Dogecoin eski şaşalı günlerinden oldukça uzakta. Birçok kripto yatırımcısı, tokenin fiyat olarak toparlanıp toparlanmayacağını merak ediyor. Elon Musk’ın yarattığı hype ile birlikte Doge’nin 0.7316 dolar seviyesine tırmanması, büyük küçük tüm yatırımcıları memnun etmişti. Ancak bu yükseliş 2021 yılında gerçekleşti ve $DOGE o günden bugüne sürekli olarak düşüş gösteriyor. Bugün biz de Business2Community olarak, Dogecoin fiyat tahmini üzerine konuşmaya karar verdik. Bitcoin fiyatının artışı ve kripto ekosistemindeki gelişmeler gerçekten Dogecoin’i olumlu şekilde etkileyebilir mi? 2030 yılına kadar uzanan süreçte Dogecoin’i en ince ayrıntısına kadar inceleyeceğiz.

Nitekim en önemlisi de geçmişe bir pencere açıp tokenin hangi aşamalardan geçerek bugüne ulaştığını gözler önüne sereceğiz. Yatırım yapmayı düşünüyor veya hali hazırda bir yatırımcıysanız, gelin coin için olası fırsatlara ve gelecek ihtimallere yakından göz atalım.

Dogecoin Fiyat Tahmini Genel Bakış

Dogecoin fiyatı için kısa ve uzun vadeli beklentileri netleştirmek istiyoruz. Tahminlerimize dair kısa ve özet niteliğindeki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

  • 2024 Sonu: Makaleyi yazdığımız Temmuz 2024 itibariyle, Dogecoin 0.10 dolardan işlem görüyor. Kripto piyasasının genel durgunluğu olumlu yönde bozulursa, Dogecoin’in 0,21 dolara yükselmesini bekleyebiliriz. Elbette bu ortalama bir beklenti. 2024 yılının son aylarına doğru ciddi bir FOMO yaşanırsa, potansiyel en yüksek seviye olan 0.35 dolarları görebilmemiz mümkün olabilir.
  • 2025 Sonu: Dogecoin fiyat geçmişi için en önemli nokta ATH sayılan 0.7316 dolardır. Açıkçası 2025 yılının sonuna kadar piyasanın bu kadar yükseleceğini düşünmüyoruz. Bitcoin ve diğer kripto paralar için gerekli regüle çalışmaları yapılmadan Doge’nin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yükselmesi son derece zor. Ancak uzmanların piyasa beklentisi $DOGE için en yüksek 0.57 dolardır. Aynı şekilde düşüş için de oluşan beklenti 0.16 dolardır diyebiliriz.
  • 2030: Dogecoin için belki de en kritik nokta uzun vadeli yatırımcıları ilgilendiriyor. Birçok kripto analisti yaşanacak yeni bir yükselişin fiyatı 1 dolara kadar ulaştırabileceğini söylüyor. Açıkçası 2030 yılı için çoğu kripto para projesinde aynı düşünce hakim durumdadır. Regülasyon ve kripto paralarının dünya çapında daha fazla yaygınlaşması, Doge’ninde 1.10 dolar seviyelerine tırmanmasına sebep olabilir. Elbette Elon Musk ve diğer ünlü isimlerinde coin üzerindeki etkisini unutmamak gerekiyor. Olumlu etkilerde zaten fiyatın artacağı aşikar. Olumsuz bir bakış açısı ise, fiyatın 0.20 dolar gibi bir noktaya takılıp kalmasını mümkün kılabilir.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

✏️ Coin adıDogecoin
💱 SembolDOGE
💲 Fiyat (USD)$0,1370037
📈 Fiyat değişimi (1 saat)0.3%
📉 Fiyat değişimi (24 saat)4.58%
💵 Piyasa değeri$19.895.418.389
🏆 Sıralama8
🚀 24 saatlik hacim$1.422.326.640
💸 Dolaşımdaki arz145.218.116.384
💰 Toplam arz145.218.116.384

Dogecoin ile ilgili Son Gelişmeler

Dogecoin’e dair damga vurmuş bazı önemli gelişmeleri bu başlık altında okuyabilirsiniz.

  • Kripto para piyasalarının toparlanması ile birlikte Dogecoin inişli çıkışlı grafiğini terk edebilir. 2024 Şubat ayı ile birlikte başlayan yükselişler ve düşüşlerin yerini uzun vadeli bir büyüme beklentisi alabilir.
  • Dogecoin fiyatı son 30 gün içerisinde %26’lık bir değer kaybı yaşadı.
  • Piyasa değerine göre Dogecoin tüm kripto paralar arasından 9. sıradadır. An itibariyle 24 saatlik işlem hacmi ise 837 milyon dolardır.

Dogecoin Fiyat Geçmişi

Kripto para dünyasının en iyi meme coinlerinden olan Doge, inişleri ve çıkışları ile ön plana çıkmaktadır. Dogecoin nedir diye soracak olursanız sanırım en basit tabirle bir şaka tokeni diyebiliriz. Projenin tasarımcıları Billy Markus ve Jackson Palmer, kripto paraların parodisi olması amacıyla Doge’u tasarlamışlardır. Yaratıcılarının bile beklemediği şekilde büyük bir popülerlik yakalayan Doge, günümüze kadar gelmiş ve çok sayıda yatırımcıya sahip olmuştur.

Peki ana konumuza dönecek olursak, Dogecoin fiyat geçmişi bize neler anlatıyor? Bu sorunun cevabını verebilmek için ilk olarak 2013 yılındaki ilk çıkış zamanına dönüş yapmamız gerekiyor. Token sektöre ilk adım attığında fiyatı adeta 0.0002’den 0.0023 dolara fırlamıştır. O dönem için bakıldığında %300’lük ciddi bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Ancak o dönemlerde Bitcoin’in de volatiliteye sahip olması Dogecoin için aşırı derecede oynaklık anlamına geliyordu. Tüm bunlara rağmen tarihler 2018 yılını gösterirken $DOGE fiyatı %1400’den fazla artarak 0.018 dolara ulaşmış ve inanılmaz bir rekor kırmıştır. Aslına bakıldığında büyük küçük tüm yatırımcıların ilgisini çektiği nokta burasıdır diyebiliriz. 

Fakat tam olarak sektöre damga vurması ve tüm dünyaca popüler olmasını sağlayan şey ise 2021 yılında gerçekleştirdiği ATH’dir. Toplamda %8.600’lük harika bir yükseliş ile fiyat 0.74 dolara ulaşmış ve piyasada sansasyonel bir etki yaratmıştır. Bu noktada her yükselişin önemli bir düşüşü de olduğunu unutmamak gerekiyor. Bahsedilen dramatik düşüş 2022 yılında Dogecoin fiyatının %-80 değer kaybetmesine sebep olmuş ve o günden bu güne toparlanmasını geciktirmiştir.

2 yıl boyunca süren fiyat düşüşleri genel olarak kripto para dünyası için sarsıcı bazı sonuçlar doğurdu. Amiyane tabirle fiyat olarak ciddi düşüşler gösteren sadece $DOGE değildi. Piyasanın karanlık olduğu bu dönem tam 2 yıl sürdü ve fiyat açısından yaprak bile kıpırdamadı diyebiliriz. Ancak bu durgunluk 2024’ün ilk çeyreğinde olumlu şekilde bozuldu. Dogecoin 0.05 dolardan tekrardan yükselişe geçerek 0.21 dolara ulaştı ve uzun bir aranın ardından %307’lik bir artış gösterdi. CoinMarketCap verilerine göre Temmuz 2024 itibariyle de token fiyatının anlık 0.109 dolar olduğunu belirtmek isteriz.

Dogecoin Fiyat Tahmini - CoinMarketCap

Dogecoin Fiyat Tahmini 2024

$DOGE fiyat tahmini için çoğu analist 2024 yılı için hala olumlu düşüncelere sahip. Elbette bu olumlu düşüncenin yatırımcılar için mimarı, FOMO duygusu ve Elon Musk’tır. Elon Musk’ın sanırım Dogecoin’e karşı ilgisini bilmeyen yoktur. Bu ilgi, en ufak bir hareketle token fiyatında patlama yaşanmasına sebep oluyor. Tabiki tokenin topluluğunu ve o topluluğun verdiği desteği de unutmamak gerekiyor. Twitter ve Reddit’te kişisel Doge topluluğu 2.5 milyondan fazla üyeye sahiptir. 

Tüm bu etmenler bir araya geldiğinde tahminlerimize göre fiyatın 0.21 dolara yükselmesini umuyoruz. Piyasada yaşanacak önemli bir krizde de token için en düşük seviyeyi 0.073 olarak belirledik. Ancak az önce bahsettiğimiz FOMO ve Elon Musk faktörlerini de bir araya getirirsek potansiyel en yüksek seviyenin 0.35 dolar olabileceğini ifade etmek isteriz.

Dogecoin Fiyat Tahmini 2025

2025 yılı için kripto para sektörünü bekleyen iki önemli gelişme bulunuyor. İlk gelişme hali hazırda yaygınlaşan ve büyümeye devam eden DeFi’ler yani merkeziyetsiz borsa ve uygulamalardır. Merkeziyetsiz uygulamaların yaygınlaşması DOGE gibi köklü tokenlerin DeFi piyasasına girmesini sağlayabilir. İkinci önemli gelişme ise kripto paralarda yapılacak regülasyon çalışmalarıdır. Bitcoin ve daha birçok yerleşik coinde regüle baskısının fiyat üzerinde etki yarattığını biliyoruz. Dogecoin yaşanabilecek bir hukuki rahatlama ile fiyatında ciddi artışlar gösterebilir. 

Bu ciddi artışın en isabetli hedefini ise 0.57 dolar olarak belirledik. En düşük seviye için de bazı önemli faktörlere göz atmak gerekiyor. Misal $DOGE’ye sahip olan 10 cüzdan piyasadaki tüm coinlerin %46’sına sahiptir. Bu da küçük yatırımcı için endişe verici bir merkezileşme belirtisidir. Balinaların spekülatif hareketler yapıp yapmayacağına dair maalesef bir garanti yoktur. Açıkçası bu durumun 2025 yılında fiyat arttıkça satış baskısına sebep olacağını düşünüyoruz. Çok beklenen büyük ATH bu sebeplerden dolayı engellenebilir. Token ekonomisine bu açıdan baktığımızda, en düşük Dogecoin fiyat tahmini için 0.16 dolarları uygun görüyoruz. 

Dogecoin Fiyat Tahmini 2030

Dogecoin veya herhangi bir kripto paranın yükselişi için endüstrinin genel olarak yaygınlaşması gerekmektedir. Küresel olarak günlük yaşamda kripto paralar ne kadar çok kullanılırsa bu da fiyatı olumlu şekilde etkileyecektir. 2030 yılı için uzun vadeli yatırımcıları, Dogecoin hakkında bilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Mesela, Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması ve kendi şirketlerine entegre etmesi bekleniyor. Burada bizim ilgimizi çeken nokta ise, Elon Musk’ın Doge’yi bir ödeme yöntemi olarak kullanmasıdır. Geçmişe dönüp baktığımızda Elon Musk’ın Dogecoin sevgisi ap apaçık ortadadır diyebiliriz.

Ayrıca, Google’ın Web 3.0 teknolojilerini ilerletmek için Coinbase ile ortaklık kurduğunu biliyoruz. Bu ortaklık olumlu şekilde ilerlerse Google’da ödeme yöntemleri olarak Dogecoin dahil bazı kripto paralar kullanılabilir. Tüm bu gelişmelere uzaktan bakıldığında Dogecoin için yoğun bir talep artışı olabileceğini görebilirsiniz.

Ancak, Dogecoin fiyatı için kritik öneme sahip önemli bir nokta daha bulunuyor. 2024 yılı itibariyle boğa sezonu öncesi bir dönemde bulunuyor olabiliriz. Bitcoin’in tekrardan yükselişe geçmesi piyasada bahar rüzgarları estiriyor. Yaşanabilecek yeni bir boğa sezonu muhtemelen 2030 yılına kadar devam etmeyebilir. Bu noktada 2030 yılında bizi yeni bir ayı piyasası karşılarsa, işte o zaman Dogecoin’in 0.25 dolarlık dip seviyeye ulaşması mümkün olabilir. Boğa sezonunun etkili olduğu dönemlerde ise 2030 yılına kadar Doge’nin yeni bir ATH yaratması büyük bir olasılıktır. Çoğu uzman bu olasılık için 1.10 dolar seviyelerini son derece uygun bulmaktadır.

Dogecoin Fiyat Tahmini

Dogecoin’in Potansiyel En Yüksek ve En Düşük Seviyeleri

Uzun vadede kripto para yatırımı yaptığınızda potansiyel en düşük ve en yüksek seviyelere dikkat etmeniz gerekir. Bu başlık altında da analistlerin ve bizim tahminlerimize göre Doge’yi bekleyen önemli fiyat aşamalarından bahsedeceğiz. Aşağıdaki tabloda muhtemel destek ve direnç seviyelerini net olarak görebilirsiniz.

Yıl En Yüksek Seviye En Düşük Seviye
2024 $0.21 $0.073
2025 $0.57 $0.16
2030 $1.10 $0.25

Dogecoin’in Kullanım Amacı Nedir?

Doge, piyasada ilk çıkış yaptığı günden bugüne her zaman ilk meme token olarak anılmıştır. Açıkçası Dogecoin nedir sorusuna en iyi cevabın bu olduğunu düşünüyoruz. Şaka ve ironi amaçlı tasarlanan proje, zamanla ilerleyerek ve büyüyerek günümüzdeki halini almıştır. Ancak geçmişten bugüne kullanım açısından çok fazla yol kat ettiklerini söyleyebiliriz. Bugün de sizlere Dogecoin’in 2024 yılında ne için kullanıldığından bahsetmek istiyoruz.

1. Ödeme Yöntemi Olarak Tercih Edilebilir

Makalemizin üst kısımlarında Elon Musk’ın ve Coinbase’in ödeme yöntemi olarak $DOGE’yi kullanabileceğinden bahsetmiştik. Zaten halihazırda tokenin fomo yaratma sebebi de Elon Musk’tır. Elon Musk’ın göstermiş olduğu bu ilgi sayesinde Dogecoin birçok işletmede ödeme yöntemi olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle Dogecoin göndermenin piyasadaki diğer kripto paralara göre ucuz olması ödeme yöntemi olarak tercih edilmesini daha mantıklı kılıyor. Geçmişe dönüp bakarsak bir zamanlar Tesla, Gamestop, AMC ve Nordstrom gibi şirketlerin neden DOGE’yi seçtiğini anlayabilirsiniz.

2. Bahşiş Tokeni ve Kitle Fonlaması

Twitter’daki bahşiş verme özelliği, Doge ve diğer bazı kripto paraları ön plana çıkarmaktadır. Dogecoin’in son derece maliyetsiz olması zaten halihazırda coin’in bahşiş için kullanılmasını sağlıyordu. Twitter’a da böyle bir özelliğin eklenmesi sayesinde artık token’a olan talepte artmıştır. Ayrıca, Dogecoin topluluğu kitle fonlama içinde tokeni sıklıkla kullanmaktadır. Mesela 2014 yılında, Jamaika Bobsled takımını olimpiyatlara gönderebilmek için Doge topluluğu kendi arasında 25 bin dolarlık para toplamıştır.

3. Kripto Madencilerini Ödüllendirmek

Dogecoin’in blok zincir ağı, Scrypt coinlerin aynı anda madencilik yapabileceği “AuxPoW” özelliğine sahiptir. Bu özellik, birleştirilmiş madencilik anlamına gelir ve birden fazla token’da ödül teşviği için Dogecoi kullanılabilir.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Dogecoin’in Fiyatını Belirleyen Faktörler

Dogecoin fiyat tahmini üzerine tahminlerimizden bahsederken sizlere 2030 yılına kadar ayrıntılı bir fiyat politikası sunduk. Ancak bu fiyatların oluşmasını sağlayan etmenlerden pek fazla bahsetmedik. Bu yüzdende Doge’nin fiyatında baskı yaratan unsurlara tek tek değinmek istiyoruz. Lafı isterseniz çok fazla uzatmayalım ve hemen konumuza giriş yapalım.

Ünlü İsimlerin Dogecoin’i Konuşması

Dogecoin’e ünlü isimlerin atıfta bulunduğu ve desteklediğini hepimiz biliyoruz. Fiyatın tarihin en yüksek seviyesine ulaşmadan önceki Twitter konuşmasını da kısaca hatırlatmak isteriz. Snoop Dogg, kendi twitter hesabından Elon Musk’ı etiketleyerek “Snoop Doge” fotoğrafını paylaşmıştır. Elon Musk’ta bu tweet’e Gene Simmons, Snoop Dogg ve doge’nin olduğu mizahi bir karikatür ile yanıt vermiştir. O dönem yaşanan bu mizahi paylaşımlar Doge’nin fiyatını adeta patlatmış ve 0.74 dolara ulaşmasını sağlamıştır.

Dogecoin Elon Musk

Gelecekte de bu tarz paylaşımların yaşanması fiyat üzerinde en belirleyici etken olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar spekülatif hareketlere sebep olsa da, Dogecoin topluluğu ünlülerin token’a ilgi duymasını sevmektedir.

Topluluk Desteği

Kripto paralar arasından en büyük topluluk desteğine sahip tokenlerden biri hiç şüphesiz Dogecoin’dir. Reddit’te 2.5 milyon ve Twitter’da ise 4 milyona yakın takipçileri ile büyük bir topluluğa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca topluluğun kendi içerisinde Discord gibi platformlardan haberleştiğini belirtmek oldukça önemlidir. Nitekim bu takipçi kitlesi fonlamalar ve Ukrayna’ya yardım etmek gibi önemli bazı hamleler yaparak topluluk ruhunu diri tutmaktadır. Bu durumda fiyat üzerinde küçük ama olumlu bir etki yaratmaktadır.

Kripto Para Ekosisteminin Genel Yükselişi

Dogecoin fiyatı için olumlu ve olumsuz en önemli etkiyi ekosistemin kendisi sağlamaktadır. Bitcoin veya kripto para piyasası büyük bir olumsuzlukla karşılaştığında doğal olarak Dogecoin’de değer kaybedecektir. Aynı şekilde genel bir yükseliş fiyat üzerinde olumlu baskı yaratarak yukarı yönlü ivmenin ortaya çıkmasını sağlar. Amiyane tabir ile bu durum için Bitcoin’in altcoinler üzerinde kurduğu dominasyonda diyebiliriz.

Dogecoin Nasıl Satın Alınır? – Hızlı Rehber

Dogecoin fiyat tahmini rehberimizin buraya kadarki kısmında Dogecoin’in geçmişinden ve geleceğinden bahsettik. Potansiyel yükselişler ve düşüşler gibi spesifik birçok noktaya değindiğimizi düşünüyoruz. Şimdi ise yeni yatırım yapmak isteyenler için Dogecoin nasıl satın alınır başlıklı bir rehber hazırlamaya karar verdik. Rehberimiz toplam da 5 adımdan oluşacak ve dakikalar içerisinde $DOGE satın almanızı sağlayacaktır. Hazırsanız hemen başlayalım.

NOT: Detaylı satın alma rehberi için Dogecoin Nereden ve Nasıl Satın Alınır? başlıklı rehberimize göz atabilirsiniz.

1. Binance’a Kayıt Olun

Öncelikle ilk olarak Binance resmi sitesine giriş yapın ve “Kaydol” düğmesine tıklayın. Açılan yeni sayfa ile e-posta adresiniz, ikametgahınız, telefon numaranız ve diğer spesifik bilgilerin olduğu formu doldurmanız gerekecek. Bu arada, bu bilgileri eksiksiz şekilde doldurmak zorundasınız aksi halde kimlik doğrulama aşamasında sorunlar yaşayabilirsiniz.

binance kayit olma

2. Hesap Aktivasyonunu Tamamlayın

Kayıt olduktan sonra üyeliğinizin tam anlamıyla aktif olması için Binance ekibine kimlik bilgilerinizi göndermeniz gerekiyor. Kimlik onayı alım-satım işlemlerini yapabilmeniz için son derece elzemdir.

3. Hesabınıza Para Yatırın

Hesap doğrulama işlemini başarıyla tamamladıktan sonra hesabınıza para yatırabilir hale geleceksiniz. Bunun içinde yine resmi siteye giriş yaptıktan sonra sırasıyla “Yatırma” ve “Banka Transferi” düğmelerine tıklamalısınız. Bu sayfa Binance hesabınıza Türk Lirası yatırmanızı sağlayacaktır.

4. Dogecoin’i Borsada Arayın

Binance üzerinde yer alan “Kripto Al” sayfası Dogecoin’i satın alacağınız bölümdür. Bu menüden Dogecoin’i seçip almak istediğiniz miktarı belirleyebilirsiniz.

5. $DOGE Satın Alın

Tüm bu satın alım ayarlamaları bittikten sonra ödeme yöntemi olarak Spot cüzdan veya kredi kartı gibi seçenekleri kullanmanız mümkündür. DOGE’yi seçtiğinizden eminseniz aynı menünün alt kısmında yer alan “DOGE AL” yazısına tıklayarak ticaret işlemini başarıyla sonlandırabilirsiniz. Görüldüğü üzere Dogecoin nasıl satın alınır rehberini 5 kolay adımla sizlere anlatabildik. Tüm adımları eksiksiz şekilde uygularsanız kimlik doğrulaması hariç birkaç dakika içerisinde satın alımı gerçekleştirmiş olursunuz.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

Dogecoin Fiyat Tahmini – Sonuç

Kripto para yatırımcıları, her zaman Dogecoin fiyat tahmini için isabetli ve uzun vadeli analiz arayışı içerisindedir. Business2Community olarak, 2030 yılına kadarki süreçte $DOGE’yi objektif şekilde inceledik. Spekülatif olsun olmasın tüm ihtimalleri masaya yatırarak sizlere sunduğumuzu düşünüyoruz. Ancak genel itibariyle bakıldığında net tahminler yapmak neredeyse imkansızdır. Nitekim kripto analistlerin birçoğu, Dogecoin için inişli çıkışlı grafiklere dikkatleri çekiyor.

Açıkçası bu noktada sizlere kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye ediyoruz. Her ne kadar uzun vadeli sinyaller olumlu yönde de gözükse, yatırım için son kararı her zaman kendiniz vermelisiniz. Kısa veya uzun vadeli yatırımlarınız için Doge’nin barındırdığı riskleri araştırmalı ve adımlarınızı buna göre atmalısınız.

Dogecoin Fiyat Tahmini ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

DOGE en yüksek kaçı görür?

Dogecoin ilk çıktığında ne kadardı?

DOGE’nin arzı sınırsız mı?

Dogecoin 1 dolara ulaşacak mı?