Dünya çapında milyonlarca yatırımcıya hizmet sunan Crypto.com, son zamanlarda adını yaptığı büyük partnerlik anlaşmalarıyla da duyurmaya devam ediyor. Los Angeles Lakers ve Los Angeles Clippers gibi dev NBA takımlarına ev sahipliği yapan Staples Center, yeni anlaşma ile artık Crypto.com Arena olarak varlığını sürdürecek. Bu büyük anlaşma ile Crypto.com günümüzde en popüler borsalardan biri haline gelmeyi başardı. Crypto.com incelemesi ile alakalı olan bu makalede borsa ile ilgili tüm detayları ele alacağız.

Platform hakkında bilmeniz gereken ücretler, özellikler, mobil uygulama ve hangi kripto paraları desteklediği gibi konuların ayrıntılarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Crypto.com İncelemesi: Artıları ve Eksileri

Hızlı bir özet olması için sizlere Crypto.com incelemesi başlığı altında artı ve eksilerini tüm şeffaflığıyla bu tabloda özetledik.

Artıları:

  • 250’den fazla kripto para sunuyor
  • Stake edilebilir kripto para yelpazesi geniş
  • Düşük işlem ücretlerine sahip
  • Mobil uygulaması kullanışlı
  • Kripto para destekli kredi imkanı sağlıyor

Eksileri:

  • CRO stake ederken düşük faiz veriyor
  • Ödeme yöntemleri kısıtlı

Crypto.com’da Takas Edilebilir Kriptolar

Yatırımcılar Crypto.com üzerinden Bitcoin ve 250’den fazla kripto para birimini satın alabilirler. Platformun kullanıcı sayısı her geçen gün artmaya devam ettiği için birçok yeni kripto paranın da Crypto.com’a eklenmesi bekleniyor. Bu sebeple yaptığımız Crypto.com incelemesi oldukça önemlidir.

Kripto Para Birimleri

Tüm yatırımcılar 250’den fazla kripto para birimini satın almak, satmak, elinde tutmak veya kripto para sektörünün başka alanlarında işlem yapmak için Crypto.com’u kullanabilir ve kalıcı vadeli işlem çiftlerinde kaldıraçlı işlem yapabilirler. BTC, ETH ve ADA gibi yüksek hacimli kripto paraların yanı sıra ALGO, Polkadot, Uniswap, SOL ve AVAX gibi ünlü altcoin serilerini de Crypto.com’da bulabilirsiniz.

Crypto.com kripto para borsası destek verdiği kripto para birimlerine her geçen gün yenilerini ekliyor. Böylece yatırımcıların merakla listelenmesini beklediği birçok kripto para birimi için büyük bir fırsat oluşturuyor.

Crypto.com’da işlem yapmak yatırımcılar için Dogecoin ve Shiba Inu gibi şaka kripto para birimlerinden Fantom gibi DeFi para birimlerine kadar bir erişim sağlar. Piyasanın iki yöne doğru hızlı hareketini riskli bulan yatırımcılar için de Crypto.com kripto para birimlerini stake ederek ek gelir elde etme imkanı sunar.

crypto.com

Crypto.com, yatırımcılarına kripto para birimlerini stake etmelerine olanaklar tanırken bu özellik belirli bir süre için bazı kripto para birimlerinin kilitlenmesi ile gerçekleşir. Platform, yatırımcıların stake edebileceği 40 adet kripto para birimine destek vermektedir. Her bir kripto para birimi kendine özel bir yıllık faize sahiptir ve bunu Stake özelliğini kullanmadan önce görebilirsiniz. Örneğin Bitcoin stake etmek yatırımcılara %6 yıllık faiz geliri kazandırır. Stabil kripto para birimlerini stake eden yatırımcılar ise yılda %10’a kadar gelir elde edebilirler. En iyi stake edilen kripto para birimlerinden bazıları ise yıllık %14,5 oranlarına kadar getiri sunabilir. Ayrıca Crypto.com kendine ait token’ı olan CRO için de %4 faiz sunduğu bir stake seçeneğine sahip olduğunu da belirtelim.

Platformun stake için 1 ay, 3 ay ve yıllık dönemler gibi çeşitli stake kilidi seçenekleri sunmaktadır. Yatırımcılar kripto paralarını kilitli tutacakları dönemi seçme şansına esnek bir şekilde sahiptir. Crypto.com bu özellikleriyle dünya çapında en iyi stake platformlarından birine sahiptir ve yatırımcılar 20 itibari para birimini de platformda kripto para birimi satın almak için kullanabilirler.

Nitelikli Fikri Tapular (NFT’ler)

Kripto para sektörünün vazgeçilmez öğelerinden bir tanesi de NFT ekosistemidir. 2021 yılında 45 milyar dolardan fazla bir piyasa değeri elde eden NFT’ler için 2026 yılına kadar 150 milyar dolar piyasa değeri öngörülmektedir. NFT’ler blok zincir teknolojisinde dijital verilerden oluşan bir finansal güvenlik olarak görülmektedir. Türkçe karşılığı da yakın zamanda oluşturulan NFT kavramı, “Nitelikli Fikri Tapu” olarak geçmektedir.

crypto.com nft

Her bir NFT blok zincirde benzersiz şekilde kayıt altındadır ve kolaylıkla takip edilebilir. NFT sahipleri bu varlıklarını satabilir, takas edebilir veya aktarabilirler. Crypto.com da bu büyüyen pazara sessiz kalmadı ve NFT pazar yerini kullanıcıların deneyimine sundu. Yatırımcılar bu alanda NFT’lerini sergileyebilir ve ticaretini yapabilirler.

Bu popüler borsa Snailmates, Loaded Lions, Action Bears Club ve Ugonzo Art gibi iyi NFT koleksiyonlarına sahiptir. Crypto.com NFT platformu sürekli olarak yeni koleksiyonlarla hacmini genişlettiği için hiçbir zaman diğer NFT pazar yerlerinden geri kalmamaktadır.

GameFi

Crypto.com incelemesi yaparken GameFi video oyunlarını blok zincir teknolojisi ile buluşturan bir yapıya sahip olduğunu gördük. Bu blok zincir oyunları görevleri tamamlayarak oyun içi ödüller kazanabileceğiniz bir ekonomik sistem sunarlar. Oynamak için oyuncular genellikle platformun yerel tokenlerine sahip olmalıdır.

Yatırımcılar Crypto.com’da The Sandbox, Axie Infinity ve Legends Reborn gibi popüler platformlara erişebilirler. Daha detaylı seçenekler için platform içerisinden kripto paralarının tam listesine göz atmayı unutmayın.

Yield Farming

Crypto.com’da henüz beta aşamasında olmasına rağmen Yield Farming yatırımcıların ilgi gösterdiği bir diğer alandır. Yatırımcılar kripto para birimlerini kilitleyerek çeşitli ödüller kazanırlar. Bu kripto para birimlerini yield farming bölümünde kilitlemenin stake etmekten farklı bir işlem olduğunu da ekleyelim.. 

Yield Farming bir gelir elde etmek için DeFi protokolüne likidite sağlar fakat stake dediğimizde bu işlem blok zinciri daha esnek hale getirmek ve işlemleri doğrulamak için kripto paraları bir borsada kilitlemek anlamına gelir. Staking daha az riskli olduğu için yeni başlayan yatırımcılar için daha uygundur. Yield Farming ise kısa vadeli getiriler sağlarken yatırımcılar genellikle uzun vadeli faiz için kripto paralarını buraya aktarmaktadır.

Crypto.com Ücretleri ve Komisyonları

Crypto.com’da her borsa gibi çeşitli kripto ve NFT işlem ücretlerine sahiptir. Piyasadaki rakiplerine göre platformun rekabetçi bir işlem ücreti politikası vardır ve bu ücretler piyasa alıcıları ve yapıcıları arasında bölüştürülmektedir.

Crypto.com Ticaret Ücretleri

Crypto.com için çeşitli seviyelerde kripto para birimi işlem ücretleri ve NFT işlem ücretleri aşağıda listelenmiştir.

Kripto Para Birimi Ücretleri

Crypto.com ücretleri belli bölümlere ayrılmaktadır . İşlem hacmi ne kadar yüksek olursa işlem ücretleri o kadar düşük olmaktadır. 1. seviyedeki yatırımcıların aylık 0 ila 25 bin dolar arasında işlem hacmi vardır. Bu seviyede alıcılar ve yapıcılar %0,4 oranında işlem ücretlerine tabi durumdadır. Ayrıca Crypto.com işlem ücretlerinde platformun yerel tokeni olan CRO sahipleri için aralıklarla %10 indirim gibi teklifler yayınlamaktadır. Bu durumda 1. seviye yatırımcılar %0,36 ücrete kadar düşer.

Yatırımcılar 25 bin dolar hacmi aştıklarında genellikle %0,35 civarında ücretlerle karşılaşırlar tabi bu özel tekliflerle %0,315’e kadar düşebilmektedir. Bu konuda bir örnek vermemiz gerekirse 1. seviyede Bitcoin için 1000$ değerinde yatırım yapmak isteyen yatırımcılar 996$ değerinde BTC sahibi olacaklardır diyebiliriz. Buradaki 4$ fark %0,4 olan işlem ücretinden kaynaklanmaktadır.

VIP yatırımcılar indirimli ücret haklarına sahiptir. VIP ücretlere hak kazanabilmek için yatırımcıların borsa hacminin %1’ini aşmaları gerekmektedir. Statüyü kazanan yatırımcılar alıcı olarak %0,04 ve yapıcı olarak %0,02 ücretlere tabi olurlar. VIP ticareti de diğer bölümlerde olduğu gibi bir kademeli yapıya sahiptir. VIP 1 haricinde VIP 2 ve VIP 3 seviyeleri de mevcuttur. 2 seviyesi yatırımcılar borsa hacminin %2’sini aşmak zorundadır ve bu durumda %0,03 alıcı ve %0,010 yapıcı olarak işlem ücretlerine sahip olurlar.

NFT İşlem Ücretleri

NFT yatırımcılarına platformun ikincil satıcı ücretlerinin yakın zamanda %5’ten %1,99 seviyesine kadar düştüğünü hatırlatmak istiyoruz. Bu NFT pazar yerleri için de olumlu bir gelişme olarak görülmektedir. NFT yaratıcıları piyasada satış için Crypto.com NFT pazar yeri üzerinde ürünlerini listeleyebilmektedir ve satıcı için %1,99 bir listeleme ücreti mevcuttur.

Varlık  İşlem Ücretleri
Kripto Para Birimleri %0,4
NFT’ler %1,99

Crypto.com İşlem Dışı Ücretler

Siz değerli kullanıcıların kripto para alım satımı yaparken herhangi bir sorun ile karşılaşmaması için tüm ince detaylara dikkat ettik ve Crypto.com incelemesi başlığı altında işlem dışı ücretleri de tespit edip teker teker açıkladık. Gelin birlikte bu ücretlerin neler olduğunu inceleyelim.

Mevduat Yatırma

Crypto.com borsasına para yatırmak bir işlem ücretine sahiptir değildir. Böylece istediğiniz an Crypto.com hesabınıza para yatırabilirsiniz. Fakat burada Crypto.com işlem ücreti almasa bile aracı bankanızın ücret talep edebileceğini unutmamanız gerekmektedir.

Para Çekme

Crypto.com yatırımcıları ister kripto para birimi isterlerse yerel para birimleriyle çekim yapmak istesin bunun için işlem ücreti ödemek zorundadır. Bu para çekme ücreti kripto para birimine göre değişmektedir. Platform banka havalesi yoluyla para çekmek isteyen yatırımcılarına sabit 25 USDC ücret uygularken hatalı USD para yatırma işlemleri için ise 50 USDC’lik bir ücret almaktadır. 

Hareketsizlik

Platform ayrıca aktif olmayan yatırımcılarına 12 ay boyunca tüm işlemlerde hareketsiz kalması durumunda aylık 5$ bir ceza uygulamaktadır. Platformu içerisinde borsanın belki de tek sevmediğimiz yanı bu özelliğidir.  

Crypto.com Kullanıcı Dostu mu?

Crypto.com üzerinde işlem yapmak hem yeni başlayanlar hem de profesyonel yatırımcılar için fazlasıyla uygundur. Bu platformun güncel olarak 50 milyondan fazla kullanıcıyı çekebilmesinin bir diğer nedeni de kullanıcı dostu yapısıdır. Tüm beceri seviyesindeki yatırımcılara hitap eder ve yeni başlayan yatırımcıları birçok blog yazısıyla da destekler.

Yaptığımız Crypto.com incelemesi sırasında platform üzerinde ticaret yapmanın oldukça kolay olduğunu gördük. Profesyonel yatırımcılar da platformu fazlasıyla çekici bulacaktır çünkü Crypto.com gelişmiş araçlarla donatılmıştır. Yatırımcılar teknik analizleri optimize etmek için birçok göstergeyi stratejilerine rahatlıkla dahil edebilmektedirler. 

crypto.com

Yatırımcılar ister Crypto.com uygulamasını isterse masaüstü sürümünü tercih etsinler platform bir sonraki adım için kendilerini yönlendirecektir. Platformun en büyük özelliği aranan bir özelliğe onlarca adım yerine kolayca ulaşabilmemizi sağlamasıdır. Bu da sinir bozucu bir düzine menüye tıklama sürecini ortadan kaldırır. 

Ana sayfa Crypto.com için temel özelliklerin çoğunu içerir. Böylece, yatırımcılar aradıklarını bulmakta zorlanmazlar. Mobil sürümde ise Crypto.com’un masaüstü sürümünde bulunan özellikler mobil aygıtlara optimize edilmiş olarak bulunur. Düzenli olarak seyahat eden kullanıcılar için mobil sürüm işlevsel ve kullanışlıdır.

Bu platformla ilgili dikkat çekici şeylerden bir tanesi de renkler ve tasarımdır. Platform, iyi boyutlandırılmış bir arayüze sahiptir ve kullanıcılarına karanlık ve aydınlık mod olarak kullanım renk paleti sunmaktadır.

Crypto.com Özellikleri, Analizi ve Alım Satım Araçları

Crypto.com incelemesi yaparken bu platformun kripto ekosistemini de çeşitli alanlarda geliştirmeye çalıştığını gördük. Ayrıca kripto alanına yatırım yapmak isteyenlere kripto kredisi imkanının sağlanması da büyük bir özellik olarak önümüze çıktı. Şimdi diğer detayları hep birlikte inceleyelim.

Ödünç Verme (Lending)

Crypto.com yatırımcıların kredi almasına yardımcı olmak için lending adı verilen kripto paralarınızı kiralayabileceğiniz bir sisteme sahiptir. Bir yatırımcının kiraladığı kripto parasıyla anında bir kredi sunumu gerçekleşmektedir. Yatırımcıların bu özellikten faydalanabilmesi için platform tarafından kabul edilen bazı kripto paraları öncelikle yatırmaları gerekmektedir. Bu işlemi yapar yapmaz gerekli krediye erişimleri açılmaktadır. Yatırımcıların teminat olarak kullanabileceği kripto para birimleri CRO, BTC, ETH, LTC, VET, LINK ve DOT olarak öne çıkmaktadır.

OTC (Borsa Dışı Piyasalar)

Büyük miktarlarda alım satım yapmak ve indirimli işlem ücretlerine hak kazanmak isteyen yatırımcılar genellikle Crypto.com’un OTC portalı olarak verdiği hizmetlerden yararlanmaktadırlar. Bu da Crypto.com’u diğer birçok borsadan ayıran özelliklerden birisidir. Platform yatırımcıların minimum 50 bin dolar tutarına kadar büyük siparişlerle işlem yapmalarını sağlamaktadır. Bu tür siparişler büyüklüğü sebebiyle Crypto.com tarafından daha düşük olan özel işlem ücretlerine tabi durumdadır.

OTC işlemleri ne kadar büyük olursa olsun Crypto.com bu işlemleri çok hızlı bir şekilde işleme koyar. Yatırımcılar maksimum 1.000,00 USDT limite sahiptir ve OTC’de işlem gören çiftler BTC/USDT, ETH/USDT, ADA/USDC, SOL/USDC ve XRP/USDC’dir. Platform bu ticaret tipini sadece VIP ve kurumsal yatırımcılara sunmaktadır.

Ticaret Araçları

Bu platformun en güzel yanlarından birisi de yeni başlayan yatırımcıların bir butona basarak işlemlerini gerçekleştirebilmelerini sağlayan arayüzüdür. Bunun yanı sıra profesyonel yatırımcılar için de strateji geliştirme araçları platformda mevcuttur. Crypto.com TradingView çizelgelerini kullanarak yatırımcıların Fibonacci düzeltme veya uzatma seviyeleri, hareketli ortalamalar ve dirgenler gibi çeşitli araçları kolayca kullanmasını sağlar.

Yatırımcılar Crypto.com’u kullanarak işlem ve ticaret geçmişine kolayca erişebilir. Böylece gelişmiş bir yatırım geçmişi izlemesine sahip olursunuz. Gelişmiş araçlar sayesinde yatırımcıların 10 kata kadar marjlardan faydalanması sağlanır. Ayrıca platformun zaman içinde otomatik olarak bir pozisyona ölçeklenebilen ve maliyeti 1$ olan botu da bulunmaktadır.

Staking

Kripto para piyasası oldukça hareketlidir ve yatırımcıların para kazanmak için sadece aktif iniş çıkış hareketlerine göre işlem yapmasına gerek yoktur. Yatırımcıların kripto para birimlerinden pasif olarak para kazanabileceği bir metod olan kripto staking sistemi de Crypto.com’un değerli özelliklerinden bir tanesidir. En iyi altcoin borsaları bu kripto paraları borsalarında stake edebilmeleri için yatırımcılara bu özelliği sunmaktadır. 

Crypto.com her biri farklı faiz oranları sağlayan 40’tan fazla stake edilebilir kripto paraya sahiptir. Bitcoin ve Ethereum’u stake etmek isteyen yatırımcılar yılda %6’lık bir oranda pasif kazanç elde ederler. Daha yüksek gelir elde etmek isteyen kullanıcılar ise yıllık %10 getiri sağlayan stabil kripto para birimlerini tercih edebilirler. Bu platformda bazı altcoinler yatırımcılarına %14.5‘e varan faiz oranları sunduğunu da belirtelim.

Kripto para birimlerine yatırım yapmak büyük risk içerir. Kendi öz araştırmanızı yapıp dijital para satın aldığınızdan emin olun.

Crypto.com Hesap Türleri

Bu platforma üye olmak yatırımcıların üç hesap türünden birine sahip olmalarını sağlar. VIP, Kurumsal ve Standart hesap olan bu hesap türleri hem yeni başlayan yatırımcılar hem de profesyonel yatırımcılar için idealdir. Bir VIP hesabına erişmek isteyen yatırımcılar borsa hacminin %1’inden fazlası ile işlem yaparak bu hakkı elde edebilirler. 

VIP yatırımcı olmanın en büyük yararı daha düşük işlem ücretleridir. Crypto.com borsa işlem hacminin sırasıyla %2’sini ve %3’ünü aşan yatırımcılar için VIP 2 ve VIP 3 seviyelerini de sunmaktadır. Bu da seviye arttıkça daha düşük işlem ücretleri anlamı taşımaktadır. Ayrıca Crypto.com OTC hizmeti sunduğundan kurumsal yatırımcı hesapları için de uygun bir platformdur.

Crypto.com Uygulama İncelemesi

İncelemeyi hazırladığımız tarihler itibarıyla 1 milyondan fazla yatırımcı Crypto.com’un iOS ve Android uygulamalarını indirmiş ve kullanıyor durumda. Bu da yatırımcıların birçoğunun hareketli haldeyken bile işlemlerine devam etmek istediğinin bir göstergesidir. Uygulamayı indirmek yaklaşık bir dakika gibi kısa bir süre alır ve uygulama açılır açılmaz sizden yeni bir cüzdan oluşturmanızı veya var olan cüzdanınızı uygulamaya aktarmanızı istemektedir. Böylece en hızlı şekilde işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Uygulama cüzdan işlemini tamamladığınızda kendinizi özel hissedebileceğiniz bir Avatar seçim ekranı ile birlikte gelir ve ardından kayıt işleminin geri kalanını isterseniz atlayıp doğrudan yatırım işlemlerinize başlayabilirsiniz.

crypto.com ios uygulamasi

Uygulamanın ana ekranı yatırımcıların ticaret yapmak için bir kripto para birimini seçmesini sağlar. Alt kısmındaki simgeler ise kullanıcıların aynı blok zincirde bulunan NFT’lere, cüzdanlarınıza ve hızlı göz atma bölümüne sahiptir. Simgeler arasında geçiş çok hızlıdır ve bekleme süresi yoktur. Böylece farklı menüler arası hızlı bir gezinti yapmanız mümkündür.

Crypto.com cüzdanı, piyasadaki en iyi kripto para cüzdanlarından birisidir. Kullanıcıların sadece bir tuşa dokunarak kripto para satın alma işlemlerini, göndermelerini veya satmalarını sağlar. Ek olarak uygulamanın cüzdanı masaüstü sürümünden daha hızlı ve kullanışlı olduğunu belirtelim. Uygulama ve masaüstü sürümleri arasındaki en büyük fark mobil sürümün sadeleştirilmiş olarak yalnızca ticaret için gerekli simgeleri içermesidir. Masaüstü sürümü ise bazı yatırımcıların ihtiyaç duymayacağı birçok ek özelliği barındırır.

Bu uygulamanın kolay kullanımı yeni başlayanlar için fazlasıyla idealdir. Crypto.com piyasadaki en iyi kripto uygulamalardan birine sahiptir.

Crypto.com NFT Pazar Yeri

NFT yatırımcıları işlemlerini hızlı ve basit bir şekilde yapmayı severler. Crypto.com NFT pazar yeri de onlarca seçenek ve kolay kullanımla yatırımcılara hizmet vermektedir. Bu pazar yerinde BeatHeadz, Aston Martin F1 ve Bull Run Crew gibi en popüler NFT’lerden bazılarını bulabilirsiniz.

Crypto.com’un NFT pazar yerinin en güzel yanı da içerik oluşturucularının rahatlıkla çalışmalarını sergileyebilmesine olanak sağlamasıdır.

Crypto.com Cüzdanı

Kripto para sektöründe güvenlik yatırımcılar için en önemli hususlardan biridir. Bu sebeple Crypto.com’un güvenli bir depolama sağlamak birincil önceliği konumundadır. Temel olarak sahip olduğu uygulama, kullanıcıların yeni bir cüzdan oluşturmasına veya cüzdanlarını içe aktarmasına olanak tanır.

Crypto.com cüzdan

Ayrıca varlıklarını borsada tutmayı seçen yatırımcılar için Crypto.com’un tüm kripto para birimlerinin soğuk cüzdanlarda çevrimdışı olarak tutulduğunu belirtmemiz iyi olacaktır.

Crypto.com Ödeme Yöntemleri

Hesabınıza para yatırmak ve çekmek için çeşitli seçenekler mevcuttur. Crypto.com incelemesi sırasında fark ettik ki diğer rakip platformlara nazaran daha kapsamlı ödeme yöntemleri mevcuttur.

Banka/Kredi Kartları

Hesapları finanse etmek için yatırımcılar banka veya kredi kartlarını kullanabilirler. Uygulama kullanıcıların kolay para aktarması için kredi kartı eklemesini de desteklemektedir. Platformun kartı doğrulaması gerekmektedir bu yüzden de hesabınızdan 1,50 TL gibi bir işlem ücreti çekilecektir. Uygulamada kart ile yapılacak finansmanlar için %2,99 bir işlem ücreti alınmaktadır.

Fiat Cüzdanlar

Fiat Para yatırma işlemleri incelememizi yazdığımız an itibarıyla Crypto.com’da desteklenmemektedir. Fakat Crypto.com coin yani CRO ile yapacağınız satın alımlarda komisyon indirimi uygulanır.

Kripto Para Cüzdanları

Crypto.com‘da işlem yapmaya başlamanın en hızlı yolu kripto paralarınızı doğrudan ana hesabınıza aktarmaktır. Kripto para yatırma işlemleri ücretsizdir fakat çekim işlemlerinde kripto paranın cinsine göre işlem ücreti uygulanır.

Crypto.com Minimum Para Yatırma

Yatırımcıların bu platformda işlem yapmaya başlamak için yatırabilecekleri minimum tutar 100 USDC’dir. Bu da 100$ civarına eşdeğer bir para anlamına gelir. Fakat yatırımcılar bu aktarmayı kripto para olarak gerçekleştirmek isterlerse herhangi bir minimum tutarla karşılaşmazlar.

Crypto.com Para Çekme Süreleri

Crypto.com uygulamasına para çekmek isteyen yatırımcılar varlıklarını anında aktarabilirler. Farklı bir adrese yapılan para çekimlerinde ise işlem 2 ila 3 saat kadar sürebilmektedir.

Bazı yatırımcılar FIAT cüzdanı kullanarak para çekmeyi tercih edebilir. Fakat Fiat para çekme işlemleri an itibarıyla Crypto.com Exchange’de desteklenmemektedir.

Crypto.com Bonusları ve Promosyonları

Platform uygun işlem ücretleri sunduğu için bazı yatırımcılar bu düşük seviyeleri bir bonus gibi de görmektedir. Ancak bunun dışında da Crypto.com üzerinde promosyonlar bulabilirsiniz Bir yatırımcının borsaya yeni arkadaşlarını davet edebileceği referans sistemi sayesinde her arkadaş için CRO kazanma şansına sahipsiniz ve bu ödül 2,000$ seviyesine kadar yükselebilmektedir.

Bu ödül ayrıca işlem ücretlerinde %50’ye varan bir indirim içermektedir. Crypto.com yatırımcıların maksimum davet sayısında bir sınır koymamıştır bu da tüm koşullar sağlandığında ödüllerin kolayca alınabilmesini sağlamaktadır.

Crypto.com Demo Hesabı

Yapmış olduğumuz Crypto.com incelemesi ile alım satım yaparken platformun gelişmiş araçlar sunarak canlı bir platforma sahip bir borsa olduğunu gördük. Borsa içerisinde işlemler elbette gerçek kripto para birimleri ile yapılmaktadır. 

Fakat yatırımcıların canlı ticarete başlamadan önce bir demo hesapta kendilerini deneme şansı da vardır. Crypto.com yeni başlayanlar ve platformu denemek isteyenler için demo hesap hizmeti sunmaktadır. Tavsiyemiz, tecrübeli değilseniz ilk olarak demo sürüm üzerinden alım satım yapmanızdır.

Crypto.com Müşteri Desteği

Yeni başlayan yatırımcıların en fazla ihtiyacı olan şeylerden biri de alım satım ve ticaretleri sırasında platformdan da yardım alabilmektir. Crypto.com 7/24 müşteri desteği sunmaktadır bu sayede herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız sorununuza çözüm üretecek bir yetkiliyi anında bulabilirsiniz. Crypto.com Türkçe olarak da yardım merkezinde birçok konuya detaylı açıklamaya sahiptir.

Platformun yardım merkezi temel soruların büyük kısmına cevap vermektedir ancak yatırımcılar burada aradıklarını bulamazlarsa canlı sohbet ile destek alabilirler. Bunun dışında kullanıcılar Crypto.com Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal sayfalar üzerinden de destek alabilirler. 

Crypto.com Lisans ve Güvenlik

Bu makaleyi okuyan her kullanıcı Crypto.com güvenilir mi sorusuna yanıt aradığının farkındayız. Crypto.com güvenlik konusunda sektördeki en hassas borsalardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. Platform, tüm işlemleri inceleyen deneyimli ekiplerle birlikte çalışıyor ve yatırımcıların kripto para birimlerini soğuk cüzdanlarda çevrimdışı tutarak ek bir güvenlik önlemi sergiliyorlar. Uygulama ayrıca çok faktörlü kimlik doğrulama özelliğine de sahiptir.

Platform yatırımcılarının iyi bir tüketici koruması elde etmesi için MFSA üzerinden 3 VFA Servis Sağlayıcı lisanslarını almıştır. Crypto.com ayrıca Elektronik Para Kurumu lisansına da sahiptir.

Platform, denetleyici ve düzenleyici birçok kurum tarafından izlendiği için güvenlik önlemleri de bu seviyede yüksek tutulmaktadır.

Crypto.com Kabul Edilen Ülkeler

Crypto.com incelemesi yaparken Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede kullanımının yasal olduğunu gördük. Ayrıca mobil uygulaması 100’den fazla ülkede kullanılabilir durumdadır. Sahip olduğu mobil uygulama Türkçe dil desteğine sahiptir. Bu sebeple Crypto.com incelemesi yaparken en çok sevdiğimiz özelliklerinden biri bu olduğunu gördük.

Crypto.com ile Ticarete Nasıl Başlanır?

Crypto.com nedir bunu öğrendiğinize göre şimdi alım satıma başlamak ve yatırımlarınızı yönetmek için sizlere kısa bir rehber oluşturmak istedik. Aşağıda yer alan beş adımı takip ederek kolayca istediğiniz kripto para birimine yatırım yapabilirsiniz.

1. Adım: Uygulamayı İndirin

Masaüstü ve mobil sürümleri destekleyen Crypto.com web sitesini ziyaret edin. Uygulamayı indirmek için iOS veya Android versiyonlarından tercihinize göre linke tıklamanız yeterlidir.

crypto.com uyelik

2. Adım: Bir Hesap Oluşturun

Uygulamayı indirip kurduktan sonra bir hesap oluşturmanız gerekir. Bu ekranda yatırımcının e posta adresini girmesi ve doğrulaması istenmektedir. Gerekli bilgileri doldurup e postanızı doğruladıktan sonra artık işlem yapmaya hazırsınız.

3. Adım: Para Yatırın

Kontrol paneline giderek bir hesaba para yatırın, ardından ‘Ana Sayfaya ve ardından ‘Aktar’a dokunun. ‘Para Yatıra ve ardından ‘Fiat’a dokunun.

Aktarmak istediğiniz para birimini ve tutarı seçtikten sonra onaylayın.

4. Adım: Kripto Para Birimlerini Arayın

Uygulamanın alt kısmında bulunan ’Kripto Günlüğü’ butonuna dokunun, ardından üst kısımdaki arama kutusuna işlem yapmak istediğiniz kripto para birimini yazın.

5. Adım: Bitcoin Satın Alın

Satın alınacak Bitcoin (BTC) miktarını girin, Crypto.com uygulamasında bunun FIAT para cinsinden değerini gösterecektir. ‘BTC Satın Al’ seçeneğine dokunun ve Bitcoin satın alma işlemini tamamlayın.

Crypto.com’da Nasıl Satış Yapılır?

Yatırımcılar Crypto.com’da kripto para birimleri satın almak yerine bunu satmayı da tercih edebilirler. Bu basit bir işlemdir ve yapmanız gereken tek şey ticaret yapmak istediğiniz kripto para birimini seçtikten sonra ‘Satın Al’ yerine ‘Sat’ seçeneğini tıklamaktır.

Özet

Yapmış olduğumuz Crypto.com incelemesi sırasında platformun birçok özelliğini deneme fırsatı bulduk ve birçoğunun gerçekten başarılı olduğunu düşünüyoruz. Özellikle bu ticaret platformunun piyasadaki en iyi DeFi stake platformlarından biri olduğunu görmek görüşlerimizi olumlu yönde etkiledi. Crypto.com uygulaması da arayüz ve kullanım açısından hem yeni başlayan yatırımcılar hem de profesyonel yatırımcılar için ideal bir hizmet sunmaktadır. Yatırımcılar 250’den fazla kripto para birimine ve 40 adet stake edilebilir kripto para birimine sahiptir. Bu da pasif gelir elde etmek isteyen yatırımcıların da dikkatini çekmektedir.

Crypto.com Türkiye sınırları içerisinde oldukça sevilen bir borsadır. Para yatırmak ücretsizdir ve bir hesaba para yatırmak için farklı metotlar kullanabilirsiniz. Kripto para ticareti sırasında uygulama üzerinde grafiklerde ve takipte gelişmiş araçlar sunarken 7/24 müşteri desteği ile de müşterilerini desteklemeye devam ederler.

Crypto.com logo

Crypto.com Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Crypto.com yasal mı?

Crypto.com Türkçe Desteği var mı?

Türkiye’de Crypto.com’u kullanabilir misin?

Coinbase mi yoksa Crypto.com mu daha iyi?

Binance mı yoksa Crypto.com mu daha iyi?