‘Proof-of-Work’ protokolü günümüz dünyasında modası geçmiş olduğu için, son birkaç yılda Bitcoin ağının muazzam enerji tüketimi hakkında çok fazla yenilik yapıldı. Bu fazla enerji tüketimini düzeltmek için, kripto pazarında ‘daha yeşil’ bir çözüm sunmak isteyen yenilikçi projeler ve az enerji harcayan coinler ortaya çıkmaya başladı.

Bu makalede, enerji açısından verimli kripto paraların neden bu kadar önemli olduğunun birkaç nedenini sunmadan önce, ne olduklarını ve çevreye nasıl yardımcı olduklarını tartışarak, enerji açısından en verimli kripto para projelerine genel bir bakış sağlayacağız.

Enerji Dostu Kripto Para Projeleri 2024– Genel Bakış

Günümüzün en popüler kripto para birimlerinin çoğu, enerji tüketiminin önemini vurgulamaktadır. Aşağıda, her biri bir sonraki bölümde tartışılacak olan, bilinmesi gereken en az enerji harcayan coinler arasından dokuz tanesi verilmiştir.

 1. BTC20 (BTC20)Genel Olarak En Az Enerji Harcayan Kripto Para Projesi
 2. Ecoterra (ECOTERRA) – İklim Değişikliliğine Özgün Çözüm Üreten Yeni Proje
 3. Chimpzee (CHMPZ) – Çevrenin Korunmasına Yardımcı Olup Pasif Gelir Elde Edebileceğiniz Proje
 4. eTukTuk (TUK) – Hava Kirliliğini ve Finansal Eşitsizliği Ele Alan Çevre Dostu Bir Ulaşım Çözümü
 5. IMPT (IMPT)Yeni Çevreci Yeşil Proje
 6. FightOut (FGHT)  Çevre Dostu Kripto Para Birimi
 7. C+Charge (CCHG) – Potansiyeli Yüksek BSC Kripto Projesi
 8. Ethereum (ETH) Popüler Düşük Enerji Tüketen Kripto Para Birimi
 9. Hedera (HBAR) Altyapısı Güçlü Yeni Çevreci Kripto Projesi
 10. Ripple (XRP) Merkezi Olmayan Ödemeler İçin En Düşük Enerji Kripto Para Birimi
 11. Chia (XCH) – Düşük Enerji Tüketimine Sahip Yeni Blockchain Projesi
 12. Algorand (ALGO) – Karbon Negatif Katman-1 Blok Zinciri Ağı
 13. EOS (EOS) –Düşük Enerji Yüksek Verimli Dijital Para Birimi
 14. Cardano (ADA) – dApp Geliştiricileri için Enerji Tüketimine Göre En İyi Kripto Para
 15. IOTA (MIOTA) – Yeni ve Heyecan Verici Enerji Verimli Ortaklıklar ile Ölçeklenebilir Ağ

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

En Az Enerji Harcayan Coinler 2024 – Detaylı İnceleme

Kripto paralar dünyamız için kötü mü? 2024‘de çoğu kripto yatırımcısının aklındaki ana sorunlardan biri budur. Yüksek enerji kullanılarak kripto para üretmek, atmosfere çok miktarda sera gazı salınımına neden oluyor. Bu süreç, sürekli büyüyen küresel ısınma sorununa katkıda bulunuyor. Bu nedenle düşük enerji tüketimine sahip kripto para bugünün pazarında giderek daha popüler hale geldi.

Bunu akılda tutarak, yukarıda listelenen en az enerji harcayan coinleri inceleyelim ve çevreyi nasıl olumlu etkilediklerini açıklayalım.

1. BTC20 (BTC20) – En Az Enerji Harcayan Coinler Projesi

BTC20 Logo

En az enerji harcayan coinler listemizin ilk sırasında BTC20 yer alır. Proje, kendisini Ethereum zincirinin Bitcoin’i olarak nitelendirir. Ön satış etkinliğinde yatırımcılara 1 dolar birim fiyatından sunulan BTC20, yoğun enerji harcayan Bitcoin’e alternatiftir. BTC20 çevreci Proof-of-Stake (PoS) modelini benimser.

BTC20, Bitcoin yatırımı yapıp yüksek kazanç elde edememiş yatırımcılara, yeni bir şans tanır. Yukarıdaki bölümde de bahsetmiş olduğumuz gibi sadece 1 dolara $BTC20 satın alabilirsiniz. 1,5 milyon dolara yakın yatırım toplamayı başaran proje, staking mekanizmasına odaklanır.

BTC20 - En Az Enerji Harcayan Coinler

En az enerji harcayan coinler arasındaki BTC20’nin ön satış etkinliğinde 6,05 milyon token bulunur. BTC20 tokenlerinin toplam arzı da 21 milyondur. Geriye kalan 14,9 milyon token, stake havuzundadır. Ön satış etkinliği bittiğinde en fazla token sahibi olan kullanıcılar, maksimum oranda APY oranından faydalanır. Projeden kâr yapmak isteenler, maksimum oranda $ERC20 yatırımı yapar.

Az enerji harcayan dijital para birimi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz BTC20 teknik dokümanını okuyabilirsiniz. Kripto projesinin resmi BTC20 Telegram grubunu ziyaret ederek aklınızdaki soruları uzmanlara iletebilirsiniz.

Üst limit $6,050,000
Toplam token 21 milyon
Ön satış için ayrılan 6.05 Million
Blok zinciri Ethereum Ağı
Token türü ERC-20
Min. satın alma 10 Token
Ödeme yöntemi USDT, ETH, BNB

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

2. Ecoterra – İklim Değişikliliğine Özgün Çözüm Üreten Yeni Proje

ecoterra logo

Ecoterra, listemizin üst sıralarında yer alan Ethereum zinciri üzerine inşa edilmiş yeni bir çevreci projedir. Bu proje, Geri Dönüştür-Kazan adı verilmiş kendi oluşturmuş olduğu bir temayı kullanıyor. Daha önce hiç kripto oyunu oynadıysanız ya da yatırım yaptıysanız Geri Dönüştür-Kazan mantığını Oyna-Kazan gibi düşünebilirsiniz.

Bireylerin yapacağı her bir geri dönüşüm için token vadeden Ecoterra, süreci bir hayli kolaylaştırmıştır. Kullanıcıların tek yapması gereken geri dönüştüreceği ürünün barkodunu sisteme kayıt etmek ve ardından Ecoterra’nın ürünü geri dönüştürmeniz için önerdiği yere gitmenizdir. Geri dönüşüm işlemi tamamlandığını ispatlamanız adına tarafınıza bir makbuz verilecek ve bu makbuzu Ecoterra sistemine kayıt ettikten sonra 1-2 gün arasında token cüzdanınıza transfer edilecek.

Ecoterra Ön Satış

ETH, USDT ve kredi kartı ile satın alınabilir olan ECOTERRA, güncel olarak ön satışta yatırımcılara en uygun fiyattan sunulmakta. Mevcut fiyatı 0,004 dolar olup borsalarda listeleneceği fiyat 0,1 dolardır. Bu da demek oluyor ki güncel seviyeden yatırım yapan bir kullanıcı minimum %150’den fazla kazanç elde edecek. Daha önce herhangi bir ön satış etkinliğine katıldıysanız süreç aynıdır. MetaMask ya da herhangi bir sanal cüzdanınızı sisteme bağlayın ve doğrudan satın alımı gerçekleştirin.

Detaylara Telegram kanalı üzerinden erişebilir ya da teknik dokümana göz atabilirsiniz.

Sembol ECOTERRA
Satın Alma Yöntemleri ETH, USDT, Kredi Kartı
Zincir Ethereum (ERC-20)
Min Yatırım 10$
Maks Yatırım N/A

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

3. Chimpzee (CHMPZ) – Çevrenin Korunmasına Yardımcı Olup Pasif Gelir Elde Edebileceğiniz Proje

Chimpzee Logo

Chimpzee, hedefi iklim değişikliğine karşı mücadele etmek ve hayvanları korumak olan yeni bir kripto projesidir. Platform, hayır kurumlarına katkıda bulunmayı, ağaç dikmeye ve fillerin habitatını korumaya yardımcı olmak için düzenli bağış yapmayı amaçlıyor.

Bu ekosistemin merkezinde, projenin yerel tokeni olan $CHMPZ bulunur. Tüm token arzının %10’u çevre yanlısı ve sürdürülebilir hayır kurumlarına yapılan bağışlar için kullanılacaktır. $CHMPZ ile yatırımcılar, yıllık %20’ye varan pasif gelir elde etmek için stake edilebilen NFT pasaportları aktif olarak satın alabilirler.

Chimpzee Ana Sayfa

Özellikle en az enerji harcayan kripto para birimlerinden biri olan Chimpzee, her NFT pasaportu satın alımında belirli bir miktar token yakılarak arzın düşmesini sağlar. Ayrıca doğrudan platform içerisinde yer alan NFT pazarına erişebilir ve alım satım yapmaya başlayabilirsiniz. Pazarda işlem yapan kullanıcılar, toplanan işlem ücretleri havuzundan dağıtılan paya ortak olur ve pasif gelir elde eder.

Ek olarak Chimpzee platformu içerisinde üyeler, Chimpzee mağazası olarak adlandırılan mağazaya da erişebilirler. Mağazada yaptığınız her satın alma için, Chimpzee size ücretsiz token verecek. Ayrıca, mağazada toplanan token bir kısmı hayır kurumlarına bağışlanacağı için kullanıcılar dolaylı yoldan çevreye katkı sağlamış olur.

Chimpzee ve Hayır Kurumları

Bu makale yazılırken tokenin birim fiyatı 0,0007 dolardır ancak merkeziyetsiz borsalarda listelenmesinin ardından fiyatı 0,00185 dolara yükselecek. Bu da demek oluyor ki ön satış etkinliğinde ne kadar erkenden Chimpzee yatırımı yaparsanız o kadar fazla kar oranı elde edersiniz. Daha fazla bilgi almak isterseniz Chimpzee teknik dokümanını okuyabilir ya da Telegram grubuna katılabilirsiniz.

Token sembolü CHMPZ
Toplam arz 200 Milyar
Ön satış için ayrılan 40 Milyar
Ethereum (ERC20)
Satın alma yöntemleri ETH, USDT, Kredi Kartı

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

4. eTukTuk (TUK) – Hava Kirliliğini ve Finansal Eşitsizliği Ele Alan Çevre Dostu Bir Ulaşım Çözümü

TukTuk logo

eTukTuk, hava kirliliğini ve karbon emisyonlarını azaltmak için Binance Akıllı Zinciri (BSC) kullanan az enerji harcayan bir diğer projedir.

Platform, Sri Lanka gibi gelişmekte olan ülkelerde elektrikli araç altyapısı ve şarj istasyonları kurmaya odaklanmıştır. Yenilenemeyen fosil yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorların artan maliyetleri ve çevresel etkileri günümüzde bir hayli sorun haline gelmiştir ve eTukTuk gibi özgün çözümler getirecek projeleri gelecekte sıkça anabiliriz.

eTukTuk Görsel

Projenin ana para birimi olan $TUK tokeninin yakında ön satışa çıkması ve uygun fiyattan yatırımcılara sunulması bekleniyor.

eTukTuk, TukTuk sürücülerine sıfır emisyonlu ve daha modernize edilmiş araçlar sunmaktır. eTukTuk’un benzersiz uygulaması sayesinde, bu sürücüler araçlarını belli başlı istasyonlarda şarj edebilirler.

Platformdaki tüm işlemler, eTukTuk’un yerel tokeni olan $TUK kullanılarak gerçekleştirilir. Bu istasyonların yüksek kurulum maliyetlerini dengelemek için eTukTuk, kurulum ve işletilmesine yardımcı olan bölge ortaklarıyla birlikte çalışacak.

eTukTuk teknik dokümanına göre token sahipleri için yenilikçi bir staking fırsatı bulunmakta. Token sahipleri, ellerinde tuttukları $TUK’ları belli bir süre kilitleyerek şarj istasyonlarının işletimini destekler ve işlem hacmi büyüdükçe bir staking havuzundan Yıllık Yüzde Getiri (APY) kazanırlar.

eTukTuk Görsel

eTukTuk, iklim değişikliğinin yanı sıra mali eşitsizlik sorununu da ele alıyor. Ekip, daha yeşil bir ulaşım seçeneği sunarken, özellikle gelişmekte olan ekonomilerde finansal adaletsizliği azaltmak için de gerekli aksiyonları ele alacak. Projenin sunduğu özellikler ilgisini çeken kullanıcılar, son dakika güncellemelerden haberdar olabilmek adına eTukTuk Telegram grubuna katılabilir.

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

5. IMPT – Genel Olarak En Az Enerji Harcayan Kripto Para Projesi

2024‘nin en yeşil kriptosu için sıradaki seçimimiz, devrim niteliğindeki karbon kredi ekosistemine sahip IMPT’dir. Bu blok zinciri tabanlı ekosistem, bireyleri ve şirketleri CO2 emisyonlarını azaltmaya teşvik ederek karbon kredi piyasasını oluşturmayı amaçlıyor.

IMPT’nin birincil hizmeti, iklim değişikliğine karşı mücadelede temel bir rol oynayan karbon kredisi alma ve ticaret sürecini kolaylaştırmaktır. Bu karbon kredileri, sahibinin atmosfere belirli bir miktarda CO2 salmasına izin veren sözleşmelerdir. Her bir karbon kredisi tipik olarak bir ton karbondioksit emisyonu ile ilgilidir.

Enteresan bir şekilde bu karbon kredileri, arz ve talep yasalarına göre belirlenen fiyatlar ile alınıp satılabilir. Bunun nasıl çalıştığını gelin örnek vererek açıklayalım:

 • X Şirketinin ve Y Şirketinin 2023’te 200 ton karbondioksit salmasına izin veriliyor
 • X Şirketinin yalnızca 100 ton saldığı tahmin edilirken, Y Şirketi 300 tona doğru eğilim gösteriyor
 • X Şirketi, Y Şirketine 100 karbon kredisi satabilir, böylece Y Şirketi toplamda 300 ton salabilir
 • ‘Net emisyonlar’ aynı kalıyor, ancak Y Şirketi hala geçerli düzenlemeye uyuyor

IMPT‘nin teknik incelemesinde belirtildiği gibi, küresel olarak gereken karbon kredisi hacminin 2035 yılına kadar en az 20 kat artması bekleniyor. Talepteki bu artış, bireylerin ve şirketlerin ortak yarar için birlikte çalışmasına olanak tanıyan güvenli ve şeffaf bir piyasayı zorunlu kılıyor.

Sahip olduğu blockchain tabanlı platformu, karbon kredisi piyasasındaki ‘çifte satışı’ ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu için IMPT’nin devreye girdiği yer burasıdır. Ayrıca IMPT, bireylerin günlük alışveriş faaliyetleri yoluyla karbon kredisi edinmelerine olanak tanıyarak çevreye yardımcı olmalarını kolaylaştırır.

IMPT bunu, her biri satış marjlarının bir yüzdesini çevre dostu projelere katkıda bulunmayı seçen Apple ve Microsoft dahil olmak üzere 10.000’den fazla firma ile ortaklık kurarak başaracak. Bu nedenle, bir IMPT kullanıcısı bu markalardan mal veya hizmet satın aldığında, IMPT’nin yerel ERC-20 tokeni olan IMPT ile ödüllendirilecektir.

IMPT yatırımcıları tokenlerini karbon kredisi ile değiştirebildiğinden, en iyi ERC-20 tokenlerinden biri olma ihtimali yüksek görünüyor. Kullanıcılar, NFT’ler olarak yapılandırıldıkları için bu karbon kredilerini IMPT’nin pazarında takas edebilirler.

Bu yaklaşımı benimseyen kullanıcılar, piyasada da işlem görebilecek benzersiz bir dijital sanat eseri ile ödüllendirilecektir. Buna ek olarak, IMPT ekosistemi Polygon blok zincirinde barındırıldığı için tüm süreç sürdürülebilirdir.

IMPT ayrıca, herkese çevresel etkilerine göre bir ‘IMPT Puanı’ veren yerleşik bir ‘sosyal ağ’a sahiptir. Bu sosyal medya ağı, tüm kullanıcılarının çevre için ne yaptığını kolayca görmelerini sağlar ve bireyleri/şirketleri çabalarını iyileştirmeye teşvik eder.

IMPT’nin ön satış aşaması 3 Ekim’de başladı ve an itibarıyla erken yatırımcılar güncel olarak sadece 0,018$ karşılığında IMPT token satın alma işlemi yapabilirler. Bu aşama için yalnızca 600 milyon token tahsis edildi fakat 2. aşamada fiyat token başına 0,023 dolara yükselecek. IMPT hakkında güncel gelişmelerden haberdar olmak isteyen kullanıcılar, resmi Telegram grubuna katılarak bunu yapabilirler.

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

6. FightOut (FGHT) – Çevre Dostu Kripto Para Birimi

FightOut, 2022 yılının son çeyreğinde ön satış yoluyla yatırımcılara sunulan en çevreci potansiyeli yüksek kripto para birimlerinden biridir. Günümüzde 20 binden fazla kripto para mevcuttur fakat bunların %70’i çevreye karşı zararlıdır. Hal böyle olunca yatırımcılar ve köklü firmalar az enerji harcayan kripto projelerine yatırım yapmak istiyor.

FightOut yakın zamanda kazım yoluyla çıkartılan coinini stake yoluyla elde edilmesi şeklinde güncelleyen Ethereum zincirini kullanır. Ethereum zincirini kullanan en yeni ve potansiyeli yüksek olan bu projenin ne olduğunu gelin açıklayalım.

Hareket Et ve Kazan sektöründe var olan açığı kapatmayı hedefleyen FightOut, kullanıcıların gerçek hayatta sağlığını iyileştirmeyi amaçlaması yanında Metaverse evreninde de kullanıcıların kendi NFT avatarlarını oluşturmasına izin verir.

FightOut gerçek ve sanal dünya arasında ‘köprü’ görevi gören en çevreci kripto para birimidir. Her kullanıcıya istediği şekilde bir fitness programı verilir ve kullanıcılar eğer başarılı bir şekilde programına uyarsa FightOut oyun içi coin ile ödüllendirir.

Eğer merak ettiğiniz ya da anlamadığınız bir nokta var ise projenin teknik dokümanını inceleyebilir ya da Telegram grubuna katılabilirsiniz.

Ön Satış Başlama Tarihi 14 Aralık 2022
Satın Alma Yöntemleri ETH ve USDT
Zincir Ethereum
Minimum Yatırım N/A
Maksimum Yatırım N/A

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

7. C Charge (CCHG) – Potansiyeli Yüksek BSC Kripto Projesi

C+Charge, gerçekten çevreye karşı duyarlı nadir öncü projelerden biridir. Günümüzde birçok çevreci coin var fakat bu coinlerin büyük çoğunluğu halihazırda var olan projelerden esinlenilmiştir. Hal böyle olunca esinlendiği kripto projesini bilmeyen kullanıcılar zarar elde edebiliyor. C+Charge, elektrikli araç sürücülerin sadece araçlarını sürerek karbon kredisi kazanmalarına imkan tanıyan, alanında öncü bir projedir.

Halihazırda ön satışın ilk aşamasında yatırımcılara sunulan bu projeye yatırım yapmanız için tam zamanı çünkü mümkün olan en düşük fiyattan satışa sunulmuş durumda. Minimum 1000 adet CCHG satın alabileceğinizi belirtelim ve bu da 13$’a tekabül ediyor. Eğer daha önce ön satıştan herhangi bir tokene yatırım yapmadıysanız BNB ya da USDT satın almanıza gerek yok çünkü sizin için alternatif satın alma metodu mevcut.

Transak aracılığı ile yukarıda yer alan görselde görebileceğiniz gibi “Kart ile Satın Al” seçeneğine tıklayıp istediğiniz miktarda yatırım yapabilirsiniz.

Ön Satış Başlama Tarihi 2022 4. Çeyrek
Satın Alma Yöntemleri BNB, USDT ve Transak
Zincir BSC
Minimum Yatırım N/A
Maksimum Yatırım N/A

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

8. Ethereum (ETH) – 2024 Yılının Popüler Düşük Enerji Tüketen Kripto Para Birimi

Ethereum, düşük kripto enerji tüketimi yaklaşımına geçiş yaptığı için, düzenli olarak kripto para birimine yatırım yapanların Ethereum’a giriş yapmasına gerek kalmayacak. Bu yazının yazıldığı sırada, Ethereum altyapısını Proof-of-Work olarak güncellemesi sayesinde minimum enerji ile blok zincir hizmetini verecek.

‘Merge’ olarak adlandırılan bu işlem, Ethereum’un enerji tüketimini büyük ölçüde azalttı. Bu, Ethereum’un işlemleri doğrulamak için artık “madenciliğe” ihtiyaç duyulmayacağı için çevreye daha verimli bir kripto para birimi olmasını sağlayacaktır.

Bunun sonucunda yeni yapılan güncelleme ile madencilik ekipmanı ihtiyacını ortadan kaldırarak Ethereum’un CO2 emisyonlarına katkısını büyük ölçüde azaltılmış oldu.

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

9. Hedera (HBAR) – Altyapısı Güçlü Yeni Çevreci Kripto Projesi

Hedera, kripto pazarında benzersiz bir konuma sahip olduğu için 2021’in en iyi ortaya çıkan kripto para projelerinden biriydi. Kripto para birimlerinin büyük çoğunluğu, işlemleri doğrulamak için blok zinciri mimarisine güveniyor ancak Hedera tamamen farklı bir yaklaşım benimsiyor.

Bu enerji dostu coin hala herkesin görebileceği ledger sunuyor, ancak ‘bloklar’ yerine Hedera, işlemleri doğrulamak için bir Hash grafiği kullanıyor. Bu teknoloji, projenin kurucu ortağı Leemon Baird tarafından yaratılmıştır, yani Hedera tüm pazarda bu şekilde çalışan tek ağdır.

Hedera, en iyi Proof of Work kripto paralarının dayandığı madencilik kavramını ortadan kaldırdığı için bu yaklaşımla en az enerji kullanan kripto olmayı hedefliyor. Hedera ağında yer alan ekip, büyük ölçüde şeffaflık sağlayarak ilgili sertifikaları görüntülenebilir hale getirdiğini de belirtelim.

Kripto madenciliği enerji tüketimini ortadan kaldırmak ve aktif olarak karbon offset satın almak, Hedera’yı listemizdeki en yeşil enerji coin projelerinden biri haline getiriyor. Bunu, ağın saniyede 10.000 işlem (TPS) işleme yeteneği ile birleştirerek Hedera’nın neden tarafımızca bu kadar çok dikkat çektiğini görebilirsiniz (ayrıca bkz: En İyi Bitcoin Madenciliği Siteleri).

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

10. Ripple (XRP) – Merkezi Olmayan Ödemeler İçin En Düşük Enerji Kripto Para Birimi

Ripple, devrim niteliğindeki ödeme işlemleri nedeniyle 2010’ların ortalarında en umut verici kripto para birimlerinden biri olarak kabul edildi. Çoğu kişinin bildiği gibi, geleneksel banka ödemelerinin yerine getirilmesi bazen beş iş günü kadar sürebilir ve maliyeti yüksek olma eğilimindedir. Ripple, ödemelerin saniyeler içinde tamamlanmasını sağlayan bir çözüm sunuyor.

Ayrıca, Ripple’ın bu işlemleri kolaylaştırmak için aldığı ücret, bir sentin bir kısmından daha az bir oranda işe yarıyor.

Bu süreç boyunca Ripple, çoğu kripto paradan daha az enerji kullanan bir kripto para birimi olarak ortaya çıktı. XRP Ledger web sitesi ayrıca dijital paraya geçişin ötrofikasyon, fotokimyasal ozon oluşumu ve sera gazı emisyonları gibi fiziksel paranın tüm olumsuz yönlerini ortadan kaldırdığını belirtiyor.

Ripple, enerji açısından en verimli kriptolardan biri olduğunu vurgulamak için, web sitesinde ağın Bitcoin ve Ethereum’a göre enerji tüketimini gösteren özel bir ‘Karbon hesaplayıcı’ya da sahiptir. Örneğin, ETH yılda 2,57 milyar kWh enerji tüketirken, Ripple yalnızca 474.000 kWh tüketiyor.

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

11. Chia (XCH) – Düşük Enerji Tüketimine Sahip Yeni Blockchain Projesi

Geçen yıl ortaya çıkan ve günümüzde en yenilenebilir enerji coinleri arasında gösterilen Chia projesi listemizin 5. sırasında yer almaktadır. Chia, işlemleri doğrulamak için ‘Proof-of-Space-and-Time’ adı verilen enerji verimli kripto madenciliği alternatifini kullanan bir blok zinciri ağıdır.

Bu protokol, ağı korumak için ağ katılımcılarının HDD’lerinde ve SDD’lerinde kullanılmayan alanı kullanır. ‘Farmer’ olarak adlandırılan bu cihazların sahipleri, üzerlerine hash’lerle dolu 100GB’lık ‘plotlar’ verilir. Ardından, ağa yeni bir blok eklendiğinde, en yakın hash eşleşmesine sahip kullanıcı ilgili doğrulama ödülünü kazanır.

Bu süreç sayesinde Chia, Bitcoin’e kıyasla enerji tüketimini büyük ölçüde azaltır. Bu özellikler, Chia’yı anonim kalırken sınır ötesi ödeme yapmak isteyenler için enerji açısından en verimli kripto ağlarından biri haline getirdi. Yatırımcılar, ağın büyümesine katkı sağlamak için OKX gibi en iyi altcoin borsalarının çoğundan XCH tokenleri satın alabilirler.

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

12. Algorand (ALGO) – Karbon Negatif Katman-1 Blok Zinciri Ağı

Algorand, karbon negatif kalma taahhüdüyle piyasadaki en az enerji harcayan coinler arasında yer alan bir projedir. Bilmeyenler için, karbon negatif, ağın sıfırdan daha az CO2 yaydığı anlamına gelir yani, karbondioksiti atmosfere oldukça düşük yayan eylemlerde kullanılır.

Algorand bunu, ağın CO2 emisyonlarını dengelemesine yardımcı olan ClimateTrade gibi şirketlerle ortaklık kurarak başarıyor. Dahası, ClimateTrade Algorand’ın dünya çapında iklim değişikliği projelerine sponsor olmasını da sağlıyor.

Bu projeler arasında, küresel ısınmanın azaltılmasında aktif olarak yer alan iki girişim olan ACCIONA’nın Güney Kakule REDD+ projesi ve Oaxaca Rüzgâr projesi yer alıyor. Ayrıca Algorand bir ‘Pure Proof-of-Stake’ zinciri olduğu için kripto madenciliği enerji tüketiminin olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

Tipik olarak Bitcoin’e yatırım yapan çevre bilincine sahip yatırımcılar, 6.000 TPS’yi işleyebildiği için BTC yerine Algorand’a yatırım yapabilir.

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

13. EOS (EOS) –Düşük Enerji Yüksek Verimli Dijital Para Birimi

Dikkat edilmesi gereken düşük enerji tüketimine sahip bir diğer kripto para birimi olan EOS, 2018’in en iyi kripto ICO projelerinden biriydi ve proje beklenenin üstünde bir fiyat olan 4 milyar dolar toplamayı başardı.

EOSIO olarak adlandırılan EOS ağı, akıllı sözleşme işlevselliği de sunar ve yaklaşık 4.000 TPS’yi işleyebilir. İlginç bir şekilde, EOS akıllı sözleşmeleri C++ dilinde kodlanmıştır yani programcılar ve geliştiriciler mevcut bilgilerini dApp’ler oluşturmak için kullanabilirler.

Geliştirme ekibi, Delegated Proof-of-Stake (DPoS) konsensüs algoritması sayesinde dünyanın ilk büyük karbon nötr blok zinciri olmaktan gurur duyuyor.

EOS ayrıca ağın CO2 emisyonlarını hesaplamak için ClimateCare ile birlikte çalışır. Ağın ekibi, EOS’u ‘yeşil’ yapmak için her geçen gün CO2 dengeleme projeleri ile iş birliği yapıyor. Bu nedenle, bu enerji dostu kripto para birimi, Bitcoin gibi güce aç ağlara uygun bir alternatif sunuyor.

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

14. Cardano (ADA) – dApp Geliştiricileri için Enerji Tüketimine Göre En İyi Kripto Para

Dikkate alınması gereken en az enerji tüketen kripto para projelerinden biri de Cardano’dur. Cardano, geliştiricilerin dApp’ler oluşturmasını sağlayan akıllı bir sözleşme blok zincirine sahiptir. Cardano, en köklü kripto para birimlerinden biri olması sebebiyle, günümüzde en saygın ağlardan biri olarak değerlendiriliyor. 

Peki bu projeyi enerji açısından çevre dostu yapan nedir? Listemizdeki diğer birçok proje gibi Cardano da fikir birliğine varmak için bir PoS mekanizması kullanıyor. Vurguladığımız gibi, bu mekanizma madencilik ihtiyacını ortadan kaldırır ve elektrik tüketimini azaltır.

Ancak Cardano, yıllık sürdürülebilirlik raporunu halka açıklayarak işleri bir adım daha ileri götürüyor. Bu, ağın net sıfır emisyonu hedefleme taahhütlerini, sürdürülebilir yatırım yaklaşımını ve Cardano’nun sürdürülebilir kalmasını sağlamak için geleceğe yönelik planlarını sunar.

Ayrıca Cardano, ESG risklerini ve fırsatlarını ekibin tüm yatırım tekliflerine dahil ederek yatırım yapılan tüm projelerin küresel ısınmaya katkıda bulunmamasını sağlar. Bu yaklaşım, Cardano’nun uzun vadede çevre açısından verimli bir kripto para birimi olarak kalmasını sağlıyor.

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

15. IOTA (MIOTA) – Yeni ve Heyecan Verici Enerji Verimli Ortaklıklar ile Ölçeklenebilir Ağ

Yeşil enerji coinleri listemizin son sırasında IOTA yer alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi IOTA, internete bağlı tüm cihazlar arasındaki iletişimi ifade eden ‘Nesnelerin İnterneti’ (IoT) ile doğal olarak ilgilidir.

IOTA, aynı anda milyonlarca işlemi gerçekleştirebilen bir ağ gerektiren bu alana özgü ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeye odaklanan bir projedir. Ağ bunu, herhangi bir madencilik faaliyeti gerektirmeyen ‘The Tangle’ aracılığıyla yapmakta.

IOTA, yeni bir kripto para projesi olmasa da son dönemdeki ortaklıkları nedeniyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu ortaklıklar arasında en dikkat çeken, iklim eylemleriyle ilgili verilerin dijitalleştirilmesini kolaylaştırmaya yardımcı olan ClimateCHECK ile olan bağlantısıdır. Bu ve diğer iş birlikleri sayesinde IOTA, aktif olarak çevreye yardım etmeye çalışan önde gelen projelerden biri olmaya devam ediyor.

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

Bir Kripto Para Birimi Enerji Dostu Yapan Nedir?

Sürdürülebilir projeler genellikle uzun vadeli kripto para yatırımlarını kapsar çünkü çevre üzerindeki olumlu etkileri önümüzdeki yıllarda muhtemelen son derece değerli olacaktır. Peki bir kripto para birimini ‘enerji açısından verimli’ yapan şey nedir?

Kriptonun nasıl enerji dostu hale gelebileceğini anlamak için bir bağlam sağlamak çok önemlidir. Kriptonun çevre üzerindeki etkisini çevreleyen tartışmaların çoğu, Bitcoin ve büyük enerji harcaması ile ilgilidir. Yüzlerce diğer kripto para biriminin yaptığı olumlu etkiyi göz ardı ettiği için bu biraz adaletsizdir.

Bunu söyledikten sonra, en popüler kripto para birimi olan Bitcoin’in yüksek enerji harcaması şüphesiz büyük bir sorundur. Forbes’a göre Bitcoin, yıllık 127 terawatt-saat (TWh) oranında elektrik tüketiyor. Bu enerji, tüm Norveç ülkesinin yıllık elektrik tüketiminden daha fazla.

Ancak en az enerji tüketen kripto, Bitcoin’den farklı bir yaklaşım benimseyerek buna çare arıyor. En yaygın değişiklik, PoW konsensüs mekanizmasına bir alternatif kullanmaktır. PoS en çok kullanılan alternatif olmasına rağmen, bazı ağlar Proof-of-Space-and-Time’ ve ‘Proof-of-History’ gibi benzersiz teknikler kullanır.

Bu gibi yenilikçi yaklaşımları benimseyen kripto paraların çoğu, işlemleri doğrulamak için madenciliğe güvenmeleri gerekmediğinden enerji harcama oranları oldukça düşüktür. Bu da yılda çok büyük miktarda elektrik tüketen kapsamlı bilgi işlem donanımı ihtiyacını ortadan kaldırır.

Kripto Para Projelerinin Az Enerji Tüketmesi Neden Önemlidir?

Güçlü blok zincirlere sahip projelere nasıl yatırım yapacağına merak edenler, muhtemelen öncelikle popüler kripto para birimleri ile ilgileneceklerdir. Bununla birlikte, enerji dostu kripto projeleri genellikle bu sermaye kazanımlarını sağlarken aynı zamanda çevreye de geri verebilir. Bunu akılda tutarak, kripto piyasasının bu alanının neden bu kadar önemli olduğuna dair bazı nedenlere bir göz atalım:

Karbon Dioksit Emisyonlarını Azaltmaya Yardımcı Olur

Doğal olarak, daha az enerji harcayan coinler veya enerji dostu kripto paraların tercih edilmesinin ana nedeni, atmosfere pompalanan CO2 miktarını azaltmalarıdır. Bu, küresel ısınmaya doğrudan katkıda bulunur ve kutuplardaki buzulların erimesi gibi birçok korkunç sonuca yol açar.

Gittikçe daha fazla kripto projesi ‘yeşil’ teknolojiye odaklanırsa, muhtemelen PoW gibi enerji yoğun yaklaşımlardan uzaklaşıldığını göreceğiz. Sonuç olarak, bu ‘yeşil’ ağlar doğal olarak daha değerli hale gelecek ve ekiplerinin sürdürülebilir kalması için finansal bir teşvik sağlayacaktır.

ESG Odaklı Yatırımcılar için Bir Seçenek Sağlar

Kripto piyasasına nasıl 5,000$ (veya herhangi bir miktar) yatırım yapacaklarını merak eden ESG odaklı yatırımcılar, tarihsel olarak birkaç seçkin projeyle sınırlandırılmıştır. Bu demografi için uygun bir seçenek sunan daha enerji verimli kripto projeleri başlatıldığından bu durum değişmeye başladı.

Çoğu projeden daha az enerji kullanan kripto paralar ucuz olması nedeniyle çekici bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Bu da onları uzun vadeli bir yatırım ufku ile ESG odaklı yatırımcılara çekici kılıyor.

Kurumları ve Bireyleri Bir Araya Getirir

Bu kripto projeleri, bireyleri ve şirketleri ortak bir hedefe ulaşmak için ‘bir’ olmalarına yardımcı olur. Geleneksel olarak, bu grupların her ikisi de nadiren birbirleriyle etkileşime girer. Bunun başlıca nedeni, şirketlerin doğal olarak kârlarına odaklanmasıdır.

Ancak, bu şekilde olmak zorunda değildir. Dünyanın iyiliği için bireyler ve işletmeler arasındaki işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan heyecan verici yeni kripto projeleri bulunuyor. Algorand, ClimateTrade ile ortaklığı ağın karbon emisyonlarını dengelemeye çalıştığı için bu konuda liderdir firmadır.

Kripto Pazarının İtibarını Artırır

Yeşil enerji coinleri, daha geniş kripto pazarının itibarını artırmak için çok önemlidir. Düzenli olarak kripto para satın alanlar, birçok ana akım medya kuruluşunun kripto piyasasına zulmetmek için her şansı kullandığını anlayacaklardır.

Son zamanlarda ‘tüm kripto projelerinin çevreye zararlı olduğu ve kimsenin yatırım yapmaması gerektiği’ konusuna dair genel bir fikir birliği bulunuyor. Bu genel algıyı değiştirmek ve kripto pazarının itibarını yükseltmek için çevre dostu kripto para birimlerine yatırım yapmak gayet mantıklıdır.

Enerji Dostu Coinler Nasıl Bulunur?

En az enerjiyi kullanan kriptoyu belirlemek, özellikle kripto para piyasasının ne kadar doygun olduğu göz önüne alındığında zor olabilir. Buna yardımcı olmak için, yatırımcıların bu kriptoları ortaya çıkarmak için kullanabilecekleri bazı en iyi stratejiler aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir:

Kaliteli Ortaklıklar ve İşbirlikleri Olan Projeyi Bulun

Birçok enerji dostu coin, iklim değişikliğiyle mücadele için önde gelen kuruluşlarla ortak olmuştur. Bu, ekip kaynaklarını çevrenin iyiliği için aktif olarak kullanacağından, kripto projesinin sürdürülebilir olmayı hedeflediğinin açık bir işaretidir.

Dahası, bu ortaklıklar, misyonları hakkında farkındalık yarattıkları için genellikle her iki tarafa da yarar sağlar. Bu nedenle, yüksek profilli işbirliği duyuruları, enerji dostu kriptoları tanımlamanın harika bir yolu olma eğilimindedir.

Projenin Yol Haritasına Göz Atın

Projenin yol haritası, aynı zamanda projenin çevreci olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini belirlemenin harika bir yoludur. Farkında olmayanlar için, kripto projeleri genellikle yol haritalarını web sitelerinde ‘whitepaper’ adı altında sunarak geleceğe yönelik planlarını açıklar.

Algorand ve Cardano gibi birçok önde gelen ağ, sürdürülebilir olmayı ve karbon nötr (veya karbon negatif) olmayı vurgulamaktadır. Böylece yatırımcılar, benzer projeleri araştırarak çevreyi olumlu yönde etkileyen projelere yatırım yaptıklarından emin olabilirler.

Güncel Haberleri Takip Edin

Kripto haber siteleri, kripto pazarındaki en son teknolojik gelişmeleri sürekli tartışıyor. Eğer tek tek projelerin attığı adımları takip etmek size yorucu geliyorsa güvenilir birkaç kripto haber sitesini takip etmeniz yeterli olacaktır.

Sosyal Medyayı Kullanın

Son olarak, en iyi Twitter kripto hesaplarının çoğu, pazardaki yeni ve heyecan verici yenilikler hakkında düzenli olarak bilgi verir. Bu bilgilendirmeler, önemli değer artışları yaşayan kripto para birimlerine odaklansa da yatırımcıların düşünmesi için genellikle sürdürülebilir projeleri vurgulayabilir.

Kitlelere kripto tabanlı bilgi sağlayan en iyi TikTok kripto hesaplarında da durum böyledir. Yatırımcılar, bu iki kaynağı kullanarak, hangi projelerin aktif olarak CO2 emisyonlarını azaltmaya çalıştığını ve hangi projelerin çalışmadığını öğrenebilirsiniz.

Özet

Özet olarak bu makalede daha az enerji harcayan kripto paralar neden yatırım olarak değerlendirilmeli bunu açıkladık. Şu anda piyasadaki en az enerji harcayan coinlerini tartışarak, bunların ne olduklarını ve çevre üzerinde nasıl olumlu bir etki yarattıklarını vurguladık.

Enerji açısından en iyi kripto para projelerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, bunu OKX borsası üzerinden yapabilirler. Ethereum, Cardano ve Algorand gibi projelerin çoğuna işlem başına oldukça düşük miktar karşılığında yatırım yapabilirsiniz.

Kripto varlıklar oldukça değişken, düzenlenmemiş  yatırım ürünleridir. Yatırımınızın her zaman risk altında olduğunu unutmayın.

Az Enerji Harcayan Coinler İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kripto para birimleri yüksek enerji tüketir mi?

En az enerjiyi hangi kripto kullanır?

Neden az enerji harcayan coinlere yatırım yapılmalı?