instagram Mavi Tik Al ve Kimliğini Doğrula

Business2Community olarak Instagram mavi tik al süreciyle ilgili bilmeniz gerekenleri bu yazıda ele alacağız. 

Mavi tik, kullanıcıların Instagram tarafından doğrulanmış hesaplar olmasını sağlar. Instagram kullanıcıları mavi tik ile iddia ettikleri kişi olduklarını garanti eder. Onaylanmış hesap anlamına gelen mavi tik işareti, bir dizi avantajlar sağlar.

Gelin hep birlikte Instagram mavi tik alma işlemi ile ilgili detaylara ve ipuçlarına bakalım.

Instagram Mavi Tik: Meta Verified olarak da bildiğimiz mavi tik, Instagram ve Facebook kullanıcıları için ücretli satın alınan onaylı hesap özelliğidir.

Instagram Mavi Tik Alma Nedir?

Meta, Facebook ve Instagram’ın da dahil olduğu pek çok şirketin çatı şirketidir. Meta Verified şeklinde geçen mavi tik, Meta’nın kullanıcılara sunduğu ücretli bir onay hizmetidir. 

Zuckerberg yönetimindeki Meta, Şubat 2023’te Instagram ve Facebook için onaylanmış hesap hizmetini başlattı. Testler kapsamında mavi tik özelliği, ilk olarak Avustralya ve Yeni Zelanda’da aktif hâle geldi. Meta, uzun süredir kullanılan mavi tiki paralı üyelikle satışa açtı.

Instagram Mavi Tik Alma Nedir?

Mavi tik almak için kullanıcıların eskiden haklarında çıkan güncel haberleri iletmesi gerekirdu. Kimlik bilgilerinin yanı sıra medyada yer alan haberleri ekleme gereksinimi, tüm kullanıcılara hitap etmiyordu. 

Üyelik modeliyle kullanıcılar, aylık ücret karşılığında mavi tik sahibi olmaya başladı.

Dünyanın dört bir yanında Instagram mavi tik al işlemi yapmak isteyen kullanıcıların belirli bir süre beklemesi gerekti. Meta, Türkiye’nin de dâhil olduğu onlarca ülkede hizmeti Temmuz 2023’te erişime açtı. 

Meta Verified özelliğinin Şubat 2023’te herkese açılmasıyla Mart ayında yapılan bir istatistik, kullanıcıların konuya olan ilgisini gösterdi. CivicScience tarafından yapılan bir ankete göre 2989 katılımcının yalnızca yüzde 6’sının Meta Verified özelliğini kullanmak istediği ortaya çıktı.

Araştırma sonuçları şöyle:

Instagram Mavi Tik Alma Nedir?

Facebook ve Instagram kullanıcılarına doğrulama rozeti, artırılmış güvenlik ve daha fazla arama görünürlüğü sağlayan Meta Verified’a (ayda 11,99 ABD dolarından başlayan fiyatlarla) kaydolma olasılığınız nedir?

Meta Verified yayına girince Türk kullanıcılar özellikten faydalanmaya başladı. Temmuz 2023 tarihinden beri on binlerce Türk kullanıcı, Instagram ve Facebook hesapları için mavi tik aldı. 

2023 Instagram Mavi Tik Alma Rehberi

Tüm kullanıcıların erişimine açık olan detaylı Instagram mavi tik al rehberiyle adım adım bu işlemi yapabilirsiniz. Aylık abonelik ücreti karşılığında Facebook ve Instagram için mavi tik satın alma işlemlerini aşağıdaki adımları gerçekleştirerek yapabilirsiniz.

1. instagram Hesabınıza Girin

Mobil cihazınızdan instagram uygulamasını açın. Sağ altta fotoğrafınızın yer aldığı kullanıcı profiline tıklayın. Kullanıcı profil sayfasında sağ üst köşede bir hamburger menü göreceksiniz. Üç çizgi şeklindeki bu bölüme tıklayın. 

instagram Hesabınıza Girin

Karşınıza çok sayıda seçenek açılacak. Seçenekler arasından ilk başta yer alan “Ayarlar ve Gizlilik” başlıklı bölüme tıklayın.

2. Hesaplar Merkezine Girin

“Ayarlar ve Gizlilik” başlıklı menünün altındaki “Hesaplar Merkezi” başlığına tıklayın. İlk sıradaki bu bölümde şifre, güvenlik, kişisel detaylar ve reklamlar gibi konularda bir takım kontrollerin olduğunu göreceksiniz. 

instagram hesaplar merkezi

3. Meta Verified İzin Kontrolü

Hesaplar Merkezinde ilk başta “Profiller” başlıklı bir bölüm bulacaksınız. Onun hemen altında yer alan “Hesap Ayarları” bölümünde 6 farklı başlık altında kontroller göreceksiniz. 

Bölümün en altında yer alan “Meta Verified” adındaki sekmeyi bulun. Bu alanda Meta Verified başlığı göremiyorsanız bu özellik hesabınız için uygun değil demektir. 

Meta Verified İzin Kontrolü -instagram Mavi Tik Al

Birden fazla Instagram hesabı kullanmanız hâlinde bu alandaki Meta Verified sekmesine tıkladığınızda tüm hesapların uygunluğunu göreceksiniz. Bazı hesaplar için Meta Verified uygun, bazıları için uygun değil şeklinde bir açıklama söz konusu olacak. 

Meta Verified uygun bilgisi bulunan profiller için Instagram mavi tik alma özelliği açık demektir.

4. Abonelik Profili Seçme

Meta Verified seçeneğine tıkladıysanız hesap uygunluğunu görüntüleyin. Birden çok hesabınız varsa mavi tik almak istediğiniz profili seçin. 

Bu alanda instagram ve Facebook profillerini görebilirsiniz. Hesabınızı onaylatmak için instagram logolu profili seçtiğinizden emin olun. Facebook sayfasına mavi tik almak için ise ilgili profil fotoğrafı üzerinde Facebook logosu olmasına özen gösterin.

Mavi tik almak istediğiniz profili seçip ödeme sayfasına geçmelisiniz. Karşınıza Meta Verified özelliğinin sunduğu avantajlar çıkacak. En alttaki devam et tuşuna basın ve ödeme ekranına ilerleyin.

5. instagram Mavi Tik Ödeme 

Ödeme ekranına geldiğinizde “Bu profilde ayda 259,99 TL tutarında faturalandırılacaksınız” şeklinde bir mesaj göreceksiniz. Ödemeyi tamamladığınızda kimlik onay süreci başlar. İşlemler maksimum 48 saat içerisinde tamamlanır. Kimlik onaylaması başarısız ise Meta para iadesi yapar. 

instagram Mavi Tik Al Ödemesi

Adım Adım Instagram Mavi Tık Alma İşlemleri

instagram mavi tik al özelliğini aşağıdaki adımları takip ederek kullanmaya başlayabilirsiniz. Özet açıklama arayan okuyucularımız için basit bir tablo ile işlemleri sıralayalım.

1. ADIM: Instagram “Profil” sayfasına gir ve sağ üst köşedeki “üç çizgi” menüye tıklayın.
2. ADIM: Ayarlar ve Gizlilik bölümüne girin.
3. ADIM: Hesaplar Merkezi’ne giriş yapın ve Meta Verified’a tıklayın.
4. ADIM: Mavi tik almak istediğiniz profili seçip “sonraki” tuşuna basın.
5. ADIM: “Abone ol” butona ve “Şimdi Öde” seçeneğine dokunun.

Instagram Mavi Tik Özellikleri Neler?

Meta CEO’su Mark Zuckerberg yeni sistemle birlikte Meta Verified özelliğinin özgünlüğü ve güvenliği artıracağını söyledi. Meta onaylı yeni sistemde kullanıcılar bir takım ayrıcalıklara erişim sağlar. Instagram Yardım Merkezi’nde yer alan bilgilere göre Instagram mavi tik al işleminde elde edeceğiniz özellikler şunlardır.

 • Onaylı hesap rozetiyle gerçek kişi olduğunu duyurma imkânı.
 • Proaktif hesap izleme sayesinde taklit hesaplara karşı ekstra koruma.
 • Abonelik ve hesap ile ilgili sorunlar için müşteri desteği.
 • Hikaye ve Reels içeriklerinde özel çıkartma imkânı.

Instagram’daki mavi tikli hesapların görünürlüğü de artar. Bir hesabı takip ettiğinizde, bir gönderiyi beğendiğinizde ve bir hesaba yorum yaptığınızda bildirimlerde üstte görünürsünüz. 

Çoğu kullanıcı, instagram’da güvenilirliği artıran ve çok sayıda özelliğe erişim sağlayan mavi tik özelliğini kullanmayı tercih eder.

2023 Instagram Mavi Tik Fiyat Bilgisi 

Ekim 2023 tarihli instagram Meta Verified özelliği bölümündeki bilgilere göre instagram mavi tik al işlemi için aylık ücret ödenir. Kullanıcılar, aylık 259,99 TL ödeyerek mavi tik alabilmekte ve hesaplarını onaylı hesaba çevirebilir.

Aylık 259,99 TL’lik instagram mavi tik ücretini, cihazınızdaki Abonelikler aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Mavi tik ücretini ödeme ekranına geldiğinizde Meta, iOS ve Android abonelik sistemiyle işlem yapmanızı ister. Şifrenizi girerek ve yetki vererek Meta Verified özelliğini aktif edebilirsiniz.

Mavi tik hizmetinin devreye girmesi maksimum 48 saat sürer. 48 saat içerisinde mavi tik gelmez ve sistem kimliğinizi doğrulayamazsa para iadesi talep edebilirsiniz.

Instagram Mavi Tik Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

Ücretli bir abonelik sistemi olması, her hesabın mavi tik alabileceği anlamına gelmez. Meta, hesap analizi yaparak Meta Verified özelliğini yalnızca bir takım hesaplara sunar.

2024 yılı Meta Verified gereksinimleri

 • Profil sahibinin 18 yaş üstü olması
 • Yüzü gösteren eksiksiz bir profile sahip olmak
 • Hesabın minimum aktivite gereksinimlerini karşılaması
 • Devlet kimlik kartı ile doğrulama yapma
 • Business hesap olmama

instagram mavi tik al özelliğinden faydalanmak isteyen kullanıcılar, gereklilikleri eksiksiz şekilde sağlamalıdır. Onaylı hesap kriterlerine uymayan hesaplar özellikten faydalanamaz.

instagram Mavi Tik Abonelik İptali

2023 yılının Temmuz ayı itibarıyla Türkiye’de yaşayan kullanıcılar, instagram mavi tik al hizmetinden faydalanabilir. Meta Verified olarak da geçen özellik, aylık ödeme ile mümkün olur.

Kullanıcılar, mavi tik satın alıp fikrinden vazgeçerse cayma hakkı vardır. İptal işlemi sonrasındaki ay kullanıcı, yeni bir ödeme yapmaz. Abonelik, bir sonraki aydaki ödemede iptal olur. Kullanıcı aboneliğin son gününe kadar yani ödediği süre boyunca Meta Verified özelliklerini kullanmaya devam eder.

instagram Mavi Tik Al Abonelik İptali

İptal işlemlerini ödeme gününden 24 saat önce yapmalısınız. Ödemeye 24 saatten daha kısa bir süre kaldıysa iptal edemeyebilirsiniz. İptal etseniz dahi Meta, hemen sonraki ay için ücret çekebilir.

Apple / iOS: Instagram Mavi Tik Alma İptal Adımları

Apple mobil cihazlardaki güncel bilgilere göre instagram mavi tik ücreti ödeme, Apple Abonelikler sistemiyle mümkün olur. 

iOS kullanıcısı iseniz sırasıyla Ayarlar - Apple ID - Abonelikler sekmelerine tıklayın. Abonelikler adı altında Meta Verified aboneliğini bulun. Aboneliği bu bölümden iptal edebilirsiniz.

Android: Instagram Mavi Tik Alma İptal Adımları

Android kullanıcısı iseniz Google Play - Abonelikler bölümünden Meta Verified aboneliğini görüntüleyebilirsiniz. Bu alandan iptal başvurusu yaparak ödeme yapmayı durdurabilirsiniz. 

Instagram mavi tik iptal işlemi

 • Instagram profilinize girin.
 • Profil sayfasını açın.
 • Sağ üstteki üç çizgi şeklindeki hamburger menüyü seçin.
 • Ayarlar ve Gizlilik sekmesine girin.
 • Hesaplar Merkezi ve Meta Verified butonlarına basın.
 • Aboneliği Yönet seçeneğini seçin.

Meta sizi kullandığınız cihaza göre abonelikler bölümüne yönlendirir. Yukarıdaki işlemleri takip ederek Instagram mavi tik özelliğini iptal edebilirsiniz.

Instagram Mavi Tik İşaretimi İptal Etti, Neden?

instagram ve çatı şirket Meta, topluluk kuralları konusunda oldukça katı bir yönetim devam ettirir. Topluluk kurallarına uymazsanız mavi tik işaretiniz iptal edilir.

Instagram Mavi Tik İşaretimi İptal Etti, Neden?

Instagram Yardım Merkezi’nde yer alan bilgilere göre mavi tik başvurusu sırasında yanlış ve yanıltıcı bilgi verirseniz instagram isteğinizi iptal etme hakkını saklı tutar. Yalan beyanda bulunan hesapların erişime kapatılması kararı da söz konusu olur.

instagram’ın mavi tik iptal işlemini bir hata neticesinde yaptığını düşünüyorsanız Yardım Merkezi aracılığıyla şikayette bulunabilirsiniz.

Instagram Mavi Tik Al İşleminin Avantajları ve Dezavantajları

Mavi tik, Instagram’daki ilgili hesabın onaylanmış olduğunu gösterir. 

Doğrulanmış hesap olarak bildiğimiz mavi tikli hesaplar, takipçilerle profil sahibi arasında güven inşa eder. Meta Verified sayesinde ücretlik abonelik ile mavi tik sahibi olan hesaplar, kimliklerini kanıtlamış kişilerdir.

instagram mavi tik al süreci bittiğinde profilinizde mavi bir onay işareti görebilirsiniz. Mavi tikli hesaplar, tüm etkileşimlerinde öne geçer. Kullanıcıların mavi tikli hesaplarla etkileşime girme oranı da daha yüksektir.

Instagram Mavi Tik Al İşleminin Avantajları ve Dezavantajları

Onaylanmış bir hesap olarak farklı bir hesabı takip ettiğinizde, yorum yaptığınızda ve beğendiğinizde bildirimler arasında en üst sırada yer alırsınız. Siz de Instagram’dan para kazanmak için kullanılan yöntemleri uyguluyorsanız mavi tik ile gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Onaylanmış hesap sahibi olmak, Instagram hesabınızla ilgili sorun yaşadığınızda yardım merkezine erişimini de kolaylaştırır. Hikayeler ve Reels alanında da farklı özelliklere erişme hakkına sahip olursunuz.

Mavi tikli bir hesap sahibi olmak marka bilinirliği açısından büyük önem taşır. Öne çıkmak, bilinirliği artırmak ve hesabın güvenliğini sağlamak için mavi tik satın almayı tercih edebilirsiniz.

Meta Verified nispeten yeni bir özelliktir. Mavi tik sahibi olmanın bir takım dezavantajları olabilir. Şikayetvar sitesindeki Instagram şikayetlerine göre pek çok kullanıcı, mavi tik alamadığını ve paranın hesaplarından çekildiğini bildirir.

Instagram Mavi Tik Al İşleminin Avantajları ve Dezavantajları

instagram mavi tik al işlemiyle hesaplarının yavaşladığını kapandığını ve problem yaşadıklarını bildiren kişiler de vardır. Şimdilik riskli ve henüz yeni bir sistem olan Meta Verified için bir süre daha beklemek isteyebilirsiniz. Bazı kullanıcılar ise eskiden mavi tikli olmanın daha avantajlı olduğunu savunur.

Avantajları

 • Onaylı hesap olma
 • Yardım merkezi erişimi
 • Marka bilinirliği
 • Etkileşim artışı
 • Hikayeler ve Reels çıkartmaları
 • Güven vermesi

Dezavantajları

 •  Teknik aksaklıklar
 • Yeni ve oturmamış bir sistem olması
 • Herkese açık olması
 • Ücretli olması

Sonuç

Bu yazıda size Instagram mavi tik alma işlemlerini, özelliğin avantajlarını ve dezavantajlarını aktardık. Onaylanan ve özgün bir hesap için Meta Verified mavi tik alabilirsiniz. Mavi tik, işinizi büyütmenize, bilinirliğinizin artmasına ve kitlenizle daha iyi iletişim kurmanıza destek olur.

Etkileşimi artırmak, özel ayrıcalıklardan faydalanmak ve problem olduğunda hızlı yardım almak almak için mavi tik avantajlıdır. Aylık ücret karşılığında Meta Verified özelliğini deneyebilirsiniz. Sistemden memnun kalmazsanız iptal edebilirsiniz.

Kaynaklar

Vikipedi

The Verge

Civicscience

Instagram

Sık Sorulan Sorular

instagram mavi tik ücreti nedir?

instagram mavi tik avantajları neler?

instagram mavi tik nedir?