Shiba Inu, 2021 sonlarında ‘Dogecoin katili’ olarak kendisini herkese duyurarak popüler oldu. Bu şaka olarak ortaya çıkan kripto paranın fiyatı Ekim 2021’in en yüksek seviyesinden ciddi bir düşüş yaşamış olsa da, Shiba Inu önümüzdeki haftalar ve aylar için hala muazzam bir potansiyele sahip.

Bu yazıda, düşük komisyon ücreti ile Shiba Inu’ya hangi borsa üzerinden yatırım yapabileceğinizi açıkladıktan sonra detaylı olarak SHIB’in ne olduğunu açıklayalım.

Shiba Inu (SHIB) Nasıl Satın Alınır?

Halihazırda aşağıda yer alan 5 adet farklı kripto borsası üzerinden SHIB alımının nasıl yapılacağını açıkladık. Gelin en popüler platform olan crypto.com üzerinden nasıl SHIB alınacağını kısa bir şekilde anlatalım.

 • ✅ 1. Adım: Crypto.com hesabı açınResmi crypto.com internet sitesini açın ve kullanıcı kayıt sürecini başlatmak için “Şimdi Katıl” simgesine tıklayın. Adınız, e-posta adresiniz, ikamet yeriniz, telefon numaranız ve deneyiminiz gibi kişisel bilgilerinizi soran bir kayıt formu açılacaktır.
  Not: Bu bilgileri vermenizde herhangi bir sorun yoktur. Crypto.com gibi kripto borsaları yüksek güvenlik önlemleri ile korunur.
 • 🔒 2. Adım: Kimliğinizi doğrulayın – Kayıt sürecinin bir parçası olarak, crypto.com ekibine devlet tarafından verilmiş kimlik belgenizi göndermeniz gerekmekte. Yapay zeka tarafından kontrol edildiği için kısa bir süre içerisinde onaylanacaktır.
 • 💳 3. Adım: Para Yatırın – Ardından Crypto.com size hesabınızın onaylandığını bildiren bir e-posta gönderecektir. Giriş yapın ve kullanıcı kontrol panelinde “Para Yatır”a tıklayın. Bölgenizde desteklenen tüm ödeme seçeneklerini gösteren bir para yatırma penceresi açılacaktır. Birini seçin, yatırmak istediğiniz nakit miktarını belirtin ve transferi tamamlamak için talimatları izleyin.
 • 🔎 4. Adım: Shiba Inu’yu Arayın – Yatırımınız, crypto.com hesabınıza yansıdığında, kullanıcı panosundaki “Keşfet” sekmesine basın. Desteklenen varlık sınıfları listesinden “Kripto”yu seçin ve ardından desteklenen kripto varlıkları listesinden Shiba Inu’yu (SHIB) arayın.
 • 🛒 5. Adım: Satın Alımı Gerçekleştirin – SHIB’i satın almayı seçin ve açılan ticaret sekmesinde, satın almak istediğiniz SHIB tokenlerinin miktarını girerek ticareti özelleştirin. Ardından satın alma işlemini tamamlamak için “Alım Yap” butonuna tıklayın.

Yukarıdaki hızlı adımdan görebileceğiniz gibi, crypto.com gibi kullanıcı dostu bir ticaret platformu kullandığınızda, Shiba Inu’yu çok az deneyimle veya hiç deneyim olmadan dahi satın almak oldukça kolay.

Ancak SHIB yatırım sürecinin nasıl çalıştığına dair daha ayrıntılı bir açıklamaya ihtiyacınız varsa, okumaya devam edin.

SHIB Nereden Alınır?

SHIB satın almak için ilk olarak size uygun bir platform bulmanız gerekir. Seçtiğiniz platformun yasal altyapısı olduğuna emin olmanızın yanı sıra ücretleri ve komisyonları da dikkate aldığınızdan emin olun.

Shiba Inu veya diğer popüler kripto para  varlıklarını nereden satın alacağınızı seçerken aşağıda sizin için seçtiğimiz onaylanmış platformları göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

1. Crypto.com

crypto.com

SHIB almanın en iyi yollarından biri olan Crypto.com’u sizlere tanıtalım. Crypto.com, yatırımcıların hesaplarını güvende tutmaya yardımcı olmak için çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ve beyaz listeye alma gibi çeşitli güvenlik önlemleri kullanır.

Elbette hesabınızın korunmasına yardımcı olmak için güçlü bir parola ve kişisel çevrimiçi güvenlik uygulamaları kullanmak da önemlidir. Kripto para birimi işlemleri geri alınamaz, bu nedenle hesabınız ihlal edilirse kaybolan kriptoları kurtarmanız pek olası değildir.

crypto.com

Güvenlik önlemlerine ek olarak, Crypto.com herhangi bir saldırıdan etkilenmemek ve kayıpları önlemeye yardımcı olmak için müşteri mevduatlarını çevrimdışı olarak soğuk depoda saklar. Ayrıca ABD doları bakiyeleri üzerinde 250.000 ABD Doları tutarında FDIC sigortası sağlamak için ABD’deki yerel bankalarla birlikte çalışır. Bu, Türkiye için çok da ‘eksi’ bir durum değil. Bazı imkanlardan Türkiye olarak yararlanamayacak olsak da bu crypto.com’u Shiba Inu alımı için en uygun kripto borsaları listemize girmesine etken değil.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

2. Binance

binance

Binance, 2017 yılında Hong Kong’da kurulmuş lider bir kripto para borsasıdır. Altcoin ticaretine güçlü bir şekilde odaklandığını söyleyebiliriz. Binance, Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Litecoin (LTC), Shiba Inu (SHIB) ve kendi tokeni Binance Coin (BNB) dahil olmak üzere 500’den fazla kripto para biriminini satmakta. 2018 yılında, Yakın zamanda Çin’in kripto borsası işletmeleri konusundaki katı düzenlemelerine yanıt olarak şirket merkezini AB’nin Malta şehrine taşıdı.

“Binance” adı, “Bitcoin” ve “finans” kelimelerinin birleşimidir. Çok katmanlı ve çok kümeli mimarisiyle yüksek standartlarda güvenliğe sahip ve yüksek işlem hacmi bulunuyor. Saniyede yaklaşık 1,4 milyon siparişi işleme kapasitesine sahip olduğunu iddia ediyor. Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve kendi yerel BNB coinleri dahil olmak üzere 500’den fazla kripto paranın alım satımını destekler.

binance

Not: Mining, Stake, Marjin ve Vadeli işlemlerinizi borsa üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

3. Coinbase

coinbase

Coinbase, kripto para birimine yeni başlayanlar için en çok tercih edilen kripto borsasıdır. Kullanımı kolay arayüzü, insanların sadece birkaç tıklamayla kripto alıp satmasına olanak tanır. Her kripto para birimini desteklemese de başta Shiba Inu olmak üzere en popüler kripto paraların çoğunu bünyesinde barındırır.

Coinbase hakkında bilmeniz gereken ilk şey, özellikle küçük miktarlarda kripto satın alırken ücretlerin artabileceğidir. Örneğin, 10$’a kadar kripto para birimi satın alırken 0,99$ değişken ücret ödersiniz, bu da ücretinizin yaklaşık yüzde 10 artacağı anlamına gelir (ve bu, fiyata dahil edilmiş olan spread marjının üzerindedir).

coinbase

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

4. Paribu

paribu logo

Listemizin 4. sırasında en popüler Türk borsalarından biri yer almaktadır. Paribu, 2017 yılında kurulan Türkiye’nin lider kripto borsalarından biridir. IOS ve Android işletim sistemlerinde kullanıcı dostu arayüze sahip. Türk bir borsa olduğu için herhangi bir sorun yaşadığınız takdirde sorununuzu çözmek için 7/24 hazır bir şekilde bekleyen müşteri hizmetleri ekibi vardır.

Paribu borsasında hesabınızı onaylamadan işlem yapabilirsiniz fakat onaylamanızı öneriyoruz. Eğer hesabınızı onaylarsanız %0,5 komisyon oranı yerine sadece %0,35 komisyon kesilir.

paribu website

5. BtcTurk

btcturk

BtcTurk, Türkiye’nin ilk Türk lirası ile Bitcoin alımının yapıldığı ve en popüler Türk kripto para borsalarından bir diğeridir. 2013 yılında kurulan bu şirket, 2022 yılında da büyük ilgi görüyor. Bunun en büyük sebebi arayüzün doğrudan Türkçe olması ve Türklerin anlayabileceği şekilde tasarlanmış olmasından kaynaklanıyor.

BtcTurk borsası üzerinden yapacağınız 0-5,000,000 arası her alım emirlerinde %0,09 komisyon kesilir. Fakat bu ücrete KDV dahil değildir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz yaklaşık %18 KDV ücreti de dahil edilecektir. Diğer kripto borsalarının komisyon oranlarına baktığımız zaman kdv ücretini saymazsak aşağı yukarı benzer bir ücret kestiklerini söyleyebiliriz. Yani Shiba Inu satın almak isterseniz oldukça düşük bir komisyon oranı karşılığında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

btcturk

BtcTurk büyük kripto borsalarına göre (Binance ve Coinbase) nispeten daha az kripto hacmine sahiptir. Eğer sadece bilinen ve güvenli kripto para birimlerine yatırım yapmak isterseniz BtcTurk sizin için doğru bir tercih olabilir.

Shiba Inu Nedir?

Shiba Inu’nun nasıl satın alınacağını açıklamadan önce, kripto paranın ne olduğuna ve çeşitli kullanım durumlarına ayrıntılı bir göz atalım. 2021’de Dogecoin satın almayı seçen yatırımcılar, Dogecoin’in yarattığı kitlesel çekicilikten yararlanmak amacıyla Ağustos 2020’de piyasaya sürüldüğü için Shiba Inu’yu duymuş olacaklardır. Önde gelen şaka kripto paranın kurucusu Ryoshi, bugüne kadar isimsiz kaldı ve hiçbir zaman SHIB tokenlerinin sahibi olmayı seçmedi.

Shiba Inu’nun teknik incelemesine (Woofpaper) baktığımız zaman, tamamen merkezi olmadığını ve “Dogecoin katili” olmayı hedeflediğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, Shiba Inu’yu Dogecoin’den ayıran şey, Ethereum blok zincirinde barındırılmasıdır. Sonuç olarak bu, Shiba Inu’nun akıllı sözleşmelerin gücünden yararlanmasına olanak tanıyarak Shiba Inu’ya DOGE’den çok daha fazla kullanım durumu sağlar.

Bununla birlikte şimdiye kadar SHIB, diğer birçok kripto para birimine benzer şekilde esas olarak bir ödeme yöntemi olarak kullanılmıştır. cryptwerk.com’a göre, Shiba Inu şu anda dünya çapında turizm, kumar, oyun ve daha fazlası gibi sektörlerde 640’tan fazla yatırımcı tarafından kabul ediliyor. Bu, Bitcoin’in hakimiyetine yakın bir yerde olmasa da, SHIB’nin oluşturduğu niş kesimi vurguluyor.

Shiba Inu İyi Bir Yatırım mı?

Shiba Inu’nun 2021’de gördüğü inanılmaz fiyat artışı (ve sonraki düşüşü) göz önüne alındığında, SHIB’nin iyi bir yatırım fırsatı olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak, bu yıl Shiba Inu’ya yatırım yapmak isteyebileceğiniz beş neden aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir:

Arkasındaki Topluluk Desteği

Shiba Inu nasıl satın alacağınızı araştırırken farkedeceğiniz ilk şey, bu kripto paranın arkasındaki büyük topluluk desteği olacaktır. Bu destek, yaklaşık 500.000 üye içeren SHIBArmy olarak adlandırılan Shiba Inu alt dizisi tarafından açıkça kanıtlanmıştır. Ek olarak Shiba Inu, diğer birçok altcoin için geçerli olmayan Twitter ve kripto forumlarında hala düzenli olarak tartışılmaktadır. 

Akıllı Sözleşme Yetenekleri

Düzenli olarak Ethereum satın alan yatırımcılar, ağın sahip olduğu akıllı sözleşme yeteneklerini anlayacaklardır. Shiba Inu’nun Ethereum ağında oluşturulmuş olması, akıllı sözleşme entegrasyonu olmadan kripto para birimleri için yapılması zor olan para biriminin ‘geleceğe uygun hale getirilmesine’ yardımcı olacaktır.

Ek Kullanım Durumları

Yukarıda sunulan akıllı sözleşme bilgilerinin ardından Shiba Inu, yalnızca dijital para birimi olarak kullanılmasının yanı sıra başka kullanım örnekleri de geliştirdi. En zorlayıcı kullanım örneklerinden biri, köpeklerle ilgili şaka kripto paralarına odaklanan merkezi olmayan değişim (DEX) olan ShibaSwap’tır. Bu, kullanıcıların likidite sağlamasına ve DAO’yu yönetmek için kullanılan token olan BONE’yi oluşturmasına olanak tanır.

shiba inu

Shiba Inu Satın Alma Yolları

Desteklenen ödeme yöntemleri açısından Shiba Inu’yu satın almanın birçok yolu vardır. SHIB’i nasıl satın alacağınızı bilmiyorsanız sizin için en popüler satın alma yöntemlerini derledik. Gelin birlikte inceleyelim.

Kredi Kartı veya Banka Kartı ile Shiba Inu Satın Alın

Shiba Inu satın almanın en kolay yolu, kredi/banka kartı kullanmaktır. Bu, uygun bir borsada hesap açtıktan ve kimliğinizi doğruladıktan sonra anında SHIB tokenlerinizi doğrudan satın alma imkanı verir.

Ancak, borsaların %3-5 arasında komisyon kestiğini varsayarsak, seçtiğiniz platformda hangi banka/kredi kartı ücretlerinin geçerli olduğunu kontrol ettiğinizden emin olun. Örneğin, bir kredi/banka kartı ile Shiba Inu satın aldığınızda Coinbase %3,99 komisyon alır.

Bununla birlikte, Binance platformu üzerinden hem Visa hem de MasterCard ile %5 işlem ücreti karşılığında SHIB satın alabilirsiniz.

PayPal ile SHIB Satın Alın

PayPal ülkemizde ne yazık ki kullanıma kapalı. Fakat VPN yoluyla bu işlemi yapmanız mümkün bu sebeple PayPal’ın güzel bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Crypto.com, Neteller ve Skrill gibi alternatif e-cüzdanların yanı sıra Paypal ile SHIB satın almanıza da olanak tanır. Desteklenen tüm e-cüzdanlarla USD para yatırma işlemleri ücretsizdir.

Crypto.com - En İyi Kripto Platformu

Puanımız

Crypto.com logo
 • 250+ Kripto Para Desteği
 • Uygun İşlem Ücretleri (%0.4)
 • Türk Lirası ve Türkçe Dil Desteği
 • %14,5'e Varan Ödüller
Crypto.com logo
Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

En İyi Shiba Inu Cüzdanı

Shiba Inu’nun yerel tokeni SHIB destekleyen bir kripto para cüzdanında saklanması gerekir. Piyasada pek çok SHIB cüzdan türü vardır ve bunların hepsi farklı düzeylerde güvenlik ve rahatlık sunar.

Dikkate alınması gereken ilk şey, sıcak veya soğuk bir cüzdan kullanmak isteyip istemediğinizdir. İkincisi, her zaman çevrimdışı tutulan donanım cüzdanlarını ifade eder, bu nedenle güvenlik son derece iyidir.

Ancak soğuk cüzdanlar, ilgili cihaza erişmeniz gerektiğinden, SHIB tokenlerinizi gönderme ve alma süreci sizin için hantal gelebilir. Bu nedenle sıcak cüzdanlar, Shiba Inu tokenlerini saklarken çok daha uygundur. Örneğin Binance, bir iOS ve Android uygulaması aracılığıyla gelen bir mobil cüzdan sunar. Cüzdan sadece Shiba Inu’yu güvenli bir şekilde saklamanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda birçok başka kripto para birimini de saklamanıza izin verir.

Özet

Crypto.com kullanırken Shiba Inu’yu evinizin rahatlığında kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Bu platform USD para yatırma ve çekme işlemlerinde herhangi bir ücret talep etmez ve SHIB satın alırken sadece spreadi ödemeniz yeterlidir. Bu sebeple eğer dolar hesabınız yoksa oluşturmanızı öneriyoruz.

En önemlisi, crypto.com çeşitli birinci düzey kuruluşlar tarafından düzenlenir. Bu sebeple Shiba Inu’ya güvenle yatırım yapabilirsiniz.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.