaları gördü ve yetenekli yatırımcıların kar sağlaması için olanaklar yarattı. 

Bununla birlikte, yatırımcılar herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce kripto para hakkında yeterli fikir sahibi olmalıdır. Ticaret, yatırım ve kullanılabilirlik için sermaye tahsisi gibi birkaç faktöre dayanarak yatırım yapmalıdır. 

Araştırma süreci, çok sayıda kaynağı gözden geçirmeniz gerektirdiğinden zaman alıcı olabilir. İşinizi kolaylaştırmak için business2community gibi profesyonel araştırma platformlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Platform, çok sayıda kripto para birimi hakkında kapsamlı çalışma talimatları sunar ve araştırma sürecini basitleştirir. Platform, yatırımlarınız hakkında uygun zamanda akıllıca kararlar almanıza yardım eder.

Dahası, business2community kripto piyasasını sürekli olarak izler ve herhangi bir bireysel yatırımcı için gereken en iyi bilgileri sağlar. 

Ethereum Fiyatı için Gelecek Tahminleri

2024 için Ethereum fiyat tahmini

Platformun yeni haberlere, teknolojik gelişmelere, fiyat tahminlerine ve yeni projelere göre, 2024 civarında çeşitli işbirlikleri ve entegrasyonlar ile ilerlediğini ön görebiliriz. Yaklaşık 5200 dolarlık bir değere ulaşabileceği için piyasadaki karlı yatırımlardan birisi olacaktır. Bununla birlikte, ETH fiyatı tersine dönerse, kritik destek seviyesi olan 4900 dolar civarında işlem görebilir.

2025 için Ethereum fiyat tahmini

ETH’nin önümüzdeki dört yıl içinde doruğa ulaşma yarışı, alış veya satış emirleri için ekstra kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli fiyat hedefleri ile daha mümkün hale gelecektir. 5200 dolarlık uzun vadeli bir fiyatla başlayan ETH’nin önümüzdeki beş yıl içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 5600 dolara ulaşabileceğini gösteriyor.

Sonuç

Ethereum, firmalar arasında güvenilirliğe sahip, kripto alanındaki en köklü ‘oyunculardan’ biridir. Kendini Blockchain protokolünü geliştirmeye adanmış muazzam ekibi, kurumsal kuruluşlar için teknolojik bir avantaj olarak görülebilir. Ek olarak, protokolün gerçek dünyadaki uygulamaları, kurumsal firmaların ilgilenebileceği 11 ana sektörü kapsamaktadır.

Blockchain’in gelişiminin, kriptonun çıkışına benzer şekilde çok iyi noktalara ulaşması bekleniyor. Ethereum, uygulama geliştiricileri tarafından uzun zamandır “mucize para birimi” olarak adlandırılıyor ve para transferleri, dağıtılmış finans gibi gerçek dünyadaki sorunlara yenilikçi çözümler getiriyor.

Ethereum’un bu vaadi, temelde sağlam bir algoritma ve tutarlı bir performans ile desteklendiğinde, Ethereum’un Bitcoin’e göre daha mantıklı bir yatırım olabileceği görüşü pek çok kripto uzmanından destek aldı. Önemli olan nokta ise doğru zamanda ve uygun fiyat sinyallerine göre yatırım yapmak.

Sık sık ‘internetin merkeziyetsizleşeceği’ ve şüphesiz Ethereum’un bu hedefe ulaşmada hayati bir rol oynayacağı belirtiliyor. Bazı önde gelen kripto para yatırımcıları, ETH’nin Bitcoin’in piyasa hakimiyetini devralacağını tahmin ediyor.

Kısa Bir Bakış:

 • Ethereum veya herhangi bir kriptoya yatırım yapmak oldukça risklidir.
 • Ethereum şu anda dolaşımda yaklaşık 120 milyon coine sahiptir.
 • Ethereum, kripto projelerine en iyi kullanım olanakları sağladığı için popülerdir.
 • Ethereum, Bitcoin”den sonra piyasadaki en hakim kripto paradır.
 • Ethereum’un kullanım alanlarına baktığımızda oldukça büyük bir potansiyeli olduğu açıktır.
 • Yatırımcıların ETH’ye yatırım yapmadan önce gereken araştırmayı yapmaları gerekir.

OKX - En İyi Kripto Platformu

Puanımız

OKX logo
 • 350+ Kripto Para Desteği
 • Uygun İşlem Ücretleri (%0.1)
 • Türk Lirası ve Türkçe Dil Desteği
 • Kripto Staking Desteği
 • Yerleşik mobil cüzdan
 • CEX & DEX
OKX logo
Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Ethereum Fiyat Tahmini ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

ETH iyi bir yatırım mı?

ETH güncel fiyatı nedir?

ETH nasıl satın alınır?

Ücretsiz ETH nasıl alınır?