Kripto paralara ilgi zaman geçtikçe artıyor. Bu ilgi arttıkça insanların en büyük sorusu kripto paraları nasıl kolay bir şekilde satın alabilecekleri oluyor. Kripto paraları en hızlı şekilde almanın yollarından biri de bu özelliği destekleyen kripto borsalarından kredi kartı ile almaktır. Her geçen gün daha da yaygınlaşan bu uygulamanın başlıca sebebi güvenilir ve hızlı bir şekilde yapılıyor olmasıdır.

Başlamamız gereken ilk bölüm güvenilir ve düşük ücretlerin ödendiği en iyi kripto para borsalarını tanımak. Ama öncesinde değinmemiz gereken birkaç konu var.

Kredi Kartı ile Kripto Para Almanın Maliyetleri

Kredi kartı ile kripto para alma hızlı ve kolay olsa da diğer birçok seçeneğe göre maliyetli olabilir. Kripto para için verilen komisyonun yanında bankaya verilecek komisyon tutarı da olacağı için toplam ödemeniz gereken komisyon artacaktır. Burada kredi kartı ile kripto para almanın olumlu ve olumsuz yanları olabilir. Çoğu borsada kredi kartı ile satın alımının kolaylaştırılması, yeni başlayanlar için farklı metodlara başvurmadan ilk ve en hızlı çözüm yollarından biri olmasını olumlu yanlara örnek olarak verebiliriz. 

Borsalara göre değişkenlik gösteren ve yüksek komisyon ücretlerinin ödenebilecek olması, limit yetersizliği nedeni ile alınacak kripto para miktarının kısıtlı, kullanılan bankanın harcama politikalarına aykırı durumların oluşması ve banka tarafından ödemenin sorunla karşılaşması gibi hususları da olumsuz yanlarına örnek olarak verebiliriz.

Kripto Para Alımı İçin Doğru Borsayı Nasıl Seçeriz?

Kredi kartı ile kripto para almak için borsa seçerken birçok seçeneği göz önüne almamız gerekir. Bazı borsalar kredi kartı bilgileri konusunda yeterli hassasiyeti göstermeyebilir. Bu yüzden güvenlik unsuru buradaki en önemli faktördür. 

aşkalarının asla bu bilgilere erişemeyeceğinden emin olmamız gerekmektedir. Ayrıca ikili kimlik doğrulama (2FA) gibi seçeneklerin de önemi hem genel hesap hem de kredi kartı bilgilerinizin güvenliği açısından çok önemlidir. Kredi kartı ile ödemenin hızından bahsetmiştik bu noktada olası sorunlar için de müşteri hizmetleri hızlı olan borsalar da ön plana çıkmalıdır. Aşağıda bazı başka unsurları da göz önüne alarak kredi kartı ile kripto para satın alma işlemini yaparken doğru borsa seçimine yönelebilirsiniz:

Güvenlik

Arkasında kimlerin bulunduğu, ne kadar insan tarafından kullanıldığı ve bizlere sunduğu güvenlik hizmetlerini mutlaka incelemeliyiz. Sosyal medyada yorumlar yanıltıcı ve yapay olabileceği için olabildiğince çok referans kullanmaya ve borsayı kullanan kişilere danışmaya özen göstermek gereklidir.

Borsanın Desteklediği Ülkeler

Bulunduğunuz ülkede bu borsanın kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmeniz gerekir. Bazı borsalar ödeme yöntemleri açısından ülkenin yerel bankalarını kullanmadığı için bu size fazladan komisyon ve aracı kurum masrafları çıkartabilir. Her ne kadar ana kripto sektörünün dili İngilizce olsa da kendi dilinizde olan borsalar eğer yabancı diliniz yeterli seviyede değilse sizin için çok daha açıklayıcı ve kullanışlı olacaktır.

İşlem Limitleri ve İşlem Süreleri

Bir işlem için harcayacağınız maksimum ve minimum tutarlar hakkında bilgi edinin. Bu işlemlerin onaylanması hakkında, kripto paranın cüzdanınıza gelmesindeki süre hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Desteklenen Kredi Kartları

Borsa sizin kredi kartınızı kabul ediyor mu? Sanırım en önemli konulardan biri budur. Bazı borsalar her tür kartı desteklerken bazıları ise bu seçenekleri kısıtlı tutabiliyor. Eğer kredi kartınızın tipi o borsa tarafından desteklenmiyorsa para yatırma ve çekme işlemlerinde sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden kredi kartı ile kripto alırken bu seçeneklerin sizin kartınızın özelliklerini destekleyip desteklemediğini iyice incelemeniz gerekmektedir.

Müşteriler İçin Destek

Kullanacağınız borsada yardıma ihtiyaç duyduğunuz an ulaşabileceğiniz bir müşteri temsilcisi var mı? Sorununuz ne kadar sürede çözülebilir? Bu sorular çok önemlidir çünkü sorunsuz bir süreç içerisinde bunu anlamanız biraz zor olabilir. Özellikle Türkçe dilinde müşteri hizmetleri sunan borsalar sizin için çok daha verimli ve anlaşılırlığı kolay çözümler sunabilir. 

Tabii ki sadece dil seçeneği değil hızı ve hizmet kalitesi de bu noktada ön plana çıkmalıdır. Eğer ilgili kripto para borsası hem kendi dilinizde hem de hızlı ve çözüm üreten bir yapıya sahipse bu ek bir tercih sebebi olabilir. 

Arayüz ve Kullanım

Arayüzü ve kullanımı sizin anlayabileceğiniz ve rahatlıkla kullanabileceğiniz bir yapıda mı sorusu da büyük önem arz eder. Kripto para sektöründe yapılan işlemler kolaylıkla geri alınamadığı için yanlış işlem yapabilir ve bu sizi zarara sokabilir. 

Bu yüzden ilgili seçeceğiniz borsanın arayüzünün anlaşılır ve kullanımı kolay olması, borsa seçiminde büyük bir etken haline gelmektedir. Karmaşık yapılara da zamanla alışılabileceği gibi bu arayüz ve kullanım rahatlığı borsa seçiminde yine de dikkat edilebilecek hususlar arasına girer.

Borsanın Desteklediği Kripto Paralar

Borsa kredi kartınızı kullanarak hangi kripto para birimlerini satın almanızda kolaylık sağlıyor ve hangi kripto para birimlerini destekliyor soruları da önem arz etmektedir. Özellikle dar bir sepet üzerinden ilerlemeyen, çeşitliliği sevip yatırımını farklı alt coin’lere bölen yatırımcılar için borsanın kredi kartıyla hangi kripto para birimlerini almaya izin verdiği konusu önemlidir. Kredi kartı ile kripto para alma ekranında hangi kripto para birimlerinin desteklendiğini görebilir ve seçiminizi buna göre yapabilirsiniz. 

kredi karti ile kripto para satin alma

Kredi Kartı ile Kripto Para Almak Ne Kadar Güvenli?

Yeni başlayanlar için en önemli konulardan biri güvenliktir. Peki güvende miyiz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, seçeceğimiz borsa çok önemlidir. Borsalara kimlik bilgilerimizi vermeden önce derin bir araştırma yapmalısınız. Borsanın kuruluşuna kadar her şeyi incelemeniz gerekir. Herhangi bir dolandırılma durumunda hazırlıklı olabilmeniz için bu bilgileri önceden bilmeniz önemli.

Mutlaka diğer müşterilerin yorumlarına kulak vermelisiniz. Tam anlamıyla bir sonuç çıkarmasada bu yorumlar sizin güveninizde etkili bir rol oynayabilir. Birbirinin kopyası olan sitelere dikkat etmelisiniz. Maalesef birçok borsanın kopyası bulunuyor. Bu büyük bir tehlikedir. İşlem yapmadan önce mutlaka dikkat edilmesi gereklidir.

Kredi Kartı İle Kripto Para Nereden Satın Alınır?

10 dakika içinde kredi kartı ile kripto para nasıl ve nereden alınır gelin birlikte inceleyelim. İlk önce başlıklar altında hangi borsalardan kredi kartı ile kripto para alınır, buna bakalım.

 1. Binance
 2. Crypto.com
 3. Coinbase
 4. Capital.com
 5. BtcTurk
 6. Gemini
 7. Kraken

Kripto para satın almak için kullanılan en yaygın borsalardan biri yani Binance ile başlayalım. Ardından diğer borsalara göz atalım.

1. Binance

binance

100 milyonu aşan kullanıcı sayısı ve her geçen gün büyümesini sürdüren Binance, kolay kullanımı ve kullanıcı dostu arayüze sahip olması ile en çok tercih edilen borsalar arasına adını yazdırıyor. Günlük işlem hacmi oldukça yüksek olması da sanırım bunun ispatı konumunda.

Yatırımcıların çoğunlukla tercih ettiği bir borsa olan Binance’de Visa ve MasterCard kullanmak için ayrıca %4,5 miktarında bir ücret alınmaktadır. 

Binance’de kredi kartı ile kripto para nasıl alınır?

 1. İlk önce Binance hesabınıza giriş yapın, Kripto Al – Kredi/Banka Kartı seçeneklerini kullanın.
 2. Karşımızda al-sat işlemlerini görüyoruz. Al bölümüne geldiğimizde üstte harcama yapacağımız para birimi altta ise satın alacağımız kripto para birimi yazacaktır.
 3.  Sonraki aşamada yeni kart ekle bölümüne tıklamanız gerekiyor.
 4. İlk Kredi kartı bilgilerinizi ardından fatura adres bilgilerinizi girin.
 5. Her şeyi kontrol ettikten sonra 1 dakika içinde emri vermeniz gerekiyor.
 6. Sonrasında bankanızın ödemeyi onaylaması için ekranda gösterilen talimatları izleyin.

Burada dikkat etmemiz gereken durum ise bilgilerini kullandığımız kredi kartı sahibi ile işlemi yaptığımız Binance hesabı aynı kişi üzerine kayıtlı olması.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

2. Crypto.com

crypto.com

Henüz 2016 yılında kurulmasına rağmen şimdiden milyonlarca kullanıcıya ulaşan Crypto.com, kolay ve basit arayüzü sayesinde yeni başlayan kullanıcılar için gayet kullanışlı bir borsadır. Visa ve MasterCard kullanabildiğimiz Crypto.com bu işlemlerden sadece %3 miktarında bir komisyon kesiyor. Bu da onun tercih edilmesindeki oranı arttırıyor.

3. Coinbase

coinbase

Coinbase borsası kripto para piyasasında ilk defa yatırım yapacaklar için kullanımı çok kolay olan bir borsadır. Coinbase, Bitcoin ve yüzden fazla altcoini kredi kartı ile satın alabilirsiniz. Borsada hesap açmak ve güvenlik işlemlerini tamamlamak yaklaşık olarak birkaç dakika sürer.

Hesabınızı açıp güvenlik aşamalarını tamamladıktan sonra kredi kartı ile Bitcoin satın alabilirsiniz. Eğer yatırım miktarınız 200$’dan fazlaysa, borsaya %3,99 oranında bir komisyon ücreti ödersiniz. Ancak eğer yatırımınız 200$dan daha az ise, borsadaki sabit faiz oranını komisyon ücreti olarak ödemeniz gerekmektedir. Bu sabit komisyon ücreti de %3,99’dan daha fazla olduğunu belirtelim.

4. Capital.com

capital.com

2016 yılında İngiltere’de kurulan Capital.com’un düşük maliyetleri, çok çeşitli enstrümanları ve kullanıcı dostu ticaret platformu, onları kısa sürede en popüler Forex brokerlerinden biri haline getirdi. Capital.com, yatırımcıların komisyoncularından ne istediklerini dikkatlice düşündü ve hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için başarılı bir karşılama ortamı yarattı. Capital.com’u diğer platformlardan ayıran en temel özellik kredi kartı ile kripto para alırken herhangi bir ekstra ücret ödemeniz gerekmemesidir.

5. BtcTurk

btcturk

En popüler Türk kripto para borsası olarak adlandırdığımız BtcTurk 2013 yılında kuruldu. Diğer borsalara göre daha az işlem hacminin bulunmasının yanında özellikle Türkiye’de kullanışlı bir borsadır. Türk müşteri temsilcilere sahip olması bu konudaki en büyük etkenlerden biridir. BtcTurk üzerinden yapacağınız işlemlerde %0,09 komisyon kesilir. Fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz bu komisyon ücretine ek olarak %18 KDV ödemeniz gerekmekte.

6. Gemini

Gemini

Büyük bir işlem hacmine sahip olan Gemini, daha çok büyük ölçekli yatırımcılara hitap eden bir borsadır. İşlem başına %1,49 gibi bir komisyon alır. Ayrıca, Gemini borsasında 70’in üzerinde kripto para bulunur. Açıkçası bu durum aşağıda da belirteceğimiz gibi genel olarak bir dezavantaj oluşturur.

Peki Gemini’nin iyi ve kötü özellikleri nelerdir? İyi yönleri; üst düzey bir güvenliğe sahip olması ve kullanımının oldukça kolay olması gibi örnekleri verebiliriz. Bizim için kötü özelliklerine ise çok fazla kişisel bilgi istemesi, kripto para çeşitliliğinin az olması gibi örnekleri verebiliriz.

7. Kraken

Kraken

ABD kaynaklı olan Kraken borsası, zaman geçtikçe popülerliğini arttırıyor. Kullanıcı dostu arayüzü birçok farklı işlemi kolay bir şekilde yapabilmenizi sağlıyor. İlk başlarda oldukça az tanınan ve az kullanılan Kraken, zaman içinde yaptığı ortaklıklar ile adını birçok kişiye duyurmayı başardı. Özellikle de TradingView ile yaptığı ortaklık büyük ses uyandırdı. Şu an için 176 ülkede hizmet veriyor.

Peki Kraken hangi para birimleri ile yatırıma izin veriyor?

Başta ABD Doları olmaz üzere Euro, İsviçre Frangı, İngiliz Sterlini ve Japon Yeni gibi para birimleri yatırmanıza izin veriyor.

Neden Kripto Para Almalıyız?

Bitcoin ile başlayan bu serüven milyarlarca dolar hacme ulaştı. Tabii ki bu hacmin büyük bir kısmı Bitcoin’e ait. Peki bu kripto paralar neden önemli?

Bu konuya başlamadan önce Blockchain sistemini bilmeniz gerekir. Bu sistem aslında size bir yerden tanıdık geliyor. Basitçe bir örnek vermek gerekirse bankacılık sistemi gibi işleyen bir sistemden bahsediyoruz. Fakat aklınıza bir merkezi bulunan ve fiziksel yapıları olan bankaların farklı bir türü gelmesin. Blockchain tamamen merkeziyetsiz ve bloklardan oluşan çeşitli ana teknolojileri kullanan bir yapıdadır. Blockchain üzerinde gerçekleşen her işlemin kaydı yine takip edilebilir şekilde kullanılan ağın üzerinde yer almaktadır.

Değişen dünyada her şey gibi paralarda değişiyor. Elle tutulur kâğıt paralardan çok bir kod haline gelmiş paralar gittikçe önem kazanıyor. Hatta bir örnek vermemiz gerekirse Bitcoin birçok devletin para birimini geride bırakarak dünyada 30. Sıraya yükselmiş bir kripto para birimidir. Bazı markalar ve devletler (El Salvador) Bitcoin ile alım satım yapılmasını onaylamış ve aslında bu kripto parayı resmi bir para birimi gibi kabul etmiştir. 

Tabii ki kripto para birimlerinin insanlar tarafından bu kadar ilgi görmesinin başlıca sebebi bir kazanç yolu olarak görülmesidir. Hızlı ve kolay kazanç gibi görülse de bu her zaman öyle olmayabilir. Özellikle sistem hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler büyük miktarlarda zarara uğrayabilirler. Günümüz teknolojileri bir şekilde kendini blockchain sistemine adapte etme yolunda ilerliyor. Teknolojiyi yakalamak ve yatırımlarınızı çeşitlendirmek için de kripto para birimlerine yönelmek bir çok kişi için alternatif haline gelmiştir.

kripto paralar

Kripto Para Almanın Avantajları

Değişen dünya için bir başka gelir kapısına dönüşen kripto paraların birçok avantajı vardır. Bu avantajlara kısaca değinelim.

Ani Fiyat Yükselmeleri

Dakikalar içinde %50 gibi büyük oynamaların dahi yaşandığı kripto paralarda, yüksek kazançlar elde etmek mümkündür. Çok düşük miktarda aldığınız kripto paralar zamanla değerini katlayabilir. Bu durum sıklıkla yaşanmasa da avantaj olarak bahsedebiliriz.

Kripto Paralardaki Çeşitlilik

Sadece 1-2 kripto para yerine yüzlerce hatta binlerce kripto paraya yatırım yapabiliyor olmanız kazanç seçeneklerinizi yüksek oranda arttıracağını söyleyebiliriz. Örneklemek gerekirse 100 dolara 1 adet Solana almak yerine 100 dolara birden fazla kripto paraya yatırım yapabilirsiniz. Bu noktada yaptığınız sepette bazı kripto paralar zarar etse bile bazıları bu zararı karşılayacak seviyede yükselebilir.

Hepsi birlikte yükselirse elde edeceğiniz kazançların oranı da bir o kadar artar. O yüzden ana akım kripto paralar dışında incelediğiniz ve projelerine güvendiğiniz coinlere de yatırım yapma şansını değerlendirin.

Kripto Paralar Arasındaki Transfer Kolaylığı

Kripto paraları başka ülkedeki bir arkadaşınızın hesabına kolaylıkla ve düşük komisyon ücretleri ile gönderebilmeniz büyük bir avantajdır. Banka aracılığı ile yapılan transferlerdeki yavaşlık ve yüksek ücret ödemelerinin olmadığı kullanışlı bir sistemdir.

Kripto Paraların Sınırlı Olması

Birçok kripto para için geçerli olan bu durum, yatırımcıların özellikle dikkat ettiği seçeneklerden biridir. Sınırlı arza sahip kripto paralar zamanla değer kazanmaya devam eder. Kendisinden daha fazla üretilmeyeceği için değerini büyük ölçüde korur.

Kripto Para Almanın Dezavantajları

Özellikle yeni başlayan yatırımcılar için sistemin karmaşık gözükmesi büyük sorunlar yaratabilir. Yukarıda bahsettiğimiz birçok avantaj acemi bir yatırımcı için dezavantaja dönüşebilir. Örnek vermek gerekirse kripto paralardaki çeşitlilik çok olduğu için yeterli araştırma yapmayan bir yatırımcı yanlış bir kripto para birimine yatırım yapıp bunu fark etmeyebilir.

Ayrıca birçok altcoinin bulunduğu borsada yatırımcılar hangisine ne kadar yatırım yapacakları konusunda zorluk çekebiliyor. Bu yüzden yatırım yapmadan önce borsaları ve kripto paraları büyük ölçüde araştırmanızda fayda var.

Kripto Paralar Ne Zaman Alınmalı?

Değişkenliğin oldukça yüksek olduğu kripto paralarda ilk amacınız düşükten alıp yüksekten satmak olmalı. Böylece öncelikle yatırım miktarınızı koruma altına alır ve kazanç durumuna doğru gidersiniz. Bu konuda çok farklı stratejiler olabileceği gibi genellikle büyük yatırımcılar düşüşleri bekleyip satın alımlarını yapar ve yükseliş dönemlerini bekleyip kademeli olarak satış yoluna giderler.

Bir kripto paranın düşmesini fırsata dönüştürebilirsiniz ve yukarıda verdiğimiz adımlarda olduğu gibi kredi kartınız ile hızlı ve kolay bir şekilde kripto para alıp yatırım yapabilirsiniz.

Özet

Kredi kartı ile kripto para almak tüm kripto para borsaları için en hızlı ve kolay yöntemdir. KYC yani kimlik doğrulama süreci de gerektirdiğinden güvenlik unsuru da yüksektir. Havale ve EFT gibi seçeneklerde bankanın transfer işlemlerini beklerken kredi kartı ile kripto para alırken böyle bir bekleme sürecinden geçmezsiniz ve dakikalar içerisinde alımınız tamamlanmış olur.

Kredi kartı ile kripto para alımını hacmen dünyanın en büyük borsalarının çoğu desteklemektedir. Kredi kartı ile kripto para almanın bir diğer avantajı da havale ve eft gibi seçeneklerde ödediğiniz komisyon oranlarından daha az miktarlarda komisyon oranı ödeme şansınızın olmasıdır.