2011 yılında Bitcoin satın almış ve 2024’de hâlâ elinde aynı BTC’leri saklayan yatırımcıların sayısı 100’ü geçmemektedir. BTC20 token, 2011 yılında Bitcoin yatırımı yapmamış ya da yapıp erkenden satan kullanıcılara yeni bir şans tanıyor.

Kendisini ‘Ethereum zincirinin Bitcoin’i’ olarak tanımlayan bu proje aktif olarak 1$’dan yatırımcılara sunulmakta. Günümüzde birçok kurum Proof-of-Work altyapısına sahip projelere yatırım yapmaktan kaçınıyor çünkü bu tarz kripto paralar yoğun enerji kullandığı için çevreye bir hayli zarar vermektedir.

Eğer $BTC20 ekibi çevre dostu yeni bir Bitcoin oluşturduklarını yatırımcılara ispatlarsa kısa sürede 3 haneli fiyatlardan işlem görebilir. O halde gelin şimdi BTC20 token nasıl satın alınır sorusuna cevap vermeden önce token ile ilgili önemli özelliklere birlikte göz atalım.

BTC20 Tokenin Önemli Özellikleri

  • BTC20 arzı tıpkı Bitcoin (BTC) gibi 21 milyon adet ile sınırlıdır. Ön satış etkinliği için belirlenen arzın 6.050.000 adeti yani %28,81 kadarı satışa sunulacaktır.
  • $BTC20, Ethereum zinciri üzerine inşa edilen bir ERC-20 tokenidir. Bu da demek oluyor ki yatırımcılar merkeziyetsiz borsalar üzerinden bu token ile ilgili dilediği işlemi yapabilir.
  • Eğer ön satış etkinliği için ayrılan tüm tokenler yatırımcılar tarafından satın alınmazsa, satın alınmayan tokenler doğrudan stake havuzuna aktarılacak.
  • Belirlenen 21 milyon sabit arz miktarının %100’ü public yani herkese açık bir şekilde satışa sunulacaktır. Uzman yatırımcılar tarafından yapılan araştırma sonucu projenin tek dezavantajı ön satış için ayrılan token miktarının kısmen az olmasıdır.
  • Henüz yeni bir proje olması sebebiyle yatırım ortaklarını arayan BTC20’nin kullanıcılara sunduğu ana fayda, yüksek APY oranları ile yatırımcıların pasif gelir elde edebilmesidir.
  • Ön satış etkinliği üzerinden yatırım yapmak için MetaMask ya da Wallet Connect cüzdanınızda minimum 10 USDT ya da 10 USDT’ye eş değer Ethereum olması gerekir.

Kripto varlıklar oldukça dalgalı bir piyasa içerisinde bulunan, düzenlenmemiş ve merkeziyetsiz yatırım varlıklarıdır. Kullanıcıların yatırımları üzerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin veya Avrupa Birliği’nin herhangi bir koruması yoktur.

BTC20 Token Nasıl Satın Alınır?

Aktif olarak $BTC20 satın almak isteyen yatırımcılar projenin resmi internet sitesini ziyaret edip ön satış etkinliği üzerinden tokene en ucuz birim fiyatından yatırım yapabilir. Ön satış etkinlikleri yatırımcılara kısa vadede en yüksek kazanç getiriyor olsa da mevcut riskleri de bilmeniz gerekir.

Hiçbir proje %100 güvenli değildir ve her 10 ön satış coininden 7’si borsa listelemesi sonrası fiyatı ciddi değer kaybeder. Risklerin de farkında olduğunuza göre gelin şimdi makalemizin ana konusu olan yeni nesil Bitcoin’e nasıl yatırım yapabileceğinizi açıklayalım.

1. Adım: Bir Web3 Cüzdanı Edinin

Eğer henüz bir Web3 cüzdanına sahip değilseniz $BTC20 yatırımı yapmak için ilk olarak bir kripto cüzdan hesabı oluşturmanız gerekir. Oluşturacağınız cüzdanın mutlaka MetaMask ya da Trust Wallet sağlayıcıları üzerinden verildiğini kontrol edin çünkü ön satış etkinliğine sadece bu iki cüzdan sağlayıcısında yer alan cüzdanlarınızı kullanarak yatırım yapabileceksiniz.

MetaMask Web3 Cüzdanı

MetaMask internet sitesini ziyaret edip “Download for Chrome” butonuna tıklayın. Ardından, aktarılacağınız uzantılar sayfasından “Chrome’a ekle” butonuna tıklayıp eklentiyi indirin.

Bundan sonraki işlem klasik cüzdan oluşturma adımlarıdır. Gerekli kişisel bilgilerinizi doldurup cüzdanınızı oluşturun. Eğer halihazırda bir cüzdan hesabınız bulunuyor ise bu adımı dikkate almadan bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

Not: Hesap oluştururken her cüzdan sahibine özel güvenlik kelimeleri verilir. Bu kelimeleri mutlaka not defterinizde saklamalısınız. Aksi takdirde şifrenizi unutursanız bir daha hesabınıza giriş yapamayabilirsiniz.

2. Adım: Cüzdana Kripto Para Aktarın

Şimdi, oluşturmuş olduğunuz cüzdana kripto para aktarma vakti! İlk olarak OKX, Binance, Coinbase ya da BtcTurk gibi üyeliğinizin olduğu güvenilir borsa hesabına giriş yapın. Daha sonra, herhangi bir dijital para biriminiz var ise onu Ethereum (ETH) ya da Tether’e (USDT) dönüştürün.

Son olarak minimum 10 USDT olması şartıyla MetaMask ya da Trust Wallet cüzdanınıza borsada yer alan varlığınızı transfer edin. Transfer etme süreci kullandığınız blok zincir ağına bağlı olarak değişkenlik gösterir fakat ortalama bir transferin 5-30 dakika arasında sürdüğünü aktarabiliriz.

3. Adım: BTC20 Sitesini Ziyaret Et

Eğer cüzdanınızda transfer ettiğiniz kripto parayı başarılı bir şekilde görüntüleyebiliyorsanız şimdi BTC20 sitesine giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptığınız sitenin ana sayfasında “Şimdi Satın Al” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayıp ardından hangi cüzdan sağlayıcısında hesabınız bulunuyor ise onu siteye bağlamanız istenecektir.

Cüzdan ile BTC20 Bağlantısı

Karşınıza çıkan ekranda kişisel bilgileriniz girmeniz istenecek. Bu işlemin tamamıyla güvenli olduğunu, verilerinizin site tarafından kaydedilmesi ya da görülmesinin mümkün olmadığını belirtelim. Eğer sitenin sağ üst köşesinde cüzdan adresinize dair bilgileri görüntüleyebiliyorsanız cüzdan bağlantısını başarılı bir şekilde tamamladığınız anlamına gelir.

4. Adım: $BTC20 Satın Alma Detaylarını Belirtin

Bu adımda kaç adet token yatırımı yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. 2. adımda bahsettiğimiz gibi yapabileceğiniz minimum alım miktarı 10 dolar olup herhangi bir üst yatırım limiti bulunmamaktadır.

5. Adım: Satın Alma İşlemini Tamamlayın

BTC20 token nasıl satın alınır sorusunun son adımında satın alma işlemini onaylamanız bekleniyor. Ön satış etkinliği bittiği zaman yatırımcılar resmi internet sitesi üzerinden tokenlerini talep edip cüzdanına çekebilecek.

Yapacağınız satım alımda sabit 0,015 ETH oranında bir işlem ücreti kesileceğini unutmayın. Eğer minimum yatırım limiti olan 10 USDT’lik alım yapacaksanız cüzdanınızda 13-14 USDT’ye eş değer USDT ya da ETH bulunmasını tavsiye ediyoruz.

BTC20 Nedir?

BTC20, Ethereum zinciri üzerine inşa edilmiş Proof-of-Stake (PoS) algoritmasına sahip yeni bir Bitcoin’dir. Elbette proje Satoshi Nakamoto tarafından ön satışa çıkarılmamış ve doğrudan Bitcoin ile bir bağlantısı yoktur fakat sunmuş olduğu çözümler $BTC20’nin gelecek yıllarda 10-50x yapabileceği görüşleri destekler niteliktedir.

BTC’nin Nisan 2011 yılında 1$’dan işlem gördüğü fiyat ile aynı fiyattan ön satışa sunulmuş BTC20, yatırımcılara stake yoluyla pasif gelir elde etme fırsatı sunuyor. Henüz duyurulmasının üstünden haftalar geçmesine rağmen 150 bin dolara yakın bir tutar yatırım toplamayı başararak dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır.

BTC20 Nedir

Projenin büyümesi için bir hayli önemli bir adım olan ön satış etkinliğinde 6,05 milyon token satılması hedefleniyor. Şu anda uzmanlar tarafından yapılan gözlemlerde her ne kadar bu yatırım hedefine ulaşması beklense de eğer geliştirme ekibi umduğu hedefe ulaşamazsa ön satış etkinliği için ayrılan artan tokenler BTC20 stake havuzuna aktarılacaktır. Yani bunun anlamı, satın alınmayan tokenler ödül olarak yatırımcıya verilecektir.

Bitcoin ile aynı token arzında ve sabit token arz politikasını benimsemiş BTC20 ekibi şu an için anonimlerdir. Bazı yatırımcılar yatırım yapacakları projenin kime ait olduğunu ve ekip üyeleri hakkında bilgi almak isteyebileceği için bizce anonim olmaları dezavantajdır.

Proje ile ilgili teknik detaylara değindiğimize göre şimdi, BTC20 token nedir ve yatırım yapmak için güçlü bir tokenomik altyapısına sahip olup olmadığını inceleyelim.

Kripto varlıklar oldukça dalgalı bir piyasa içerisinde bulunan, düzenlenmemiş ve merkeziyetsiz yatırım varlıklarıdır. Kullanıcıların yatırımları üzerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin veya Avrupa Birliği’nin herhangi bir koruması yoktur.

Ethereum Zincirinde Yer Alan Bitcoin: $BTC20

BTC20 token fiyatı 2011 Nisan ayındaki Bitcoin ile aynı olan bir dijital para birimidir. Sabit 21 milyon arz oranına sahip bu kripto para birimi, Ethereum zinciri üzerine inşa edilmiştir. Günümüzde her iki yatırımcıdan birisi Bitcoin yatırımı yapıyor olsa da büyük yatırım firmaları tarafından Proof-of Work (PoW) altyapısına sahip olmayan BTC yoğun enerji harcamasından dolayı sıkça eleştirilmektedir. 

Geçmişten günümüze BTC baskınlık grafiğini incelediğimiz zaman gördük ki Bitcoin yatırımcı sayısı yavaş yavaş eriyor. Bitcoin yatırımı yapmaktan vazgeçmiş yatırımcılar için ideal olan $BTC20, Proof-of-Stake (PoS) algoritmasına sahiptir. Yatırımcılar, çevreye karşı %99 daha az zararlı bir konsensüs mekanizmasının yararıyla belli bir süre ellerindeki tokenleri stake ederek pasif gelir elde edebilir.

Yeni Nesil Bitcoin $BTC20

Bahsetmiş olduğumuz 21 milyon adet arzın %28,81’i (6.050.000 token) ön satış için, %71,19’u (14.950.000) ise borsa listelemesi için ayrılmıştır. Eğer fark etmediyseniz tüm arzın piyasaya sürüleceğini hatırlatalım. %100’ü dolaşımda olacak BTC20’nin beğendiğimiz bir diğer özelliği budur.

Şu anda bahsetmiş olduğumuz bilgiler dışında ek bir bilgi ekip üyeleri tarafından aktarılmamıştır. BTC20 NFT koleksiyonu çıkaracak mı ya da hangi borsalarda listeleneceği gibi bilgilere sahip değiliz. Proje ile ilgili anlık gelişmelerden haberdar olmak isterseniz BTC20 Telegram grubunu ziyaret etmenizi öneririz.

Neden BTC20 Satın Almalısınız?

BTC20, kripto para yatırımını uzun vade yatırım olarak gören yatırımcılar için uygun bir projedir. Ethereum zinciri üzerine inşa edilmiş ‘Bitcoin’in uygun fiyatlı olması da yatırımcıların satın alması gerektiğini gösteren sinyallerden birisidir. Gelin şimdi yatırımcıların neden ‘BTC20 token satın al ve HODL et’ felsefesine sahip olması gerektiğini açıklayalım.

Yeni Nesil Bitcoin

Uygun Fiyatlı BTC Yatırımı

Bitcoin’e nazaran %99 daha çevre dostu bir proje olan BTC20, rekor seviyede benimsenme hızı elde etmesi bekleniyor. Bitcoin gibi 62 bin dolar seviyelerine çıkması en azından orta vadede beklenmiyor olsa da 21 milyon tokenin %100’ü yatırımcılara sunulacak olması kontrolün tamamıyla kullanıcıların elinde olacağını gösteriyor.

BTC20’nin Bitcoin’in yerini alacağı görüşlerine katılmıyor olsak da yatırımcıların uygun fiyattan yatırım yapmasını iyi bir tercih olarak görüyoruz. Araştırmacıların görüşü de her ne kadar iyimser olsa da yatırım kararınızı bizzat kendi araştırmanız sonucunda almanız gerektiğini öneriyoruz.

Uygun Fiyatlı

Uzun vade yatırımına uygun olan bu tokenin birim fiyatı 1 USDT olup, yatırımcılar minimum 10 USDT’lik yatırım yapabilir. Ekosistemde işlem gören sıradan, stake ederek pasif gelir elde etme fırsatı sunan bir proje için bu birim fiyatı yüksek olarak kabul edilir fakat BTC20 toplam 21 milyon adet gibi düşük bir arza sahip olduğu için uygun fiyatlı olduğunu dile getirebiliriz.

Ayrıca ön satış etkinliğinin 2 aşamadan oluştuğunu belirtelim. Etkinlik boyunca tokenin birim fiyatı sabit 1 USDT olacağı için yatırımcıların çevre dostu yeni Bitcoin projesine gösterdiği ilgiyi analiz edip yatırım yapıp yapmayacağına yönelik karar alabilir.

Pasif Gelir Elde Etme Fırsatı

Platformun yatırımcıları cezbettiği ana nokta, pasif gelir sunacak olmasıdır. Oyna-Kazan gibi kullanıcıların ciddi vakit harcaması gereken modeller yerine dilediğiniz $BTC20 tokeni belli bir süre platform içerisinde kilitleyerek uzun vadede gelir elde edebilirsiniz.

Henüz APY oranları yatırımcılara duyurulmamıştır fakat tahminimizce oranlar %20 ve üstünde olacağı yönündedir. BTC20 token nasıl satın alınır başlığı altında hazırladığımız rehberi sonlandırmadan önce tokenin gelecek yıllarda hangi fiyat aralığında işlem göreceğini tahmin edelim.

BTC20 Fiyat Tahminleri

BTC20 token fiyatı güncel olarak 1 dolar olup, borsa listelemesi ulaşabileceği fiyat sıkça merak edilen diğer husustur. Öncelikle ön satış projesinin kısa vadede yatırımcısına kazanç sunup sunmayacağını tespit etmenin en kolay yolu kullanıcılar tarafından benimsenme oranını incelemektir.

Bunu doğrudan ilgili ön satış projesinin ana sayfasını ziyaret edip ön satış başlangıç tarihinden günümüze kadar topladığı yatırıma göz atarak yapabilirsiniz. Günümüzde Bitcoin gibi köklü bir kripto para biriminin gelecek günlerde hangi fiyat aralığında işlem göreceğini tespit etmek dahi zorken ön satışta olan coinler hakkında fiyat tahminlerini belirtmek manipülatif olabilir.

BTC20 Fiyat Tahminleri

Bitcoin’in daha çevre dostu bir hali olan BTC20, listeleme sonrası 1,5 dolar ila 3,5 dolar arasında işlem görmesi tahmin ediliyor. BTC yatırımcıları ne kadar erken alternatif çevre dostu bir kripto para biriminin dolaşıma sokulduğunu fark ederse $BTC20’nin fiyatı da o kadar hızlı yükselecektir.

Tokenin kısa vadede ulaşması gereken maksimum fiyat 3,5 dolar olup, önümüzdeki yıl sonuna kadar ise 5,25 doları görmesi bekleniyor.

Blok Zincir Ethereum
Protokol ERC-20
Min. Yatırım Tutarı 10 USDT
Max. Yatırım Tutarı Yok
Güncel Fiyat 1$
Satın Alma Yöntemleri USDT, ETH

Özet

Yatırımcıların stake yoluyla pasif gelir elde edebileceği BTC20 token nedir ve neden yatırım yapmanız gerektiğini açıkladığımız bu makalede tokenin kısa ve orta vadede ulaşması beklendiği fiyat hareketliliğine kadar kapsamlı bir rehber niteliğinde makale hazırladık. Unutmayın, BTC20 altyapısı ne kadar güçlü bir proje olsa da ön satıştan yatırım yapmak son derece riskli bir adımdır.

Minimum 10 dolar maksimum ise herhangi bir limit olmadan Ethereum zinciri üzerine inşa edilmiş ERC-20 tokenine MetaMask ya da Trust Wallet cüzdanınız üzerinden yatırım yapabilirsiniz.

BTC20 Logo

Kripto varlıklar oldukça dalgalı bir piyasa içerisinde bulunan, düzenlenmemiş ve merkeziyetsiz yatırım varlıklarıdır. Kullanıcıların yatırımları üzerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin veya Avrupa Birliği’nin herhangi bir koruması yoktur.

BTC20 Token Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

BTC20 token nedir?

BTC20 tokene yatırım yapmalı mısınız?

BTC20 güncel fiyatı nedir?