2021 yılında NFT pazarı katlanarak büyüdü ve her zamankinden daha fazla yatırımcı dijital sanat eserlerine sahip olmak için adım atmaya başladı. Bu eğilim, 2022’de durma belirtisi göstermiyor, çok sayıda heyecan verici NFT’nin değeri hala giderek artıyor.

Bunu akılda tutarak bu makalede, satın alınabilecek en iyi NFT’leri ayrıntılı olarak tartışacak, şu anda piyasadaki en iyi dijital varlıkları gözden geçirecek ve size bugün NFT’lere nasıl yatırım yapacağınızı basit adımlar ile açıklayacağız.

Satın Alabileceğiniz En İyi 14 NFT

Aşağıda, bu yıl yatırım yapılacak en iyi NFT’lere hızlı bir genel bakış sunulmaktadır. Bu NFT projelerinin her biri aşağıdaki bölümde detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu sebeple endişelenmenize gerek yok!

 1. RobotEra – Piyasaya Yeni Giren Metaverse Tabanlı NFT Projesi
 2. IMPT – İklim Krizi İle Mücadeleyi Amaçlayan Çevreci NFT Projesi
 3. Calvaria – Gelecek Vadeden NFT Tabanlı Yeni Oyun Projesi
 4. Tamadoge – En İyi NFT Projelerinden Biri – Şimdi Opensea’de
 5. Battle Infinity Önde Gelen Metaverse NFT Projesi
 6. Lucky Block NFT – 10.000 Adet Eşsiz NFT’ye Sahip Altyapısı Güçlü NFT Koleksiyonu
 7. Souls of Nature – Nesli Tükenmekte Olan Hayvanları Korumayı Amaçlayan Proje
 8. Awesome Possums – Hayır Kurumlarına Devamlı Destek Veren NFT Projesi
 9. Bored Ape Yacht Club – NFT Sektöründe Hacmi En Yüksek NFT Projesi
 10. CryptoPunks – Piksellerden Oluşan NFT Koleksiyonu
 11. Pudgy Penguins – 8.888 Adet Tatlı Penguenlerden Oluşan NFT Projesi
 12. Decentraland – Metaverse Dünyasından Arsa Almanıza İmkan Sağlayan Proje
 13. Doodles – İlerleyen Yıllarda Değerlenebilecek NFT projesi
 14. Autograph.io – Ünlü Sporculara Özel Olarak Oluşturulan NFT projesi

Diğer en iyi NFT’leri satın almak istiyorsanız, bunu yapmak için favori NFT pazar yerimiz OKX‘i ziyaret edebilirsiniz.

2024 Yılında Satın Alınabilecek En İyi NFT’ler – Detaylı İnceleme

Yukarıda listelenen projeler, sahip olduğu hacim ve yüksek potansiyelleri sebebiyle satın alınabilecek en iyi NFT’leri temsil etmektedir. Şimdi bu NFT’lerin her birini ayrı ayrı inceleyelim ve neden iyi bir proje olduklarını daha detaylı bir şekilde öğrenelim.

Düşük işlem ücretleri ile güvenli bir şekilde NFT alıp satmanıza izin veren en iyi NFT uygulamalarının neler olduğunu hiç merak ettiniz mi? Sitemizde yer alan ilgili makaleyi inceleyebilir ve konu ile alakalı detaylı bir bilgi edinebilirsiniz.

1. RobotEra – Piyasaya Yeni Giren Metaverse Tabanlı NFT Projesi

RobotEra Logo

RobotEra, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş metaverse tabanlı bir oyun projesidir. Oyuncular native token olan TARO ile metaverse arsaları veya birer NFT olan tasarlanan robot karakterler gibi oyun-içi NFT’leri satın alabiliyorlar.

RobotEra’da NFT oluşturmak ve satmak, oyuncuların para kazanma alternatiflerinden bazıları olarak karşımıza çıkıyor. Bunu yapmak içinse oyunun native tokeni olan TARO’ya sahip olmak gerekiyor. TARO’nun şu anda ön satışta olduğunu da belirtelim.

robotera

Sandbox ve Decentraland’e alternatif olarak geliştirilen RobotEra’da oyuncular NFT olarak tasarlanan robot avatarları ile TARO gezegenine erişim sağlayabiliyor, sahip oldukları metaverse arsaları üzerine istediklerini inşa edebiliyorlar.

RobotEra’yı Sandbox’tan ayıran özelliklerden biri ise çoklu evrene (multiverse) sahip olması olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar farklı evrenler arası geçiş yapabiliyor ve bu evrenlerdeki konserlere, aktivitelere ve diğer etkinliklere katılım sağlayabiliyor.

Oyuncular aynı zamanda kendi oluşturdukları NFT’leri oyun-içi müzelerde sergileyebildikleri gibi, farklı NFT topluluklarıyla bir araya gelerek yeni metaverse’ler oluşturabiliyor.

RobotEra’yı öne çıkaran bir diğer özelliği ise kullanıcılara sunulan oyun-içi ödüller olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncular, oyundaki kutsal ağaçların yetiştirilmesi, NFT satışları, TARO tokenlerini stake etme ve Taro gezegeninin geliştirilmesine yardımcı olan diğer tüm aktiviteler üzerinden kazanç sağlayabiliyor.

An itibarıyla ön satışta olan TARO tokeninin şimdiden yatırımcıların ilgisini çektiğini de söylemek gerekiyor. Şu an çok uygun olan TARO fiyatının ön satış aşamalarında ilerleme kaydedildikçe artacağını da belirtmemiz gerekiyor.

Proje hakkında daha fazla bilgi almak için RobotEra teknik dokümanını inceleyebilir veya RobotEra Telegram kanalına abone olabilirsiniz.

Ön Satış Başlangıç Tarihi 2022 4. Çeyrek
Satın Alma Yöntemleri ETH, USDT
Blok Zinciri Ethereum
Min. Yatırım 1,000 TARO
Max. Yatırım N/A

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

2. IMPT – İklim Krizi İle Mücadeleyi Amaçlayan Çevreci NFT Projesi

En iyi NFT projelerinden bir diğeri ise IMPT olarak karşımıza çıkıyor. Çevre dostu kripto para projesi olarak piyasaya giren IMPT, karbon kredilerinin alım satımını herkese erişilebilir kılarak küresel ısınma ve iklim krizi ile mücadele etmeyi amaçlıyor.

Karbon kredileri, sera gazi emisyonu azaltımı yapan bir faaliyetin yaptığı her bir ton CO2 eşdeğer sera gazi azaltımını tebliğ etmek için kullanılan emisyon azaltımı birimleri olarak tanımlanıyor.

impt token

10 binden fazla satıcı ile anlaşma sağlayan IMPT projesi, bu sayede kullanıcılara alışveriş yaparken karbon ofset programına dahil olma imkanı veriyor. Markalar ise bu etki programı kapsamında kendi satış karını kendisi belirleyebiliyor. Bu satış karı ise kullanıcının hesabında IMPT tokeni olarak tutuluyor. Yeterli miktarda IMPT tokenine ulaşan kullanıcılar ise bu tokenler ile karbon kredisi alabiliyor.

Kullanıcılar ayrıca doğrudan IMPT karbon pazar yeri üzerinden de karbon kredisi satın alabiliyor, satabiliyor veya yatırım amaçlı tutabiliyor. Bunu ise pazar yerinde yer alan çevre inisiyatifleri üzerinden gerçekleştirebiliyor. Ayrıca sanatçılar tarafından tasarlanan benzersiz NFT’ler de satın alınabiliyor.

Ön satış sürecinde düşük fiyatlardan satışa sunulan IMPT, çevre dostu kripto paralara yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için iyi bir fırsat gibi görünüyor diyebiliriz. İlk aşamada toplam 600 milyon token olacağını da belirtmekte fayda var. Proje ile ilgili daha fazla detayı IMPT tanıtım dokümanında bulabilir veya yeni gelişmelerden haberdar olmak için resmi IMPT Telegram grubuna abone olabilirsiniz.

Blok Zinciri Ethereum
Standart ERC-20
Token Fiyatı $0.0180
Ön satış bitiş tarihi 25 Kasım 2022 (İlk Aşama)
Ekip Denis Creighton (CEO), Mike English (CTO), Hugh Phelan (CLO)

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

3. Calvaria – Gelecek Vadeden NFT Tabanlı Yeni Oyun Projesi

calvaria logo

Calvaria oyun-içi turnuvalar ve ekosisteme dahil olma gibi seçenekler üzerinden oyuncuların token kazanmalarını sağlayan bir oyna-kazan projesi olarak tanımlanıyor.

Bu NFT kart oyununun altyapısını ise oyun-içi satın almalara imkan veren eRIA tokeni ve ekonomik stabiliteyi sağlayan RIA tokenleri oluşturuyor.

calvaria

Oyuncuların token kazanmalarının yollarından biri Calvaria ekosistemi içinde yer alan staking havuzu. Calvaria’da gerçekleştirilen oyun-içi satın almaların %10’u bu staking havuzuna aktarılıyor. Yatırımcılar ise bu sayede uzun vadeli yatırım yaparken günlük ödüllerin de sahibi oluyor.

eRIA tokeni kazanmanın yolu ise oyundaki turnuvalara katılmak ve kazanmak. eRIA tokenlerinin kullanmanın bir başka yöntemi ise aynı güçteki NFT kartlarını birleştirerek bunları daha güçlü NFT kartlarına dönüştürmek.

Calvaria teknik dokümanına göre platform aynı zamanda oyunlara dahil olarak da eRIA kazanma fırsatı sunuyor. Oyuncular Calvaria kripto parasını kullanarak NFT koleksiyonları satın alabiliyor ve bunun için herhangi bir işlem ücreti ödenmiyor.

calvari on satisi

Ön satışta olan Calvaria ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Calvaria’nın Telegram grubuna katılabilirsiniz. Ayrıca Calvaria’yı nasıl satın alabileceğinizi merak ediyorsanız Calvaria Satın Al sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

4. Tamadoge – En İyi NFT Projelerinden Biri – Şimdi Opensea’de

tamadoge

Yatırım yapabileceğiniz en gelecek vaadeden NFT projelerinden biri Tamadoge‘dir. Oyna-kazan sistemiyle çalışan bu kripto para projesinde Tamadoge NFT’leri sanal ekosisteme dahil olmak için kullanılabiliyor.

Kullanıcıların katılım sağladığı ve çeşitli birçok ödül kazandığı metaverse evreni olan Tamaverse’de, projenin yerel tokeni TAMA kullanılıyor. Bu oyna-kazan platformunun asıl özelliği ise Tamadoge evcil hayvanları. Bu benzersiz evcil hayvanlar satın alınabiliyor, beslenebiliyor veya Tamaverse evreni içerisinde ticareti yapılabiliyor.

Tamadoge evcil hayvanları akıllı sözleşme kullanılarak benzersiz NFT olarak mint edilebiliyor. Bu evcil hayvanlar yerel token ile Tamadoge mağazasından satın alınabiliyor. Tamadoge NFT’leri oyuncuların diğer topluluk üyeleri ile mücadele etmesi ve aylık sıralamalardan elde edilen ödülleri kazanmalarını sağlıyor.

tamadoge nedir

Tamadoge, Dogecoin gibi diğer tokenlerin aksine deflasyonist bir varlıktır. Kullanıcılar Tamadoge mağazasından her satın alma yaptığında, her TAMA harcamasının %5’ı yakılıyor, %30’u pazarlama amaçları doğrultusunda tutuluyor; kalan %65 ise oyna-kazan havuzuna aktarılıyor.

2 milyar arza sahip olan ve bir ERC-20 tokeni olan TAMA, kripto kısına rağmen sadece sekiz hafta içerisinde 19 milyon dolarlık bir ön satışa ulaşmıştır. Bu da projenin ne kadar gelecek vadettiğini bizlere gösteriyor. Projenin aynı zamanda CoinSniper ve Solid Proof onaylı olduğunu da belirtelim.

tamadoge nft opensea ultra rare

OKX borsasında listelenmeye başlayan Tamadoge’nin, listelendiği tarihten sonra kısa süre içerisinde %300 gibi bir artış yakaladığını söyleyebiliriz. Opensea’de listelenmeye başlayan Tamadoge NFT’leri de bu bağlamda gelecek vadediyor diyebiliriz.

Tamadoge ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmek isterseniz Tamadoge’nin resmi Telegram kanalına abone olabilirsiniz.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

5. Battle Infinity – Önde Gelen Metaverse NFT Projesi

Şu anda satın alabileceğiniz en iyi NFT’lerden biri de Battle Infinity koleksiyonunda yer alan NFT’lerdir. Battle Infinity, geleneksel bir NFT koleksiyonu olmadığı için listemizdeki diğer projelerden sıyrılıyor. Bunun yerine, NFT’leri benzersiz bir şekilde zengin bir sanal dünyaya entegre eden ve aynı zamanda kullanıcılara oyun oynamaları yoluyla gelir elde etmelerinin bir yolunu sunan kripto projesidir.

En popüler NFT oyunları gibi, Battle Infinity de kullanıcıların oyun oynayarak ekosistemin yerel kripto parası olan $IBAT kazanmalarını sağlar. Bu özellikler arasında heyecan verici bir fantezi spor oyunu, yerleşik bir bahis mekanizması, bir dizi çok oyunculu P2E deneyimi içeren bir mağaza yer alıyor.

Her şey Battle Infinity’nin sanal dünyasına (Battle Arena) bağlı olduğundan, tüm oyun içi öğeler NFT’ler olarak yapılandırılmıştır. Bu, kullanıcıların çeşitli kıyafetler satın alarak avatarlarını özelleştirebilecekleri ve hatta sanal arazi parsellerine yatırım yapabilecekleri anlamına geliyor. Battle Infinity’nin fantezi spor oyununda yer alan oyuncular da NFT’ler olarak belirlenmiştir, yani kullanıcılar bunları sorunsuz bir şekilde takas edebilir.

battle infinity

Bu projenin bir başka çekici yönü, önde gelen bir blok zinciri ve akıllı sözleşme güvenlik şirketi olan SolidProof.io tarafından denetleniyor olmasıdır. Proje ayrıca, önümüzdeki haftalarda gerçekleşmesi planlanan $IBAT ön satışından önce CoinSniper’da KYC tarafından doğrulandı. Son olarak, bu NFT projesiyle ilgilenenler, resmi Telegram grubuna katılarak veya Battle Infinity’nin Twitter sayfasını takip ederek daha fazla bilgi edinebilirler.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

6. Lucky Block NFT – 10.000 Adet Eşsiz NFT’ye Sahip Altyapısı Güçlü NFT Koleksiyonu

Lucky Block logo

2022’deki en ucuz NFT projesinin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? En heyecan verici NFT projesi, Lucky Block’tan yeni ‘Platinum Rollers Club’ koleksiyonudur. Bildiğiniz gibi Lucky Block, yenilikçi kullanım durumu ve benzersiz tokenomikleri nedeniyle bu yıl yatırım yapılacak en iyi altcoinlerden biri olarak kabul ediliyor. Lucky Block’un kripto piyango uygulamasının piyasaya sürülmesinden önce, geliştirme ekibi 10.000 benzersiz NFT koleksiyonunu satışa sundu.

En dikkate değer fayda her NFT’nin, Lucky Block’un platformun kripto piyango çekilişlerinden ayrı olarak yürütülen günlük NFT çekilişlerine bir ‘bilet’ görevi görmesidir. Bir şanslı NFT sahibi her gün ikramiyeyi kazanacak ve bu da ana ikramiye çekilişinin %2’si olacak. Lucky Block’un kullanıcı tabanı ve bilet hacmi projeksiyonlarına dayanarak, bu NFT jackpot çekilişinin toplamda ortalama 10.000$ olduğu tahmin ediliyor.

Platinum Rollers Club koleksiyonu 19 Mart 2022’de oluşturuldu ve NFT’ler 1.500 dolara satışa sunuldu. Özellikle, 25 ‘Rare Edition’ NFT içermesi yatırımcılar için heyecan veriyor olsa gerek! Bir Nadir Sürüm NFT’niz varsa ve günlük NFT ikramiyesini kazanırsanız, ödülünüz iki katına çıkacağını belirtelim.

lucky block nft

Lucky Block’un platformunun NFT yönünün yanı sıra, kullanıcılar Lucky Block’un uygulaması aracılığıyla günlük ödül çekilişlerine de katılabilecekler. Giriş biletleri, Lucky Block’un yerel tokeni olan 5$’a eş değer LBLOCK karşılığında satın alınabilir ve bir kazanan her gün ikramiyeyi alır. Kazananlar, Chainlink VRF hizmeti kullanılarak rastgele seçilir ve mevcut ödül havuzu 2,2 milyon dolardır.

Bu, Lucky Block NFT sahiplerinin her gün iki büyük ikramiye kazanma şansı olacağı anlamına gelir. Bunlardan biri özel NFT çekilişi ve diğeri Lucky Block’un ana ödül çekilişidir. Buna ek olarak, cüzdanlarını platforma bağlayan Lucky Block sahipleri de her gün ücretsiz giriş bileti alacaklar ve bu da bilet ödeme seçeneğiyle güzel bir şekilde örtüşüyor.

Bir başka heyecan verici özellik ise, her günlük ikramiyenin %10’unun, Lucky Block kullanıcıları tarafından belirli bir nedenle oylanmasıyla hayır kurumlarına bağışlanacak olmasıdır. En çok oy alan kurumun toplam tahsisin %70’ini alacak ve kalan %30’u ise diğer vakıflar arasında paylaştırılacak ve her işletmenin fon alması sağlanacak.

Lucky Block - LBLOCK

47.000’den fazla üye, projenin yol haritası hakkında gerçek zamanlı güncellemeler almak için en iyi yer olan resmi Lucky Block Telegram grubunun bir parçasıdır. Lucky Block’un yerel tokeni LBLOCK’un PancakeSwap’ta listelendikten sonraki ilk birkaç hafta içinde %3,200’lük bir fiyat artışı gördüğü göz önüne alındığında, mevcut token sahiplerinin bu heyecan verici NFT’leri ele geçirmeye istekli olması bekleniyor.

Sonuç olarak, bu NFT’lerin ileride değerlenme ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden 2022’nin en iyi NFT projesi şüphesiz Platinum Rollers Club koleksiyonudur.

Lucky Block NFT’lerin nasıl satın alınacağına dair daha ayrıntılı bir makale için sitemizde yer alan makaleyi inceleyebilirsiniz.

7. Souls of Nature – Nesli Tükenmekte Olan Hayvanları Korumayı Amaçlayan Proje

Souls of Nature, gelecek en iyi NFT’lerden bir diğeri ve piyasadaki en ‘havalı’ NFT projelerinden biridir. Bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi, proje henüz erken aşamalarında, bu nedenle şimdilik NFT’ler satışa sunulmadı.

Ancak paylaştıkları yol haritasına baktığımız zaman, NFT’lerinin piyasaya sürülmesi 2022’nin 3. çeyreğinde gerçekleşeceğini görüyoruz. Bu nedenle fazla zaman kalmadı. Bu arada, Twitter ve Discord’da bu heyecan verici yeni NFT projesi ile ilgili tüm bilgileri ve güncellemeleri bulabileceğiniz aktif ve büyük bir topluluk var, bu yüzden onlara katılmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Souls of Nature’ın potansiyelinin yüksek olmasının arkasında yatan ana neden, metaverse ve oyna-kazan projesi olmasından kaynaklanmakta. Yukarıda bahsedilen özelliklere ek olarak, fark yaratacak bir diğer özellik de dünya çapında nesli tükenmekte olan vahşi yaşamın korunmasına yardımcı olma şansıdır.

souls of nature

Koleksiyona ayrılan ​​fonun bir yüzdesi vahşi yaşamı koruyan kuruluşlara bağışlanacaktır. Koleksiyonda, her Animal Soul NFT’nin benzersiz olduğu ve Animal Soul’unuzun nadirliğini belirleyen hem görsel hem de görsel olmayan özelliklere sahip 9,271 NFT yer alacak. NFT’ler sahip olacağı eşsiz görsel özellikler şunlardır:

 • Göz rengi
 • Ruh katmanı
 • Türler

Görsel olmayan özellikler ise şunlardır:

 • El becerisi
 • Bilgelik
 • Empati
 • Ruh enerjisi
 • Kişilik
 • Cinsiyet

Gears of War ve Fortnite gibi diğer birçok oyun için kullanılan en güçlü platform olan Unreal Engine üzerine inşa edilen bu oyun, mükemmel görüntü kalitesi, fotogerçekçi işleme, dinamik fizik ile benzersiz bir oyun deneyimi sunması bekleniyor.

Öte yandan oyun zamanla geliştikçe, genç ‘ruhların’ dünyaya en saf haliyle geldiğini görecek. Oyunun en başında adaya yeni gelen oyuncular, adayı anlamak ve onunla birlikte gelişmek zorunda kalacak.

8. Awesome Possums – Hayır Kurumlarına Devamlı Destek Veren NFT Projesi

Awesome Possums, temelleri büyük bir amaca dayandığından, belki de bu listedeki en güvenilir NFT projesidir. Akıl sağlığı bilincini ve bağımlılıktan kurtulmayı güçlendiren ilk NFT projesidir.

Proje, zihinsel sağlık sorunları olan insanlara yardımcı olmak ve bağımlılıktan kurtulma ile mücadele edenleri desteklemek için blok zincir teknolojisi, NFT’ler ve sosyal medya pazarlamasının kullanılmasında öncüdür.

Topluluk odaklı bir proje olan Awesome Possums, kapsayıcı bir topluluk oluşturma ve zihinsel sağlığı iyileştirmek için kişisel gelişim teknikleri sağlama misyonuna sahiptir. Ekosistem, topluluğun ruh sağlığını korumasına yardımcı olmak için destek grupları, seminerler ve etkinlikler sunmakta.

awesome possums

Ayrıca Awesome Possums, en cömert, ilgili ve aranan NFT topluluklarından biri olmayı hedeflemektedir. Ekip üyeleri, yakınlarının zihinsel sağlık sorunları ve bağımlılıkla mücadelesini bizzat analiz ettiler, bu nedenle konuyla ilgili ilk elden deneyime sahipler ve bu amaca yardımcı olmaktan heyecan duyduklarını belirtti.

Gelirlerinin büyük bir kısmını ruh sağlığı ve bağımlılık tedavisine önemli katkılarda bulunan kuruluşlara bağışlamayı planlıyor ve yardım etmek için sıraya girdikleri kuruluşlardan bazıları şunlardır:

 • Childmind.org – Akıl sağlığı ile mücadele eden çocukların hayatlarını düzeltmeye odaklanan bir hayır kurumu
 • Rethinkstigma.org – Akıl sağlığı konusundaki toplumsal görüşleri iyileştirmeye çalışan bir hayır kurumu
 • Naturalhigh.org – Uyuşturucuyu önlemeye ve çocuklara yardım etmek için yaşam becerilerine adanmış bir hayır kurumu
 • Shatterproof.org – ABD’deki bağımlılık krizini tersine çevirmeye adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş

Awesome Possums NFT’leri, Ethereum blok zincirinde oluşturulmuş ve projenin ekosistemini desteklemek için yardımcı tokenler yer almaktadır. İlk koleksiyonda toplam 12.000 Awesome Possums NFT piyasaya sürülecek. NFT’lerin iki bini pazarlama amaçlarına ayrılmış olacak ve on tanesi çok nadir olacak.

NFT’ler 9 Eylül 2022’de halka açık bir satışla piyasaya sürülecek. Ayrıca 7 Eylül 2022’de 48 saat önce bir ön satış olacak. NFT’ler ön satışta 0,055 ETH’ye ve herkese açık pazarda 0,08 ETH’ye satışa sunulacak. NFT’ler, Awesome Possums ekosisteminde belirli mülkiyet avantajlarına sahiptir. Satışa sunulacak herhangi bir NFT’ye sahip olan yatırımcı, kişisel gelişim ve topluluk desteğine odaklanan Discord sunucusuna erişim sağlayacak.

Diğer Possum sahipleriyle fikir, bilgi ve bilgelik paylaşan benzer düşünen insanlarla doludur. Ek olarak, günlük olarak düzenlenen düzenli ruh sağlığı check-in seansları da olacak. Ek olarak yatırımcıların sahip oldukları NFT’leri satmaması adına Awesome Possums ürünleri, lüks tatiller ve etkinlik biletleri çekilişi yapacaklarını açıklandı.

Ekibin proje için ayrıntılı bir yol haritası olduğunu belirtelim. Örneğin, kendi yardım kuruluşlarını kurmayı, metaverse’e girmek için bir VR oyunu başlatmayı ve tamamen iyileşmiş bağımlıların iyileşme yollarını paylaşmaları için Awesome Possums Podcast’i üretmeyi planlıyorlar.

Genel olarak Awesome Possums, piyasadaki yalnızca kâr arayan NFT projelerinin çoğundan farklı bir değere sahip, oldukça sağlıklı bir projedir.

9. Bored Ape Yacht Club – NFT Sektöründe Hacmi En Yüksek NFT Projesi

Yatırımcıların NFT sektöründe adını en çok duyduğu proje şüphesiz Bored Ape Yacht Club’dır. Bu koleksiyon, ‘Bored Apes’i temsil eden 10.000 benzersiz NFT’den oluşur. Adından da anlaşılacağı gibi, bu maymunlar, sıkılmış görünen ancak dünya çapında yatırımcılardan inanılmaz ilgi gören dijital sanat eserleridir.

Eşsiz bir sanat eserine sahip olmanın yanı sıra, Bored Ape sahipleri ayrıca ‘Yacht Club’a da erişim kazanırlar. Bu kulüp, üyelere etkileyici avantajlar sunan Discord sunucusuna sahiptir. Ayrıca Bored Ape Kennel Club ve Mutant Ape Yacht Club da dahil olmak üzere iki adet alt NFT koleksiyonu da satışta olduğunu açıklayalım.

bored ape yacht club

Bored Apes, OpenSea aracılığıyla satın alınabilir ancak bu NFT’ler çoğu NFT’den daha yüksek bir fiyattan satıştadır. Decrypt.co tarafından bildirildiği üzere, Eylül 2021’deki bir müzayedede 101 Bored Ape NFT’si 24,4 milyon dolara satıldı. Bu NFT’lerin popüler çekiciliği ve çok sayıda ünlünün bir tane satın almış olması nedeniyle, Bored Ape Yat Kulübü şüphesiz sahip olunabilecek en iyi NFT eserlerini sunar.

Bored Ape NFT’leri, 5 milyar dolar değerinde olduğu bildirilen bir şirket olan Yuga Labs tarafından oluşturuldu. 12 Mart 2022’de Yuga Labs ayrıca CryptoPunks ve Meebits NFT koleksiyonlarının fikri mülkiyet haklarını Larva Labs’tan satın aldı. Sonuç olarak, üç NFT projesinin hepsinin taban fiyatlarında bir artış yaşandı.

10. CryptoPunks – Piksellerden Oluşan NFT Koleksiyonu

Bored Ape Yacht Club’ın hemen arkasında kitlesel çekicilik açısından CryptoPunks  yer alıyor. Bir NFT’yi nasıl satın alacağınızı araştırıyorsanız, bu koleksiyon ilk olarak 2017’de piyasaya sürüldüğü için CryptoPunks’u büyük ihtimal daha önce duymuşsunuzdur. CryptoPunks başlangıçta çok rağbet görmese de, fiyatları 2021’de daha geniş NFT pazarına genişledikçe hızla arttı.

CryptoPunks NFT koleksiyonu, Ethereum blok zincirinde barındırılan 10.000 adet eşsiz NFT’den oluşur. Her ‘Punk’ın kendine has özellikleri ve estetiği vardır fakat uzaylılar ve zombiler en değerlileri arasındadır. Yukarıda belirtildiği gibi, CryptoPunks’ın değerinin çoğu, görsel çekiciliğinden ziyade bu NFT’lerin bulunduğu sürenin uzunluğundan türetilir.

cryptopunks

Diğer yüksek profilli NFT koleksiyonları gibi, CryptoPunks da ünlüler arasında popüler olmuştur. Jay-Z, Snoop Dogg, Steve Aoki, Logan Paul ve diğer birçok ünlünün benzersiz bir Punk’ı bulunuyor. Bu NFT’ler, geçen yıl 11,75 milyon dolara satılan en pahalı NFT CryptoPunk ile yüksek bir fiyat noktasına hakim olma eğilimindedir! Bu varlıklardan birinin taban fiyatı 200.000 doların üzerinde olan CryptoPunks, şüphesiz bugüne kadarki en iyi NFT projelerinden biridir. 

CryptoPunks projesinin yönetimi Yuga Labs tarafından devralındığında, CryptoPunks NFT taban fiyatı 75 ETH’nin üzerine çıktı. Larva Labs, Yuga Labs’ı ‘ Yaptıkları işte en iyisi ‘ olarak övdü ve Punks NFT’lerinin gelecekteki yatırım getirisi potansiyeli için liderlerine olan güvenlerini dile getirdi.

11. Pudgy Penguins – 8.888 Adet Tatlı Penguenlerden Oluşan NFT Projesi

En iyi NFT projeleri arasında yer alan başka bir proje Pudgy Penguins’dir. Bu koleksiyon, her biri bir dizi özelliğe sahip eğlenceli bir çizgi film penguenini içeren 8.888 adet eşsiz NFT’yi içerir. Bu özellikler, her Pengueni benzersiz kılar ve bazı eserler daha nadir görülür. Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks’a çok benzeyen bu NFT koleksiyonu, köklü yatırımcılar arasında süper popüler hale geldi ve bu da onların cazibesini artırdı.

Pudgy Penguins için mevcut taban fiyatı 4.000 doların biraz üzerindedir ve bu da onları yatırımcılar için listemizde yer alan diğer projelere göre biraz daha erişilebilir hale getirir. Bununla birlikte, bazı Pudgy Penguenler inanılmaz fiyatlara satıldığını belirtelim. Örneğin bir yatırımcı koleksiyonda yer alan penguen’i 463.000$’a satın aldı.

pudgy penguins

Bununla birlikte, CoinDesk’in NFT koleksiyonunun kurucularının hedeflerine ulaşamadıktan sonra oylandığını bildirdiği için Ocak 2022’de bazı sorunlar yaşandı. Kurucular, NFT’ler için bir oyun ve yerel bir token sözü vermişti, ancak hiçbiri gerçekleşmedi. Koleksiyon üzerindeki kontrol etrafındaki kargaşa hızlandıkça, Pudgy Penguins’in taban fiyatı arttı ve bu da medyanın ilgisinin iyi bir şey olabileceği anlamına geliyor.

12. Decentraland – Metaverse Dünyasından Arsa Almanıza İmkan Sağlayan Proje

‘Metaverse’ dünyasında satın almak için en iyi NFT’yi arıyorsanız, Decentraland düşünmeye değer bir projedir. Basitçe söylemek gerekirse Decentraland, kullanıcıların oyun içi avatarlar oluşturabilecekleri ve arazi satın alabilecekleri açık dünya blok zinciri tabanlı bir oyundur. İlgi çekici olan şey, bu arazilerin NFT’ler olarak yapılandırılmasıdır. Bu, diğer kullanıcılarla takas edilip para kazanılabileceği anlamına gelir.

Decentraland dünyası, yerel para birimi olarak ETH yerine MANA kullanmasına rağmen, Ethereum blok zincirinde barındırılmaktadır. Metaverse konseptinin popülaritesindeki artış sayesinde, Decentraland’ın oyun içi eşyaları inanılmaz derecede popüler hale geldi ve ‘arazi parselleri’ oldukça ilgi görüyor. Kullanıcılar bu arazi parsellerini Decentraland Marketplace veya OpenSea üzerinden satın alabilir.

decentraland marketplace

Yatırımcılar en iyi kripto borsasını kullanarak MANA satın alabilir ve para birimini oyun içi öğeler satın almak için kullanabilir. Arazi parsellerinin yanı sıra yatırımcılar sanat, giyim, silah ve daha fazlasını da satın alabilirler. Nihayetinde, Decentraland’ın dünyası genişledikçe ve popüler bir çekicilik kazandıkça, bu NFT’lerin değeri artabilir ve bu da onları 2022’de satın alınabilecek en iyi NFT’lerden biri haline getirdi.

13. Doodles – İlerleyen Yıllarda Değerlenebilecek NFT Projesi

En iyi NFT projesine yatırım yapmak için başka bir seçenek Doodles’tır. Doodles, üç tanınmış dijital sanatçı tarafından üretilen 10.000 orijinal dijital sanat eserinden oluşan bir NFT koleksiyonudur. Tulip, Poopie ve Burnt Toast takma adlarının altına giren Doodles’ı yaratan sanatçılar, CryptoKitties gibi popüler NFT’lerinin oluşturulmasına yardımcı olduğu için NFT’lerle şimdiden büyük başarı elde etti.

Adından da anlaşılacağı gibi, Doodle’lar benzersiz bir özellik ve estetik karışımı içeren 2B karakterlerdir. Uzay adamları, iskeletler ve uzaylılar gibi çeşitli Doodle’lar mevcuttur ve bazı türleri diğerlerinden daha nadir olarak kabul edilir. Doodles koleksiyonu ilk olarak Ekim 2021’de piyasaya sürüldü ve neredeyse anında tükendi.

Doodles

Yazma sırasında, Doodles taban fiyatı 13 ETH’dir bu da yaklaşık 38.100 dolara denk geliyor. Bu NFT koleksiyonunun bu kadar dikkat çekmesinin belirgin bir nedeni yok. Ancak geliştiriciler, bunun sanatın erişilebilir doğasından ve geliştiricilerin NFT alanında önceden deneyime sahip olmasından kaynaklanabileceğine inanıyor.

14. Autograph.io – Ünlü Sporculara Özel Olarak Oluşturulan NFT Projesi

Autograph.io, efsanevi NFL süperstarı Tom Brady’nin pazar yerinin kurucularından olduğu gibi, spor hayranları için satın alınacak en iyi NFT’yi sunmayı hedefliyor. Autograph.io, ünlüler, sporcular ve diğer yüksek profilli isimlere kendi koleksiyonlarını oluşturması için bir yol sunan bir ‘NFT Ajansı’ olarak tanımlanır. TechCrunch’a göre, platform kısa süre önce B Serisi finansmanda 170 milyon dolar sağladı.

Platformun finansmanına dahil olan diğer önemli isimler, Apple’ın kıdemli Başkan Yardımcısı The Weeknd ve Eddy Cue’dur. Esasen Autograph, Tiger Woods, Tony Hawk ve Usain Bolt gibi önde gelen isimlerle yakın zamanda bir NFT koleksiyonu başlatacak.

Autograph.io

Autograph ayrıca DraftKings ile ortaklık kurdu ve platformunu NFT’leri yatırımcılara satmak için kullanıyor. Çoğu NFT, Ethereum’a ölçeklendirme çözümü görevi gören Polygon’da barındırılır. Kasım 2021’deki raporlara göre, Autograph 100.000’den fazla NFT satmıştı, ancak fiyatlar bazıları için 12$ gibi oldukça düşüktü ve bu da onları yeni yatırımcılar için daha erişilebilir hale getirdi.

Yatırım Yapılacak NFT’ler Nasıl Bulunur?

Hiç kimse yok yere parasını ve zamanını boşa harcamak istemez. Özellikle NFT gibi riskli bulunan yatırımlar yapacaksak iki kat dikkatli olmamız gerekiyor. Size ciddi anlamda gelir getirecek NFT’leri ararken bazı noktalara dikkat etmeniz önemli. Tam da bu noktada sizlere üç önemli tüyo vermek istiyoruz. Belki de bir sonraki yatırımınızı daha bilinçli bir şekilde yapmanıza yardımcı olabiliriz.

Ünlü Koleksiyon Yaratıcılarını Takip Edin

larva labs nft

NFT’lere yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli detay sanatçılar ve yaratıcılardır. Daha önce tanınmış bir NFT koleksiyonu yaratan sanatçıların diğer projeleri de aynı ilgiyi toplamaktadır. Bundan dolayı da sanatçıları ve yaratıcıları sıklıkla takip edin. “Hangi projeleri destekliyorlar?”, “Yeni NFT koleksiyonu yayınlayacaklar mı?” gibi soruların cevaplarını bulmak önemlidir. Eğer bütün bu sorulara cevap bulabilirseniz hızlıca yatırım yapmaya özen gösterin. Örneğin CryptoPunks yaratıcısı olan Larva Labs oldukça güvenilirdir.

NFT’lerin Başlangıç Fiyatlarına Odaklanın

Unutmayın ki çoğu popüler NFT ilk satışa çıktığı zamanlarda inanılmaz düşük fiyatlara satılıyordu. Örneğin Cryptopunk, 2017’de piyasaya sürüldüğünde 1 ile 34 dolar arasında satış yapılmaktaydı. 2021 yılında ise, CryptoPunks NFT’leri milyonlarca dolara satılmakta. Tam da bundan dolayı NFT’lere erken yatırım yapmak çok önemli bir meseledir.

Ünlü İsimlerin NFT Yatırımlarına Göz Atın

Bildiğiniz gibi ünlü sanatçıların yatırım yaptığı birçok NFT bulunuyor. Hatta ülkemizde ünlü komedyen Cem Yılmaz da birçok NFT koleksiyonunda ismi anılmıştı. Bunun gibi küresel çapta ünlü kişileri takip etmeye özen gösterin. Çünkü ünlü isimlerin katıldığı NFT projeleri özel bir his vermektedir. Doğal olarak onların dahil olduğu her proje birçok kişinin ilgisini çekecektir ve hızlı bir şekilde saygınlık kazanacaktır. Bütün bunlarla birlikte NFT’nin fiyatı da hızla yükselişe geçecektir.

Battle Infinity - Yeni Metaverse Oyunu

Puanımız

 • PancakeSwap and LBank'ta Listelendi - battleinfinity.io
 • Fantezi Sporları Metaverse Oyunu
 • Oyna-Kazan Oyunu - IBAT Token
 • Unreal Engine ile Geliştirildi
 • Solidproof ve CoinSniper Onaylı
Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

NFT’lerinizi Saklayabileceğiniz En Kullanışlı Cüzdanlar

Sizlere yazımızın başından bu yana birçok NFT eserinden bahsettik. Bunlardan bazılarına yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Doğal olarak da aklınızda bazı soru işaretleri oluşacaktır. Bunlardan en önemlisi NFT’ler için kullanabileceğiniz en iyi cüzdanı belirlemektir. NFT pazarının büyümesi ile birlikte sektörde birçok cüzdan oluşmaya başladı. Ek olarak farklı blok zincirleri ve güvenlik detayları da cüzdan seçmenizde önemli etkenler olarak karşımıza çıkıyor.

Tam da bunlardan dolayı NFT sektörüne yeni giriş yapanlar için cüzdan rehberi hazırlamaya karar verdik. Sizler için aşağıda hem Türk kullanıcılar hem de küresel çapta en çok tercih edilen cüzdanları listeledik. Bu cüzdanlar genellikle yüksek güvenlik seviyeleri ve birçok iyi aracı desteklemesi ile ön plana çıkmaktadır.

Yatırımcılar tarafından dünya çapında en çok kullanılan NFT cüzdanları şunlardır;

 • MetaMask
 • Coinbase Wallet
 • Enjin
 • Trust Wallet
 • AlphaWallet

En İyi NFT’ler Nasıl Satın Alınır?

2022 Yılında Satın Alınabilecek En İyi NFT makalemizi tamamlamadan önce, yatırım sürecini inceleyelim. NFT’ler kripto para biriminde olduğundan, yatırımınızı kolaylaştırmak için Ethereum satın almanız gerekir (veya farklı bir dijital para birimi). NFT satın almanıza yetecek kadar kripto para birimine sahip olduğunuzda, NFT pazar yerlerine bağlanmanız ve satın alma işleminizi gerçekleştirmeniz gerekir.

Süreç, özellikle yeni başlayan biriyseniz, ilk başta biraz bunaltıcı görünebilir. Bununla birlikte, süreci kolaylaştırmak için bu bölümde, NFT’leri satın almak için atmanız gereken adımların detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

1. Adım – NFT Satın Almak için Kripto Para Satın Alın

İlk olarak, NFT satın almak için bir borsaya kaydolmanız ve kripto satın almanız gerekir. Bunun için OKX platformu üzerinden bir hesap oluşturmanızı öneririz çünkü platform, sıkı spread’ler ve düşük minimum yatırım tutarı ile ticaret yapmak için 250’den fazla farklı kripto sunar.

1. Bir kripto hesabı açın

Resmi OKX internet sitesini açın ve kullanıcı kayıt sürecini başlatmak için “Şimdi Katıl” simgesine tıklayın. Adınız, e-posta adresiniz, ikamet yeriniz, telefon numaranız ve deneyiminiz gibi kişisel bilgilerinizi soran bir kayıt formu açılacaktır.

Not: Bu bilgileri vermenizde herhangi bir sorun yoktur. OKX gibi platformlar yüksek güvenlik önlemleri ile korunur.

okx uyelik

2. Kimliğinizi doğrulayın

Kayıt sürecinin bir parçası olarak, OKX ekibine devlet tarafından verilmiş kimlik belgenizi göndermeniz gerekmekte. Yapay zekâ tarafından kontrol edildiği için kısa bir süre içerisinde onaylanacaktır.

3. Para Yatırın

Ardından OKX size hesabınızın onaylandığını bildiren bir e-posta gönderecektir. Giriş yapın ve ana menüden “Kripto Satın Al”a tıklayın. Bölgenizde desteklenen tüm ödeme seçeneklerini gösteren bir para yatırma penceresi açılacaktır. Birini seçin, yatırmak istediğiniz nakit miktarını belirtin ve transferi tamamlamak için talimatları izleyin.        

4. ETH’yi Arayın

Yatırımınız, OKX hesabınıza yansıdığında, kullanıcı panosundaki “Keşfet” sekmesine basın. Desteklenen varlık sınıfları listesinden “Kripto”yu seçin ve ardından desteklenen kripto varlıkları listesinden Ethereum (ETH) arayın. 

Not: NFT satın almak için genellikle Ethereum’a sahip olmanız gerekir. Eğer satın alacağınız NFT başka bir kripto para birimi ile ödeme yapmanızı bekliyorsa o kripto para birimini arayın.       

5. Satın Alımı Gerçekleştirin

‘ETH’ kripto para birimini satın almayı seçin ve açılan ticaret sekmesinde, satın almak istediğiniz Ethereum coinlerin miktarını girerek ticareti özelleştirin. Ardından satın alma işlemini tamamlamak için “Alım Yap” butonuna tıklayarak ETH satın alma işlemini tammalayın. 

Yukarıdaki 5 adımdan görebileceğiniz gibi, OKX gibi kullanıcı dostu bir ticaret platformu kullandığınızda, Ethereum’u çok az deneyim ile veya hiç deneyim olmadan satın alabilirsiniz.

Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

2. Adım – NFT Pazar Yerine Bağlanın ve NFT Satın Alın

Artık bir kripto cüzdanınız ve bir miktar dijital para biriminiz olduğuna göre, satın alma işleminizi yapmak için en iyi NFT pazarını bulma zamanı geldi. OKX, işlem ücreti olmadan dijital sanat eseri satın almak için ideal olmakla kalmaz, aynı zamanda NFT satmak için de en iyi yerdir. Bunu göz önünde bulundurarak, aşağıdaki adımlar OKX ile NFT satın alma sürecinde size yol gösterecektir.

1. OKX NFT Hesabı Oluşturun

OKX NFT Marketplace’e girin ve ‘Cüzdan Bağla’ butonuna tıklayın. Hesabınızı oluşturmak için gerekli kişisel bilgileri girin.

okx nft pazaryeri

2. Hesabınızı Doğrulayın

Satın alma işleminizi yapmadan önce NFT hesabınızı doğrulamanız gerekecektir. Bu, iki farklı yolla yapılabilir.

Halihazırda bir OKX hesabınız varsa, ayarlar menünüzden ‘Uygulamaya Bağlan’ seçeneğine tıklayarak yeni NFT hesabınızı doğrulayabilirsiniz. Bunu takiben, NFT hesabınızın doğrulanmanız için bir e-posta gönderilecektir.

OKX hesabınız yoksa, NFT hesabınızı SMS ile doğrulayabilirsiniz. Ayarlar sayfasına cep telefonu numaranızı girin, güvenlik kodunu içeren bir metin alacaksınız. Hesabınızı doğrulamak için bu kodu ayarlar sayfasına girin.

3. NFT Satın Alın

Artık satın almak istediğiniz bir dijital varlık için OKX NFT pazarına göz atabilirsiniz. Satın almak istediğiniz NFT’yi bulduktan sonra üstüne tıklayıp satın alma emri vermeniz yeterlidir.

NFT’ler ya açık artırmaya çıkarılacak ya da sabit bir fiyatla listelenir. Her iki durumda da, satın alma işleminizi yaptıktan veya müzayedeyi kazandıktan sonra, NFT otomatik olarak hesabınızın ‘Koleksiyonlar’ bölümüne aktarılacaktır. Daha sonra NFT’nizi görüntüleyebilir veya harici bir cüzdana gönderebilirsiniz.

Sonuç

Çok kısa bir özet geçmek gerekirse, son birkaç yıl NFT’ler açısından çok yoğun geçti. Muhtemelen gelecek yıllar da fazlasıyla heyecanlı ve kazançlı geçecek gibi gözüküyor. En iyi koleksiyonları tespit ederek siz de bu sene iyi kazançlar elde edebilirsiniz. NFT sektörüne girerken ek olarak dikkatli olmanızda da fayda var. Güvenilir ‘Cüzdan’ seçimi ve koleksiyon yatırımı bunların başında geliyor.

Ek olarak potansiyel kazançlar elde etmeyi hedeflerken yanlış adımlar atmamaya özen gösterin. Her zaman ciddi anlamda kazançlar elde etmeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Bunun için yaptığınız yatırımların risk seviyesini iyice gözden geçirin. Aksi takdirde ciddi anlamda kayıplar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden her zaman planlı adımlar atmaya özen gösterin.

RobotEra - Geleceğin Metaverse Oyunu

Puanımız

RobotEra Logo
 • LBank Labs Tarafından Desteklenmektedir
 • NFT Tabanlı Metaverse Arsalarını Al-Sat, Geliştir
 • Guvenilir & Profesyonel Ekip
 • TARO Tokeni Şu An Ön Satışta - robotera.io
RobotEra Logo
Kripto varlıklar son derece değişken, düzensiz ve kontrolsüz bir yatırım ürünüdür.

En İyi NFT’ler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

En popüler NFT nedir?

Satın almak için en iyi NFT nedir?

En köklü NFT projesi hangisidir?

En değerli NFT nedir?

Ne tür NFT’ler en çok rağbet görüyor?