en iyi proof stake coinler En iyi proof of stake coinler, kripto para dünyasında giderek daha popüler hale geliyor. Proof of stake (PoS) mekanizması, enerji tüketimini azaltan ve madencilik gereksinimlerini ortadan kaldıran bir konsensüs algoritmasıdır.

Proof of stake (PoS), blok zincir ağında yeni blokların doğrulanması ve eklenmesi için kullanılan bir konsensüs algoritmasıdır. PoS mekanizmasında, kullanıcılar coinlerini ağda kilitleyerek (staking) blok doğrulayıcı olarak seçilirler.

Blok oluşturma ve doğrulama işlemleri, sahip olunan coin miktarına ve staking süresine bağlı olarak dağıtılır. Bu da ağın daha merkeziyetsiz ve güvenli olmasını sağlar.

Bu makalede, en iyi proof of stake coinler listesini ele alacağız. Listemizde, yatırımcılar için güçlü projelere sahip olan coinlere yer verdik. Her bir coin, sağladığı avantajlar, potansiyel getiri ve projelerinin arkasındaki teknolojik yeniliklerle değerlendirilecek. Hadi beraber incelemesine geçelim.

En İyi Proof of Stake Coinler – Kısa Özet Liste

Bu bölümde PoS coinlerine kısaca göz atıp, öne çıkan özelliğine değineceğiz.

 1. PlayDoge — Yüksek getiri ve ödüller sunan yenilikçi bir proof of stake coini
 2. WienerAI – Meme coin ve yapay zeka gibi iki popüler alanı birleştiren PoS tokeni
 3. Pepe Unchained — Yüksek APY oranlarıyla pasif gelir kazandıran Layer 2 meme coini
 4. Base Dawgz– Base ağında inşa edilen doge temalı proof of stake meme coini
 5. Sealana – Solana ağı üzerine inşa edilen fok temalı meme coin projesi
 6. 99Bitcoins – Yıllık %19391 ödül kazanmak için $99BTC stake edin
 7. Sponge V2 – 2023 yılında 100 milyon dolar piyasa değerine ulaşan popüler meme coinin yeni güncellemesi
 8. eTukTuk – EV şarj istasyonları kurarak sürdürülebilirliği ön plana çıkaran proje
 9. KAI – Web3 dApp’ler için tasarlanmış düşük maliyetli proof of stake kripto parası
 10. BNB (Binance Coin) – Düşük maliyetli blok zinciri ve web3 dApps için tasarlanmış popüler en iyi proof of stake coinleri arasında yer alan proje
 11. Tezos – Kolayca yükseltilebilen mimarisi ile tanınan akıllı sözleşme yeteneklerine sahip bir proof of stake blok zinciri
 12. Polkadot – Ağlar arası birlikte çalışabilirlik sorununu çözmeyi amaçlayan Polkadot, paralel işlem çözümlerine olanak tanıyan parachains 
 13. Solana – Yüksek işlem hacmi ve anında işlem onayı sunar. Eşsiz Proof of History (Tarih Kanıtı) konsensüs mekanizması, üstün enerji verimliliği ve performans sağlar.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

En İyi Proof of Stake Coinler – Detaylı Analizi

Kripto para ekosisteminde PoS projelerin popülaritesi giderek artıyor. Proof of stake (PoS) coinleri, kripto para yatırımcıları için enerji verimliliği ve güvenlik gibi önemli avantajlar sunar. 

Bu bölümde, 2024 yılı için en iyi PoS coinlerini derinlemesine inceleyerek, yatırımcılar için en cazip seçenekleri belirleyeceğiz. En iyi kripto para borsalarında listelenecek bu projelere göz atacağız.

1. Playdoge – Stake Ederek Yüksek APY’ler Kazandıran Proof of Stake Projesi

PlayDoge, efsanevi Tamagotchi sanal evcil hayvan konseptini yeni dijital kripto ekonomisine entegre eden bir mobil oyundur. PlayDoge’nizi zamanında besleme, eğlence, tıbbi bakım ve uyku yoluyla ilgilenmeniz gerekiyor.

Klasik 8-bit yandan kaydırmalı maceralı oyun, kripto kazanırken 90’ların nostaljisini yaşatıyor. PlayDoge’un ilk aşamasında sözleşme denetimi, ön satış başlangıcı, sosyal aktivasyon ve ilk pazarlama kampanyaları yer almaktadır.

playdoge - en iyi proof of stake coinler İkinci aşamada ise uygulama geliştirme, ön satışın sona ermesi ve DEX token lansmanı yapılması planlanıyor. Son aşamada ise pazarlama kampanyaları, uygulama testleri ve mini oyun beta sürümü lansmanı yapılacak. Proje, ayrıca topluluk airdropu da yapmayı da planlıyor.

PlayDoge uygulaması üzerinden oynayan $PLAY token sahiplerine liderlik tablosuna giriş hakkı verilecektir. Oyuncular, Doge’lerin temel ihtiyaçlarını karşılayarak ve mini oyun seviyelerini başarıyla oynayarak XP kazanırlar.

Liderlik tablosunda en yüksek XP’ye sahip olanlar bonus $PLAY tokenleri ve diğer özel ödülleri kazanacaktır. Bu ödülleri sadece $PLAY token sahipleri kazanabilecektir.

PlayDoge’un tokenomikine göre toplam arzı, 9.4 milyar tokendir. Toplam Arzın %30’u ön satışa, %20’si topluluk ödüllerine, %11.5’i likiditeye ayrılacaktır. Kalan %20’si pazarlamaya, %12.5’i proje fonlarına ve %6’sı stakinge ödüllerine ayrılmıştır.

PlayDoge, Tamagotchi nostaljisini kripto ekonomisiyle birleştirerek oyunculara eğlenceli bir deneyim sunmaktadır. En iyi proof of stake coinler listesine girme potansiyeline sahip bir projedir.

Proje hakkında detaylı bilgi ve sorular için X (Twitter) veya Telegram kanalına katılabilirsiniz.

Sembol $PLAY
Satın Alma Yöntemleri USDT, BNB, Kart
Blok Zinciri BNB Chain
Token Türü Meme Coin
Toplam Token Arzı 9.4 Milyar

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

2. WienerAI – En İyi Proof of Stake Coinler Listesinde Yapay Zeka Projesi

WienerAI, köpek temalı meme coin ile yapay zekanın birleşimi olarak tanımlanabilecek yeni bir projedir. ERC-20 tabanlı token, planlanan tarihinden çok önce 7,5 milyon dolarlık hard cap hedefine ulaşan ScottyAI’ye oldukça benzemektedir.

Birçok kripto analisti, $WAI tokeninin de aynı başarıyı yakalayabileceğine inanıyor. Proje tamamen hype ve FOMO üzerine inşa edilmiştir.

WienerAI’nin misyonu, köpek temalı en iyi meme coinler arasında lider konuma gelmektir. Bu hedef oldukça ulaşılabilir görünüyor. Çünkü proje açılış gününde 350 bin dolardan fazla fon toplamıştır. wienerai - en iyi proof of stake coinler

Projeyi yatırımcılar için cazip kılan özelliklerden biri, staking ödülleridir. Şu anki yıllık getiri oranı (APY) %1875’tir. WienerAI, staking ödüllerini iki yıl boyunca her ETH blok başına 3938 $WAI oranında dağıtacaktır.

$WAI’nin toplam arzı 69 milyar tokendir. Toplam arzın %20’si staking ve topluluk ödülleri için, %30’u ise ön satış için ayrılmıştır. Erken yatırımcılar, 0,0007$’dan $WAI tokenlerini indirimli fiyatla satın alabilecekler.

Detaylı sorularınız için WienerAI Twitter ve Telegram kanalına katılabilirsiniz.

Token Sembolü $WAI
Satın Alma Yöntemleri ETH, USDT, Kart
Blok Zinciri Ethereum 
Token Türü ERC-20
Toplam Token Arzı 69 Milyar
Minimum Yatırım Yok

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

3. Pepe Unchained – En İyi Staking Ödülleri Veren En Yeni Nesil Layer 2 Projesi

Pepe Unchained, Ethereum Layer-2 (L2) teknolojisi üzerine kurulan ve meme coin dünyasında yeni bir projedir.

Pepe Unchained, hız, güvenlik ve düşük maliyet sunan L2 çözümleriyle Ethereum’un üzerine inşa edilmiştir. Bu sayede,  Ethereum ağının yaşadığı ölçeklenebilirlik ve işlem maliyetleri gibi sorunları aşmayı hedeflemektedir.

L2 teknolojisi, işlemlerin ana zincirin dışında işlenmesini sağlayarak daha hızlı ve ucuz işlemler sunmaktadır. 

PEPU

Pepe Unchained, düşük operasyonel maliyetler sayesinde yatırımcılara daha yüksek staking ödülleri sunar. Bu da PEPU token sahiplerinin pasif gelir elde etmeleri için büyük bir fırsattır

Toplam 8 milyar PEPU token arzı bulunmaktadır. Bunun %20’si ön satışa ayrılmıştır. Ön satış fiyatı token başına 0.008$’dır. İlerleyen aşamalarda fiyatın artışı beklenmektedir.

Pepe Unchained, yenilikçi teknolojisi ve güçlü tokenomik yapısı ile meme coin dünyasında büyük bir etki yaratmayı hedeflemektedir. Orjinal Pepe coinin yükselişi göz önüne alındığında PEPU da aynı performansı sergileyebilir.

Merak ettiğiniz sorular ve gelişmeler için X veya Telegram hesaplarını takibe alabilirsiniz.

Token Sembolü $PEPU
Satın Alma Yöntemleri ETH, USDT, Kart
Blok Zinciri Ethereum 
Token Türü ERC-20
Toplam Token Arzı 8 Milyar
Minimum Yatırım Yok

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

4. Base Dawgz – En İyi Proof of Stake Coinleri Listesinde Base Tabanlı Meme Coin

Base Dawgz ($DAWGZ), Ethereum, Solana, BNB Chain, Polygon ve Avalanche blok zincirlerinde faaliyet gösterir. Bu token, Base Chain tabanlı olup, çoklu blok zincirleri arasında işlem yapmayı hedefler.

Projenin toplam arzı 8.4 milyardır. Tokenomik yapısında %20 ön satış, %20 stake etme, %20 likidite, %15 pazarlama, %15 ödüller ve %10 listelemeler bulunmaktadır. 

Projenin yol haritası dört aşamadan oluşmaktadır. Bunlar, sosyal medya ve web sitesi açılışı, kontrat denetimi ve DEX listelemeleridir. base dawgz - en iyi proof of stake coinler

Üçüncü aşamada, DEX listelemeleri ve CoinMarketCap, CoinGecko gibi platformlarda güncellemeler planlanmaktadır. Dördüncü aşamada ise topluluk ödülleri ve CEX listelemeleri ile ekosistemin genişletilmesi hedefleniyor.

Kullanıcılar, DAWGZ satın almak için cüzdanlarını bağlayarak uygun ağı seçip işlem yapabilirler. Satın alma süreci, Base, Ethereum, Solana, BNB Chain ve Avalanche ağları üzerinden gerçekleştirilebilir. Desteklenen kripto paralarla $DAWGZ almak mümkündür.

Ethereum üzerinde stake etme imkanı da mevcuttur. Kullanıcılar ek DAWGZ tokenleri kazanabilirler. Tokenlerini stake eden kullanıcılar pasif gelir elde edebilirler. 

Projenin staking mekanizması, kullanıcıların tokenlerini belirli bir süre kilitleyerek ödül kazanmalarını sağlar ve katılımı artırmaktadır. Staking, aynı zamanda tokenlerin dolaşımdan çekilerek arzın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Base Dawgz, sunduğu APY oranları ile Base ağında en iyi proof of stake coinleri arasında yer almaktadır.

DAWGZ hakkında detaylı sorularınız için projenin resmi Telegram grubu ve X hesabını takip edebilirsiniz.

Sembol $DAWGZ
Satın Alma Yöntemleri ETH, USDT
Blok Zinciri Ethereum, BNB Chain, Polygon, Solana, Avalanche, Base
Token Türü Çoklu-zincir desteği
Toplam Token Arzı 8,4 Milyar

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

5. Sealana – En İyi Proof of Stake Coinler Listesinde Solana Tabanlı Meme Coin

Sealana, Solana ağı üzerine inşa edilen bir meme coindir. Son zamanlarda popüler olan SOL tabanlı tokenlerin yükselişiyle ekosistem oldukça dikkat çekmiştir.

Sealana da bu trendden yararlanmak için çok farklı bir konseptle piyasaya sürülmüştür. Fok balığı temasıyla, yatırımcılar için mizahi bir karakter oluşturmuştur.

Proje, devam eden ön satışların aksine yeni bir satış modelini yatırımcılarına sunuyor. $SEAL token satın almak oldukça kolaydır. Cüzdanınızı resmi siteye bağlayarak ve SOL kullanarak $SEAL satın alabilirsiniz. sealana - kripto para

Alternatif olarak, SOL’unuzu DEX cüzdanınızdan belirli bir adrese transfer ederek de $SEAL alabilirsiniz. Sealana ön satışı şu anda devam ediyor ve 1 $SEAL token fiyatı $0.022 olarak belirlenmiştir.

Ön satıştan itibaren 3 milyon dolardan fazla fon toplanmıştır. Satın aldığınız $SEAL miktarını ve ödediğiniz ETH miktarını site üzerinden kolayca takip edebilirsiniz. Sealana, Solana ağında yüksek potansiyele sahip kripto paralar arasına girmeyi hedeflemektedir.

Sealana, Solana ağı üzerine inşa edilen eğlenceli ve kazançlı bir meme coindir. Proje hakkında sorular ve güncel gelişmeler için Telegram grubuna katılabilir X üzerinden takip edebilirsiniz.

Sembol $SEAL
Satın Alma Yöntemleri SOL
Blok Zinciri Solana
Token Türü SOL Meme coini
Toplam Token Arzı Bilinmiyor

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

6. 99Bitcoins – Kullanıcılarını Öğren-Kazan Modeliyle Ödüllendiren Eğitim Platformu

Kripto bilgilerinizi artırmayı mümkün kılan en iyi proof of stake coinler arıyorsanız, 99Bitcoins‘i tercih etmelisiniz. Proje, kullanıcılarını eğitim ilerlemeleri için ödüllendiren öğren kazan modeli kullanan köklü bir eğitim platformudur.

99Bitcoins, Ethereum üzerinde çalışan $99BTC yerel bir tokeni bulunmaktadır. BTC’nin hypendan yararlanmak için BRC-20 standardına geçiş yapmaya hazırlanmaktadır. Bu geçiş, kripto geliştiricilerinin Bitcoin ağı üzerinde dApp’ler oluşturmasına da olanak tanıyacaktır.

99Bitcoins - öğren kazan Staking ödülleri, her ETH bloğu başına 4143 $99BTC oranında ve 2 yıl boyunca dağıtılacaktır. Platform üzerinde, 487 milyondan fazla token stake edilmiştir. Mevcut APY %2236 seviyelerindedir.

$99BTC tokeninin toplam arzı 99 milyardır. Toplam arzın %14’ü stakinge, %17’si ise topluluk ödüllerine ayrılacaktır. 

Erken yatırımcılar, ön satış aşamasında 10,395,000,000 tokeni 0.00102$ fiyatından satın alabilecekler. Kullanıcılar, 99BTC airdropuna katılma şansı da elde edeceklerdir. Proje, en iyi kripto airdroplarından birini yapmayı planlıyor.

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için projenin resmi X hesabını takip edebilir veya Telegram grubuna katılabilirsiniz.

Token Adı 99Bitcoins
Token Sembolü $99BTC
Blok Zinciri Ethereum
Token Türü P2E coini
Toplam Token Arzı 99 Milyar

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

7. Sponge V2 – En İyi Proof of Stake Coinler Listesinde Yer Alan Yükseltilmiş Meme Coin

SpongeV2, Mayıs 2023’teki lansmanından sonra mizahi cazibesi ve sağlam pazarlama stratejileri sayesinde hızla popülerlik kazandı. Sadece birkaç ay içinde $SPONGE, yaklaşık 100 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

Platform yeni Sponge V2 ($SPONGEV2) tokeninin lansmanıyla topluluğunu genişletmeyi hedefliyor. Bu yeni ERC-20 tokenine proof of stake yöntemi ile erişilebilir.

Stake to bridge mekanizmasını kullanarak, V1 sahiplerinin tokenlerini yeni başlatılan V2 akıllı sözleşmesine kilitlemesine izin veriyor. Kullanıcılar bunu yaparak, bonus satın alma ödülü olarak aynı miktarda V2 tokeni alabilecekler. spongev2 - en iyi proof of stake coinler

Yatırımcılar, önümüzdeki 4 yıl boyunca, V2 akıllı sözleşmesinden potansiyel yüksek yıllık getiri oranları (APY) elde edebilecek. V1 tokenleri kalıcı olarak kilitlenecek ve V2 tokeni resmi olarak piyasaya sürüldükten sonra artık desteklenmeyecektir.

Sponge V2 teknik dökümanına göre, V2 token lansmanından sonra projeye oyna kazan yarış oyununun dahil edileceği belirtiliyor. Böylece, token sahipleri çevrimiçi bir oyunda yarışarak ek $SPONGEV2 tokenleri kazanabilecekler.

Sponge V2, V1 tokeninin izinden giderek bazı önemli merkezileştirilmiş kripto borsalarında listelenmeyi hedefliyor. V1 tokeni Gate.io ve MEXC gibi büyük platformlarda listelenmiştir. 

Sosyal medya platformlarında popüler olan Sponge V2’nin Twitter’da 24 binden fazla takipçisi ve Telegram’da yaklaşık 8 bin abonesi bulunuyor.

$SPONGEV2, 150 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olacak. Bunun %43’ünden fazlası staking ödülleri olarak sunulacak. Daha fazla bilgi için Sponge V2 Telegram kanalına katılabilirsiniz.

Sembol $SPONGEV2
Satın Alma Yöntemleri BNB, USDT, ETH, Kart
Blok Zinciri BNB Akıllı Zinciri
Token Türü BEP-20
Toplam Token Arzı 2 milyar 

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

8.eTukTuk – Çevre Dostu Proje ile Güçlü Staking Modeli ve APY

eTukTuk, çevre dostu yeni bir kripto projesidir. Platform, erken yatırımcıların %93 APY oranıyla staking ödülleri kazanmalarını sağlayan güçlü bir staking modeli kullanmaktadır. 

Tüm staking ödülleri 3 yıl boyunca her BSC blok başına $4.75 TUK oranında dağıtılacaktır. Yatırımcılar, $TUK tokenlerini P2E oyunlarında kullanabilecek ve ödeme yöntemi olarak değerlendirebilecekler. eTukTuk - yeşil kripto para Projenin amacı, gelişmekte olan ülkelerde ulaşım sistemini daha yeşil bir alternatif sunmaktır. Eski sistemi elektrikli tuktuklar ve güneş enerjisiyle çalışan şarj istasyonlarıyla devrim niteliğinde değiştirecektir.

Geliştiriciler, hedeflerini 4 aşamadan oluşan yol haritasıyla gerçekleştirmeyi planlıyorlar. eTukTuk, ön satışında yaklaşık 3 milyon dolar toplamayı başardı.

$TUK tokeninin fiyatı 0.0295$’dan satışa sunulmuştur. Her ön satış aşamasında bu fiyat artacak ve merkezi borsalarda listelendiğinde değeri $0.075’e ulaşabilir.

$TUK tokeninin toplam arzı 2 milyar ile sınırlıdır. Toplam arzın 120 milyon adeti ön satış için ayrılmıştır. Kalan %4’ü ön satış staking ödüllerine tahsis edilmiştir.

Token Adı eTukTuk
Token Sembolü $TUK
Blok Zinciri Ethereum
Token Türü Yapay Zeka
Toplam Token Arzı 2 Milyar

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

9. KAI – En İyi Proof Of Stake Coinleri Listesinde Kedi Temalı Meme Coin Projesi

KAI, köpek meme coinlerini tahtından indirerek kriptoda yeni bir çağ başlatmayı planlıyor. Projenin karakteri, göletindeki balıkları aşırı yemekten dolayı şekli bozulan emekli bir kedidir. 

KAI’nin stake havuzundan ödül alabilmek için ön satıştan satın alıp stake edebilirsiniz. Projenin lansmanı, ön satışın son aşamasının sonunda gerçekleşecektir.

KAI, DOGE, SHIB ve BONK gibi coinleri kripto dünyasının zirvesinden indirme iddiaları bulunuyor. Ön satış boyunca ve sonrasında alıcılar, satın aldıkları tokenleri staking havuzunda stake ederek bonus tokenler kazanabilirler. KAI - en iyi proof of stake coinler

KAI’yi, resmi sitesinden ETH, USDT, BNB ve kart ile satın alabilirsiniz. İlk olarak, bir Metamask cüzdanı veya tercih ettiğiniz cüzdanı indirin. Ardından, biraz kriptoya ihtiyacınız olacaktır.

En iyi kripto para borsalarından kripto satın alın ve cüzdanınıza gönderin. Daha sonrasında cüzdanınızı KAI sitesine bağlayın. Satın almak istediğiniz $KAI miktarını seçin ve işleminizi tamamlayın.

Token bakiyenizi görüntülemek için cüzdanınızın web sitesine bağlı olduğundan emin olun. KAI, Ethereum blok zincirindeki bir meme coindir ve Coinsult tarafından denetlenen bir ERC20 tokenidir.

En iyi proof of stake coinler listesinize güvenlik şirketleri tarafından denetlenen bu projeyi de dahil edebilirsiniz. Güncel gelişmeler için KAI’nin resmi X hesabını takip edebilir veya Telegram kanalına katılabilirsiniz.

Token Adı KAI
Token Sembolü $KAI
Blok Zinciri Ethereum
Token Türü Memecoin
Toplam Token Arzı 10 milyar

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

10. BNB – Büyük Popülerliğe Sahip Akıllı Sözleşme Kripto Parası

Binance’in BNB’si, piyasadaki en büyük kripto paralardan biridir. 2021’de web3 dApps için tasarlanmış düşük maliyetli en iyi proof of stake coinler arasında ün kazanmıştır.

BNB, başlangıçta Binance ekosistemini desteklemek ve destekçilere indirimli işlem ücretleri sunmak amacıyla oluşturululmuştur. Ayrıca akıllı sözleşme piyasasına da adım atmıştır. bnb - en iyi proof of stake coinler  

Binance Chain’den Binance Smart Chain’e (BSC) geçiş yapmıştır. Projeler, Ethereum’un ERC standardına benzer şekilde BEP kullanılarak oluşturulabilir hale gelmiştir.

İşlemleri doğrulamak için BNB, proof of staked authority (PoSA) konsensüs mekanizmasını kullanır. Bu mekanizma, bir doğrulayıcının belirli bir miktar BNB’yi stake ederek bir bloğu onaylamasını kapsamaktadır.

Binance Smart Chain hızla büyüyerek piyasadaki en iyi proof of stake coinler listesine girmiştir. Kripto dünyasında her şey olabileceğinden, yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermek her zaman önemlidir.

11. Tezos – En İyi Proof of Stake Coinler Listesinde Sürekli Evrilen Blok Zinciri

Tezos (XTZ), Ethereum gibi akıllı sözleşme yeteneklerine sahip bir proof of stake kripto parasıdır. Tezos’un benzersiz avantajı, kolayca yükseltilebilir olmasıdır. Bu da ağın çatallanmak zorunda kalmadan yeni geliştirmeleri uygulayabilmesini sağlar.

Ağın kolayca yükseltiliyor oluşu, ilk bakışta çok önemli görünmeyebilir. Bu durum, belki de dünyanın en hızlı gelişen endüstrisinde ön planda tutmaya yardımcı olur. Tezos

Birçok eski proof of work ve proof of stake blok zinciri, teknoloji kısıtlamaları nedeniyle kolayca yükseltilemez. Bu durum, çatallar ve birleşmelerle kısmen çözümlenmiş olsa da, süreç hala zahmetlidir. 

Tezos, sıfır kesinti süresi ile kolayca geliştirilebilen bir ağ oluşturarak güncellemeleri büyük ölçüde hızlandırmıştır.

Tezos, yeni teknolojiler geliştikçe sürekli evrim geçirip iyileşebildiği için, en iyi proof of stake kriptolar arasında yer alır. 

12. Polkadot – Birlikte Çalışabilirliğe Odaklı PoS Coini

Polkadot (DOT), işlemlerin birbirine paralel olarak gerçekleştirilmesini sağlayan parachains teknolojisi kullanan projedir. Ağlar arası birlikte çalışabilirlik sorununu çözen en iyi proof of stake coinler arasındadır.

Kripto para birimleri, oluşturulduğundan beri, farklı ağlarda oluşturulan projelerin birbiriyle etkileşim kurması zor olmuştur. Bu durum, Ethereum’un ERC standardı ile başlayan blockchain’lerin standartlaştırılmasına yol açmıştır.dot - en iyi proof of stake coinler

Birlikte çalışabilirlik sorununu gerçekten çözmek için, her kriptonun aynı temel katmanı kullanması gerekecektir. Bunun olasılığı oldukça düşüktür.

Polkadot, bunun yerine veri transferini zincirler arası kolaylaştırabilecek bir PoS blok zinciri oluşturmayı hedeflemiştir. Polkadot, artan işlem hacmini yönetmek için işlemlerin aynı anda birbirine paralel olarak gerçekleştirilmesine olanak tanıyan bir sistem de uygulamıştır.

Parachains, bu özelliklerin her ikisi de birlikte çalışabilirliği önemli ölçüde iyileştirmiş ve Polkadot’u popüler hale getirmiştir.

Polkadot, hem yatırımcılar hem de geliştiriciler arasında büyük bir başarı elde etmiştir. Zorlu piyasa koşullarına rağmen, Polkadot en iyi proof of stake coinler listesinde ilk sıralardadır.

13.  Solana – En İyi Proof of Stake Coinleri Arasında Yüksek İşlem Hacimli Akıllı Sözleşme Ağı

Solana (SOL), hem popülerlik hem de fiyat açısından büyük bir patlama yaşayan, katman-1 blok zinciridir. Aşırı ağ sıkışıklığı, geliştiricileri ve kullanıcıları Ethereum’a daha hızlı, daha ucuz ve daha enerji verimli bir alternatif aramaya yönlendirmiştir.

Ethereum, 2021 boğa koşusu sırasında üretilen hacmi yönetmekte zorlanırken, Solana piyasaya mükemmel bir zamanda giriş yaptı. Değeri birkaç dolardan zirvede 250 doların üzerine çıktı.solana

Bu büyüme, Solana’nın yüksek işlem hacmi ve neredeyse anında işlem onay süresi sunmasıyla geldi. Benzersiz proof of history konsensüs mekanizması, Solana’nın çok daha yüksek enerji verimliliği sağlamasına yardımcı oldu.

Solana, son zamanlarda merkeziyetçilik ve güvenlik konularında birkaç sorun yaşasa da, hala çok genç bir projedir. Yaşına rağmen, Solana ekosistemi özellikle NFT’ler için en büyük ekosistemlerden biridir. 

Solana, yatırımcılar için mevcut olan en iyi proof of stake coinler arasında yer aldığı söylenebilir.

En İyi Proof of Stake Coinler Nasıl Çalışır?

En iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan iki konsensüs mekanizması stake kanıtı ve iş kanıtıdır. Her ikisi de benzer olsa da, stake kanıtı rehberimizde ele alacağımız birkaç önemli fark vardır.

İş kanıtı, işlemleri doğrulamak için hesaplama gücünü kullanır. Bir madenci, bir işlemin geçerliliğini doğrulamanın bir yolu olarak karmaşık kriptografik bulmacaları çözmek için bir bilgisayar kurar. Bu genellikle çok büyük miktarda GPU gücü gerektirir. 

Pow, hızla eskiyen donanımlar kullanır ve büyük miktarda elektrik tüketir. Bu da PoW’u oldukça verimsiz hale getirir.

En iyi proof of stake coinleri ise, bir doğrulayıcıdan tokenleri teminat olarak kullanarak güven kazanır. Bu, işlemleri çok daha büyük bir verimlilikle doğrulayabilen bir sistemle destekler. PoS, enerji tüketimini önemli ölçüde azaltır ve kriptonun daha çevre dostu olmasını sağlar.

PoS, güvenliği artırmanın ve enerji kullanımını azaltır. Bunun yanında nispeten az sayıda madencilik havuzu operatörü olduğu için merkezileşmeyi ortadan kaldırır. Yüksek başlangıç maliyetleri nedeniyle, büyük sermaye rezervlerine sahip olanlar tarafından domine edilme eğiliminde olduğunu belirtmek önemlidir.

Sonuç olarak, her iki konsensüs mekanizması da aynı görevi yerine getirirken, bunu yapma şekilleri farklıdır. Artan kripto para hacmi ve enerji kullanımı etrafındaki daha fazla inceleme nedeniyle, geleceğin PoS mekanizmasına yöneleceği muhtemeldir.

Proof of Stake Coinleri İyi Bir Yatırım mı?

Piyasada çok çeşitli stake kanıtı paraları bulunduğundan, bazıları doğal olarak diğerlerinden daha iyi bir yatırım olacaktır. En iyi proof of stake coinleri arasında çoğunun paylaştığı birkaç önemli yatırım faktörü vardır.

Sürdürülebilirlik

Kripto para biriminin yüksek enerji kullanımı nedeniyle medyada eleştirilmesiyle, PoS, PoW muadillerine göre çok daha ilgi çekici görünüyor.

İş kanıtı blok zincirleri hızla tükenen ve verimsiz hale gelen donanım gerektirirken, PoS, yüksek bir başlangıç yatırımı gerektirmektedir. Hisse kanıtı kurulduktan sonra neredeyse sonsuz bir süre çalışabilir. Kripto gibi hızla gelişen bir pazar için bu çok büyük bir avantajdır.

Ethereum, yüksetlme sonrası enerji kullanımını %99,99 oranında azaltmıştır. Aynı zamanda işlem hızını ve ölçeklenebilirliğini artırmıştır.

Üstün Teknoloji

İş kanıtı (PoW) konsensüs mekanizması, kuşkusuz Bitcoin tarafından popülerleştirildi. Bitcoin 2011 yılında piyasaya sürüldü ve önemli ölçüde güncellenmesi muhtemel değildir.

Proof of stake, çok daha yeni bir kavramdır. Bu da kriptografi ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerden faydalanabileceği anlamına gelir. En iyi proof of stake coinleri uzun vadeli bir yatırım için mükemmel olabilir.

Gelecek Odaklı

Önceki noktaya bağlanarak, kripto para birimi hızla evrim geçiriyor. Piyasadaki en büyük projelerin çoğu için, PoS, işlem doğrulamanın geleceği olarak görülüyor.

İkinci en büyük kripto para olan Ethereum, PoS algoritmasına geçmiştir. Böylece her ERC tabanlı projeleri beraberinde aynı sisteme geçişini sağlamıştır.

Sonuç

Bu makalede, en iyi proof of stake coinleri listesini inceledik. PoS kanıtının diğer konsensüs mekanizmalarından nasıl farklılaştığını açıkladık ve mekanizmanın tam olarak nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak ele aldık.

Araştırmalarımız sırasında, potansiyel artış açısından diğerlerinin çok üzerinde olan belirli bir proje fark ettik. En iyi PoS tokeni Playdoge’dir. Proje yüksek APY oranları ile pasif gelir fırsatı sunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Proof of stake ve proof of work arasındaki temel farklar nelerdir?

Proof of stake modeli güvenli mi?

Proof of Stake kripto paralar yatırım için uygun mu?

En İyi Proof of Stake coinler hangileridir?